Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Aleš Štébl 18.05.2005, 17:38



Název: Jaký typ datového kabelu použít, když má vést v jednom kanále společně s kabely
Přispěvatel: Aleš Štébl 18.05.2005, 17:38
Prosím o radu,jaký typ kabelu použít pro vedení RS 485 pro přenos signálu z rozvodny,když není jiná možnost ,jak ho vést větší část trasy společně s kabely nn ve žlabu.SYKFY se mi zdá poněkud slabé v izolaci pláště.Jakým způsobem to provést,abych nemusel celý kabel ukládat do trubky? Děkuji Štébl


Název: Re: Jaký typ datového kabelu použít, když má vést v jednom kanále společně s kab
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 01.02.2007, 23:26
Pro RS 485 bych rozhodně doporučil kroucené páry. V případě delšího vedení se hodí stínění. Pozor na různý zemní potenciál na obou koncích. Takže například UTP/STP.
Maximální délka nestíněného/stíněného souběžného vedení "silnoproudu" a "slaboproudu" je dána normou, asi záleží o jak důležité vedení jde.


Název: Re: Jaký typ datového kabelu použít, když má vést v jednom kanále společně s kabely
Přispěvatel: Hynek Bureš 03.02.2007, 20:01
Souhlas s předchozím příspěvkem. O sílu izolace pláště přece nejde - v trase vedou izolované kabely - není před čím izolovat. I kabel SYKFY je použitelný, protože je kroucený a stíněný, ale jen pokovenou folií, volil bych kvalitnější souviské opletení, ještě vhodnější by asi bylo použít kovový stínící žlab (lištu).


Název: Re: Jaký typ datového kabelu použít, když má vést v jednom kanále společně s kabely
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 11.02.2007, 18:27
RS485 byl navrhován právě do průmyslového prostředí se značným rušením. Proto jsou zde data zastoupeny rozdílem napětí mezi párem kroucených datových vodičů A a B, nikoliv mezi signálovým vodičem a zemí (GND),  jako je tomu u RS232. Rozdílové napětí se pohybuje mezi 2 až 7V, přičemž téměř všechny současné obvody pracují nejčastěji s 5V TTL úrovněmi. Rovněž impedance připojovaných vstupů a výstupů komunikujících zařízení není nijak vysoká - typická je 12kohm na jeden vstup, při paralelním připojování ke sběrnici se tedy ještě zmenšuje a to vše bez uvažování linky zakončovacích, 120ohm rezistorů. Do krouceného páru, čili dvou téměř shodně uložených vodičů se proti sobě těžko naindukuje (při symetrickém budiči a zátěži) více, než 200mV, které je již schopno překlopit logický stav přijímače. Proto v drtivé většině kratších aplikací vyhoví i běžná nestíněná dvojlinka a rozhodující zde bude spíše kapacita vedení vs. přenosová rychlost. Nicméně, UTP kabel by měl být standardem a pro opravdu zarušené prostředí by stíněné UTP, čili FTP mělo bezproblémů vyhovovat. Protože v okolí silnoproudých, silně zatížených kabelů bude především elmag. pole, je směrodatná ochrana datového páru jeho zkroucením. Al nebo Cu fólie, případně opletení, poskytuje především ochranu proti poli elektrickému.


Název: Re: Jaký typ datového kabelu použít, když má vést v jednom kanále společně s kab
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 14.02.2007, 21:02
Tak, tak. Budiče RS485 musí být nějak napájeny a tím jsou galvanicky spojeny s místní zemí - pokud nejsou připojeny přes DC/DC měnič (i tak zůstává kapacitní vazba). Výrobci budičů proto v datasheetech specifikují maximální rozdíl mezi zeměmi jednotlivých budičů.
Problém se týká hodně rozsáhlých sítí v těžkých provozech, když k němu dojde, špatně se hledá.


Název: Re: Jaký typ datového kabelu použít, když má vést v jednom kanále společně s kabely
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 15.02.2007, 10:05
Některé přístroje dokonce nevyžadují stíněný kabel a využívají čistě jen rozdílový potenciál datového páru. Pokud nejsou potenciály rozdílných GND zvlášť veliké, pak stačí stínění (pokud je přeci jen pro jistotu použito) připojit jen z jedné strany. Pokud je k přenosu dat společný vodič, tj. nejčastěji stínění potřeba, (vysílač k němu připojuje střídavě A a B svorky datového páru a přijímač to obdobně vyhodnocuje),  pak jej někdy postačí připojit na obou stranách přes cca 100ohmové rezistory. Zároveň je doporučeno ještě oddělit elektrickou zem log. obvodů od kostry přístrojů rovněž dalším rezistorem stejné hodnoty. A když ani to nepomůže, celkem levně se dá pořídit optoizolátor.