Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Ivana Polelanova 13.03.2012, 20:42



Název: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Ivana Polelanova 13.03.2012, 20:42

Chystám se kompletně rekonstruovat byt a řeším nejefektivnějš í způsob vytápění.
Rozhoduji se mezi elektrokotlem a plynovým kotlem.
Byt o velikosti 50m2, 2 pokoje, 3.patro (z 6. pater),  JIH, z obou stran sousední byty, v bytě budu během celého dne doma s malou dcerou sama a budu používat klasické spotřebič (pračka, myčka, lednice, indukční deska, rychl.konvice, mikrovlnka, tv.....).

Původně jsem byla rozhodnuta pro plynový kotel  i s tím, že bude dražší pořízení-vyvložkování komínu a pravidelné roční revize.
Protože mi všichni tvrdili, že měsíčně budu mít nejnižší náklady na topení, ale teď jsem slyšela názor, který mě "nahlodal" s tím, že vzhledem k umístění bytu stejně nebudu moc a často topit a proto když si pořídím elektrokotel, budu mít nižší sazbu na elektřinu - ušetřím tak na běžném provozu a tím se mi vyrovná-srovná rozdíl levnějším plynovém topení a nebudu muset platit dva paušály (plyn a elektro).
Prosím jestli s tím mátě někdo zkušenosti - budu ráda za názor!


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Vlastimil Laube 14.03.2012, 08:06
Doporučuji se zamyslet i nad vytápěním bytu tepelným čerpadlem vzduch-vzduch. Cca před rokem jsme toto řešili u příbuzných v 1+1 bytě v Praze. Přesný typ čerpadla si bohužel nepamatuji, cena včetně montáže byla cca 25000. Bylo nutno zpracovat výpočet tepelných ztrát bytu. Na jeho základě a dokumentace od čerpadla jim PRE přiznala tarif pro tepelné čerpadlo, takže mají veškerou elektřinu levnější. Po ročním zúčtování se projevila úspora 1000 Kč za měsíc oproti předchozímu vytápění přímotopy (přitom došlo ke zražení elektřiny). Ke konečnému rozhodnutí nás rozhoupalo to, že samotné snížení ceny el. energie vlivem tarifu pro tepelné čerpadlo toto čerpadlo za jeho životnost zaplatí, i kdyby se vůbec nepoužívalo a topilo se nadále přímotopy. Každá koruna která se ušetří vlivem jeho topného faktoru je další úspora pro vás. Je to sice složitější na návrh a prokázání nároku na tarif, ale máte všechny předpoklady, že by to u vás mohlo také vyjít výhodně - relativně malá plocha bytu obkopeného vytápěnými byty a veškeré spotřebiče na elektriku - t.j. velká úspora při nižší ceně elektřiny. I při pořízení výrazně levnějšího tepelného čerpadla (dá se pořídit již cca od 10000) je to stále ekonomicky výhodné, důležité je předem na základě vybraného typu projednat s vaším dodavatelem elektřiny přiznání tarifu pro tepelná čerpadla.


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Martin1548 14.03.2012, 14:07
v bytě budu během celého dne doma s malou dcerou sama

Pakliže budete celý den doma, budete to právě Vy kdo bude vytápět okolní byty a kvůli malé dcerce budete jistě topit na vyšší teplotu než je obvyklé pro dospělé. Byty rodin s malými dětmi jsou vyhlášeným zdrojem tepla :)


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Kamil Novák 14.03.2012, 22:37
... důležité je předem na základě vybraného typu projednat s vaším dodavatelem elektřiny přiznání tarifu pro tepelná čerpadla.

A hlavně (jestliže tazatelka není zároveň majitelem objektu) projednat s domácím zda bude vůbec souhlasit s umístěním venkovní jednotky tepelného čerpadla na objekt.   (!)

Jinak souhlasím, že správně zvolené TČ je ve většině případů asi nejlepší (nejekonomičtěj ší) řešení.


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: halik 15.03.2012, 10:10
Obecně platí, že čím jsou nižší nároky na množství tepla pro topení, tím je o to výhodnější jít cestou preferování nižších investičních nákladů - i na úkor vyšších provozních nákladů.

Z toho plyne, že tepelné čerpadlo pro takové minimalistické scénáře není vhodné (má sice relativně nízké provozní náklady, ale hodně vysoký investiční náklad = velmi špatná ekonomická návratnost).

V tomto konkrétním případě bych zvolil klasický nízkoteplotní kotel na zemní plyn (nevyplatí se nejspíš ani o cca polovinu dražší byť úspornější kondenzační kotel) a nebo (možná na první pohled překvapivě) elektrické akumulační vytápění.


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 15.03.2012, 10:30
Tepelné čerpadlo má jednu výraznou přednost - některé typy umějí také chladit, což v těch několika dnech s extrémními vedry přijde docela vhod.
Na druhou stranu je ze zmiňovaných způsobů vytápění nejhlučnější. Už to často ani nevnímáme, ale slyšeli jste to úžasné ticho, co nastane, když vypnou proud?
To jenom na okraj - aby byl obrázek úplnější.


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: IM 15.03.2012, 12:33
Přímotopy = 4 hodiny zimy denně.  :'(


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 15.03.2012, 13:15
Přímotopy = 4 hodiny zimy denně.  :'(
Jakékoliv "topidlo" s vyšší povrchovou teplotou navodí v prostoru příjemnou tepelnou pohodu i při nižší teplotě vzduchu.
Běžný přímotop musí vzduch ohřát o nějaký ten stupeň více a tím vznikají vyšší ztráty. Přímotop není jen o 4 hodinách chladu...


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Milan Hudec 15.03.2012, 19:43
Dva olejové radiátory, a je to.


Název: Re: Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
Přispěvatel: Radek Červený 16.03.2012, 07:53
Plyn v poměru cena-výkon vychází vždy levněji než elektřina. To, co píšete je správná a logická úvaha, el.vytápěním došáhnete na lepší paušál, který vám ovlivní i provoz ostatních spotřebičů. Ale i tento paušál něco stojí a je zpravidla výhodný až při spotřebě od...
Na vašem místě bych začal oslovením projektanta TZB, který vám spočítá skutečnou tepelnou ztrátu s ohledem na umístění bytu. Pak se dá odvodit nějaký "předpoklad",  se kterým se dá pracovat dál ve výpočtech.
A pak jen sednout a počítat, předpokládaná spotřeba elektřiny na vytápění, předpokládaná spotřeba elektřiny na ostatní spotřebiče, cena sazby, pětileté revize, atd.
A úplně stejný postup udělat při variantě plyn - elektro. Dva paušály, jiné sazby, roční prohlídky komínu..... a někde se vám musí sejít výsledek, který si již snadno porovnáte.

Také je dobré zohlednit místní podmínky v domě, tzn. případné posílení přípojky elektro, dostupnost přípojky plynu, stav a umístění komínu, atd. Pokud vám v investiční části vyjde elektrokotel levněji, tak to ještě neznamená, že je to výhodnější.

No a pár triků na závěr, nepodceňovat kvalitní regulaci, a kvalitní regulací rozhodně nemyslím jeden prostorový termostat a termohlavice, zamyslet se nad provedením topné soustavy s ohledem na stav bytu, co třeba taková podlahovka? Tam také nevychází špatná úspora.