Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Radim Strycharski 23.03.2012, 12:01



Název: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: Radim Strycharski 23.03.2012, 12:01
V objektu jsou osazena autonomní svítidla nouzového osvětlení. Mají své vlastní obvody, resp. rozvody. Někdy je jejich obvod zapojen přímo k jističi normálního osvětlení a při vypnutí jističe dojde k rozsvícení nouzových svítidel (což považuji za správné). Většinou jsou ale tyto obvody zapojeny přes samostatný jistič, tozn. při výpadku obvodu normálního osvětlení k rozsvícení nouzových svítidel nedojde. Jaké řešení je správné?


Název: Re: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: Pavel Horský 23.03.2012, 14:30
Nouzové osvětlení by mělo být logicky VŽDY zapojeno tak, aby došlo při výpadku v určité sekci k aktivaci nouzového osvětlení v těchto prostorech. Jinak nemá samozřejmě funkční význam. Zrovna nedávno jsem toto řešil v jednom výrobním podniku.


Název: Re: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: František Šohajda 23.03.2012, 16:30
Správně je že nouzák je napojen na "napájení nabíjení" na ten okruh, kde je namontován !
Spíš projektanti (je to na kopanec do zadní části těla.. (zle)) to tak projektovali jak kolego popisujete !
Je to tak hodně udělané i ve zdravotnictví ....

Má to svou logiku i když třeba žárovka vyhodí jistič v místnosti, tak zapne nouzák ,zejména večer (některé mívají světelné čidlo...) a je alespoň trochu vidět...Když bude nouzák na samostatný jistič ,  je to bezcenné zařízení....,jen tak pro případ požáru, když hasiči vyhodí přívody do budovy... (dance)

Když nouzáky nemají autonomní zdroj,tak to je jiné řešení a je to napojeno na přívodu do budovy..


Název: Re: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: standa2 23.03.2012, 16:57
Není to vždy tak jednoznačné a ne vždy je nutné mít nouzáky napojené přímo z toho okruhu. V některých případech (rozsáhlejší prostory) mohu být svítidla napojená ze dvou různých okruhů a pak mi stačí napojit nouzáky na samostatný jistič, zajišťuji tedy osvětlení pro případ výpadku v rozvaděči, při výpadku jednoho okruhu ten druhý (ostatní) stále svítí.
Také je nutné rozlišit nouzové únikové osvětlení (definováno ČSN a rozsah určuje požární zpráva) a "nouzové" osvětlení, které se často dává i tam, kde to není vysloveně nařízeno a je to jen jakýsi nadstandard. U toho "nouzového" bych taky neviděl problém to napojit ze samostatného jističe, zde je předpoklad že mi sice zhasne světlo v místnosti, ale na chodbě se stejně svítí.
Obecně to nelze nějak paušalizovat, záleží vždy na konkrétním případě, způsobu zapojení, dispozičním řešení, požární zprávě.


Název: Re: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: H 24.03.2012, 06:56
Je to jednoduché,  viz ČSN EN 50172:2005, čl. 5.2: Nouzové únikové osvětlení musí být v provozu v případě výpadku jakékoliv části normálního napájení osvětlení. Nouzová svítidla v pohotovostním provozu a kombinovaná nouzová svítidla v pohotovostním provozu musí být v činnosti při výpadku koncového obvodu normálního osvětlení. V každém případě musí být zajištěno, aby místní nouzové únikové osvětlení bylo v provozu při výpadku normálního napájení do příslušného sektoru.

K čemuž vedou dvě cesty:
- buďto zmíněné napájení NO přímo z vývodu osvětlení (kolik světelných okruhů,  tolik okruhů NO)
- anebo osazení jističů světelných vývodů pomocnými kontakty a ty vřadit do série každého vývodu na NO (kolik vývodů NO, tolik okruhů NO)

Pokud je jeden centrální zdroj pro NO, pak přichází v úvahu nejspíš pouze druhá varianta a pomocné kontakty vřadit buď do přívodu nouzové centrály, anebo do jejího samostatného vstupu "aktivuj NO".


Název: Re: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: Radim Strycharski 24.03.2012, 19:41
To Hlavatý:
 (jednicka)
Ještě jsem si všiml čl. 4.1:
Nouzové únikové osvětlení musí být aktivováno nejen při úplném výpadku napájení normálního osvětlení, ale i v případě, že se jedná o omezenou poruchu, jako je např. porucha v koncovém obvodu.

Ovšem dle anotace ČSN EN 50172 tato nenahrazuje žádnou předchozí normu a já sám o žádné jiné starší nevím. Projekt je z osmdesátých let, takže nejde o závadu, ale lze jen doporučit změnu podle nové normy. To řešení s pomocnými kontakty u jističů se mi velice líbí, navíc lze NO jednoduše zkoušet bez vypínání normálního osvětlení.


Název: Re: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 24.03.2012, 20:10
Pokud jde o kulturáky, divadla, kongresáky atd.,  pak to obvykle v případě autonomních svítidel NO řeším následujícím způsobem: Okruh svítidel pro kombinovaná svítidla je napájen a spínán např. z hlavního rozvaděče, jelikož je nutné jej stejně zapínat při každé akci, kdy je přítomno obecenstvo. Tato svítidla jsou především svítícími piktogramy. Zároveň je ale v každém větším prostoru alespoň nějaké "normální" svítidlo vybaveno invertorem s vlastním zdrojem, takže i dílčí výpadek příslušného světelného okruhu nedovolí v daném prostoru úplnou tmu. Když vylítne jeden z více osvětlovacích okruhů v daném prostoru, svítí dále ten druhý + kombinované NO s piktogramy. Když vypadne ten druhý, pak svítí kromě prvního též svítidla z akumulátorů, když oba, tak aku + kombinované. A když je bez proudu celej kulturák, pak svítí i piktogramy z vlastních zdrojů a jsou posíleny tzv. přídavným osvětlením nouzovými zdroji ve vybraných svítidlech hlavního osvětlení.


Název: Re: Jak správně jistit obvod nouzového osvětlení?
Přispěvatel: František Šohajda 25.03.2012, 11:43
Citace
navíc lze NO jednoduše zkoušet bez vypínání normálního osvětlení.

Při revizích jsem narazil na autonomní nouzové svítidla a ty měli malé tlačítko na zkoušení...sup er !
Někdy je zkoušení problém protože některé autonomní nouzáky mají světelné čidlo a výpadek přes den je nerozsvítí, musí se přikrýt "čepicí".. ;D ;D
(Pokud je kolem nich dostatečné osvětlení..)