Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: Pajabel 27.02.2013, 07:49



Název: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Pajabel 27.02.2013, 07:49

Už jsem si přečetl hodně o funkci fíčka i o tom že by v domě mělo být více FI na více okruhů.
Ale nikde jsem se nedočetl to podstatné : Když mě kopne fáze v zásuvce, musí fíčko vypnout??
Já mám tedy v domu jen jedno fíčko, vedle Hl. jističe a co se týká ochrany, tak asi moc nefunguje.
Pokud vznikne nějaký zkrat, nebo prostě z nějakého důvodu vypadne elektřina, tak vyletí pojistky od příslušného okruhu, někdy i fíčko a někdy všechno i s HL. jističem. To bych řekl že je v pořádku.
Ale pokud se nechtěně chytnu fáze, ať už se jedná o zásuvku nebo o světlo nebo když mě prostě cokoliv v domu kopne, tak fíčko nikdy nevyletí. Normálně to natvrdo kope a zatím jsem měl vždycky to štěstí, že jsem se sám pustil. Moc známých co mají fíčka mě říkalo že neexistuje, aby je něco koplo. Jeden říkal že když "vrazí" do zásuvky hřebík že neexistuje aby ho to koplo.

A proto bych se vás rád zeptal kde může být chyba a proč to i mě nefunguje tak jako ostatním??
Elektrikář co mě v domu dělal novou elektriku včetně toho FI mě říkál že to nevyhodí proto, protože prej mnou protéká malý proud a to není nebezpečné, tak to vyhodit nemusí.
Když jsem mu řekl že po kopnutí tím jeho malým proudem, mě ruka brněla a bolela ještě asi 6 hodin, tak jen krčil rameny a všechno že je v nejlepším pořádku.
Nejvíc se bojím o děti. Mají 7 roků a už mockrát jsem je chytnul jak se snaží ze zásuvky vydolovat ochrannou vsuvku a strašně moc je zajímá, co jenom v těch dírkách může být........... ...
V příloze uvádím fotky jaký typ jističe a FI mám



Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Filip Dobiáš 27.02.2013, 21:55
Předpokládám, že vám ten elektrikář zajistil i revizi el. zařízení. A protože jste připojený, tak nejspíš byla bez závad tzn. i proudový chránič funkční.

Elektrikář má pravdu, proud procházející tělem skutečně nemusí stačit k vybavení proudového chrániče, ale i tak malý proud může být velice nepříjemný.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Hugo K. 27.02.2013, 22:25
Asi tak 1x měsíčně byste měl stisknout u chrániče testovací tlačítko, aby "neztuhla vazelína". Chránič musí vybavit.
Pro sichr můžete také říci elektrikáři aby vzal starou vadasku (tester FI nemá každý) a osahal pár zásuvek. FI musí vybavit.
 


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 27.02.2013, 23:41
Hmmmm nové to umí také.  :)


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 27.02.2013, 23:45
Zkoušet funkci chrániče vlastním tělem by snad mohl Chuck Noris ve filmu, ale normálnímu smrtelníkovi bych to nedoporučoval!

Aby byl chránič tak citlivý, že by vás to "nekoplo" a vypadlo to dostatečně rychle, asi by musel být rychlejší, výrazně citlivější a pak by padal tak, že by se nedal v praxi využít.

Chránič chrání před spoustou chyb, nebezpečných závad, ale absolutně vše od něj čekat nemůžete


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Daniel Hudzík 28.02.2013, 07:14
30mA chranic vypina pri deltaI cca 15mA. Pokial zrovna nestojite bosy v mokrej zemi, moze sa stat, ze taky prud vasim telom skratka nepotecie (vase stastie). Na chranici je testovacie tlacitko, ktore navodi rozdielovy prud, pri ktorom funkcny chranic musi vypnut. Ako vraveli kolegovia predomnou, jedine co mozete robit je testovat chranic cca 1x mesacne (zalezi od vyrobcu),  aby "nezatuhol". Pokial mate o chranici pochybnosti aj nadalej, kazdy RT vo Vasom okoli vam ho za smiesnu sumu premeria.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Pavel Horský 28.02.2013, 07:34
Tedy nevím, zda chránič 30mA vypíná při 15mA.....já se většinou setkávám s 22 až 25mA, ale jak psal jeden z kolegů, co na váš chránič říkají údaje v revizní zprávě?
Každý člověk má jinak nastavený práh bolesti a je jinak citlivý. Ono i 15mA pěkně zacuká a zabolí, ale u zdravého člověka to údajně není smrtelné.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Ižák Ctibor 28.02.2013, 07:51
 p.Pajabel
Hovoríte o ističi a prúdovom chrániči. Tieto prvky majú rozdielnu funkciu.Istič istí zariadenie proti nadprúdu alebo skratu o hodnotách niekoľko ampér.
Prúdový chránič sleduje ,  či zo zariadenia neunikne niekde nejaký prúd. Môže to byť spôsobené  vadnou izoláciou, zavlhnutím atď. Skratka, akonáhle vám vznikne medzi prúdom pretekajúcim vodičom L a N rozdiel, čiže nejaký prúd ( 30mA) ktorý sa stratil, chránič vypína.Istič pri týchto prúdoch by vôbec nereagoval. Druhá výhoda chrániča je, že je omnoho rýchlejší,  ako istič. Nakoľko je vypínací čas kratší,  než pol-perioda srdcového rytmu, nemalo by pri úraze dochádzať k fibrilácii ,  alebo zástave srdca.
Samozrejme, tak ako to tu už predo mnou bolo spomenuté,  chránič nie je natoľko citlivý aby to vyplo skôr, než by ste pocítil nejaké kopnutie. Musel by vypínať pod 3 až 5 mA. To by však ten chránič vypínal takmer stále.Berte to  tak, že chránič nie je všemocný,  avšak v mnohých prípadoch pomôže, alebo aspoň zmierni následky .
Čo sa týka tých zásuviek, čo Ste spomínal, že tam deti pchajú rôzne veci, tomu sa dá predísť veľmi ľahko. Treba použiť zásuvky z clonkami a máte pokoj. Ešte k tomu, čo vám hovoril známy že vopchá klinec do zásuvky a nič sa mu nestane. Ak bude stáť na suchom koberci v suchých papučiach priemerne citlivý človek a nebudete sa dotýkať steny, alebo radiátora,ten klinec môže vopchať do zásuvky a nič nepocíti.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Václav Třetí 28.02.2013, 08:00
Dovolím si poopravit kol. Hudzíka, 15mA je dolní hranice pracovního rozsahu dobrého chrániče s IdeltaN 30mA, většina funkčních chráničů vybavuje v rozsahu 18 až 24mA. Chránič může být zatuhlý nebo vadný, vyzkoušejte ho několikrát testovacím tlačítkem.

K problému vyhození chrániče průchodem proudu přes Vaše tělo: průchod proudu lidským tělem velice závisí na mnoha faktorech, záleží na tom v jaké jste kondici, zda jste zpocený nebo čerstvě po koupeli či naopak máte sušší typ kůže, na jaké podlaze stojíte a jaké máte boty. Další velice důležitý fakt je, že pokud strčíte prsty do zásuvky nebo objímky pro žárovku a spojíte jimi pracovní vodiče L a N, chránič nemůže zareagovat, protože by přes něj nebylo možno napájet spotřebiče s příkonem vyšším než asi 3W. Chránič reaguje pouze v případě, že proud prochází přes vás buď do skutečné země nebo do vodivých částí spotřebiče spojených s vodičem PE.

Procházející proud lidským tělem v rozmezí 5 až 10mA je již velice nepříjemný a přitom chránič ještě nezareaguje, při již výše zmíněných proudech chránič zareaguje, ovšem je to ještě daleko nepříjemnější a nebezpečnější a jediné štěstí pro postiženého je, že dobrý chránič zareaguje ve velice krátkém čase. Ve všech případech ovšem hrozí nebezpečí úrazu např. pádem z výšky při instinktivním úhybném manévru.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: pajapaja 28.02.2013, 09:22
Díky všem za vysvětlení a objasnění. Teď jsem zkoušel zásuvky v domu a chránič funguje bez problémů. Našel jsem i takové, kde není na zemnící kolík připojen žádný vodič. Je tam pouze fáze a nula. Tam s ochranou počítat nemůžu. V takové zásuvce mám zapnutý mrazák ale taky počítač.  ZEPTÁM SE PRO UJASNĚNÍ : V případě že by např. mrazák začal probíjet, chránič reagovat nebude. V případě že se ho chytnu rukou a proteče mnou dostatečný proud, chránič by měl vypnout.

Chápu to správně???
Díky Pavel.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Miroslav Revús 28.02.2013, 10:13
Cápete to správne, ale kde máte zaručené, že pri poruche izolácie bude ten prúd dostatočný na vypnutie?
Práve na také prípady, ako je porucha izolácie (prebíjanie) je chránič určený. A keď v zásuvke nie je ochranný vodič (na kolíku),  tak chránič poruchu "nevidí" a nebude reagovať.
Chránič nemá chrániť človeka pri dotyku na prebíjajúci spotrebič, má chrániť človeka pred možnosťou dotyku na taký spotrebič a to tak, že ten spotrebič pri poruche vypne (hneď ako sa zjaví porucha).

Ak vám tie zásuvky s dvoma vodičmi robil ten istý elektrikár, ktorého ste spomínal na začiatku vlákna, tak vedome ohrozuje životy vašej rodiny a zaslúži si vyfasovať. Dajte mu to opraviť na jeho náklady alebo ho žalujte.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: IM 28.02.2013, 10:20
V případě že by např. mrazák začal probíjet, chránič reagovat nebude. V případě že se ho chytnu rukou a proteče mnou dostatečný proud, chránič by měl vypnout.
Cránič vypne, ale může se stát, že vás ten problém, při opravdu dostatečném proudu, již nebude zajímat.  ::)


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: František Šohajda 28.02.2013, 10:37
Citace
Chránič může být zatuhlý nebo vadný, vyzkoušejte ho několikrát testovacím tlačítkem.

Nějterý chránič je nutné takto vyzkoušet....
Mám ale zkušennost, že i po 5 letech nečinnosti (pouze u některých výrobců) při 1 měření vypne při 22mA !
Bez nutnosti testovat !


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Jiří Kubík 28.02.2013, 11:04
...Našel jsem i takové, kde není na zemnící kolík připojen žádný vodič. Je tam pouze fáze a nula. Tam s ochranou počítat nemůžu. V takové zásuvce mám zapnutý mrazák ale taky počítač....

Jestli jste se opravdu dobře díval a některá zásuvka nemá na kolíku nic připojeno,
tak je to velice nebezpečná závada. Tu zásuvku nepoužívejte a zavolejte elektrikáře !
Viz. p. Revús.
Podívejte se pozorně - zásuvky mají na kolík připojení nahoře a dole.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: pajapaja 28.02.2013, 13:07
OK. Díky všem. Musím to dát vše co nejdříve do pořádku. Pavel. :)
 p.s. Napojit na kolík nulák, asi nebude dostačující že?
Do té zásuvky vedou totiž jen dva dráty. Uzemnění bych tam musel přivést extra.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: David Hruda 28.02.2013, 13:23
OK. Díky všem. Musím to dát vše co nejdříve do pořádku. Pavel. :)
 p.s. Napojit na kolík nulák, asi nebude dostačující že?
Do té zásuvky vedou totiž jen dva dráty. Uzemnění bych tam musel přivést extra.
Pozvěte si elektrikáře, vy nic neopravujte, protože tomu nerozumíte.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Janský Petr 28.02.2013, 17:17
Dotaz pro zadavatele otázky Pajabel. U jakého jste dodavatele, že máte u el.měru namontován i chránič? Např. ČEZ v podmínkách nedovoluje nic krom hl. jističe, jističe sazby, nulového můstku a elektroměru a HDO.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Daniel Hudzík 28.02.2013, 18:52
Dotaz pro zadavatele otázky Pajabel. U jakého jste dodavatele, že máte u el.měru namontován i chránič? Např. ČEZ v podmínkách nedovoluje nic krom hl. jističe, jističe sazby, nulového můstku a elektroměru a HDO.

Podla nalepky hore eon


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: pajapaja 28.02.2013, 23:04
Dodavatel je Eon. Nevím co má který dodavatel v podmínkách. Mě všechno vyřizoval elektrikář, který mě montoval elektriku. Bylo to v době, kdy jsem ješte v domě nebydlel, právě proto že se celý rekonstruoval.
Jediné co mě bylo tehdy divné bylo to, že u revize mě tak nějak nechtěl. Říkal že revizák to nemá rád......... a že všechno vyřídí sám.
Dal jsem mu tedy klíče od domu a on potom donesl revizní zprávu  s tím že je vše OK a do 14 dnů mě připojili.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: David Hruda 28.02.2013, 23:16
Dodavatel je Eon. Nevím co má který dodavatel v podmínkách. Mě všechno vyřizoval elektrikář, který mě montoval elektriku. Bylo to v době, kdy jsem ješte v domě nebydlel, právě proto že se celý rekonstruoval.
Jediné co mě bylo tehdy divné bylo to, že u revize mě tak nějak nechtěl. Říkal že revizák to nemá rád......... a že všechno vyřídí sám.
Dal jsem mu tedy klíče od domu a on potom donesl revizní zprávu  s tím že je vše OK a do 14 dnů mě připojili.
Možná by stálo za to pozvat jiného revizního technika.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Václav Třetí 01.03.2013, 06:37
Do té zásuvky vedou totiž jen dva dráty. Uzemnění bych tam musel přivést extra.

Dvojvodičový přívod k čemukoliv pevně namontovanému, nejen k zásuvce, je v případě použití chrániče zásadní chyba. Přívod ke všem zásuvkám, které jsou zapojeny dvojvodičově je třeba předělat! U svítidel by se to mohlo ve vyjímečných případech nechat, ovšem pouze tehdy, bude-li použito svítidlo ve dvojité izolaci a vyhovuje-li barevné značení vodičů - nesmí být použit vodič zeleno/žlutý jako pracovní vodič N. 

Možná by stálo za to pozvat jiného revizního technika.

Velice užitečné, vřele doporučuji a pak milého rádobyelektrik áře a rádobyrevizníh o chytit za koule a pověsit do průvanu. A až vyvětrají, tak je nechat všechny závady odstranit na jejich náklady. Pokud nebudou chtít, tak pohrozit policií a soudem, protože tohle je ze strany RT vyloženě podvod a elektrikář vyrobil životu nebezpečnou instalaci.



Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: František Šohajda 01.03.2013, 10:59
U EONu se to tak dělávalo.....
U elektroměru FI+jistič....už jsem to viděl alepsoň v 5 případech...


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Jan Kelbich 01.03.2013, 11:29
Jediné co mě bylo tehdy divné bylo to, že u revize mě tak nějak nechtěl. Říkal že revizák to nemá rád......... a že všechno vyřídí sám.

Že by proto, že se revize vůbec nekonala ?



Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Milan Hudec 01.03.2013, 12:35
Třeba si revizák chybějícího pe jen nevšiml


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: David Hruda 01.03.2013, 12:52
Dvojvodičový přívod k čemukoliv pevně namontovanému, nejen k zásuvce, je v případě použití chrániče zásadní chyba. Přívod ke všem zásuvkám, které jsou zapojeny dvojvodičově je třeba předělat! U svítidel by se to mohlo ve vyjímečných případech nechat, ovšem pouze tehdy, bude-li použito svítidlo ve dvojité izolaci a vyhovuje-li barevné značení vodičů - nesmí být použit vodič zeleno/žlutý jako pracovní vodič N.  

Velice užitečné, vřele doporučuji a pak milého rádobyelektrik áře a rádobyrevizníh o chytit za koule a pověsit do průvanu. A až vyvětrají, tak je nechat všechny závady odstranit na jejich náklady. Pokud nebudou chtít, tak pohrozit policií a soudem, protože tohle je ze strany RT vyloženě podvod a elektrikář vyrobil životu nebezpečnou instalaci.
Já bych byl opatrný v soudech na dálku, v úvodu vidíme PCH v ER, tak si myslím, že TN-C někde v domě je asi (doufám) nesmysl. Bůh ví, co tam tazatel viděl, jak si to vyložil a jaká je skutečnost. Je potřeba to posoudit na místě...
Revizí taky možná myslí jen razítko na přihlášce, mnoho lidí to takhle nazývá.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Václav Třetí 02.03.2013, 07:19

Já také proto píši:


Velice užitečné (udělat nezávislou revizi),  vřele doporučuji a pak milého rádobyelektrik áře a rádobyrevizníh o chytit...

Bůh ví, co tam tazatel viděl, jak si to vyložil a jaká je skutečnost. Je potřeba to posoudit na místě...

Posoudit na místě je v zásadě jediná relevantní možnost, ovšem na druhou stranu přehlédnout zeleno/žlutý vodič v zásuvce může pouze slepec a to snad tazatel není.

Já bych byl opatrný v soudech na dálku, v úvodu vidíme PCH v ER, tak si myslím, že TN-C někde v domě je asi (doufám) nesmysl.

Já jsem viděl elektroinstala ci udělanou někdy v r. 2007 v nové půdní vestavbě celou v TN-C, v okruzích zásuvek byl chránič a začal padat až asi po roce bydlení při provozu pračky. A v revizi byly napsané rozvody v TN-S a hodnoty ze zkoušky chrániče. Instalaci provedla jednomužná elektrofirma a zrevidoval "jejich" RT. Co na to dodat?



Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 02.03.2013, 08:46
V regionech kde působí EON, je možné se setkat u starších instalací se zapojením elektroměrovéh o rozvaděče jako TT.
Z přípojkové skříně jde potom čtyřžilový přívod, v elektroměrovém rozvaděči je je přívod připojen přímo na proudový chránič - zeleno/žlutý vodič je ovšem použitý pouze jako N.
PE je uměle vytvořen, obvykle jednou zemnící tyčí a není se sítí nijak spojen.
U hodně starých instalací je to po podobné, pouze místo proudového chrániče je použitý napěťový chránič, typicky J1K 24,7A.
Typické provedení elektroměrovéh o rozvaděče je potom takové, že je použitá deska PREMIX ve dřevěné  skříňce a někde pod rozvaděčem je krabice KO 125, kde je propojeno uzemnění.
Pří revizích se zapojení TT projevuje tak, že na PE vodičích je poněkud vyšší dotykové napětí při vypnutí chrániče - v sítích TN-C-S je dotykové napětí obvykle menší než 1V, pokud je použito zapojení TT, potom je dotykové napětí 5 - 10V, podle kvality uzemnění.
Vzhledem k tomu, že ze strany distributora (EON) jsou sítě TT použité už jen velmi vyjímečně, je zapojení elektroměrovéh o rozvaděče pro TT anachronismus, který nemá v současné době žádný význam.



Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Maroš Klein 02.03.2013, 18:04
Když jsem mu řekl že po kopnutí tím jeho malým proudem, mě ruka brněla a bolela ještě asi 6 hodin, tak jen krčil rameny a všechno že je v nejlepším pořádku. 

10mA postačuje na to, aby došlo ku kŕčom a obtiažnemu uvoľneniu z miesta dotyku v prípade zovretia. Z tohto pohľadu vaša ruka brnela primerane.
Odpor tela umožní  pri "kvalitnom" dotyku v priemere prechod prúdu okolo 150mA, pri čase do 0,2s je predpoklad bezpečného vypnutia.
Pokiaľ mám informácie, podmienka 0,2s vychádza z tepu srdca, keď pri priemernom tepe 70/min čas T-vlny počas jedného tepu 0,8s trvá 0,2s. Práve v tejto fáze T-vlny je najväčšia náchylnosť na fibriláciu pri prúde nad 20mA. Pokiaľ sa mýlim, budem vďačný za poopravenie.

Nejvíc se bojím o děti. 

V prioritách máte jasno.
Podľa doterajšej diskusie je isté, že inštaláciu nemáte v poriadku. Ak si to dáte do poriadku, môžte si nechať poradiť s možnosťami použitia PCH 10 mA pre vybrané okruhy z hľadiska zvýšenej ochrany. Samozrejme v zmysle niečo za niečo s ohľadom na vaše priority.


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: František Šohajda 02.03.2013, 18:16
Citace
10mA postačuje na to, aby došlo ku kŕčom a obtiažnemu uvoľneniu z miesta dotyku v prípade zovretia.

Na přednáškách Ing.Honyse,propagátora "fíček" ,říkával že když zkoušeli co dovede chránič a proud procházející tělem, už při 6-7 mA dostal takovou "prdu" že si sedl na zem a chvíli nevěděl co se děje a kde je.... :'(


Název: Re: Kdy má proudový chránič chránit?
Přispěvatel: Pavel Sládek148 03.03.2013, 09:44
To, že u zásuvky lednice a PC nemáte připojený ochranný kolík je samozřejmě špatně a je nutné to opravit.
Je zbytečné to překlemovat v zásuvce modrým vodičem - funkci chrániče to nijak nezlepší, na druhou stranu při překlemování se nemůže na kostře lednice objevit fáze - v případě probíjení vypne jistič.
Píšu že se funkce chrániče nezlepší, protože chránič vypne v případě, že proud ve fázi je jiný než proud v nuláku (to co přichází fází, tak musí odejít nulákem) - to znamená že se proud musí někam "ztratit",  ve vašem případě se neztratí do ochranného kolíku, ale do jiného, od jinud uzemněného místa a chránič vypne také.

Lednice je tedy v podstatě chráněná také, i když ochranný kolík není zapojený (samozřejmě je zde větší míra rizika) - ovšem za předpokladu, že je vše dobře zapojeno a jediná chyba je přivedení pouze dvoužilového kabelu k této jedné zásuvce. Z Vašeho popisu tomu moc nevěřím a pozvěte si někoho, kdo se na to podívá.

Jenom nechápu, proč vás elektřina v domu pořád kope - to se v tom jako pořád šťouráte a nevypínáte si u toho jističe? Asi byste měl zauvažovat nad tím, jestli se chováte dostatečně bezpečně.