Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Vladi.mir01 05.08.2011, 16:58Název: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: Vladi.mir01 05.08.2011, 16:58
Vystup z rolety je pouze 2x1mm 24V DC. Rad bych zapojil pouze mistni ovladani na zaluziak bez nutnosti kupovat ridici jednotku Velux.


Název: Re: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: Martin Novák 05.08.2011, 20:11
Asi vas nepotesim. Pokud vim, tak tahle roleta nema koncaky a automatiku dojezdu zarucuje prave ta zbytecne predrazena ridici jednotka diky snimani odberu proudu motorem. Zaluziak se pak zapojuje primo do teto jednotky...


Název: Re: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 05.08.2011, 20:13
V tomto případě bude zřejmě změna směru otáčení motoru řešena pouze přepínáním + a -.
S klasickým žaluziovým spínačem neuspějete, má jiné zapojení, než je v tomto případě zapotřebí. Šlo by použít klasický žaluziový spínač a k němu nějaké dvě malé relé.
Pokud vám stačí jen polohy "úplně otevřeno" a "úplně zavřeno",  dá se to řešit spínačem č. 7.
Předpokládám tedy, že na roletě jsou koncové spínače.
Nicméně není to úplně šťastné řešení, části rolety budou stále pod napětím, navíc při poruše koncového spínače nebo při nějakém zablokování, pokud se něco dostane mezi rám a roletu, může dojít k poškození motoru rolety.
Jako další řešení mě napadájí ovládací hlavice (např. T22) se středovou polohou (I -O - II). Je to stavebnicový systém, dají se tam dát kontakty podle potřeby.
Nebo také nějaké panelové spínače, určené pro reverzaci.
Z bezpečnostních důvodů by bylo vhodnější použít nějaký spínač bez aretace poloh - sám se vrací do klidové polohy.
No a úplně nejjednodušší a asi i "nejsprávnější" by bylo použít originální řídící jednotku, k tomuto určenou.


Název: Re: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: František Šohajda 07.08.2011, 11:24
Já mám podobné rolety doma, asi rok ne od Veluxu ale FAKRO a spínač je celkem složité zařízení,má toroidní trafo a automatiku /malý PC/ který se vměstná do krabice KU 68...
Něco bastlit mimo tu asi nebude to pravé ořechové...jak píše kol.Hasala koncové spínání je provedeno
nějak po napájecích drátech /přesný popis nemám/....
Je to sice dražší ale má to svou pojistku a podobné ochranné prvky ....estetika je samozdřejmost!! (dance)


Název: Re: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: Prokop Vlašín 21.07.2015, 13:18
,
montoval jsem teď 4 kusy rolet SML. Rolety nemají žádné "koncáky",  (ty pokud vím nemají ani rolety DML apod). Vše je řešeno elektronicky, roleta plynule dojede na místo, které si zapamatuje při první kalibrační jízdě, kdy dojede až na tvrdý doraz. Ovládám je změnou polarity 24V=,  řídící jednotka netřeba.


Název: Re: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: Vladimir Doval 12.10.2016, 21:37
Stojim pred rozhodnutim osadit na stresne okna motoricky ovladane rolety Velux (SML / SMG). Kedze rolety nebudem ovladat originalnym Velux systemom (KUX 100),  ale pouzijem ovladanie Elko RFJA, tak Velux mi neposkytne na motory ziadnu zaruku. Preto ma zaujima, ake su prakticke skusenosti so spolahlivostou, resp.  poruchovostou elektrickej casti roliet. V diskusii vidim, ze su tu pouzivatelia, ktori si rolety osadili pred peknymi par rokmi, takze ich skusenosti by boli velmi uzitocne.


Název: Re: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: Radek Červený 13.10.2016, 00:51
Nedávno jsem řešil podobný problém u světlíku od Veluxu. Světlík ovládatelný pouze jejich systémovým ovladačem, který samozřejmě nezapadne do designu vybraných přístrojů a je tzv. uzavřený. Pokud chci světlík ovládat jinak, než to namyslela nějaká echt hoooodně chytrá hlava pomazaná ve Veluxu, protože se prodejce tváří, že vlastně nic lepšího už dostat nemůžeme, je nutno objednat další řídící jednotku, která má digitální vstupy, samo že za kačky....
Žádné jiné řešení na přímé ovládání již firma dnes nenabízí. Další, názorná ukázka toho, že čím lepší marketing, tím více je třeba být na pozoru.

Podobně bych mohl pokračovat u pohonů Sonfy, výrobců kotlů......

Nějak mám poslední dobou pocit, že staré osvědčené řešení s asynchronním pohonem co má dvě vinutí a dva koncáky bylo to nejgeniálnější, co kdy bylo vynalezeno. 

Minimálně tyto zkušenosti zúročuji v dalších návrzích, takže vlastně výše jmenované firmy jsou již na černé listině. Právě kvůli tomu jejich přístupu.Název: Re: Jak zapojit predokenni roletu Velux SML?
Přispěvatel: Václav Třetí 13.10.2016, 07:37
Aby ovládli trh, renomovaní výrobci prodávají základní výrobek (zde roletu) za přijatelnou cenu a pak se zahojí na příslušenství, které musíte koupit, pokud nechcete bastlit. Ono by se sice dalo všelicos vymyslet, ovšem je to otázka času a také dnes zákonných omezení, takže je to použitelné pouze pro vlastní potřebu a nakonec zjistíte, že je to také neekonomické.

Souhlasím s kol. Radkem Červeným, klasický reverzovatelný asynchronní motorek přímo na napájení ze sítě je úplně bezproblémový, stačí mu dvě jednopólová tlačítka a nic víc. Poruchovost mizivá, obvykle po mnoha létech odejde běhový kondenzátorek, ten se snadno vymění a jede se dál.