Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: jana svec 11.10.2011, 21:48



Název: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: jana svec 11.10.2011, 21:48

Jak co nejúsporněji vytápět pokojík cca 12m2 bez vlastního vytápění (v cihlovém bytovém domě na ústřední vytápění plynem)?

Jsem nájemnice studentka, nemohu dělat stavební úpravy a hledám topné zařízení s co nejmenšími náklady na vytápění elektřinou.

Místnost je z části střešní, s jedním vikýřovým oknem, odděleným dalším oknem. Do štěrbin a kolem rámu vnějšího vikýřového okna nacpaná minerální vlna. Okenní skla jednotabulková . Stěna místnosti ze zkosené strany mnou amatérsky izolovaná cca 3cm polystyrenem.
Provoz místnosti: od jádra bytu (přes chodbu) separátní pokojík obýván spolubydlící-ženou (zmiňuji kvůli tepelnému komfortu),  která je během dne často v práci/vš, tj. není nutno vytápět stále.
Zároveň však večer dlouho studuje.  
Dříve zde byl starý přímotop - náklady po ročním vyúčtování enormní.
Nyní zvažuji pořídit olejový radiátor.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 12.10.2011, 08:10
Topné zařízení je celkem lhostejné, účinnost bude více-méně stejná, probém je to že do dané místnosti potřebujete dostat teplo Q [J],  a to získáte z elektrické energie s účinností přes 90% při libovolném typu elektrického přílotopného topení, a přitom ho neustále pouštíte ven.
Čili změnou topidla nic nevyřešíte.
Napadají mne tři varianty:
1. Zaizolovat místnosti lépe (nevím jestli můžete, nejsou-li vaše - hlavně okna, zkusit se domluvit s pronajímatelem)
2. Otužovat se
3. Změnit lokál (přestěhovat se)


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 12.10.2011, 08:40
Ako už bolo uvedené, premena el. energie na teplo je veľmi účinná, blíži sa 100%,  takže tu neusporíte. Inak povedané, ľubovoľný ohrievač vyhovie, žiadny nebude signifikantne lepší ako iné. Je dobré nepredimenzova ť ho, aby prekúrenie nebolo treba nadmerne vetrať. Pre 12m štvorcových pri štandardnej výške 2,5m by stačil ohrievač s príkonom cca 1100W. Konkrétny typ si vyberte podľa komfortu, t.j. funkcií: termostat, spínacie hodiny, ventilátor, a pod. Ak nebude lepšie kritérium, voľte podľa dizajnu, každopádne ale model do zásuvky. Neodporúčam lacný čínsky dovoz (i pod značkou renomovaných výrobcov ako napr. ETA),  predsa len chcete študovať, nie vyhorieť. Nápis "Made in Germany" je dnes hodný viac, ako kedykoľvek predtým.

Čím ušetriť môžete, je eliminácia tepelných strát. Zateplenie stien asi vo vašej situácii neporiešite, ale ak čo najlepšie utesníte okná - otvárateľné časti tesneniami, neotvárateľné napr. akrylátovým tmelom - dvere - pozor aj na detaily ako fugy okolo prahov - a iné detaily - napr. prívod internetu z vedľajšej izby 2cm dierou, aby kábel vošiel aj s konektorom, tak bude rozdiel signifikantný.

Vykurovaním sa znižuje vlhkosť vzduchu. Pritom pri vyššej vlhkosti vzduchu sa tepelná pohoda dosahuje pri nižšej teplote vzduchu. Urobte opatrenia na zvýšenie vlhkosti vzduchu, a požadovaná komfortná teplota by sa mala znížiť, čo má na vykurovacie náklady podstatný vplyv. Nemusíte rovno kupovať zvlhčovač vzduchu, stačí nádoba s vodou na radiátore; samozrejme nie na tom elektrickom.



Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Radek Červený 12.10.2011, 13:08
Vzhledem k popisu stavební konstrukce bych řekl, že kolega Ryšavý vám v odpovědi č.3 odpověděl zcela správně.
Tento prostor vytápět elektřinou už chce hodně kuráže. Nemluvě o tom, že mě docela zarazily ty 3 cm polystyrenu. To jestli je celková izolace, tak potěš koště. Tam pak kromě vytápění bude problém i s rosným bodem a plísní.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Václav Pešek 13.10.2011, 00:56
mám jednotabulková okna pochopit jako jedno jednoduché sklo? 3cm jsou jak když plivne do přehrady....

ta cimra - pokud vůbec měla někdy (vzhledme k absenci topení jako ve zbytku domu) sloužti k bydlení, je odfláknutá..


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Milan Hudec 13.10.2011, 09:38
Hodně studentů obývající podobné prostory jako vy s převážně večerní přítomností vytápí pokojík při studiu žárovkami, poté přijde na řadu peřina a poté zdroj rychlého tepla (po vylezení z peřin),  třebas infrazářič.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Radek Červený 13.10.2011, 09:47
Hodně studentů obývající podobné prostory jako vy s převážně večerní přítomností vytápí pokojík při studiu žárovkami

Jojo, kde jsou ty zlaté časy.....  :'(
Jedovatá úsporka už moc nevytopí, a ještě zkazí oči.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: jana svec 13.10.2011, 10:23
 (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) vsem za odpovedi, tedy za vas cas. Cimra k bydleni puvodne neni - kumbal. Polystyren jsme davaly samy najemnice, ale 3cm nakoupila kolegyne. Vim, ze 3cm je blbost, chtelo by to alespon 10. Ma smysl to tedy strhat a predelat s vyssi mocnosti polystaku? Okna jsou jednoducha, ano. Zadelam jeste lepe vsechny skviry, viz kabel od netu a kolem zarubni a prahu. Nicmene, prave do teto situace muzete doporucit, zdali je olejovy radiator se setrvacnosti vyhrevu vhodnejsi nez naopak napr. infrazarice, apod? (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) (A omlouvam se vsem, ktere takovy stav pokojiku k bydleni pohorsuje a radi nebydlet. )


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Radek Červený 13.10.2011, 10:32
Olejový radiátor má setrvačnost, ale zase pomalejší náběh. Pokud má místnost tepelnou ztrátu "X" kW, tak je tam prostě dodat musíte a z jakého zdroje to bude již není zase až tak podstatné.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Gucci 13.10.2011, 21:13
Prilepte na křídlo okna na zimu nějakou průhlednou folii (nebo pripevněte připínáčkama).
Pro podkrovní trvale obývané místnosti se cca 20 cm izolace považuje za minimum.
Pokud budete zateplovat i boky místnosti, izolujte na vnější straně zdi (na půdě) ať se teplo do zdí může akumulovat.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Martin Kurka 14.10.2011, 01:44
Vážená slečno Jano Švec,
takto špatně zaizolovaná místnost vytápěná jen za denní tarif je i zadarmo drahá.
Ale třeba je to podnájem v Portugalsku, takže mimo předešlé rady:

Obecně:
pro dosažení příjemné tepelné pohody pro učení  by asi měl být součet teploty vzduchu zhruba 35°C (viz graf). Toho docílíte:
- zvýšením teploty stěn a veškerých povrchů izolací
(pro tepelnou pohodu ještě hodně záleží na vlhkosti vzduchu)

Okno:
 Na okno je místo fólie lepší deska z dutinkového Makrolonu, nešustí a hlavně opravdu dobře izoluje (mezi fóolií a sklem bude příliš silná vzduchová mezera, ve které již probíhá přenos tepla prouděním).Desku si nechte uříznout aby byla až přes rám okna, ke kterému lze připevnit. Můžete ji přilepit k rámu oboustrannou lepicí páskou, nebo  přišpendlit špendlíky, které do rámu zatlačíte kleštičkami. Makrolonová deska k rámu musí těsnit, doporučuji po obvodě si nalepit silikonové profilové samolepicí těsnění, nebo aspoň pěnové. Deska může i rám okna přesahovat až těsně ke zdi. Dutinky orientujte svisle. Pro Vaše účely lze použít zbytkový Makrolon, zachovat jen celistvou šířku, výškově lze desky nastavovat a desky spojit izolepou.
Izolujte až druhé vnitřní okno z venkovnější strany
Vikýře bývají velmi špatně izolované na bocích a na stropě - tam je polystyrén také namístě.

Zdi a šikmé stěny
Izolujte pokud to jen trochu půjde dle rady p.Gucciho - z druhé strany zdi. Ekonomicky pro vás bude vrstva polystyrénu cca 12cm, pokud tu budete bydlet více roků, tak tlustší.Zkosen ý prostor asi od metru dolů k podlaze je lepší obětovat a vyrobit falešné svislé stěny i z tenkého polystyrénu od podlahy k šikmé střeše.  (tenký polystyrén nestrhávejte, přilepte na něj oboustrannou páskou další vrstvu, překryjete jí i škvíry v podkladní)
Pokud musíte izolovat jen zevnitř pokoje, nechte mezi polystyrénem a stěnou větrací mezeru asi 1cm, aby neplesnivěly pod polystyrénem zdi (třeba podložky ze zlomků tenkého polystyrénu).

Místo pro učení

Vhodně vybrat místo na sezení (co nejblíže teplým stěnám).
Zabránit proudění velmi chladného vzduchu podél stěn a zejména oken
Místo pro sedavou práci izolovat nejvíce
Jestli se učíte dlouho u svého stolu, obložte jej z boků mimo místa na sezení deskami polystyrénu (stačí 3cm),  budete mít na nohy takovou boudičku a na nohy tepelnou pohodu, nebude tam průvan. Na studenou pracovní desku je nejlepší podlahový korek, izoluje a dá se na něm psát. Okolní stěny by měly být teplé, nesmí z nich sálat chlad. Přes sebe si můžete už něco přehodit

Postel
obložit okolo polystyrénem, až dolů pod matraci karimatku proti chladu zespoda. Pomohou i improvizovaná nebesa
  
Podlaha
je-li vespod teplá místnost, tak jen koberec. V místě na sezení pod nohy karimatku.  


A vlastní zdroj tepla - elektrické vytápění.
Nejdůležitější by bylo zajistit si možnost využití nočního proudu. Je cca 2x levnější. Pak se vyplatí topit 2x víc, když jde nízký tarif.
Než jedno topmné těleso, je pro vás lepší  jich mít více menších různých typů.
Obecně lze rozdělit el. topidla na  konvekční s přirozeným prouděním (olejový radiátor, přímotop) nebo konvekční s nuceným prouděním (horkovzdušný ventilátor) a na zdroje sálavé energie -  zářiče.
Pro špatně izolované místnosti jsou zářiče lepší, mohou směrovat teplo na lidi, na jejich pracoviště. Nejlepší jsou velkoplošné sálavé panely s velmi nízkou povrchovou teplotou. Dlouhovlnné infračervené záření totiž lépe proniká oblečením k tělu. Ale velkoplošné panely jsou poměrně drahé. Ale jeden k sezení je optimální, pokud jej použijete i v budoucnu.
Pro vás se zdá být optimální kombinovaný konvektor s možností zapnutí vnitřního horkovzdušného ventilátoru. Bývá - a to je důležité - osazen termostatem. Pro temperování se využije konvekce, pro pobyt si zvýšíte teplotu horkovzduchem. Horkovzduch jde i směrovat. Konvektor mívá i pádovou pojistku - když nemá svislou polohu, vypne se (to je pro vás důležité, vzhledem k tomu polystyrénu)
Olejový radiátor je dobrý pro rovnoměrné vytopení místnosti, je tichý, nepřepaluje vzduch jako horkovzduch, je bezpečný, ale  topí pro vás příliš rovnoměrně a pro vás neúsporně.
Pro dlouhé sezení bývá dobrá i elektrická bota a elektrická dečka, mnohdy bohatě stačí ve spolupráci s temperováním konvektorem. Je lepší mít dva menší, nebo na polovinu zapnuté konvektory, než jeden výkonný.
Pro kontrolu odebrané elektrické energie na topení existují laciné zásuvkové elektroměry.
Pro zapínání topení před příchodem domů (nebo zapnutí druhého konvektoru) můžete použít digitální  týdenní zásuvkové časové spínače. Před konvektory bez termostatu lze dát do zásuvky zásuvkový termostat, dělá se i programovateln ý s týdenním programem teplot.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Gucci 14.10.2011, 08:05
Pro lepení polystyrému si kupte polyuretanovou pěnu ve spreji, velmi dobře se s ní polystyren lepí (pozor, musí to být ale speciální polyuretanová pěna k lepení polystyrenu - málo nabývá na objemu).


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: jana svec 18.10.2011, 22:06
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) vam vsem za detailni a prakticke rady! Toto forum mi bylo hodne uzitecne.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 19.10.2011, 00:22
... Na okno je místo fólie lepší deska z dutinkového Makrolonu...Dutinky orientujte svisle.
Mohu se zeptat na důvod?
Napadá mě jedině dobrý odtok vysrážené vlhkosti.
Lepší tepelně izolační vlastnosti bych očekával při vodorovné orientaci dutin, a srážení vlhkosti uvnitř bych bránil přelepením konců dutin lepicí páskou.


Název: Re: Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2?
Přispěvatel: Martin Kurka 19.10.2011, 06:32
Mohu se zeptat na důvod?
Napadá mě jedině dobrý odtok vysrážené vlhkosti.
Přesně tak, rosný bod leží vždy v nějaké z komůrek. Rosí se jak píší v návodu zákonitě.
Proto se musí horní řezová hrana zapáskovat co nejvíce vzduchotěsně (hliníkovou páskou) a dolní hrana porézní, nebo perforovanou páskou (dírky cca 0,3mm aby zase do dutin nenalezl hmyz).
U některých typů makrolonů se uvnitř komůrek dělá úprava povrchu pro snížení povrchového napětí vody. Aby vysrážená vlhkost dělala průhledný film a ne viditelné stříbřité kapičky - rosení.
Sice suché svislé dutiny izolují lépe, ale určitě víc, než mokré vodorovné.