Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: janhercik 20.06.2011, 15:11



Název: Lze dodatečně přizemnit zásuvkový obvod?
Přispěvatel: janhercik 20.06.2011, 15:11
Chystám se zapojit novou venkovní - zahradní zásuvku v prodávaném plastovém sloupku se dvěmi zásuvkami IP44.
Obvod zahradních zásuvek je jištěný 16 A jističem. Napojení je zemním kabelem 3x2,5mm z RD vzdáleného 8m, od pojistkového rozvaděče cca 18m. Nově budovaná zásuvka má dodatečnou svorku na uzemnění, která mě inspirovala k nápadu jejího propojení s dodatečně zatlučenou zemní tyčí v místě sloupku. Půda je jílovitá. S pocitem zemnění není nikdy dost, tak jak to vyznívá i z podobných témat na diskuzi.
Jaký je váš názor? Nebude mít dodatečné uzemnění vzdálené od rozvodnice nějaký negativní vliv na funkčnost proudového chrániče nebo nenapáchá více škody než užitku při zásahu blesku do hromosvodu RD?

Novostavba RD, síť TN-S, proudové chrániče 40A/30mA
RD 7,5 x 12 m se 2 střešní jímače, dva svody, 3 zemnící tyče (částečně propojené)
Projekt není, tedy na samotné rozvody RD je, ale po přečtení několika vašich příspěvků na tomto fóru zjišťuji, že značně nedostatečný, dnes po 4 letech od výstavby bych hromosvod i elektrorozvody řešil jinak a hlavně s jinou firmou....


Omlouvám pokud to tu již bylo řešeno, já to nenašel....


Název: Re: Lze dodatečně přizemnit zásuvkový obvod?
Přispěvatel: Daniel Reiský 22.06.2011, 21:36
Dodatečné přizemnění zásuvkového obvodu "pouze" zvýší bezpečnost instalace. Za předpokladu správného zapojení proudového chrániče nemůže chránič vybavit a vy tím nejen pro svůj pocit, zlepšíte bezpečnost elektrického zařízení. Jen do toho  (jednicka). Pokud dojde k průchodu poruchového proudu do země tímto přizemněním, chránič to musí spolehlivě poznat, neboť se "nic" nevrací pracovním vodičem a vzniká tím tzv. reziduální proud, kterým právě chránič vybaví.
Vzhledem k tomu tím také defacto spojíte ochraným vodičem 2,5mm2 z kabelu CYKY uzemnění rozvodnice s Vaším přizemněním, což vzhledem k jeho průřezu nemá žádný podstatný vliv na úder blesku do hromosvodu, neboť se blesk rád rozptýlí do řádného uzemnění RD, příp. nějaká malá část může projít do vašeho nového dodatečného uzemnění, což je však v pořádku, neboť odejde do země. Tuto situaci lze přirovnat k přizemnění domovní rozvodnice rd, které je již provedeno v elektroměrovém sloupku a Vy jej dále přizemníte u rd.


Název: Re: Lze dodatečně přizemnit zásuvkový obvod?
Přispěvatel: Milan Hudec 27.06.2011, 00:58
Situace jak dělaná pro přechod do TT bez využití příchozího ochranného vodiče.


Název: Re: Lze dodatečně přizemnit zásuvkový obvod?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 27.06.2011, 06:57
Situace jak dělaná pro přechod do TT bez využití příchozího ochranného vodiče.
Tohle je citlivý problém, mnoho lidí z toho má strach, je to hodně závislé na posouzení okolních vlivů, o tom, jestli mě může nebo nemůže zhoršit bezpečnost to, že si přivedu potenciál PE odněkud, kde především v případě "vzdálené poruchy" nemusí být potenciál stejný, jako má "místní zem".
Pokud u sítě TN nebude přizemnění mít parametry srovatelné s požadavkem ČSN 33 2000-4-41, ed.2, je to "o ničem" a pokud je bude mít, paradoxně za jistých okolností může téci PE vodičem proud, který může vodič přetížit, ale vodič PE se "nejistí proti nadproudům"!


Název: Re: Lze dodatečně přizemnit zásuvkový obvod?
Přispěvatel: Milan Hudec 27.06.2011, 08:21
Vzhledem k tomu, že tyto zahradní zásuvky mnohokráte slouží k připojení různého ručního nářadí (mnohdy stále ve třídě I) používaného k opravám/úpravám pozemku a to i ve výškách, mokru a pod.,  s využitím TT bych neváhal.