Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => ZÁLOŽNÍ ZDROJE => UPS -> generátory ... => Téma založeno: Kamil Novák 06.09.2011, 01:04



Název: Čím provést bypass UPS v nemocnici?
Přispěvatel: Kamil Novák 06.09.2011, 01:04
Část vývodů v nemocnici je napájena přes UPS.
Stalo se, že tato UPS "klekla" a vývody byly bez napětí (což byl velký průšvih).
Dostal se mi do ruky návrh elektrikáře, který dostal za úkol vyřešit, jak bylo možné v takovém případě zajistit po nezbytnou dobu (než se UPS opraví případně vymění) napájení přímo ze sítě.
Problém je v tom, že takové nouzové přepnutí by musela provést třeba i noční služba, tedy laik. Samozřejmě náležitě poučený.

Proto navrhuje řešit situaci pomocí mechanického přepínače s polohami "napájení přes UPS" a "napájení mimo UPS",  vřazeného dle přiloženého obrázku.
Že by tam měla být poloha "0" (vypnuto) není tak podstatné jako to, že u navrhovaného řešení by se v poloze "mimo UPS" dostávalo síťové napětí na vývod z UPS.
A to asi není úplně dobře.  :-\

Nevíte někdo o vhodném typu přepínače (nejlépe 4-pólový),  kterým by se situace dala vyřešit?



Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Miroslav Macek 06.09.2011, 08:18
To je nějaké divné. vám "klekne" UPS a Vy přes tu "kleklou" UPS chcete znovu vést napájení ? To je trochu neobvyklé.


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Petr Doležal 06.09.2011, 08:24
Při poruše UPS a následném přepnutí bych neřešil "primár" UPS. Ten přepínač bych dal střední svorkou před jistič FA45, a přepínací svorky na sekundár UPS a na přípojnici. Nakonec UPS se dá vypnout vlastním "primárním" jističem.
Jako přepínač bych dal Obzor, schema 2204 C4 (1-0-2)


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.09.2011, 08:26
Podle mne to je jasné. Pokud selže UPSka tak je výstup bez napětí a nemusí jít zrovna o selhání baterií, ale třeba i elektroniky, kdy se to může lehko stát. Kolega měk zřejmě na mysli případ, kdy UPS kleklai když bylo síťové napájení OK, ale za UPS napětí nešlo.
Zapojil bych normálně vačkový přepínač, ale jinak, než je uvedeno na obrázku. Vstupní svorky by byly zapojeny na vývodu do zálohované sítě a přepnutím přepínače na I, nebo II bych pouze volil z kterého zdroje půjde napětí.
Možná bych ale osobně volil variantu se stykači, kde mám i volbu dálkového přepnutí nějakou obsluhou, případně automatický "záskok" v případě poruchy s možností poplachu pro servis, obsluhu, nebo tak podobně.

Petr byl nepatrně rychlejší  ;)


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 06.09.2011, 08:29
...,  že u navrhovaného řešení by se v poloze "mimo UPS" dostávalo síťové napětí na vývod z UPS.

Možno som to celkom nepochopil - a snažil som sa aspoň jednopólovo si to načmárať na napier - ale ja by som to riešil sieťovým prepínačom (Katko a spol.) na výstupe z UPS: vstupmi do prepínača by teda bol výstup UPS a bypass, výstupom napájané zariadenia. Na výstup UPS by sa tak nedostalo napätie z bypassu.


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Kamil Novák 06.09.2011, 08:35
Myslím, že dál není co řešit. Na přiloženém obrázku je přesně to, co ve špitále potřebují.  (dance)
Nemá asi smysl vymýšlet něco co už existuje. Jen je potřebo o tom vědět.
Tímto děkuji kol. Fraňkovi za nakopnutí správným směrem.  (jednicka)


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.09.2011, 08:55
Možno som to celkom nepochopil - a snažil som sa aspoň jednopólovo si to načmárať na napier - ale ja by som to riešil sieťovým prepínačom (Katko a spol.) na výstupe z UPS: vstupmi do prepínača by teda bol výstup UPS a bypass, výstupom napájané zariadenia. Na výstup UPS by sa tak nedostalo napätie z bypassu.

Tak jsem to také myslel. Jen pro pořádek dokládám jednu z možností zapojení.


To.Kamil Novák. Rádo se stalo


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Kamil Novák 06.09.2011, 09:11
To je nějaké divné. vám "klekne" UPS a Vy přes tu "kleklou" UPS chcete znovu vést napájení ? To je trochu neobvyklé.

V tomto případě to není vůbec divné.
Přes UPS jsou napájeny zásuvky v IVF laboratoři (asistovaná reprodukce) pro inkubátory, ve kterých se odehrává loterie, jestli někdo bude mít potomka nebo ne.
Výpadek napájení má logicky za následek změnu teploty. Při snížení teploty již pod 35,5 st C může dojít k nevratnému poškození plodu.   :'(
Inkubátory jsou samozřejmě vybaveny (dokonce duplicitně) indikátory stavu napájení, snímači teploty, snímači saturace.... napojenými přes datovou síť na GSM pagery.
Než ale příslušný pracovník dojede na místo poruchy může být pozdě.
Proto potřebují mít možnost, aby náležitě poučená služba (zpravidla sestra např. při noční službě),  mohla v takovém případě provést přepojení sama.
Každé napájení je zde tedy lepší než žádné.  ;)



Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Martin Kurka 06.09.2011, 10:41
Vážený kolego Nováku,
pokud máte zájem o trochu sofistikovaněj ší řešení, dělali jsme pro nemocnici Jablonec léta páně 2001 rozvodnici, která uměla bypass UPS jak manuálně, tak samočinně, uměla si vybrat pro zásuvky vysoké důležitosti automaticky jednu ze 3 živých fází s prioritou L1-L2-L3, měla zaručené selektivní rozjištění obvodů na výstupu, obsahovala přepěťovou ochranu třídy II a III, měla VF filtr a umožňovala na vybraných výstupech cca 10 sec. reset napájeného zařízení ovládaný heslem z tlf. modemu.
Byla připojená přes zásuvky, pro případ potřeby napojení z externího DA.
Jako  fičurovinky na sebe žalovala telefonním hlásičem chod na automatický bypass nebo chod na UPS, hlásila i výpadek jističe. Obsahovala testovací zásuvku s možností přerušení napájení 14-26-45msec pro testování zařízení při krátkodobém bliknutí v síti.
Běží od té doby k úplné spokojenosti, za ty roky se jim asi bohatě vyplatila, dělali jsme na ní 2x prevenci a měření mA bodu  přepěťovek.
Perlička - dneska bychom ji osadili automatem s displejem, tenkrát to bylo pro zákazníka drahé, tak pípala o závadách písmenka morseovkou. Dělali jsme od té doby hodně přepínačů sítí a dieselaagregát ů, velkých UPS a transformátorů, ale tohle řešení poplatné době bylo unikátní.
P.S.
Z blokového schematu vidíte, že bypass UPS může být jednoduchý a to běžným dvoupólovým přepínačem bez mezipolohy, nebo jeřábovým stykačem - jen nezapomeňte, že přepínat musíte i N!


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: František Šohajda 06.09.2011, 17:16
Takové přepínání pro UPS pro případ její havárie, což se stává (většinou když nejsou peníze na její údržbu)....mám je namontovány v rozvaděčích už cca 15 let...chodí dodnes OK!
Pořád jsme zkoumaly jak to udělat a toto zařízení v rozvaděči se osvědčilo v nemocnicích na 100% !
Je to klasický "pakeťák" I-O-II  /vždy přes "nulový bod" / 4 pólový.....
Dnes se to dělá už moderním způsobem, automatikou, která hlídá v % napájecí napětí ,  a pokud klesne,
automaticky se překlopí stykače a jede vše na DO a signalizace volá na pomoc elektrikáře...
Něco podobného jako u operačních světel..... ;)

(První takový spínač jsem kdysi montoval na ARU a  chodí tam dodnes, bylo to tehdy takové amatérské dílko, vestavné do plastové krabičky ,ale jeho schopnost v nouzi jsme několikrát velmi ocenili...)

Sice každá UPS má BY-PASS ale už se stalo, že kleklo všechno,z UPSky nešlo napětí ani na LED diodu.. (dance)Starší měli tento PASS přes elektroniku...
Pokud se dělá oprava ceůé UPS, nebo si UPS vezmou na dílnu na opravu,nelze to jinak řešit...

Pak jsem to ještě konzultoval s Ing. Stejskalem /bohužel už není mezi náma/ tvůrcem normy pro Zdravotnictví, a ten to všechno
schválil...


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: beedo 06.09.2011, 19:57
Používame automatické prepnutie pomocou Eaton STS16


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Kamil Novák 06.09.2011, 21:12
TO Kurka: Děkuji za nabídku.  (poklona)
Budu ji tlumočit zájemci už i proto, že to má do Jablonce coby kamenem dohodil a může si to tam tudíž okouknout v praxi.

PS O nutnosti přepínání "N" jsem je samozřejmě informoval.


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Martin H. 07.09.2011, 00:15
Tento typ problému sa podstatne zjednoduší pri napájaní jednosmerným prúdom. Miesto manuálneho bypassu triviálny automatický obvod z polovodičových diód. Škoda len, že požiadavka na DC napájanie je tak silne obmedzujúca.


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Roman Šafránek 07.09.2011, 02:09
Je to sice malá aplikace s malou UPS, ale řešil jsem něco podobného pro napájení zařízení počítačové sítě. UPS je jednofázová, proudy do 16A. Použil jsem relé s 2x přepínacím kontaktem, zátěž je připojená na střední vývody relé, UPS na NO vývody relé, el. síť na NC vývody relé. Cívka relé je (přes jistič sloužící jako vypínač) připojená na vývod z UPS.
Pokud UPS běží, je na jejím výstupu napětí, relé je sepnuto a zátěž je napájena z UPS. V případě poruchy UPS dojde k odpadnutí relé a přepojení zátěže přímo na síť. V případě potřeby ručního odstavení UPS se vypne vypínač(jistič),  relé odpadne a zátěž je napájena ze sítě.
Vše je to sestaveno v "rozvaděči s DIN lištou" určeného pro montáž do 19" racku, jsou doplněny kontrolky (v podobě modulu na DIN) pro signalizaci přítomnosti napájení z UPS/ze sítě, na relé je kontrolka pro signalizaci jeho stavu. Dále je zde doplněno několik zásuvek+jisričů pro připojení zátěže ve více okruzích (jištění pro UPS je tuším B20 nebo C16, jištění pro jednotlivé okruhy za UPS je C10 - jistič B10 při startu s větším množstvím zařízení občas vypadával).
Mj. UPS je verze XL od APC (umožňující připojit externí accu),  ale místo drahého accupacku od APC jsou použity běžně dostupné gelové olověné baterie + vyrobená kabeláž (Anderson konektor použitý na UPS se dá sehnat z USA)
V případě potřeby běhu na generátor se prostě UPS odpojí ze zásuvky a (přes prodlužovačku) zapojí na venku umístěný přenosný generátor.


Název: Re: Čím provést bypass UPS?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 08.09.2011, 08:18
Je to tak trochu i o volbě UPS.
Zatímco některé mají přes kontakty "odpadlého" relé propojenu síť i když je UPS "totálně mrtvá",  mnohé UPS potřebují alespoň nějaké napětí pro natažení relé, které síť propojí ze vstupu na výstup a u vadné AKU baterie přes UPS neprochází nic.

Jen tak na doplnění - jak by měl být rozvod za UPS? Myslím menší UPS, za kterou je pevný rozvod. Já jsem se setkal s tím, že za UPS byl proudový chránič, vedení ven, tam jisté technologické zařízení s jističem, někdo při výměně UPS použil jinou přívodní šňůru a najednou se stalo, že na modré svorce byla fáze a přes jistič šel N vodič.
Neměly by být rozvody za "menšími" UPS neutrálními barvami (černá, hnědá, šedá) a jištěné oba póly mimo jiné i proto, že při výpadku sítě a napájení z měniče v UPS je to izolovaný rozvod?