Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití => Téma založeno: D.A.W 18.08.2011, 02:23



Název: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: D.A.W 18.08.2011, 02:23
Moderátor: Strašně zadaný příspěvek. Nejen, že to chaotické, ale nepřehlednost umocnily i chybějící mezery za čárkou. Myslím, že pravidla diskusí popisují vše. Je tedy autor negramotný?

Potřeboval bych poradit s výměnou starého bakelitového jističe v rozvaděči uvnitř sklepa ve zděné chalupě,
určený pro jistění motorů M18A, který je rozbitý,
za nový jistič (přinejlepším přímo Hlavní vypínač),
problém je v tom,
že si nejsem jistý jak nejlépe zvolit proud jističe v A.

Matou mě totiž následující záležitosti:
Jedná se o TN-C síť na zděné chalupě, která je udělaná tak,že venku je společný rozvaděč se sousedem ve kterém má každý z nás hlavní jistič na pohled stejný jako zmiňovaný M18A,
typ J1K a elektroměr a vše je zaplombované distributorem,ovšem proud mého jističe nevím,
nálepka na které byla hodnota uvedena je stržená.

Soused má na nálepce uvedeno M16A,
což mi přijde dost málo, tuším tedy,že můj jistič bude taky tak, i když nevím zda nemáme větší vzhledem k poměrně tlustému kabelu a jističi co je ve sklepě, od tohoto spol. rozvaděče venku vede v zemi do chalupy kabel s hliníkovými vodiči 4.žilový o průřezu 10mm2, tedy třífázová síť s PEN vodičem,tento AL kabel vede do rozvaděče který máme umístěný ve sklepě k dalšímu zmiňovanému jističi M18A typu j7k50,
který je bohužel rozbitý,
jedna fáze tedy je odpojená,
protože je utržená svorka,
chtěl bych ho tedy vyměnit za nový 3f jistič,
ale teď nevím přesně jaký vybrat tedy proud,
dle toho co jsem různě zjišťoval a dle průřezu al kabelu 10mm2 by asi bylo nejlepší zvolit jistič 3f 20A,
jelikož tenhle původní je 18A tak by to asi bylo k tomu nejblíže,
nejraději bych ale chtěl zvolit přímo jistič nebo hlavní vypínač 25A,
ovšem nevím zda by nevadilo že by byl větčí než ten hlavní ve společném rozvaděči,
který nevím kolik může být,ale typuji těch 16A tak jak je to u souseda,
ovšem je mi divné to že tam mám v tom sklepním rozvaděči 380V/25A zásuvku,
což mi prostě přijde už je dle toho M18A,
že z tý zásuvky 25A prostě nedostanu,
proto se ptám zda by 25A bylo přípustných,
s tím že by mě pak třeba v budoucnu distributor dal do společného rozvaděče za ten starý J1K také 25A či více.
V obrázku je jak ten jistič přesně vypadá,
jak ten hlavní ve společném rozvaděči tak ten co je ve sklepě.


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 18.08.2011, 12:37
Ja celkom rozumiem tomu, že otázka ohľadom J7K50 a J1K50 je zmetená. Čo iné môže byť výsledkom označovania ako "č. 28 - U"?  Aj keď slohové práce asi nepatrili k obľúbeným domácim úlohám opytujúceho sa. Tak či tak, pokúsil som sa dešifrovať aspoň niektoré z jeho otázok. Ak som niektoré iné priehliadol, ospravedlňujem sa. ;)

Teraz k veci: váš hlavný istič môže byť maximálne 25A, lebo len do tejto hodnoty sa ističe J1K vyrábali. Konkrétnu hodnotu menovitého prúdu by ste mohli nájsť v zmluve o pripojení k distribučnej sieti. Dôležitý rozdiel v porovnaní so súčasnými ističmi je v nevypínacích prúdoch, ktoré sú dnes 1,13In, zatiaľ čo pre ističe J1K, J7K, IJV, ITV boli až 1,4In pre In nad 10A, čo bude váš prípad. Istič J7K s In 20A tak hodinu vydržal odber 28A bez prúdových rázov, zodpovedal teda v oblasti malého preťaženia zhruba súčastnému ističu B25. Ak by distribútor v budúcnosti z vlastnej alebo vašej iniciatívy menil hlavný istič pred elektromerom, má prevodové tabuľky, ktoré určujú, čím je potrebné starý istič nahradiť. Možno niekto príslušnú prevodovú tabuľku uvedie.

Z otázky nie je jasné, čo má vlastne rozbitý M18A istiť. Istič sa dimenzuje podľa vedenia za ním a podľa použitých zásuviek, viď nižšie. Priamočiarou bezpečnou náhradou za M18A by mohol byť istič C16 alebo D16. Úprimne neverím, že máte na chalupe nejaký elektromotor, ktorý by "sejmul" istič D16, leda že by ste zvárali triodinou.

Že máte 32A zásuvku istenú slabším ističom, je v poriadku z hľadiska zásuvky, z hľadiska (nám neznámej) impedancie je to len dobre. Jediné, čo tým trpí, je úžitková hodnota takej zásuvky, ale na tú sa v dotaze nesťažujete.

Vzhľadom ističa sa neznepokojujut e, všetky vyzerajú úplne rovnako, líšia sa práve tým nalepovacím štítkom, ktorý z vášho odpadol. Sám som akurát minulý týždeň jeden taký štítok zachránil pred skorým odpadnutím a údaj na ňom so dešifroval hodne dlho, nakoľko bol úplne zošúchaný.


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: František Šohajda 18.08.2011, 14:54
Pokud nevíte, zavolejte si elektrikáře ,RT aby zkontroloval vedení,průřez,délku a td...
A podle toho dejte nový jistič.....
Hlavně co máte na faktuře od distributora!Podle toho se také můžete řídit ? I když ?
Výměna jističe v měření není zase tak jednoduchá....
Pokud děláte úpravu měření, musíte už toto měření uzpůsobit podle nových připojovacích podmínek,
a někdy to znamená dost velký zásah do elměrového rozvaděče /jeho celou rekonstrukci/...jinak vám to neuzná distributor !
I když "jen" měníte hlavní jistič!!
Na to dávejte pozor! (dance)


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: D.A.W 19.08.2011, 03:49
Upřesním tedy ještě a pokusím se zjistit jak je silný hlavní jistič od distributora.
Ten M18A jistič,jistí vlastně celou chalupu,od něj vedou dráty všechny průřezu 4mm k jednotlivým jističům a k zásuvce 380V.
Jednotlivých jističů je celkem 7x, 3x jističe C16A a 1x B16A,pak 3x jističe na osvětlení tedy 3x B10A.
16A jističe jsou na všechny zásuvky,vevnitř jsou téměř všechny 1.5mm kabelem,venku a ve sklepě jak má být 2.5mm kabelem.
Světla jsou standartně všechny 1.5mm,všechny vodiče jsou Cu.
Vedení je celkem zatížené,osvětlení je vchodu neustále a pár zásuvek taky.

Nejnáročnějším i spotřebiči které máme je boiler na ohřev vody 80l,průtokový ohřívač,el.sporák a hlavně také téměř pořád používané elektro nářadí z čehož nejnáročnější je elektrodová svářečka,která mi již několikrát tento M18A,nebo hlavní jistič J1K vyhodila.
Dále el.řetězová pila,el.sekačka,okružní pila,úhlová bruska atd.


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 19.08.2011, 07:34
Vlastní náhrada jističe "M18" je trochu problém, protože to není hodnota v běžné řadě.
Někdo (myslím BONEGA?) nabízí výrobu jističe libovolné hodnoty, ale jeden kus by se asi nevyplatilo požadovat.
Dal by se nahradit nějakým jističem C16/3, při stáří jističe M18 nepředpokládám, že by ještě vypínal "jako za nova"
Mechanicky není špatné použít adaptér KT3, i když ta cena za 2 kousky plastů -  (zle)

Hlavní jistič J1K  - pokud není čitelná hodnota, asi bych na to šel "obráceně",  tedy ze smlouvy s dodavatelem zjistit sazbu a podle té koupit nový jistič, nahlásit závadu, odplombování, najít nějaké "správného elektrikáře nebo revizáka",  který zvládne výměnu tak, aby to nebylo dodavatelem napadnutelné. Je možné, že dodavatel bude chtít po výměně jističe revizi přípojného místa.
A pak je třeba nahlásit ukončení prací a požádat o zaplombování.


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 19.08.2011, 07:37
Vaša situácia je takmer identická s jedným pseudo-rozvádzačom, ktorého náhradu za niečo kultúrnejšie práve riešim! Jeho vznik bol asi takýto: "Feróóó, zo stavby domu mi ostal kusisko kábla a pol tucta ističov, ktoré doniesol ešte Jano odniekadiaľ. Zapoj to v stodole, nech je tam aspon svetlo a zásvuka! Ale oné, drôty mám už len červené." Nemôžete poslať foto toho vášho rozvádzača? Podľa možnosti elektromerovéh o, ako aj domového.

Ak (patrne transformátoro vá) zváračka vyhadzuje striedavo inkriminovaný J7K aj hlavný J1K preťažením,  budú rovnaké, a to, ktorý vybaví, závisí od toho, či na elektromerový rozvádzač práve svieti slnko alebo nie. Tým by bola zodpovedaná aj otázka o hodnoty Vášho hlavného ističa.

Rozbitý M18A je zapojený zle. Ak ide všetko cez neho, pravdepodobne bol použitý iba v roli hlavného vypínača domového rozvádzača, a ak je slabší ako hlavný istič pred elektromerom, tak iba obmedzuje úžitkovú hodnotu hodnotu elektroinštalá cie. Správne by mal byť na vstupe rozvádzača hlavný vypínač, a 3f istič by mal istiť iba 3f okruh zásuviek. Dimenzovanie na hodnotu rovnakú ako má hlavný istič - viď predchádzajúci odstavec - je ale opäť zlé, nedáva žiadnu šancu na selektivitu pri preťažení, ale tú pri 18A hlavnom ističi aj tak uspokojivo neporiešite.

Podľa zmienky o jednej dopojenej fáze v Vašom pôvodnom dotaze usudzujem, že celý dom ide momentálne iba na dve fázy. Už len vyriešenie tejto maličkosti a rozfázovanie domu na všetky tri fázy by pravdepodobne vyriešilo padanie ističa pri zváraní. Stačilo by zabezpečiť, aby na jednotlivé fázy boli rozdelené zváračka, bojler a prietokový ohrievač. Ak je čokoľvek z toho na viac ako jednu fázu, je to problém rozfázovať.  Podľa absencie ďalších 3f ističov usudzujem, že tak bojler, ako aj pritokový ohrievač sú na 230V; otázna teda zostáva zváračka.

Čo sa týka náročnosti spotrebičov, musíte napísať na aké sú napätie, na koľko fáz a aký majú odber v kW. Zatiaľ čo bojler nemusí byť vobec problém - zvyčajne majú 2-3kW, staršie kúsky aj výrazne menej, t.j. spotrebou sa rovnajú modernému vysavaču či fénu, prietokový ohrievač môže byť od cca 3kW až po hodnoty, ktoré neustoja ani dva ističe M18A paralelne. Ručné elektrické náradie zvyčajne problém s preťažovaním nespôsobuje, lebo sumárne má síce obrovský príkon, ale naraz je vždy používaný iba jednen kus. Podobne ani svetlá nie sú nijako kritické, a to ani pri používaní klasických žiaroviek. Keď si hneď v každej veľkej miestnosti zapnene 100W žiarovku, je to stále odbber, ktorý ponechá 10A istič chladným.

Podľa toho, čo píšete o sposobe zapojenia predmetného trojfázového ističa J7K sa mi zdá, že jeho stav je vaším najmenším problémom. K elektroinštalá cii si pozvite šikovného elektrikára. Minimálne vám dá za pivo (odporúčam konzumovať až po ukončení elektrikárskyc h prác) a minimálnej investície do materiálu, rozvádzača a jeho výzbroje súčastné zapojenie do správneho a bezpečného stavu, alebo vám odporučí väčšiu rekonštrukciu a vysvetlí vám, prečo je to dôležité a čo je na vašom aktuálnom stave zlé až nebezpečné.



Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: Jozef BABJAK 19.08.2011, 09:10
...,  t.j. spotrebou príkonom sa rovnajú modernému vysavaču či fénu, ...

Nothing before morning coffee!  (doh)


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: D.A.W 19.08.2011, 21:24
,jen ještě upřesním,jistič ve sklepním rozvaděči ten 18A né ten hlavní v tom venku,skutečně asi jako jistič doslova význam nemá,akorát vlastně jistí 380ku zásuvku.

Ale na druhou stranu už to jištěné jednou je,přeci tím hlavním ? Proto si myslím že kdyby tam nebylo nic,tak se podle mě nic nezmění.

Ale když to tak vemu,je tam skutečně za účelem hlavního vypínače,je tak i popsaný a původní majitel mi ukazoval co si pamatuji,že toho je hlavní vypínač na to že když odjedeme tak tím vypneme elektřinu.
A ten hlavní co je zaplombovaný ve spol.rozvaděči se vypíná až když tam nejsme na zimu,tedy na období nějakých 5 měsíců.

Proto se chci zeptat má tam jistič jako takový vůbec nějaký význam ?
Když je to už stejně jištěné tím hlavním ? Ptám se proto,že mě napadlo zda by šlo do sklepa místo toho M18A osadit klasický hlavní vypínač,který by měl účel jako přerušení/rozpojení proudu do domu,nic víc,když už je to jištěné tím hlavním,způsobilo by to nějaký problém ?

Kromě toho,že by při přetížení vedení samozdřejmě vždy spadl ten hlavní ?
Jde mi také o to abych měl do budoucna případnou rezervu stím vypínačem,především kvůli tomu kdyby mě distributor energie dal silnější hlavní jistič.To je vše.


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: František Šohajda 20.08.2011, 17:47
Citace
Proto se chci zeptat má tam jistič jako takový vůbec nějaký význam ?
Když je to už stejně jištěné tím hlavním ? Ptám se proto,že mě napadlo zda by šlo do sklepa místo toho M18A osadit klasický hlavní vypínač,který by měl účel jako přerušení/rozpojení proudu do domu,nic víc,když už je to jištěné tím hlavním,způsobilo by to nějaký problém ?

Pokud bude vedení dimenzováno na jištění (tady píšete hlavní u elektroměru) tak vypínač jen doporučuji...n emusíte snižovat o jeden stupeň jištění, a tak vyplníte celou "dávku proudu" ;)
co si platíte....
Ale je to na zvážení případu od případu..... (dance)

PS: Nedávno jsem podobnou věc řešil...instal ace byla přes 3 rozvaděče /i když malé/ všude bylo jištění o stupeň menší, na konci rozvodu kabely dostatečný průřez ale jištění na polovici zatížení....
Hlavní vypínač to vyřešil....


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: D.A.W 20.08.2011, 19:48
Pokud bude vedení dimenzováno na jištění (tady píšete hlavní u elektroměru) tak vypínač jen doporučuji...n emusíte snižovat o jeden stupeň jištění, a tak vyplníte celou "dávku proudu" ;)
co si platíte....
Ale je to na zvážení případu od případu..... (dance)

PS: Nedávno jsem podobnou věc řešil...instal ace byla přes 3 rozvaděče /i když malé/ všude bylo jištění o stupeň menší, na konci rozvodu kabely dostatečný průřez ale jištění na polovici zatížení....
Hlavní vypínač to vyřešil....

Je to tak skutečně,jištené je to již v elektroměrovém rozvaděči,proto hl.vyp bude tedy nejlepším řešením,nebude tím omezeno jištění,děkuji tedy za pomoc.


Název: Re: Jak velký jistič nejvhodněji zvolit jako náhradu za rozbitý j7k 50 M18A ?
Přispěvatel: Václav 3 21.08.2011, 10:26
Na každém vyúčtování za elektriku najdete hodnotu hlavního jističe (protože podle ní je odstupňována jedna složka stálého měsíčního platu),  podle hodnoty hlavního jističe zvolte hodnotu jističe pro motorovou zásuvku (min. o jeden stupeň nižší) a k vypínání celého domu (chaty) použijte vypínač.

Dále pro Vaši informaci, distributor vám sám od sebe hodnotu hl. jističe nenavýší, o to musíte případně požádat a budete muset distributorovi zaplatit poplatek ve výši 500,- Kč za každý ampér nad hodnotu současně namontovaného (povoleného) jističe.