Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Milan Karvánek 12.03.2013, 17:30



Název: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Milan Karvánek 12.03.2013, 17:30
Situace: areál firmy skládající se z více samostatných budov, v samostatném zděném pilíři je instalována rozpojovací pojistková skříň RS1, napájená hlavním kabelem z el.měr. rozvaděče RE, umístěného v jiném zděném pilíři na hranici areálu zvenku. V RS1 jsou nožovkami odjištěny napájecí kabely jednotlivých budov, tyto kabely jsou zavedeny vždy z RS1 bez přerušení do hlavního rozvaděče HR 1...n v každé budově.
V areálu se přistavuje jedna nová budova č.5, bylo navrženo její připojení stejným způsobem jako ostatní tedy jištění v RS1 > kabel do HR 5. Od jakéhosi konzultanta se ozval  hlas, že na nové budově č.5 musí být zvenku na fasádě instalována další rozpojovací skříň s nožovými pojistkami a teprve z ní napájet hlavní rozvaděč budovy č.5 HR5.

Napadá někoho na základě jakého předpisu či normy by byl takovýto požadavek relevantní?


Název: Re: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Ivan Polínek 12.03.2013, 19:13
Nevím o žádném předpisu, který by něco takového nařizoval, v takových to případech požaduji doložení požadavku normou, předpisem, vyhláškou a pod. Jinak to považuji za standardní JPP (jedna paní povídala) (dance)


Název: Re: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Pavel Horský 12.03.2013, 19:14
Milane, tak jsem hledal a nic nenašel, nehledě na to, že mě vůbec nenapadá, proč by to tak mělo být. Neměl by ten tvůj konzultant předložit z čeho pramení jeho požadavek?


Název: Re: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Jiří Buben 12.03.2013, 20:09
Napadlo mě, že dotyčný hlas si může myslet, že takové řešení je jediným možným řešením jak splnit požadavek vyhlášky 268/2009 Sb.,  kde se mimo jiné uvádí v §34, že "každá stavba musí mít trvale přístupné  a viditelně trvale označené zařízení  umožňující vypnutí elektrické energie". Tuším, že lze hlavní pojistkovou skříň za takové zařízení považovat.
Jinak mě nic nenapadá jakým předpisem by to bylo nařízeno.


Název: Re: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Milan Karvánek 12.03.2013, 22:17
...vyhlášky 268/2009 Sb.,  kde se mimo jiné uvádí v §34, že "každá stavba musí mít trvale přístupné  a viditelně trvale označené zařízení  umožňující vypnutí elektrické energie". Tuším, že lze hlavní pojistkovou skříň za takové zařízení považovat.

No to je sice pravda, ale i hlavní vypínač hlavního rozvaděče budovy té definici vyhoví, myslím.

Co nějaký předpis hasičů? nevíte někdo?


Název: Re: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 12.03.2013, 22:48
Podle popisu usuzuji, že se jedná o objekt bez vlastního transformátoru . Norma na přípojky říká, že každý objekt musí mít poj.skřín. Souvisí to např. s povinným uzemňováním vodiče PEN. Pokud je třeba je to vhodné provádět v poj. skříni. Je to ale z pohledu dodavatele energie nebo distributora. Jinak objekt, který má HDS s vytaženými pojistkami je spolehlivě bez proudu. Hlavní vypipnač můž mít přívodní vedení dlouhé vnitřkem objektu.


Název: Re: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 13.03.2013, 07:38
Co nějaký předpis hasičů?

Presne to isté napadlo aj mne, aby pre samostatne stojacu budovu mali požiarnici možnosť vykopnúť poistky ešte pred tým, ako otvoria dvere. Žiadny "elektrikársky" dôvod mi nenapadá, ledažeby sa jednalo o paralelné vedenia, ale ani vtedy nevidím dôvod na prístupnosť istenia na konci vedenia zvonku budovy, dokonca sa mi to z istého pohľadu zdá ako kontraproduktí vne.

Ak to oný "konzultantský hlas" podloží nejakým odkazom na zdroj, dajte nám vedieť.


Název: Re: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
Přispěvatel: Milan Karvánek 13.03.2013, 07:46
Ještě upřesnění, trafostanice tam je, ale je společná pro několik takto samostatně oplocených areálů, každý má pak na hranici pozemku svoje měření. Uzeměni jednotlivých budov a rozpojovacích skříní v každém areálu je pak řešeno v každém areálu samostatně, nezávisle na distribuční síti před trafem a před měřením.

No na ten možný předpis hasičů se právě ptám široké odborné veřejnosti, protože pokud je tento požadavek podložený nějakým platným předpisem, jistě ho zdejší projektanti běžně aplikují ve svých projektech....  :)