Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: MartinG 14.11.2012, 10:24



Název: Najdeme společně vhodný způsob vytápění a ohřevu TUV pro byt 1+1?
Přispěvatel: MartinG 14.11.2012, 10:24



Původní "dotaz": Vhodný spôsob topenia do 1+1 bytu?

 

Momentálne v byte 1+1 topím pomocou plyn. topných telies. V kuchyni menší MORA 6150 a v pokoji väčší 6140. Oproti veľa nevýhodám ako nutnosť mať záclonu/záves vyiahnutý na parapete, nemožnosť regulácie a plánovania pomocou termostatu, si myslím, že sú naviac tieto zariadenia hodne neekonomické a z hľadiska bezpečnosti si nedovolím nechať "vavky" zapnuté a odísť do práce.

Z toho titulu som sa rozhodol pre povedzme renováciu vytápania v mojom byte. Úvodný plán bol pomocou plynového kotlu a klasických radiátorov, ktorý by mi ešte pripravoval TUV v kúpeľni (náhrada hodne starej PO 35). Nakoľko je však byt v centre Brna, jedinou možnosťou je kondenzačný kotol, ktorý je za 1. hodne drahý, 2. potreboval by nový komín(ďalšia drahá vec, nakoľko mám nad sebou ďalších cca 12 metrov) a naviac mi bolo povedané, že pre 1+1 byt a teda 2 radiátory v miestnostiach a 1 rebrík v kúpelni, sa bude kotol v krátkych intervaloch dookola zapínať/vypínať...

Preto som teda od plynového topenia upustil a začal plánovať/pripravovať veci pre topenie(a prípravu TUV) elektrinou. Mám pripravenú žiadosť o nízky tarif.

1. plán bol El. kotol a klasické radiátory a do kúpelne buď prietokový ohrievač alebo klasický akumulačný ohrievač vody. Tento plán my však zmarilo to, že tieto kotle a ohrievače sú 3oj fázové a moje el. pripojenie je len jedno fázové. A tak som sa dostal k variante, ohrievača vody v kúpelni pre TUV a priamotopy v pokoji a kuchyni.

Dispozícia bytu: je to 1+1, pokoj má 19,5 m2, výška stropu je 2,9m = 56,5 m3. Kuchyňa je na tom rozmerovo tak polovične. Kúpeľňa je malá, spojená s pokojom. Okná sú menené za povedzme štandardné plastové a na jar sa chystá zatepľovanie důmu. Vonkajšie steny (smerom vonku) sú cca 45-50 cm hrubé (predpokladám, že tehla, nakoľko je dům dosť starý).

Konečne sa teda dostávam k hlavnej otázke a to teda aký priamotop použiť pre môj byt.  Na nete som našiel "sálavé priamotopy" napr. http://www.primotopy.eu/ECOFLEX-PREMIER-1500,-elektricky-salavy-konvektor-1500-W-5435132,211.html ,  ktoré kombinujú klasickú a sálavú zložku. Alebo sú potom k dispozície samostatné klasické, samostatné infra alebo samostatné akumulačné (ktoré po vypnutí stále sálajú teplo z akumulačnej zložky). Plánujem mať v pokoji termostat, aby som si mohol plánovať nejaké fázy vytápania behom dňa.

Požiadavky na teplotu a vytápanie sú asi nasledovné: v podstate potrebujem mať teplo v byte ráno a potom večer a v noci, keď som doma (pracovné dni) a cez víkend asi v podstate celý deň. Teplota tak 20 stupnov.

Mohol by mi prosím vás niekto doporučiť vhodný typ vytápania na základe faktv, ktoré som uviedol? Prípadne ak má niekto v podobnom byte už fungujúce vytápanie, mohol by sa o svoje skúsenosti podeliť?

 

 


Název: Re: Najdeme společně vhodný způsob vytápění a ohřevu TUV pro byt 1+1?
Přispěvatel: Milan Hudec 15.11.2012, 08:28
Pokud bude dům kvalitně zateplen stačí k tepelné pohodě svítit žárovkami a na několik nejchladnějšíc h dnů použít jakýkoli přímotopek s větráčkem


Název: Re: Najdeme společně vhodný způsob vytápění a ohřevu TUV pro byt 1+1?
Přispěvatel: Radek Červený 15.11.2012, 10:49
Přijde mi, že si trošku protiřečíte. Na jedné straně nechcete wavky, protože záclona  a pak tam chcete přímotop. Ale vezměme to popořádku.

Řešení s plynovým kotlem je možné, když teď pominu problém komínu. Moderní kotle mají modulační regulaci výkonu hořáku kotle a při vhodné regulaci a správném nastavení kotel jede v režimu, aby nedocházelo k jeho přehřívání a vypínání.

Řešení s elektrokotlem jste zamítl kvůli třífázovému přívodu, ale.....

I u přímotopů se bude celková tepelná ztráta bytu pohybovat cca někde mezi 4 - 6 kW. Při této ztrátě nejste schopen ani přímotopy zapojit na jednu fázi, nemluvě o tom, že podmínkou pro přiznání sazby D45d je provedení blokování spotřebičů, a musíte tedy do bytu stejně tak či tak dotáhnout ovládací kabel. A když s ním protáhnete i nový trojfáz, vyjde to už nastejno. A teď se můžeme se vrátit zpět k tomu elektrokotli ;-)


Název: Re: Najdeme společně vhodný způsob vytápění a ohřevu TUV pro byt 1+1?
Přispěvatel: Pavel Horský 15.11.2012, 11:14
Je to přesně tak, jak píše kolega Červený.

Velikost přímotopů: obývák cca 2kW, kuchyň cca 1,25kW, bojler 2kW.
Potřeba topné sazby = signál HDO z elektroměrovéh o rozvaděče.
Celkový příkon při stávajícím jištění 1x25A (a to jen typuji......vě tší nelze): 5,8kW

Při použití přímotopů a bojleru: 5,25kW
Zásuvkové vývody:                   1 kW
Pračka:                                      2kW
Vaření pokrmů:                          2kW

Když se vám vše potká v jednom časovém úseku: 10,25kW

Zde vidíte, že stávající 1x25A prostě stačit nebude, což znamená, že vás výměna přívodu nemine.

Takže jediná rozumná věc pro začátek: zažádat si o změnu jističe s navýšením příkonu: hl. jistič 3x20A/B

A pak se může pokračovat dál........... ..vypracování projektové dokumentace, výpočet tepelných ztrát atd.


Název: Re: Najdeme společně vhodný způsob vytápění a ohřevu TUV pro byt 1+1?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 15.11.2012, 11:36
Pokud bude dům kvalitně zateplen stačí k tepelné pohodě svítit žárovkami a na několik nejchladnějšíc h dnů použít jakýkoli přímotopek s větráčkem
Také jsou mezi námi jedinci, co chodí "na procházku" do obchodního domu, aby doma nemuseli moc topit a když mají to štěstí, že nebydlí "na rohu",  tak jim to teplo od sousedů stačí na přežití velké části zimy a protopí minimum...


Název: Re: Najdeme společně vhodný způsob vytápění a ohřevu TUV pro byt 1+1?
Přispěvatel: Petr Liskar 15.11.2012, 12:40
z hľadiska bezpečnosti si nedovolím nechať "vavky" zapnuté a odísť do práce.
Wavky jsou bezpečnější, než mnohé jiné plynové spotřebiče, jako sporák, nebo průtokový ohřívač a to z důvodu, že je spalování zcela odděleno od místnosti. Hoření probíhá v plechové komoře, která nemá žádné průduchy směrem do pokoje. Přívod vzduchu i odvod spalin probíhá přes otvor ve zdi. Díky tomu je nižší riziko požáru a hlavně otravy CO2.
POZOR! to ovšem platí pro wavky, se kterými se zachází jak má, včetně údržby a pravidelných kontrol

nemožnosť regulácie a plánovania pomocou termostatu, tieto zariadenia hodne neekonomické
Doba pokročila, existují typy wavek, které regulovat jdou.

Z toho titulu som sa rozhodol pre povedzme renováciu vytápania v mojom byte. Úvodný plán bol pomocou plynového kotlu a klasických radiátorov, ktorý by mi ešte pripravoval TUV v kúpeľni (náhrada hodne starej PO 35). Nakoľko je však byt v centre Brna, jedinou možnosťou je kondenzačný kotol, ktorý je za 1. hodne drahý,
a zbytečný. Při teplotním spádu nutném pro radiátory v tom kotli nedojde k efektu kondenzace, tedy by jste vyhodil peníze za vlastnost, kterou nevyužijete.
Nehledě na to, že taková podstatná rekonstrukce by zřejmě vyžadovala návštěvu stavebního úřadu se všema radovánkama s tim spojenýma.

moje el. pripojenie je len jedno fázové.
Konečne sa teda dostávam k hlavnej otázke a to teda aký priamotop použiť pre môj byt.
Zazněla podstatná informace a odpověď zní: rozumně žádný.
Pokud máte jistič 25A, což je maximální možná hodnota na jednofázovém přípoji, tak máte k dispozici celkem 5,7 kW.
Pokud sečtu hodnoty výkonu uvedených wavek, dostávám přibližně stejné číslo. Sice se do jističe vlezete, ale vysávat, vařit si vodu ve varné konvici či pouštět počítač si budete moct jen někdy.
Nehledě na to, že dle popisu bydlíte ve staré zástavbě, tedy pravděpodobně s rozvody elektřiny z hliníku a tam bych se cokoliv výkonného bez důkladné revize bál zapnout.


Moje rada:
Vyměňte staré wavky za nové s možností regulace na nástěnný termostat/ovladač, vyjde vás to nejlíp.


Název: Re: Najdeme společně vhodný způsob vytápění a ohřevu TUV pro byt 1+1?
Přispěvatel: MartinG 16.11.2012, 22:53
Ďakujem pánom za odpovede. Pravda, nepotešili ma....

Problém je aj v tom, že potrebujem vymeniť starý plynový prietokvý ohrievač v kúpelni za niečo iné, pre prípravu TUV. A jak to správne chápem, tak v centre (Brna) je možný len kondenzačný, ktorý nechcem -> nutné el. zariadenie pre ohrev vody. No a nakoľko nechcem pripravovať TUV a topiť rôznymi princípami tak bych potom tou elektrikou aj topil.

Mal som predstavu 2 kW na vodu, 1,5 kW do pokoja, 0,7 - 1 kW do kuchyne = 4,5 kW takže by som mal rezervu pre ostatné veci v byte. A primotopy ani ohrievač vody by nebežali na plný výkon... nepotrebujem mat totalny komfort...

V podstate som chcel zvoliť priamotop ktorý spája sálavú infra zložku a klasickú zlložku. Chcel som ho umiestniť na stenu oproti druhej stene - nie pod okno a tak aby salal na stenu v mieste kde je postel aby to pekne hrialo vecer v noci ponad postel a bolo teplo... a klasicka zlozka by zase ohrievala vzduch... Neviem, asi moc veľká utópia?

Malo by napríklad význam, zažiadať si o 3fázovú prípojku... a realizovať el. kotol a klasicke radiatory? a do kupelne prietokovy el. ohrievac ?