Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Bronislav Šimůnek 19.04.2005, 23:24Název: Máme si starou přípojku ponechat nebo investovat do nové?
Přispěvatel: Bronislav Šimůnek 19.04.2005, 23:24
Je stará přípojka, dobrá přípojka?

Na rodinném domu máme přípojku nn zachycenou v konzoli na venkovní zdi. Pojistková skříňka ("fejfarka") neexistuje - pojistky jsou našroubovány na spodní straně izolátorů (viz obrázek).
Odpovídá takové připojení bezpečnostním normám ?

Máme nárok na jeho bezplatnou výměnu?


Název: Re: Máme si starou přípojku ponechat nebo investovat do nové?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 20.04.2005, 06:50

Nechci vás strašit, ale tu stejnou přípojku měli rodiče. Nechali si ji vyměnit za závěšák, ale vše bylo v jejich režii. Přípojku hradí ten, v čí prospěch je zřizována. Hlavní jistič si také zaplatíte a energetika si tam jen šupne svou plombu.....Název: Re: Máme si starou přípojku ponechat nebo investovat do nové?
Přispěvatel: Jiří Špelec 20.04.2005, 07:22

Taková stará přípojka by nemusela být na závadu. Jednotlivý lana se  ve větru nesmí dotýkat. U nás stále zůstávají tydlenc přípojky. V případech, kdy do takové přípojky prorůstá strom nebo keř, se vyměňuje za kabel. Elektrárnu to ovšem výměna vůbec nezajímá. V okamžiku, kdy zjistí, že přípojka nesplňuje jejich podmínky, odpojí vás a bude jen a jen na vás kdo a za co to opraví!Název: Re: Máme si starou přípojku ponechat nebo investovat do nové?
Přispěvatel: jaroslav nedělka 20.04.2005, 15:00

Je tam problém v tom že vedení k zipkám (pojistkám) je energetických podniků a odchod je váš. V tomto případě se používají svazovky do zdi a musel by se udělat kabelový svod z konzole tím by se přípojka v majetku en. pod. prodlužovala a byla by řešena jako přeložka tudíž opravdu ve vaší režiiNázev: Re: Máme si starou přípojku ponechat nebo investovat do nové?
Přispěvatel: Bronislav Šimůnek 22.04.2005, 21:48

všem za odpověď.