Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití => Téma založeno: Miroslav Minařík 23.09.2011, 07:54



Název: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 23.09.2011, 07:54
Tuto otázku často dostávám v souvisejícím návrhem projektů.
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, stejně jako na většinu zde pokládaných dotazů.

Pokud uvažuji dům minimálně pro čtyři lidi + návětěvy, pak můžeme vytvořit jakýsi vzorový model. Ale určitě pokud bude uživatel mít více účastníků, bude používat kromě pc také VOIP komunikaci, nějaká další zařízení, která používají konektor RJ45, tak mu bude v 24. portovém switchi těsno.

Na WI-FI je lepší se moc nespoléhat. považuji to jako dočasnou variantu nebo variantu pro ty, kteří čtou ve vaně nebo na záchodě.

Samozřejmě u nás doma se nevejdeme ani do 48 portů, ale řekněme to je extrém. Podobně na tom může být i Pavel Smílek.

Co vy ostatní?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 23.09.2011, 08:48
Ja by som práve naopak bral WiFi ako primárnu voľbu, a káble by som ťahal až vtedy, ak je dopredu zrejmé, že WiFi nevyhovuje. Napriek určitým obmedzeniam WiFi rieši kardinálny problém: zásuvky sú vždy niekde inde, ako je potrebné. Objektívne uznávam, že vôbec nie som vhodný etalón používateľa moderných gadgetov, i keď ma ich vývoj živí. Poznáte ten o pekárových deťoch a kováčovej kobyle, však?

Ak už ťahať káble, odporúčam všade inštalovať dvojzásuvky, z jedného prostého dôvodu. V prípade potreby sa dá prívod, pritiahnutý kdesi do chodby k routeru, poslať najskôr napriamo do set-top boxu v obývačke, druhým paralelným káblom ho vrátiť späť do routera a odtiaľ ho rozviezť do ostatných miestností.

Rád si prečítam, ako daný problém riešili a vyriešili ostatní. Skutočne by ma zaujímalo, čo doma máte, že sa nevojdete do 24 či 48 portov. Koľko z inštalovaných zásuviek ste nikdy nepoužili? Predpokladám, že potreba pripojenia sa kumuluje na niekoľko málo miestach, nie je rovnomerne distribuovaná po celom dome či byte. Koniec koncov, s elektrickými zásuvkami je to podobne, že áno. Asi každý máme zopár zásuviek, ktoré sme nikdy nepoužili.

Mimochodom, ako ste pri toľkej UTP kabeláži riešili oddelenie, súbeh a križovanie so "silovinou"?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Lukáš Matějka 23.09.2011, 09:27
Počítal bych 2 porty na osobu + 5-10 na tiskárny, televize, NAS... Zároveň (pokud se dělá pevná instalace tak bych do každého pokoje dal kromě zásuvek na předem předpokládaná zařízení (tiskárny, NAS, sledovací kamery, lednice, světla, brány...) dvě až čtyři (podle velikosti) zásuvky do různých míst každého pokoje. Většinou ty zásuvky co budou v pokojích by měly stačit pro běžně užívané počítače.
Pro náhodné počítače na nečekaných místech + návštěvy by asi byla nejlepší wifi.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 23.09.2011, 09:49
Zrovna taky něco takovýho plánuju. Dotaz je ale špatně položený. Něco jinýho je switch a něco jinýho instalace. Takže síť v domu bych dělal podle těchto pravidel:
1) Obývák - u TV rozhodně 2x RJ-45 (televize s DLNA + druhá pro IPTV). Nezaškodí dvojrámeček s TV+R a 2x RJ-45 všude, kde se počítá s telkou. Další zásuvka za sedačkou pro herní konzolu apod.
2) Kuchyně - stačí 1x, pokud se počítá s internetoým rádiem.
3) ložice - pokud je telka, viz bod 1.
4) Dětský pokoj - jedna zásuvka na dítě + 1 na VoIP. Pokud mají televizi, viz bod 1. Pro data v pokoji pro dvě děcka by mělo stačit 4x RJ-45 + TV/R.
5) Pracovna. Tam už záleží na tom, co kdo dělá. Minimálně dvě PC (aby se rodiče nehádali o zdroje),  VoIP a tiskárna. Bastlíři přidají přírodní zdroje dle potřeby a libosti.
6) Není potřeba všechno rovnou tahat do switche. Docela se hodí patch panel a prodrátovat, co je potřeba. Je blbost kupovat 32portový switch co žere jak polský zájezd a mít na něm jenom modem, NAS a notebook. Lepší je zapojit to, co je zrovna potřeba.
7) Není důvod nechávat někde povalovat NAS, modem ... Patří to do jedné skříně se switchem, event. se záložním zdrojem.
8) Ne všechno patří do switche - třeba IPTV od O2 mívá samostatnou lajnu z modemu. VOiP se hodí do switche s PoE, ten je ale drahý a hodně žere... Takže v tom případě by byl lepší switch s POE pro VoIP a bez POE pro zbytek...
9) Husí krky jsou podmínkou. Co když se třeba za 10 let přejde na rychlejší optiku, kdo se s tím má sekat? UTP kabely nehřejí, nepotřebují chlazení o cihlu.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Šlezingr 23.09.2011, 10:22
wifi jako primární volbu
Dovolím si nesouhlasit, já tvrdím: "wifi jako poslední krajní možnost" s výjimkou připojení iPadu na záchodě.......

Co se týče dětského pokoje, nerozlišoval bych od pracovny. To dítě jednou vyroste a bude mít stejné požadavky na pracovnu jako tatínek, ba možná ještě větší. Takže nejméně dvě rj45 zásuvky na pracovní místo. A ve stejném duchu bych dimenzoval i silové rozvody, myslím, že pokoj pro mladého kutila si rozhodně zaslouží samostatný jistič a hlavně chránič (když si vzpomenu na sebe....)

Co se týče kuchyně a jedné zásuvky, já bych razil pravidlo: pokud někde plánuji zásuvko pro zařízení o kterém vím, musí tam být druhá zásuvka pro zařízení o kterém nevím.

Takto uvažuji pro sebe. Jen nevím, jak bych to dokázal zdůvodnit případnému investorovi (kdybych se tím živil).


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 23.09.2011, 11:08
Musím předem upozornit, že náš dům je jakýmsi vývojovým pracovištěm pro portál Elektrika.cz i když zde jsou pouze lokální pomocné servery a datová úložiště.

Ale odpovědi v bodech:
  • Doma používáme datovou síť včetně Schrack home systému. Datové zásuvky mají využití telefon, pc, tv, rádio, tiskárna, datová úložiště ...
  • Křížení a souběhy? Již před sedmi léty jsme položili multimediální STP Cat. 7 Schracku. Totéž jsme letos použili i ve studiu vedle domu. A tam je to ještě větší divočina. Měření OK, žádné poruchy!
  • Wi-fi spoty máme dva, plánuji třetí na pokrytí zahrady. Ale to je oddělená síť pro náhodné návštěvníky a to čtení na Ipadu ...
  • Položit do zdi trubky? Jednoznačně ano. Nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat změnu kabeláže. Třeba za deset let.
  • Vidím různé domy. Sousedi vedle mají smůlu v tom, že stavitel nebyl rozhodně technologický vizionář a počítal s tím, že si každý chytne na "to jedno pc nějakou wifinu oknem". Tragédie.

Asi zde nedokáži popsat stav kabeláže u nás, protože jak jsem uvedl vyvíjím a zkouším zde nové hračky, které pak používáme nahoře ve studiu. Proto nemohu radit běžnému uživateli kolik a jaké typy použít, když nemohu znát jeho sny.

Přikládám obrázky našeho Matrixu (technická místnost) po té, co jsme většinu techniky přesunuli do studia. Teď to čeká na úklid.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Martin1548 23.09.2011, 11:17
[quote ]
Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
[/quote]

Do místností kde se dá předpokládá přítomnost PC tak 4x RJ-45, do ostatních místností 2x RJ-45, switch si koupíte podle počtu dneska je to levné, 24 portové 100 Mbps stojí méně než 1000 Kč a časem zlevní i 1000 Mbps. Použít kabel Cat-6. WiFi je jenom doplňkové přípojení na hračky, na PC a notebooky silně nevhodné.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Pavel Jedlička 23.09.2011, 12:09
Hlavně ty trubky do zdí. Ten switch si pak dáte, jaký je třeba, ale když nemáte (bez sekání a lišt) kudy táhnout kabel, je to špatně.
Soused si dělal legraci z otce když před 20 (!) lety do každé místosti v domě tahal 40 mm trubku, která ústí v podkroví: "Na co ti to bude, televizor máš v obýváku, dej koax pod omítku". No a dneska ty trubky jdou do racku, kde je patch panel a 16 port switch. Zatím stačí. Ten soused má wifi a nadává, jak to nechodí...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 23.09.2011, 12:26
... soused má wifi a nadává, jak to nechodí...

Ano, velmi častým argumentem je: "k čemu dráty, wifina to zvládne". Wi-fi zvládne ledacos, ale zkuste si překopírovat celý disk jako na server přes wi-fi.

To je hnus čekání velebnosti!  (surprice) (plc) (dabel) (wall)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 23.09.2011, 12:53
Mám doma pětiportový modem (+WIFI) a je to žalostně málo, musel jsem tam ještě nacpat switch.
A to rozhodně nejsem žádný technokrat.
WIFI používám jen pro mobily a manželka na notes, na ten její fejsbůk to stačí ...  ::)

Do běžných obytných místností (dětský pokoj) bych rezervoval vždy minimálně dva kousky, pokud máte doma kancelář a pracovnu (jako já),  tak tam aspoň čtyři.
Obývací pokoj, ložnice, tam by podle mého soudu měl stačit i jeden.
No a WIFI bych taky úplně nezavrhoval, pro ty "hračky" ... :)
Co se týká zatrubkování, doporučoval bych volit širší trubky a trasy pokud možno co nejrovnější, žádné prudké ohyby. Poměrně dobré je udělat "páteř" - několik trubek většího průměru smyčkovaně do jednotlivých místností (pokud to situace dovoluje, je vhodné udělat to do kruhu) tyto trubky vyvést do nějakých větších odbočných krabic (KO 100 nebo KO 125),  z odbočných krabic potom samostatné trubky (menších průřezů) k jednotlivým vývodům.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 23.09.2011, 13:03
wifi jako primární volbu
Dovolím si nesouhlasit, já tvrdím: "wifi jako poslední krajní možnost" s výjimkou připojení iPadu na záchodě.......
Přesně tak. WiFi je výborný prostředek na vykrytí mobilních uživatelů, a prostorů jako zaharada, balkón, WC, ale pokud by tvořil základní komunikační prostředí, byl by úzkým hrdlem jak rychlostí, tak i spolehlivostí.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Bruthans 23.09.2011, 13:05
Viz předřečníci... Co se týče samotných rozvodů, tak si v objektu mého RD vystačím (doufám...) se 4xRJ-45 v každé obytné místnosti (vč. kuchyní).
Ovšem (i) vzhledem k položeným rozvodům do dalších částí objektu (kotelna, budoucí garáž, budoucí hostinský domek, atd). se mi zdá pitomost to všechno cpát rovnou do switche...
Takže mám sice jen 1x 24portový polovyužitý 1Gbit, ale 3x 24portový patchpanel... Jenom si trošku drbu hlavu, že jsem si pořídil jen 20U rack... Poté, co doň přibyl velký UPS a videoserver, tak je trošku plný....  (zle)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 23.09.2011, 13:10
WiFi mám sice taky, ale používý to jenom přítelkyně na Facebook a podobný blbosti. Neřeší rychlost, chce si ho vzít do kuchyně nebo do betle, na zahradu,... Jinak všechno jde po metalické síti 1GB/s. A je to saktra rozdíl. Když si přítelkyně stahovala před cestou do nemocnice pár filmů do netbooku z NASu, trvalo jí to kolem pěti hodin. Ty samý filmy do PC po kabelu dám za zhruba 10-20 minut... A požadavky na rychlost i obejm dat rostou.

Co se TV týká, tak kromě antény povinně i UTP. Dneska i malý LCD potvory jedou na Linuxu a mají síťovou kartu, pouštění internetových rádií, AVI souborů, MP3 a fotek z lokální sítě a přístup na Youtube bude za 2-3 roky standard jako teď HD rozlišení. Připojovat po WiFi něco, kde potečou multimedia, je akt šílenství. No a pokud je u toho ještě IPTV set-top-box nebo PC coby multimediální rekordér, herní konzola a multimediální přehrávač, hodí se i druhá lajna. Takže u TV, hlavně v obýváku u "hlavního multimediálníh o centra" je jeden vývod zoufale málo...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 23.09.2011, 13:48
Kolega Babjak mívá dobré příspěvky, ale v tomto vlákně evidentně šprýmuje  ;D Postavit domácí síť na WiFi dnes snad udělá jen blázen nebo úplný laik. O důvodech nemá cenu psát, to už bylo probráno snad stokrát.
A trochu probrat výhody strukturované kabeláže a důvody, proč smyčkování není vhodná volba by také nebylo na škodu  ;)

Ale k tématu. V bývalém domečku 2+1, který s malou přístavbou dnes funguje jako sídlo firmy je celkem 17 datových vývodů. Když se dělal rozvod, člověk nedomyslel spoustu věcí, ale víceméně až na pár detailů je i dnes vše OK. 19" rozvaděč jsem nechtěl dávat kvůli strachu z narušení statiky, zasekával jsem jej do zdi, použil jsem 10". Dnes se tluču do hlavy, ale budiž. Osmi portový switch byl paradoxně širší a měl vyšší spotřebu jak šstnáctiportov ý, který se vlezl po drobné úpravě i s montáží na panel do 10" rozvaděče. Ono to není jen o počítačích, ale i o telefonech, sdílení satelitu, síťových instalacích tiskáren, atd. Nakonec i ten šestnáctiporto vý switch bude tak akorát.

No a WiFi? To necháme laikům, bláznům a panu Babjakovi  :) WiFi používám pouze u ranní stolice, abych si na WC na mobilu přečetl místo novin zprávy na idnesu. Dnes jsem konečně nainstaloval síťový disk na zálohy a sdílení, teď zrovna probíhá první hromadné synchro nějakých 160 G, a ještě nějakou pěknou chvilku to potrvá. Představa, že by to mělo jet po WiFi mě docela rozvibrovává kůži v oblasti břicha  ;D

Husí krky používám na veškeré slaboproudé instalace, ani ne z důvodu možné pozdější výměny kabelu, ale hlavně kvůli jeho mechanické ochraně. Přeci jen kabely typu UTP, FTP, SYKFY, koax a pod. nemají přesvědčivou mechanickou ochranu jako např. CYKY. Ona pak taková dvoumilimetrov á banální prasklinka na omítce může mít fatální dopad na sdělovací kabel pod ní. A sedá každá stavba.

   


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 23.09.2011, 15:04
U mě valí pevný PC na pevný lajne po nějakým km píchlé na páteř ČD Telematiky 80Mb, nepamatuju si že bych to využil.... no a Noťas kabelem připojuju jen pro větší zálohy dat.... Nějak jsem zatím nenarazil na nic dalšícho, co by mě přes Wifi nejelo.... Ale pevný PC = drát, a kabely roztahat určitě všude, když nic jinýho, tak abych měl tu wifinu pod stolem na kterým leží....


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 23.09.2011, 15:39
Vážení kolegové, podle toho, co tady čtu, patřím zřejmě do kategorie bláznů. Já myslel, že téma se týká standardního RD, využívaného rodinou k bydlení a ne domácích kanceláří či firem, jak tady většina popisuje. Dle mého (zřejmě bláznivého) názoru postačí v RD jedno PC (určené skutečně pro domácí činnosti, ne pro práci) připojené káblem z wifi routeru s pořádnou anténou. Dobře, pokud je někdo filmofil, ať si ještě natáhne UTP k televizi. Ale do dětských pokojů kabel ani náhodou, tady je spíš pomalost výhodou. Oni se pak děťátka rozmyslí, jestli budou pařit gamesy přes wifi nebo budou dělat něco rozumnějšího, třeba sportovat, číst knížky apod. A pokud si potřebujou stáhnout něco do školy, tak na to wifina bohatě stačí nebo přejdou k tomu pevně připojenému PC. Je velmi smutné, když někdo, kdo nemá kvůli konzumním mediálním blbostem zadrátovanej celej dům, je považován za blázna... :'(


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 23.09.2011, 16:04
Je velmi smutné, když někdo, kdo nemá kvůli konzumním mediálním blbostem zadrátovanej celej dům, je považován za blázna... :'(

Hmmm, za blázna ... píšete za blázna. Každý z nás je svým způsobem blázen.
Představte si, že se v našem domě bydlí, máme pouze čtyři programy, osobně tv nevidím možná i dva týdny, koukání na filmy považuji za ztrátu životního času.
Ale již dříve jsem psal, proč je zde toho tolik a že jde o extrém.

Ovšem čím dál íce se setkávám právě s vaším názorem a ve výsledku jsou různě poházené přístroje a kabely, po kterých se válí domácí mazlíčci nebo popřípadě mají králíci co okusovat.


Vše opravdu začíná asi takto:
"se týká standardního RD, využívaného rodinou k bydlení a ne domácích kanceláří či firem ...". Jde o naprosto běžně rozšířený názor, který jak jsem psal byl aplikován u mého souseda. Koupil byt přesně podle tohoto vzorce a nadává kudy chodí. Prý jak je mořné, že v 21. století někdo postaví byt za dva miliony vybavený jako sociální nouzovku pro bezdomovce. Odpověď je jednoduchá.
"To developer zabil váš komfort ...",  kromě datových rozvodů soused nemá ani hromosvod. Prý jsou blízko sloupy veřejného osvětlení.

... pak to končí třeba takto.

A jen tak na okraj. Kolik stojí metr husího krku?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 23.09.2011, 16:20
Vážení kolegové, podle toho, co tady čtu, patřím zřejmě do kategorie bláznů.
Hlavně ty blázny prosím neberte osobně, ale v uvozovkách. Každopádně mě vždy dokáže pobavit zákazník, který nejdříve vznese požadavky na rozmístění zásuvek podle toho, jak mu navrhl rozmístění nábytku nějaký "šaman" po měření geopatogeních zón a pak vyrukuje s tím, že metalika je zbytečná, že si dá do domu WiFinu  ;D :D ;D
Tato sorta lidí je už opravdu v kategorii bláznů, a to bez uvozovek.

Jinak nevidím nic přehnaného na tom, že je běžný standard, když má každý člen rodiny svůj počítač. Ten chce i připojení. Mimochodem, pokud mi mladej vleze doma na můj noťas, mám chuť spáchat nehumánní čin   (box). Pokud je více počítačů, je logická síťová tiskárna pro všechny uživatele. Pevný telefon je i dnes běžné vybavení domácnosti. Satelitní přijímač také není nic neobvyklého, proč nevyužít sdílení? Připojení televize na LAN za dva tři roky bude bežná výbava. A nic na tom nemění fakt, že si rád pustím televizi s komfortem po pěkné procházce po návratu z lesa. A raději si zadrátuju celej dům, než si nechat v domu péct mozek WiFinou.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 23.09.2011, 16:23
"To developer zabil váš komfort ...",  kromě datových rozvodů soused nemá ani hromosvod. Prý jsou blízko sloupy veřejného osvětlení.

... pak to končí třeba takto.

A jen tak na okraj. Kolik stojí metr husího krku?
S cenou husího krku to nemá co dělat. Zřejmě je to velmi individuální a přít se, co dnes je a není standard, je asi zbytečné. Možná by to mohla být inspirace pro tvůrce ČSN 332130ed.2, aby nějaké min. standardy v tomhle ohledu zapracovali. Když mohou být standardy na počty světelných a zásuvkových vývodů, proč ne na slaboproudy. 332130 se o slaboproudu zmiňuje jen okrajově. Pak by váš soused nemoh láteřit, minimum by měl normou dané.
Jinak, já samozřejmě po bytě nějaký husí krk roztahaný mám, původně pro TV, kterou už vzhledem k síle DVB-T signálu nepotřebuju a stačí mi malá prutovka na televizi. Pochybuju, že to v 3+1 někdy k něčemu využiju. Já si totiž skutečně myslím, že v takovém bytě wifi s dostatečně silnou anténou bohatě stačí... :-[


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 23.09.2011, 16:26
Osobně jsem dělal tuto síť v bytě 4+1, kde je 38 vývodů pro RJ 45.
Domácí se může připojit kdekoliv. Teda kromě koupelny a WC, tam může použít WIFI. o:-)



Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 23.09.2011, 16:33
Jinak nevidím nic přehnaného na tom, že je běžný standard, když má každý člen rodiny svůj počítač. Ten chce i připojení. Mimochodem, pokud mi mladej vleze doma na můj noťas, mám chuť spáchat nehumánní čin   (box). Pokud je více počítačů, je logická síťová tiskárna pro všechny uživatele. Pevný telefon je i dnes běžné vybavení domácnosti. Satelitní přijímač také není nic neobvyklého, proč nevyužít sdílení? Připojení televize na LAN za dva tři roky bude bežná výbava. A nic na tom nemění fakt, že si rád pustím televizi s komfortem po pěkné procházce po návratu z lesa. A raději si zadrátuju celej dům, než si nechat v domu péct mozek WiFinou.
Zase je to jen věc názoru. Nevím, na co třeba doma síťovou tiskárnu? Co člověk potřebuje tisknout doma nepracovního? Pracovní věci tisknu v práci. A ostatní jsou opravdu vyjímky. PC považuju za pracovní nástroj a internet za zdroj informací třeba o počasí. Zábavnou funci PC a internetu moc neuznávám. Podle mě existují mnohem zábavnější věci. Navím, mám pocit, že třeba u té TV začíná čím dál víc platit nepřímá úměra mezi kvalitou přenášecích technologií a kvalitou přenášených programů. Ale to je zase subjektivní. Stejně mám pocit, že vy, zastánci drátování, doma i pracujete a pak už je to o něčem jiném a s drátováním bez výhrad souhlasím. Já pracuju v práci v kanceláři a doma nechci kompl po 8-10hod. v práci ani vidět. A na TV mám jediné kritérium - abych viděl ze 3m dobře puk, a to mi má 11let stará CRT TV stále splňuje... ;)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Martin1548 23.09.2011, 16:47
Nevím, na co třeba doma síťovou tiskárnu?

Aby každé PC nemuselo mít svoji, s Ethernetem stačí jedna tiskárna pro všechny. Dá se řešit tím že se na jednom PC tiskárna nasdílí, ale toto se pak musí spouštět, přes Ethernet je to pohodlnější.

Zábavnou funci PC a internetu moc neuznávám.

PC je regulérní nástupce TV, protože hry, internet, filmy a podobně.

Já pracuju v práci v kanceláři a doma nechci kompl po 8-10hod. v práci ani vidět.

Dívat se na film v TV nebo na video na youtube je prakticky ekvivalentní.

Dále domácí PC s kvalitním monitorem a kvalitním internetem mně mnohokrát zachránilo před nutností absolvovat cestu do práce řešit nějaký problém, vyřešilo se to přes VPN a Vzdálenou Plochu.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 23.09.2011, 16:55
Zase je to jen věc názoru. Nevím, na co třeba doma síťovou tiskárnu? Co člověk potřebuje tisknout doma nepracovního? Pracovní věci tisknu v práci. A ostatní jsou opravdu vyjímky. PC považuju za pracovní nástroj a internet za zdroj informací třeba o počasí. Zábavnou funci PC a internetu moc neuznávám. Podle mě existují mnohem zábavnější věci. Navím, mám pocit, že třeba u té TV začíná čím dál víc platit nepřímá úměra mezi kvalitou přenášecích technologií a kvalitou přenášených programů. Ale to je zase subjektivní. Stejně mám pocit, že vy, zastánci drátování, doma i pracujete a pak už je to o něčem jiném a s drátováním bez výhrad souhlasím. Já pracuju v práci v kanceláři a doma nechci kompl po 8-10hod. v práci ani vidět. A na TV mám jediné kritérium - abych viděl ze 3m dobře puk, a to mi má 11let stará CRT TV stále splňuje... ;)

Ano je to váš názor a vaše rozhodnutí.   
Připustíte, že není váš životní styl na světě nebo alespoň ve střední Evropě majoritní?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Šlezingr 23.09.2011, 17:14
Jan Vykoupil
Já myslím, že je potřeba rozdělit věc na dvě části. Jedna část je: Jak žít a druhá: Jak na tahat kabely po domě.
V části Jak žít s vám vlastě souhlasím, není na škodu trochu ubrat, vyhnat děcka hrát si na zahradu a relaxovat v lese. A nebo dělat cokoli jiného, co člověka naplňuje.

Ale na to se původní totaz neptal. Ten se týkal Jak na tahat kabely po domě.
Protože tady je potřeba si uvědomit, že životnost zdeného domu je dejme tomu 100 - 200 let a životnost instalací a vybavení nějakých 30-50 let. Takže je nutné přemýšlet jednak nadčasove, protože nevím, co budu potřebovat za 10-20 let a nemyslet jen na sebe, ale i na svoje děti a vnuky a bůhví co oni budou potřebovat.

A druhá věc - tohle je elektrikářské forum. Kdo jiný, než elektrikáři by měl mít pořádně zadrátovaný dům....

Vlatní zkušenost: Nastěhoval jsem se do nového, přivezl tam postarší 14" televizi, koupil settopbox, anténu, kabel, s obrovskou radostí nainstaloval, naladil, otestoval a....... jak je týden dlouhý, tak si televizi nepustím, protože to už je nuda...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 23.09.2011, 19:11
Ano je to váš názor a vaše rozhodnutí.   
Připustíte, že není váš životní styl na světě nebo alespoň ve střední Evropě majoritní?
V pohodě...,  netřeba se čílit, nikomu svůj životní styl nevnucuju, chraň bůh... o:-) Jen jsem reagoval na ten pohled, že my nedrátující jsme blázni. To my připadá spíš jako opačné vnucování. Nicméně jsem čekal reakce na myšlenku nějak i ty slaboproudové rozvody min. standardizovat v normě. To by myslím neškodilo a předešlo by se podobným názorovým sporům, jako máme v této diskusi... alespoň v typizované developerské či obecní bytové a domovní výstavbě.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 23.09.2011, 19:37
Já někde na začátku psal, že je to u nás spíše vývojářský extrém, než že bych to uvažoval jinde. Jen chci poukázat na to, že lidé často netuší co budou potřebovat za několik let a pak se tu ptají zda mohou vést vedení komínem a podobně.

Je lepší si udělat rezervní trasu, než pak sekat nebo to mít pohozené na zemi. Je to v podstatě každého věc. Toto téma má především ukázat zájemcům co vše je možné.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Hájek 23.09.2011, 19:49
Kdo jiný, než elektrikáři by měl mít pořádně zadrátovaný dům....
(jednicka)
Přesně, jedná se stavovskou čest.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Tomas Ponic 23.09.2011, 19:49
Jsem take pro metaliku, wifi mam vypnuto a jen kdyz potrebuji, tak jej davkou spustim. Proc si zasirat vlastni domov dalsim elektrosmogem. Staci, kdyz vidim, jak to smazi sousede a kolik okolnich wifin jede na stejnem kanalu. O rychlosti si nedelam iluze, kdyz se tolik zarizeni hada na stejnem kanale.

http://www.novinky.cz/veda-skoly/217630-bezdratove-site-wi-fi-maji-skodlivy-vliv-na-stromy-zjistili-vedci.html


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: tark 23.09.2011, 21:12
Zase je to jen věc názoru. Nevím, na co třeba doma síťovou tiskárnu? Co člověk potřebuje tisknout doma nepracovního? Pracovní věci tisknu v práci. A ostatní jsou opravdu vyjímky. PC považuju za pracovní nástroj a internet za zdroj informací třeba o počasí. Zábavnou funci PC a internetu moc neuznávám. Podle mě existují mnohem zábavnější věci. ...

Konkrétně síťová tiskárna je jedna z nejužitečnější ch věcí. V domácnosti například bohatě stačí jedna tiskárna, ale ta musí být sdílená mezi více počítačů, vzhledem k tomu, že každý ze členů domácnosti má v dnešní době už svůj PC, byť to je třeba netbook za pár tisíc. Sdílet si ji pomocí nějakého jiného počítače je velmi nepohodlné.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Martin Novák 23.09.2011, 22:35
Zase je to jen věc názoru. Nevím, na co třeba doma síťovou tiskárnu? Co člověk potřebuje tisknout doma nepracovního? Pracovní věci tisknu v práci. A ostatní jsou opravdu vyjímky.

Zjevne nemate doma dve ditka skolopovinna.. . 90% toho, co decka tlaci jsou veci co potrebuji do skoly (referaty, projekty, ukoly) a dokud jsem nekoupil vykonnou sitovou laserovku, padnul v atramentovce jeden cartidge mesicne...

PC považuju za pracovní nástroj a internet za zdroj informací třeba o počasí. Zábavnou funci PC a internetu moc neuznávám. Podle mě existují mnohem zábavnější věci. Navím, mám pocit, že třeba u té TV začíná čím dál víc platit nepřímá úměra mezi kvalitou přenášecích technologií a kvalitou přenášených programů.

Asi bych skoncil u psychiatra, kdybych byl nucen koukat na to, co nam nabizeji nase televize. Diky internetu se koukam na co chci a kdy chci.



Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Martin Novák 23.09.2011, 22:48
Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?

Asi bych tuto problematiku rozdelil na dve poloviny:
a) Kolik zasuvek a vyvodu strukturovane kabelaze je potreba mit v baraku?
b) Kolik portovy router je skutecne potreba ?

Osobne jsem asi extrem, protoze na patch panelech v racku myho matixu konci temer stovka kabelu, ale u mne pres strukturovanou kabelaz lezou i nektere veci z domaci automatizace, rizeni topeni, kamerovy system, mereni energii a treba i rizeni solaru... Pral bych vam videt pohledy plynaru, kdyz v skrini u plynomeru vidi zasuvku s RJckem...  Samotny router mi bohate staci 24 portovy, pres kabelaz ale posilam treba i telefony...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Bruthans 23.09.2011, 23:07
Ano, při ubastlení vhodného kabelu RJ-45<->RJ-12 jest možno krásně poslat telefon kam se namane... A když vyvstane nutnost ho dát jinam, pak je to o přesunutí jednoho krátkého patch-kabelu ze zdířky do jiné.  Proto razím teorii, že sdělovací zásuvka musí vždy obsahovat 2xRJ-45 (minimálně...)
Docela mne pobavila ta teorie o 1 PC na domácnost... My jsme dva, takže logicky 2xPC (aneb budem se oň přetahovat),  k tomu 3xntb (dva notebooky, jeden netbook) a k tomu server se zrcadleným diskem (ten ovšem zároveň loguje datové toky, zálohuje kamerový systém, zveřejňuje kamerový systém ven, dá se použít jako stahovadlo, atd). Tiskárna ovšem logicky stačí jedna, ale v době "předsíťové" to vždy znamenalo připojený počítač zapnout, zatímco printserver tohle řeší elegantně.
Jo, televizi doma nemám... Taky nevím, nač by mi byla, prý tam už dlouho nic nedávají...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Václav Pešek 23.09.2011, 23:36
ve svém RD - 4+kk mám 10x zásuvku na UTP a router který byl 4port když jsem obýval pouze přízemí, vyměním za 10port, jakmile to bude potřeba

jinak kuchyň 2x UTP, OP 2x, ložnice 2X, DP 4x....

wifi je dobré, pokud není v domu moc železa, pokud máte ve stropě karisíť (stropní panely, lité stropy),  nebo miako nosníky tak se to přes patro nechytá a je třeba mít dvě AP - není to ono ani mezi místnostmi, když jsou příčky SDK (podkonstrukce kovová mříž)

takže jsem natahal všude kabely, AP se pak může šoupnout do zásuvky kdekoliv, kde to bude potřeba...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan_Sk 23.09.2011, 23:56
Náš dom sa nevyužíva na podnikateľské účely. Obytná plocha je zhruba do 300m2. Po roku je konečne v stenách 1 km kopexky a to nieje hotový celý dom, ostáva ešte 60-70 m2 obytného priestoru rozbiť naťahať kopexky a upraviť. Neprajem nikomu v zariadenom a vymaľovanom dome dávať do stien kopexky, kde samozrejme aj bývame. Je to hrôza ! V dnešnej dobe sa bez rozvodu nedá existovať. Odporúčam každému kto stavia nový dom, minimálne 4-5x RJ45 na miestnosť. My sme dávali po 5 aj do kuchyne. Do kúpeľne len 2 x RJ45. Len k TV a SAT idú 2x RJ45. Veď nech si niekto dá menej, alebo žiadne a zažije to čo my zažívame rok :)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Václav Pešek 24.09.2011, 00:28
jen dotaz - na co UTP v koupelně?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: SMILEK 24.09.2011, 02:00
Tuto otázku často dostávám ...
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, stejně jako na většinu zde pokládaných dotazů.
... můžeme vytvořit jakýsi vzorový model ...
Na WI-FI je lepší se moc nespoléhat...
Samozřejmě u nás doma se nevejdeme ani do 48 portů, ale řekněme to je extrém. Podobně na tom může být i Pavel Smílek.
Na ja, Richtig. Navíc se technologie poměrně rychle vyvíjejí a co je dnes považováno za standard, nemusí zítra být k ničemu. Před nějakými patnácti lety se ještě celkem běžně tahala RG58. O Wifině, tabletech a TV s Ethernetem nikdo nic nevěděl. Dnes má někdo stále malou anténku Wifi na střeše, jeden UTP kabel do pokoje a na stole Pentium. Jiný má tři typy sítí, servery, hromadu switchů a routerů, wifi, technologické síťě s PLCčky, VoIPem, kamerami, apod. Drát i Fifina mají dnes své výhody, ale nelze předpovědět, co bude za deset let. Jak často doma sekáte elektroinstala ci - myslíte, že stávající UTP rozvody budou za pár let stačit? Jaké budou rychlosti zařízení a požadavky na jejich mobilitu? Může se stát, že plošně (cenou) zvítězí některá z nových  forem bezdrátu na vysokých kmitočtech, nebo vylepšený nástupce dnešních "homeplugů".  Kde potom bude dnešní strukturka?  ;)
Před řadou let se v nejmenovaném "Spolku Pro Telefonování" řešilo, jaké kabely (a v jakých počtech) se mají tahat po městech a vesnicích (a samozřejmě zakopat bez chrániček, vždyť by to bylo o pár procent dražší  (norm) ). Jak moc skvělé se zdá být tehdejší řešení z dnešního pohledu? Takže jako tazatel bych se spíše zabýval otázkou, jak uspořádat svůj byt/dům tak, aby umožňoval provést občasnou nenásilnou výměnu IT technologií.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 24.09.2011, 08:51
Jak tak na to koukám uděláme na toto téma živé vysílání na Elektrika.tv/live
Protože je zde hodně zajímavých myšlenek, které se musí rozvést hned.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: peter.ba 24.09.2011, 11:07
Asi som blázon, ale doma mi wifi bohate stačí. Hlavne ak internet provider prenáša signál cez mikrovlnku. (4096/512) - 2xPC, 3xnetbook, 3xsmartphone, 1x wifiprinter.
A pre zástancov UTP aj v kúpeľni, nezabudnite, že na jeseň bude predstavená chladnička Samsung s pripojením na ethernet takže vám bude posielať info čo v nej chýba.  ;D


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr Doležal 24.09.2011, 11:27
Není nad to, než se "naložit" do vany, plné horké vody a sledovat film pro pamětníky.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Mudra 24.09.2011, 12:52
Velmi dobré téma. Vzhledem k tomu, že mě brzy čeká rekonstrukce čerstvě koupeného domu, jsem rád, že mé myšlenky na řádné zadrátování nejsou zcestné. A jsem opět o něco moudřejší.

Ale z jiného úhlu pohledu: Nyní žiji ještě v domě u rodičů, celkem 5 členná domácnost. Rekonstrukce el. rozvodů není provedena. Každý člen má 1 počítač.   Disponujeme NAS, tiskárnu máme přes printserver (součástí switche a wifi routeru). Bydlíme na vesnici, kde ADSL se blíží hranici nefunkčnosti, některé aplikace tedy odpadají

Stávající síť je tedy router s adsl modemem, na tento jsou připojeny 4 počítače a další switch (s wifi routerem a printserverem),  kde je připojen 1 počítač a NAS. Kabel můžeme připojit už jen jeden, zatím ale není třeba. Notebooky jedou přes wifi (dosah po celém domě i na dvůr). Nepatříme (jako rodina) mezi lidi, kteří potřebují mít přípravu na LAN úplně všude, takže s ohledem na budoucí připojení by bylo záhodno počítat ještě cca +4 LAN zařízení či PC. Když to shrnu, tak pro nás by vystačil cca 10x LAN + wifi router.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan_Sk 24.09.2011, 23:32
jen dotaz - na co UTP v koupelně?
Skúste prosím porozmýšľať čo všetko môže ísť cez UTP do kupľne. Neťaháme UTP, ale SFTP kábel.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 25.09.2011, 10:05
Velmi dobré téma. Vzhledem k tomu, že mě brzy čeká rekonstrukce čerstvě koupeného domu,
Když jsme stavěli dům psal jsem článek o počtu zásuvek v pracovně. Podle mnohých jsem počet přehnal. A dnes se bez dalších tří pětipsů neobejdu.
A pak si nechte poradit.
:-)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Václav Pešek 25.09.2011, 22:16
v běžném pokoji mám cca 8-10 zásuvek.... všichni se diví na co...... :-)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 26.09.2011, 08:54
Ještě se vrátím k té tiskárně a skeneru. Jasně, pracovní věci se dají řešit v práci a je to levnější, ale tiskárna doma je důležitější jak mikrovlnka.

Aspoň teď pro nás - prodej domu a bytu, kopupě domu a hromada papírování kolem toho. Je mnohem efektivnější si nechat poslat od právníka návrh smlouvy mailem, doladit po mailu požadavky a detily, vytisknout doma, podepsat a ověřit popisy na poště, než 5x jezdit za právníkem do kanceláře a zasekat se pokaždý na hodinu v koloně.

Další věc je, že přítelkyni baví kreslit obrázky na textil. Její metoda je nalezení obrázku na netu, následně tisk, přenesení na textil pomocí kopíráku a ručná vybarvení. Když chytne inspiraci v pátek večer a měla by čekat až do pondělka, asi bych s ní nevydržel.

Pak taky ženská představa zarámovaných fotek z dovolené....

No a tady zmíněný děti, který kvůli škole mají požadavek na domácí kancelář, jsou přece taky samozřejmost.

Takže není důvod, proč doma nemít síťovou tiskárnu nebo klasckou tiskárnu + print serrver (do 1000 se vejde s přehledem). Spíš naopak.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 26.09.2011, 10:01
Když jsme tady začali u těch bláznů, ikdyž jsem nejdřív nechtěl, nedá mi to a musím rýpnout. Jak se tak dívám, mé kdysi s nadsázkou myšlené tvrzení, že lidi se dělí na ITáky a ty normální, už začíná tu nadsázku těžce postrádat... ;) UTP do koupelny, to už skutečně hraničí s kandidaturou na pobyt u nás v Černovicích... :o Myslíte, že je fakt nutné mi v RD všechno přes obrazovku pod kontrolou? Není např. jednodušší zvednout zadek a podívat se z okna, co se děje před domem, než na to koukat přes kameru a obrazovku PC 2m od okna? To byl jenom příklad, je spousta dalších věcí, u kterých použití moderních technologií hraničí až s nezdravou pohodlností... Ale kdo chce kam........... ...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 26.09.2011, 10:17
A ještě jeden takový příklad, jak je jednoduché v tomto směru zblbnout. Jak jsem zjistil, taky nejsem úplně imunní. Moje maminka má v doma ve sklepě kotel na uhlí, docela komfortní (el. pohon roštu,  termostaty, ovládání přes prostorový termostat),  u kterého je nutné nastavením krkokování roštu udržovat teplotu spalin na výstupu v určitém rozmezí. A protože jí vadilo, že musí často běhat do sklepa kontorlovat teplotu na budíku, tak jsem začal vymýšlet, jak jí to ulehčit. A vymyslel jsem, že jí tam šoupnu nějakou obyčejnou webkameru připojenou k PC v obýváku. Takže by se mrkla na obrazovku a nemusela by běhat do sklepa. Už jsem začal řešit detaily a následně mi docvaklo, že by to bylo sice hezký, ale v té tmě ve sklepě by toho moc přes tu kameru neviděla, a kdyby kvůli tomu běhala ke dveřím do sklepa rozsvěcet, tak to už může rovnou seběhnout a podívat se přímo. Jistě, i tento problém by šel technicky vyřešit, ale už ne jednoduše a levně.
Takže tohle je jenom malý příklad toho, jak člověk, když doma začne kombinovat, tak může taky snadno překombinovat.
Ještě bych třeba navrhoval v RD nebo v bytě přístupový systém na otisky prstů či sítnici ke všem dveřím, aby ne každý člen domácnosti měl všude přístup, to by se přece mohlo v budoucnu hodit, což...? (dance)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 26.09.2011, 10:40
Koukám, že přirovnání WiFi k bláznovství se docela chytlo. Nechtěl jsem se tím nikoho nějak dotknout, nebyl to samozřejmě záměr. Pokud se i tak stalo, těší mě to  ;D Ale dál vážně.

V praxi řešíme často různé opravy či servis a veškeré bezdrátové technologie obecně spadají do té obecné kategorie "kurvítek". A to včetně WiFiny. Samozřejmě, že nějaký čas jede, ale záleží na lokalitě a vašich sousedech. A to je věc, kterou nikdy neovlivníte. Samozřejmě, že pokud dojdu někomu dělat návrh na rekonstrukci, metaliku mu nabídnu a vysvětlím proč. Pokud ji odmítne, je to již volba zákazníka.
Je nepsané pravidlo, že metalická kabeláž musí být provedena tak, aby při její případné nefunkčnosti IT pracovník řešil pouze problém aktivních prvků. A od toho se odvíjí vše ostatní, včetně WiFi.

Ještě si dovolím poznámku k těm domácím sítím. Člověk nemusí být zrovna IT šílenec, ale normálně a logicky uvažující člověk rád využije možnosti, které mu strukturka nabízí. To, že je pouze k distribuci připojení k internetu je hluboký omyl. I na domácích počítačích je vhodné například dělat zálohu dat. Ony takové ztracené fotky z dovolené za kilo docela zamrzí  :D Já osobně jsem líný při každém vypnutí PC provést ručně zálohu, proto využívám synchronizaci při vypnutí a síťový disk. Ale je to samozřejmě věc názoru. Kdo již někdy přišel o data ví, "vo co go". Takových příkladů bych mohl uvést kvantum, ale proč? Kdo má zájem, využití strukturky si najde a kdo zájem nemá, tomu je ztrátou času vysvětlovat, proč nemá čůrat proti větru.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 26.09.2011, 10:41
Musím říct, že na rozvodech po domu je nejvyšší položka ne za materiál, ale za práci  (norm)

Teď mám povoleno od drahé poloviny v novým domu upravit instalace dle libosti. A vyjde to levněj, dokud ještě nejsou omítky, dokonce i finance jsou na to teď vyhrazeny. Takže pohodička...

Za 5-10 let může nastat následující situace při koupi nějakýho krámu nebo přeorganizováv ání obýváku nebo nutnosti změny technologie:
1. Večer to udělám, jenom to píchnu do zásuvky a přepojím patch kabel v racku. Za chvilku není co řešit.
2. Poslechnu si: "Zbláznil ses? Tahat tady kabel pod kobercem? Kdo o to má sakra zakopávat? Něco s tím fujtajblem udělej"
3. Poslechnu si: "To fakt myslíš vážně, sekat v zařízené místnosti do zdi?"
4. Absolvování několikahodino vé přednášky na téma "Elektroinstala ční lišty a estetický dojem z nich"
5. Permanentní poslech toho, jak ta za...ná WiFina furt padá a jak je to pomalý, že se furt trhají filmy a kdesi cosi.
6. Vykašlu se na změnu úplně  budu za chomtáka, který nedokáže zapojit jeden pitomý krám. To zase nedovolí profesionální hrdost.

A teď co je najlepší volba? Klid pro nervy a pohodu pro žaludek doma zaručí jedině první alternativa... Takže vzhůru pro husí krky a pytel sádry...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Hájek 26.09.2011, 10:44
Ne ono je to trochu o myšlení a předpokladu. Za svůj život jsem zažil názory typu:
Počítač je na nic, na vše stačí papír a tužka.
Internet je k ničemu, je to ztráta času.
Mobil nechci, jen by mne lidé otravovali.
Navigaci nechci, mám mapu.
Mail v mobilu je na nic, nic nespěchá.
Ty kdo to říkali jsem rozdělil do dvou skupin, jedni trvají na svých proklamacích a dodržují je, s těmi se už většinou nestýkám, pokud se nejedná o někoho z rodiny, jejich svět je prostě moc odlišný a tak si nyní nemáme co říct a ani napsat  :).
No a pak na ty co to sice říkali, dokonce se jim povedlo přesvědčit část svého okolí, ale pak většinou tyto proklamace opustili a svým chováním dělají přesný opak, možná i extrémní.

Ono to Utp v koupelně je dobré na VOIP, internetové rádio či televizi, nebo i IP kameru, aby děti mohli od PC z práce uvidět mé bezvládné tělo a zavolat mi pomoc, nebo nespěchat domů.

Investice do elektrické instalace je na minimálně dobu 5 let a pokud nechci za tu dobu kopat, tak zariskuju svůj odhad a udělám to i když nemám pouze pozitivní zkušenost. (v roce 2001 jsem do každé místnosti nechal táhnout telefon).
Jako nezdravou pohodlnost tedy spíše vnímám to, že se lidé nechtějí učit a raději se snaží svět zakonzervovat takový jaký je.

PS: Podle všech průzkumů má vyšší průměrné dožití úředník, než manuálně pracující. .......... to s těmi otisky se mi líbí, bohužel to vychází na cca 10-20 tis. jedny dveře, tak tam zatím natáhnu jen kablík :-).


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 26.09.2011, 11:40
To Hájek:
Novým poznatkům a technologiím se nebráním. To je samozřejmě hloupost. Jen se zamýšlím nad zdravou úrovni pohodlí či komfortu, který nám doma (ne v práci) poskytují. A to je skutečně hódně relativní...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 26.09.2011, 12:20
To Hájek:
Novým poznatkům a technologiím se nebráním. To je samozřejmě hloupost. Jen se zamýšlím nad zdravou úrovni pohodlí či komfortu, který nám doma (ne v práci) poskytují. A to je skutečně hódně relativní...
No popravdě taková síťová tiskárna zrovna není o pohodlí. Zpravidla musíte vstát a jít pro dokument do vedlejší místnosti či minimálně k vedlejšímu stolu  ;)
Heleďte, vy jste z Brna podle té poznámky o těch Černovicích, že? Nechcete se stavit příští týden na setkání clusteru U kapličky? Docela rád bych s vámi pokecal  ;) Vážím si lidí, co obhajují opačný názor jak já a dokážou argumentovat. Toto je zpravidla vždy přínosem pro obě strany.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan Hudec 26.09.2011, 12:31
Pokud zamýšlený konfort nepřesáhne mez potřebnou k jeho ovládání, instalaci a provozu, je lépe se chytit té tužky s papírem.
Před nástupem éry PC jsem domovní instalaci zintelegnil centrálním vyp.,  který mě přes stykače vypnul elektriku v bytě mimo pro ledničku, zavřel el.mag. ventilem vodu a plyn, později jsem přidal překlenovací kontakty na cívky proudového chrániče pro lednici.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 26.09.2011, 12:53
Kolega Babjak mívá dobré příspěvky, ale v tomto vlákně evidentně šprýmuje ...

Kolega Babjak je potešený spätnou väzbou v prvej časti vety. Ku kritike v druhej časti vety kolega Babjak prehlasuje, že vo vlastnom záujme navštívi nejaké civilizované domácnosti a zoznámi sa s technológiami v nich používanými. ::)



Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 26.09.2011, 13:43
To Červený:
Já dokonce v těch Černovicích bydlím, teda vně té zdi, ne uvnitř... ;) O setkání U kapličky nevím, zkuste napsat podrobnosti (čas, datum...). Pokud bych měl čas, klidně zajdu.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 26.09.2011, 14:10
To Červený:
Já dokonce v těch Černovicích bydlím, teda vně té zdi, ne uvnitř... ;) O setkání U kapličky nevím, zkuste napsat podrobnosti (čas, datum...). Pokud bych měl čas, klidně zajdu.

Sekce B, založil Miroslav Minařík, ==> SETKÁNÍ CLUSTERu vychází na 3.10. 2011 zase ...
Je to sousední vlákno. Pokud budete mít zájem, můžete si zde verifikovat účet.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 26.09.2011, 14:28

Sekce B, založil Miroslav Minařík, ==> SETKÁNÍ CLUSTERu vychází na 3.10. 2011 zase ...
Je to sousední vlákno. Pokud budete mít zájem, můžete si zde verifikovat účet.

Pondělí a hned to příští - tak to je špatný, to mi rodinné povinnosti bohužel neumožňují... :(


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 26.09.2011, 18:32
To Červený:
Já dokonce v těch Černovicích bydlím, teda vně té zdi, ne uvnitř... ;) O setkání U kapličky nevím, zkuste napsat podrobnosti (čas, datum...). Pokud bych měl čas, klidně zajdu.
Jojo, Černovice ...
Ja u té zdi hrával basket na Kneslové a Charbulce ... Ale to bylo v minulém století  (dance)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 26.09.2011, 21:14
Jojo, Černovice ...

No tak tam dole jsem nebyl už asi pět dní...  ;D Momentálně se držím ve staré Líšni...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Martin Novák 26.09.2011, 22:52
UTP do koupelny, to už skutečně hraničí s kandidaturou na pobyt u nás v Černovicích...

Vite, UTP ma tu vyhodu, ze je UNIVERZALNI. A kdyz uz mate v kazde mistnosti nejaky ten kabel, je zcela na vas, zda pres nej pustite internet, nebo, neco jineho. Ja treba mam v koupelne dvojitou zasuvku s TP kabelazi. Jedna je jeste volna a v te druhe je pripojeno ovladani bojleru a sonda na zaplavu. Diky tomu mi domovni system odstavi vodu, pokud by doslo k zaplave z duvodu preteceni pracky a bojler se treba v patek nahreje na 85°C, aby bylo dost teple vody na koupani pro celou rodinu, ale v pondeli jen na 55°C, protoze si treba jen manzelka myje vlasy a kluk si da sprchu po treningu...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan Hudec 27.09.2011, 07:52
Jojo, Černovice ...
Ja u té zdi hrával basket na Kneslové a Charbulce ... Ale to bylo v minulém století  (dance)

Mirku já taky, jen se obávám, že nešlo jen o minulé století, leč i tisíciletí :)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 27.09.2011, 08:35
Ja treba mam v koupelne dvojitou zasuvku s TP kabelazi. Jedna je jeste volna a v te druhe je pripojeno ovladani bojleru a sonda na zaplavu. Diky tomu mi domovni system odstavi vodu, pokud by doslo k zaplave z duvodu preteceni pracky a bojler se treba v patek nahreje na 85°C, aby bylo dost teple vody na koupani pro celou rodinu, ale v pondeli jen na 55°C, protoze si treba jen manzelka myje vlasy a kluk si da sprchu po treningu...
Nojo, ale tohle je řešení bastlíře. Tohle je úplně jiná kategorie, než běžný zákazník bez znalostí elektro dokáže pochopit... O tom, že připojí po RS485 nějaký jednočip a naprogramuje si ho, nemá v drtivé většině případů vůbec cenu uvažovat.

Je potřeba taky zohlednit úroveň znalosti běžnýho uživatele, který většinou vnímá svět v úrovni "Krabice, která si zapamatuje moje fotky a filmy" (NAS),  "krabice, která z čehosi udělá obraz a zvuk do televize" (IPTV set-top-box),  "krabice, která dělá čert ví co, ale je u ní monitor, myš a klávesnice a dostanu se s tím na xichtknížku" (PC) :D


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 27.09.2011, 12:08
Vite, UTP ma tu vyhodu, ze je UNIVERZALNI. A kdyz uz mate v kazde mistnosti nejaky ten kabel, je zcela na vas, zda pres nej pustite internet, nebo, neco jineho. Ja treba mam v koupelne dvojitou zasuvku s TP kabelazi. Jedna je jeste volna a v te druhe je pripojeno ovladani bojleru a sonda na zaplavu. Diky tomu mi domovni system odstavi vodu, pokud by doslo k zaplave z duvodu preteceni pracky a bojler se treba v patek nahreje na 85°C, aby bylo dost teple vody na koupani pro celou rodinu, ale v pondeli jen na 55°C, protoze si treba jen manzelka myje vlasy a kluk si da sprchu po treningu...
Pokud hračičkování s tím, mít všechno zautomatizovan ý a pod kontrolou baví a má to jako koníčka a neví co s penězi, nic proti... Ale ruku na srdce, kolikrát vám ta pračka už přetekla, já třeba nikoho takovýho neznám. To už by už ale byla debata na téma smysluplnosti různých pojištění a nepojištění a to tady nechci rozvířovat.
Mimochodem, já vždycky myslel, že bojler má být dle připojovacích podmínek ovládán HDO... ;)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 27.09.2011, 12:21
Mimochodem, já vždycky myslel, že bojler má být dle připojovacích podmínek ovládán HDO... ;)
I bojler ovládaný HDO má termostat... A připojovací podmínky neříkají ani na kolik ho nastavit, ani jestli musí být bimetalový nebo jako programovateln á elektronika...  ;) Takže v tom porušení připojovacích podmínek nevidím.

Jenom to asi zatím asi nebude standardní vybavení domácnosti...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 27.09.2011, 12:44
I bojler ovládaný HDO má termostat... A připojovací podmínky neříkají ani na kolik ho nastavit, ani jestli musí být bimetalový nebo jako programovateln á elektronika...  ;) Takže v tom porušení připojovacích podmínek nevidím.

Jenom to asi zatím asi nebude standardní vybavení domácnosti...
V pohodě, to je jasný, nějaké takové řešení se dalo vytušit, já jenom tak hecoval... Nepsal jsem, že porušujete připojovací podmínky. A ikdyby, jak by vám to kdo v takovém případě dokázal.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 27.09.2011, 14:01
V pohodě, to je jasný, nějaké takové řešení se dalo vytušit, já jenom tak hecoval... Nepsal jsem, že porušujete připojovací podmínky. A ikdyby, jak by vám to kdo v takovém případě dokázal.
Jenomže já nejsem ten, kdo má doma bojler s takovou vychytávkou  :D


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 27.09.2011, 20:55
Tak si teď představte, že jste normotvůrci normy, která má doporučit datový switch a vývody pro rodinný dům.
Co byste do normy zavedli jako doporučený standard?




Odpovědi typu "já to a to nepotřebuji" jsou irelevantní, tak je zde sem prosím neuvádějte.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Martin Novák 27.09.2011, 21:45
Tak si teď představte, že jste normotvůrci normy, která má doporučit datový switch a vývody pro rodinný dům.
Co byste do normy zavedli jako doporučený standard?


Muj nazor:
minimalni standart: pro kazdou mistnost (vcetne chodeb, koupelny a WC) 1x krabice s husim krkem prumeru 40mm do technologicke mistnosti domu. Pro obytne mistnosti a kuchyn v husim krku 2xTP (minimalne CAT5e, dle vule investora treba i CAT7, na krabici dvojice zasuvek prislusne kategorie),  v ostatnich mistnostech krabice s deklem. V technologicke mistnosti PATCH panel v racku. Na switchi pocet portu = pocet osazenych zasuvek/2

optimalni standart: pro kazdou mistnost 1x krabice s husim krkem prumeru 40mm do technologicke mistnosti domu, pro vybrane mistnosti (obyvak, loznice, pracovna) 2 takove vyvody na protilehlych zdech, v husim krku 2xTP ze vsech mistnosti (minimalne CAT5e, dle vule investora treba i CAT7, na krabici dvojice zasuvek prislusne kategorie). V technologicke mistnosti PATCH panel v racku. Na switchi pocet portu = pocet zasuvek/2
 


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 27.09.2011, 21:49
Muj nazor:
minimalni standart: pro kazdou mistnost (vcetne chodeb, koupelny a WC) 1x krabice s husim krkem prumeru 40mm do technologicke mistnosti domu. Pro obytne mistnosti a kuchyn v husim krku 2xTP (minimalne CAT5e, dle vule investora treba i CAT7, na krabici dvojice zasuvek prislusne kategorie),  v ostatnich mistnostech krabice s deklem. V technologicke mistnosti PATCH panel v racku. Na switchi pocet portu = pocet osazenych zasuvek/2

optimalni standart: pro kazdou mistnost 1x krabice s husim krkem prumeru 40mm do technologicke mistnosti domu, pro vybrane mistnosti (obyvak, loznice, pracovna) 2 takove vyvody na protilehlych zdech, v husim krku 2xTP ze vsech mistnosti (minimalne CAT5e, dle vule investora treba i CAT7, na krabici dvojice zasuvek prislusne kategorie). V technologicke mistnosti PATCH panel v racku. Na switchi pocet portu = pocet zasuvek/2
 

To zní rozumně. myslím, že to investora domu finančně nezatíží a mladý nájemník takové datové trasy přivítá.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 27.09.2011, 22:08
A teď úplně jiný pohled na problematiku - jakou spotřebu má switch, případně nějaký hub, router, převodník optika/metal,...
Kolik budeme potřebovat "Temelínů" až tohle bude v každém druhém bytě, k tomu další páteřní rozvody,...?
Je to krásné,když už se seká do zdi, natahat tam strukturku, pro jistotu nějakou chráničku přiložit navíc, ale děsí mě ta energetická náročnost "dnešní doby"...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Martin Novák 27.09.2011, 22:25
A teď úplně jiný pohled na problematiku - jakou spotřebu má switch, případně nějaký hub, router, převodník optika/metal,...
Kolik budeme potřebovat "Temelínů" až tohle bude v každém druhém bytě, k tomu další páteřní rozvody,...?

No to vite, co se usetri na zarovkach, to se musi vyuzit jinde...  ;)

Jinak, mohu poslouzit konkretnim udajem. Mam v baraku vysoce nadstandartni infrastrukturu (krome jineho tri switche, dva routery, kamerovy server, router pro IP telefonii, zalohovaci server, zalohovane napajeni pro ridici systemy baraku, mereni a regulaci, solar a podobna zverstva) a maximalni spotreba racku je kolem 150W. Ten 24 portovy router bude mit spotrebu srovnatelnou s set-top boxem ve standby...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 27.09.2011, 22:27
Kolik budeme potřebovat "Temelínů" až tohle bude v každém druhém bytě, k tomu další páteřní rozvody,...?

Ten odběr bývá řádově do 15W pro modem, ale ten má uživatel internetu stejně zapnutý non-stop, ať na něm má jeden netbook nebo kancelář s 10 lidma. Tam se s roztaháním strukturky neušetří nic.

Za modemem bývá router. Řekněme 1xWLAN + 4x LAN + WiFi. To je dneska zhruba standard. Taky tak 12-15W. Z toho je k dispozici síť s čtyřma pevnýma zásuvkama 100BaseTx a s bezdrátem. Pro čtyřčlennou rodinu, kde bude PC v pracovně, PC v obýváku na multimedia nebo multimediální TV a dvě děcka s vlastním počítačem + notebooky rodičů a pro mobily to bohatě stačí.

A prázdná trubka ani odpojený vývod přece nic nežere. Nebo se pletu?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan_Sk 28.09.2011, 11:22
Pre milovníkov WIFI si dajte do vyhľadávača "Ako prelomit WEP sifrovanie" Prípadne video http://www.youtube.com/watch?v=cmOLknypXmI


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Václav Pešek 28.09.2011, 13:36
Jan vykoupil:   mno přestože jsem mj. elektrotechnik, tak riziko vytečení pračky, jsem v koupelně řešil instalací kanálku v podlaze..... :-)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Alin 28.09.2011, 15:54
Není např. jednodušší zvednout zadek a podívat se z okna, co se děje před domem, než na to koukat přes kameru a obrazovku PC 2m od okna? To byl jenom příklad, je spousta dalších věcí, u kterých použití moderních technologií hraničí až s nezdravou pohodlností... Ale kdo chce kam........... ...

Není, v případě že tam někdo krade auto je možné obraz přes kameru zaznamenat narozdíl od pohledu z okna, to byl také jen příklad. Já třeba sedím přímo u okna a když chci vědět jaké je počasí tak kouknu na monitor kde vidím radar i snímky z družice, nejen že vím jak je za oknem ale vím i jak tam bude třeba za hodinu  ;).


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Alin 28.09.2011, 15:57
No popravdě taková síťová tiskárna zrovna není o pohodlí. Zpravidla musíte vstát a jít pro dokument do vedlejší místnosti či minimálně k vedlejšímu stolu  ;)

Proto musí být u každého pracoviště vlastní malá tiskárna které je sdílená v síti a jedna síťová nezávislá na počítači aby na ni šel poslat tisk kdykoli odkudkoli  :D, alespoň u mě tím směrem šel vývoj.  ;) Jsem zrovna na úrovni tří samostatných pracovišť v panelákovém bytě.  ;D


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 28.09.2011, 20:53
Proto musí být u každého pracoviště vlastní malá tiskárna které je sdílená v síti a jedna síťová nezávislá na počítači aby na ni šel poslat tisk kdykoli odkudkoli  :D, alespoň u mě tím směrem šel vývoj.  ;) Jsem zrovna na úrovni tří samostatných pracovišť v panelákovém bytě.  ;D

Když si spočítám cenu tiskárny srovnatelnou s druhým monitorem a to, že tam člověk furt musí něco cpát (papír, barvu) a za drahý prachy to kupovat, zvolil jsem kompromis. Tiskárna v nasdílená v pracovně, když je něco urgentního, zajdu tam. V bastlírně tiskárna není (nevzpomenu si, kdy naposledy jsem musel doma tisknout něco k bastlení),  ale mám ony dva monitory. Na jednom pravuju, na druhým jede nějaký film, nebo jsou na něm podklady... Nemusím to tisknout a rozkládat po stole a šetřím lesy...  ;)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Roman Šafránek 28.09.2011, 21:40
Souhlasil bych jako s naprostým minimem s husím krkem (prázdným) do úplně každé místnosti, v obytných místnostech bych to viděl na krky dva někde v rozích do úhlopříčky, ideálně samozřejmě se zataženými kabely a zásuvkami. Jinak samozřejmě zásuvky tam, kde se již při návrhu počítá s umístěním zařízení (PC, multimediální centrum....)
Viděl bych to i na přípravu sítě ke kuchyňským spotřebičům (internetem spouštěná trouba a dotekový display na ledničce nejsou už úplně sci-fi)
Dále by měl někdo se dostatkem zkušeností s WiFi navrhnout vývody sítě pro WiFi APčka tak, aby po jejich instalaci bylo zajištěno 100% pokrytí bytu vč. zahrady... Dnes má wifi každý druhý mobil, za pár let bude mít každý svůj tablet... a k těmhle zařízením asi kabel tahat nebudeme.
Co se týče switche a aktivních prvků obecně, tyto věci by především neměl navrhovat elektrikář, který tomu buď nerozumí a nebo si myslí, že tomu rozumí perfektně a navrhne nějakou krávovinu. Je to stejné jakože elektroinstala ci nemá navrhovat gynekolog.
Příklad požadavků, které se dají snadno splnit ale málokdo je umí navrhnout:
- vzhledově povedená WiFi AP umístěná na stropech nebo výše na zdech tak, aby překážky/osoby nebránily šíření signálu a zároveň nikde nebyl vidět ani drátek
- dostatečně bezpečně chráněná domácí WiFi síť
- bezpečnostně oddělená wifi síť pro návštěvy na kterou se bude umět návštěva snadno připojit a zároveň nebudeme poskytovat internet (apčka pro zahradu...) širokému okolí
- vyřešená bezpečnost a funkčnost domácí sítě, bezpečný přístup k domácí sítě z internetu


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 29.09.2011, 08:16
Fajn. A jak to "natahat"?
Po obvodové zdi, kolem dokola?
Nebo raději středem domu udělat něco jako páteřní vedení a z toho odbočit do jednotlivých místností, aby to pokud možno po obvodové zdi nešlo a nemusela se řešit "vzdálenost od hromosvodu"?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 29.09.2011, 10:57
Fajn. A jak to "natahat"?
Po obvodové zdi, kolem dokola?
Nebo raději středem domu udělat něco jako páteřní vedení a z toho odbočit do jednotlivých místností, aby to pokud možno po obvodové zdi nešlo a nemusela se řešit "vzdálenost od hromosvodu"?

Stejě, jako cokoliv jinýho. Podle toho, jak to vychází stavebně. Jinak to bude v domě, kde je v celým přízemí otevřený prostor v podobě obýváku, tam by se pro herní konzolu nebo NTB hodila podlahová krabice (s přivedením i 230V...) a jinak ve starším domě, kde je nepoužívaná půda a v přízemí labytint silných zdí...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jan Vykoupil 29.09.2011, 11:05
Když jsem to vyvolal, tak taky přidám návrh minima jako inspiraci pro normalizátory:
Už to tu zaznělo - z jednoho centrálního bodu husí krky ukončené krabicemi s víčkem do každé místnosti, kromě koupelny a WC (bavíme se o minimu). A když ty trasy budeme řešit my silnoproudaři, alespoň bude jakás takás jistota, že budou dodrženy min. vzdálenosti od siloviny a hromosvodu. Kabely, koncové prvky a zařízení už bych neřešil, to ať si dle libosti nechá osadit investor či nejvíc největší expert ITák. Každý věří něčemu jinému a když má minimálně nachystané trasy, tak už pak nemá problém si tam dát cokoliv.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Josef Martinec 29.09.2011, 13:29
Minimum:
z "technologické místnosti" do každé obytné místnosti včetně kuchyně a kotelny sólo husí krk 2332/...-2 zakončit v krabici KO97. Po obvodu místnosti ve třiceti centimetrech uložit krk 2325/...-2 a  vyvést na dvou místech v krabici KU-67.
Další krky z technologické místnosti na střechu a na patu budovy (příjem TV / bezdrátový internet / telefon / kabelovka/ optika )
 Nejdůležitější nakonec - zadokumentovat stav formou fotky a plány před nahozením.
V případě že se změní dispozice pokoje není problém pouze vykroužit díru pro krabici a zásuvku osadit jinam, případně trubky použít pro skryté vedení ozvučení.
No a teď mě hromosvodáři utlučou, protože při tomto řešení určitě nebude dodržena bezpečná vzdálenost ;D


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 29.09.2011, 14:06
U mě je minimum:
- Jeden vývod TV na obytnou místnost + 2x RJ-45 (oba dva body zvládne dvojitá krabice s husím krkem min. 20kou - oba přístroje do jednoho rámečku)
- Pracovna, dětský pokoj - vývod minimálně na dvou místech s možností osazení 2x RJ-45
- Venkovní vývody pro anténu, SAT a kabelovku dle situace v místě
- Vše vyvedeno na jedno místo v technické místnosti (místo pro rack)
- Přivedení země od HOP k racku (stínění, možnst přepěťovek)
- Přívod 230V s jištním B(C)4/1 bez RCD zakončený zásuvkou s popisem jejího určení.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 29.09.2011, 16:01
U mě je minimum:
- Jeden vývod TV na obytnou místnost + 2x RJ-45 (oba dva body zvládne dvojitá krabice s husím krkem min. 20kou - oba přístroje do jednoho rámečku)
- Pracovna, dětský pokoj - vývod minimálně na dvou místech s možností osazení 2x RJ-45
- Venkovní vývody pro anténu, SAT a kabelovku dle situace v místě
- Vše vyvedeno na jedno místo v technické místnosti (místo pro rack)
- Přivedení země od HOP k racku (stínění, možnst přepěťovek)
- Přívod 230V s jištním B(C)4/1 bez RCD zakončený zásuvkou s popisem jejího určení.

Naprosto ideální stav a rozumné minimum  (jednicka)
Jinak norma přímo vyžaduje přívod k racku minimálně CY 10 mm, takže je to takový nějaký zažitý standard - chumel slaboproudých kabelů, jedna CYKYna 3x1,5 a jeden vodič CY 10.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan Hudec 29.09.2011, 19:26
Naprosto ideální stav a rozumné minimum  (jednicka)
Jinak norma přímo vyžaduje přívod k racku minimálně CY 10 mm, takže je to takový nějaký zažitý standard - chumel slaboproudých kabelů, jedna CYKYna 3x1,5 a jeden vodič CY 10.
A kam ten CY 10 připojujete? (myslím na druhém konci, ne v RACKU),  co když je přívod do objektu třebas 5x6 ?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Radek Červený 29.09.2011, 19:31
A kam ten CY 10 připojujete? (myslím na druhém konci, ne v RACKU),  co když je přívod do objektu třebas 5x6 ?
JE TO REBEL!! TŘI VOJÁKY ZRANIL, DVA ZHMOŽDIL A JEDNOHO......Z ESMĚŠNIL!  :D
To by nebyl kolega Hudec  ;) Ale v dobrém  ;)

Ono zpravidla kde se dělá tato příprava v tomto rozsahu se jedná o novostavbu nebo kompletní rekonstrukci a tam už je i svorkovnice EPS.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 29.09.2011, 19:37
Tak já jako rejpal doplním kolegu Hudce:
Kdy  použít CY 4, kdy CY 10 a kdy CY 16mm2 ?
Nebo raději CYA ?


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan Hudec 29.09.2011, 19:46
Tak já jako rejpal doplním kolegu Hudce:
Kdy  použít CY 4, kdy CY 10 a kdy CY 16mm2 ?
Nebo raději CYA ?
Nebo raději "erkový" (H07-R) - já bych ho viděl jako ideální na přenos vzniknuvšího "elektrosmetí" v Racku, ideální zase není na připojování - je s ním piplačka.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 29.09.2011, 19:53
A kam ten CY 10 připojujete? (myslím na druhém konci, ne v RACKU),  co když je přívod do objektu třebas 5x6 ?

Opravte mě, jestli se pletu, ale co když
1) Z ER k bodu rozdělení jde TN-C, tam norma předepisuje min. 10ku měď.
2) Bod rozdělení v okruh. rozvaděči.
3) Průřez PE / PEN do 16ky má být stejný, jako průřez fáze (norm). Takže 10ku i jako PE od bodu rozdělení k HOP

A ejhle, najednou není 10ka od racku jediná, co na HOP povede :D


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 29.09.2011, 22:05
...
A ejhle, najednou není 10ka od racku jediná, co na HOP povede :D
Naprosto běžně se z jednoho rozvaděče vytáhne 5x6mm2 do patra k okruhovému rozvaděči a když si z něj připravím rozvod pro "data" včetně zmíněné "desítky",  už je tam takový "divný stav",  že mi ta "desítka" nepokračuje až tam, kde je minimálně stejný průřez.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan Hudec 30.09.2011, 07:17
Opravte mě, jestli se pletu, ale co když
1) Z ER k bodu rozdělení jde TN-C, tam norma předepisuje min. 10ku měď.
2) Bod rozdělení v okruh. rozvaděči.
3) Průřez PE / PEN do 16ky má být stejný, jako průřez fáze (norm). Takže 10ku i jako PE od bodu rozdělení k HOP

A ejhle, najednou není 10ka od racku jediná, co na HOP povede :D
Celá situace kolem "desítky zeleno/žlutého" je při troše rýpání zapeklitá, dá se říci, že síť TN není to pravé pro napájení datových rozvaděčů a vždy tam bude více ochranných vodičů než je zdrávo.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 30.09.2011, 07:54
Tohle by snad bylo na samostatné téma.
Pospojování a uzemnění skříně Rack - jak, čím a proč.
Zrušená ČSN 33 2000-7-707 požadovala "desítku" nebo dvě "čtyřky" paralelně pokud byl součet unikajících proudů větší než 10mA a měla se nejen "přizemnit skříň",  ale i pospojovat jednotlivé komponenty, které se podílí na zvýšeném unikajícím proudu.
Dnes je v aktuálně platné ČSN 33 2000-5-54, ed.2 požadavek na "desítku" pokud proud ochranným vodičem je větší než 10mA. Tedy proud "libovolbého původu",  nejen unikající.
Připojím si nějaký spotřebič třídu I na přívod v síti TN-S. Pokud tam není nějaká závada, neteče PE vodičem nic (nebo nějaký minimální unikající proud). Pak vezmu "desítku" a "přizemním" spotřebič na HOP. A v tu chvíli mi teče nějaký vyrovnávají proud, především pokud mám přívod včetně části rozvodu v TN-C. A pak už tam ten "ochranný vodič se zvýšenou odolností" potřebuji.
A aby to bylo ještě zajímavější, otevřu si novou ČSN 33 2000-4-444, která řeší problematiku rušení, EMC,... a dozvím se, že Rack do velikosti 21U bych měl uzemnit "čtyřkou",  Rack větší než 21U bych měl uzemnit "šestnáctkou". Kam uzemnit? Na HOP? A vytvořit si tak nějakou smyčky, do které se mi může něco indukovat, vytvořit si tak nějakou "druhou cestu" pro pracovní proud vodiče PEN?
A když povedeme ten "zemnicí" vodič ve stejné trase jako napájení, připojíme do stejného místa jako PE vodič napájecího kabelu, potřebujeme tam "desítku"? Preventivně, kdyby se něco přidalo a unikající proud se zvýšil, ale běžně se na 10mA nedostaneme, takže u "malého Racku" by měla stačit "čtyřka".
Kdo mě to schválí, nebo naopak tvrdě napadne?
P.S. možná by to bylo trochu jinak, kdybych chtěl v Racku mít přepěťovky jak pro napájení (stupeň D) i pro přívod např. telefonní linky, svod mikrovlnné antény,...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 30.09.2011, 09:51
On ten vodič PE má v RACKu hlavně dva významy, stínění a zem pro přepěťovky. V prvním významu nejde o proudy, ale spíš o impedance vedení. No a co se přepěťovek týká, tam zase jde o schopnost s malým úbytkem přetáhnout velký proud. A to, že tam nejsou přepěťocky dneska ještě neznamená, že příští rok v červnu po vypálení bleskem nebude majitel hledat řešení, takže proč to nepřipravit?

Osobně (zatím) doma u IT nemám žádný spotřebič třídy 1. Všechno to má DC adaptéry tř. 2 a kostry přístrojů plavou takže s tou smyčkou bych to neviděl tak černě.

Vaše úvahy o rozvaděči v patře, zemění na jeho můstek a podobně bych asi nedoporučil z několika důvodů.
1. Několik okruhových rozvaděčů nepatří mezi standard.
2. IT by to chtělo napájet bez RCD. Přijde mi logičtější mít tyto "speciální obvody" pro mrazák, IT, bojler se stykačem atd. na jednom místě.
3. I když není předepsaný hlavní vypínač pro domovní rozvaděč do 32A, může ho zákazník požadovat a vypnutím patra naruší funkci infrastruktury i v přízemí. Proto myslím, že by bylo vhodnější ho dát do "hlavního"rozvaděče s přívodem z ER před případný vypínač pro patro.
4. Rack bude většinou někde v technologické místnosti, ty se dají předpokládat spíš v přízemí (garáž ,  kotelna,...).
5. Zem pro přepěťovky by neměla jít z rozvaděče, ale být připojena na "centrální nulu" objektu - HOP. jinak bude dělat bordel v napájení.
6. jak by to bylo s páteřní sítí uvnitř objektu a vzdáleností od hromosvodu? Projekt to jenom zkomplikuje, v přízemí je bezpečná vzdálenost jistá a je tam  imenší impedance pro ochrany.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 30.09.2011, 11:05
5. Zem pro přepěťovky by neměla jít z rozvaděče, ale být připojena na "centrální nulu" objektu - HOP. jinak bude dělat bordel v napájení.

A to je přesně to, co je za jistých okolností špatně, protože vytvoříte 2 spojení mezi PEN v hlavním rozvaděči a HOP! A už tam něco teče a už máme velkoplošnou smyčku, která i ledacos pochytá,...

Na něco je to dobře, ale na něco vůbec ne...


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan Hudec 30.09.2011, 13:26
A když se k tomu přidá stíněná kabeláž spojující neživé části racku s vodičem PEN třebas u PC přípojky ve vedlejším nerekonstruova ném objektu je to v pr... úplně.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 30.09.2011, 15:16
A to je přesně to, co je za jistých okolností špatně, protože vytvoříte 2 spojení mezi PEN v hlavním rozvaděči a HOP! A už tam něco teče a už máme velkoplošnou smyčku, která i ledacos pochytá,...

Na něco je to dobře, ale na něco vůbec ne...

Plechy se ale nespojují se ŽZ vodičem z přívodu. Ten končí normálně v zásuvce. možnost spojení na kostru je např. u POE switche, kde je v racku plechová uzemněná krabice apod. Nic ale nebrání v případě problémů použít izolační podložky... I bez nich jsou tam dvě vrstvy smaltu a několik přechoďáků (zásuvka, vstup UPS, výstup UPS, vstup switche),  takže s tou dokonalou vodivostí to zas až tak horký nebude.

A když se k tomu přidá stíněná kabeláž spojující neživé části racku s vodičem PEN třebas u PC přípojky ve vedlejším nerekonstruova ném objektu je to v pr... úplně.

Při dnešní ceně optiky a ochran venkovního vedení bych rád viděl někoho rozumnýho, kdo by po venku tahal STP. Co se vnitřních rozvodů týká, tak stínění sdělovacích kabelů by z principu mělo být připojenom jenom na jednom konci. Osobně používání STP moc nechápu, nejlepší ochrana před rušením je přece kroucená dvojlinka. A dodatečně se dá UTP stínit třeba něčím takovým, jako má nejmenovaný kolínský výrobce krabic pro svoje parapetní kanály....


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Milan Hudec 30.09.2011, 16:03
No není to dávno, kdy po stínění z vedlejšího traktu budovy, zásuvek TN-C teklo 14A.
Tohle je a bude nekonečný boj do doby, kdy nebudeme mít coby základní síť TT či IT, do té doby je to špatný.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Petr M 30.09.2011, 16:20
Stačilo by přesvědčit majitele, aby opustili TN-C u zásuvek a osvětlení. Ale pokud to bylo budováno podle tehdy platné normy, není na to páka. A stavu, kdy by dostaly firmy uloženu větší finanční zátěž na mzdách pro zaměstnance (riziko úrazu při přerušení PEN) a vyšší pálky od pojišťoven, asi se nic nezmění  :-\

Dělal jsem ve firmě, která měla pronajaty kanceláře v postarším paneláku. dům nebyl náš, ale co vím, tak rozvaděč bez RCD, jistič 25A na zásuvky (ještě starý šedý),  TN-C v trubkách, dráty AY2,5. Samozřejmě zásuvky do 16A. Za těch pět let udělali nový okna, zateplení, topení,... a elektrika nic.

(pololegální řešení byly jističochránič e 16A/30mA v bedýnce s hlavním vypínačem a za tím parapetní kanál se zásuvkama - vlastníkovi budovy zdůvodněno jako rozvody IT pro firmu. Samozřejmě jsme to tam nenechali)


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 30.09.2011, 20:37
... I bez nich jsou tam dvě vrstvy smaltu a několik přechoďáků (zásuvka, vstup UPS, výstup UPS, vstup switche),  takže s tou dokonalou vodivostí to zas až tak horký nebude.
....
Teď jste mě těžce zklamal. Považoval jsem vás za většího odborníka.
Stavět něco na "nedokonalosti spoje",  na tom, že to přes barvu možná nepovede, nezlobte se, ale takhle by se k tomu nemělo přistupovat.


Název: Re: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 30.09.2011, 21:49
Tak se dostáváte k jinému tématu. Uzavírám toto téma.