Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití => Téma založeno: Milan K 27.03.2011, 22:34



Název: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Milan K 27.03.2011, 22:34
Poradí někdo, jak nejlépe zapojit záložní zdroj pro jednu fázi do rozvaděče tak, aby při výpadku proudu se proud nedodával zpět do sítě a zároveň se uvedl v činnost záložní zdroj? A naopak?
Jedná se o rodinný domek, záloha je pro plynový kotel, čerpadlo a osvětlení kvůli častým výpadkům energie.
Jedná se o měnič 2 kW, krátkodobě 4kW. Kapacita bateríí 1000Ah. Vše musí proběhnout automaticky bez zásahu lidské ruky. Nikdo z okolních montážníků to ještě neřešil.
Prosím o nakopnutí.


Název: Re: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Richard Holeček 31.03.2011, 21:43
Asi bych začal tím, jak vlastně takový záložní zdroj funguje. Na vstup se přivádí 230V ze sítě a na výstupu se odebírá 230V zajištěných. Při výpadku napájecí sítě, se po určitou dobu může odebírat napětí z výstupu, které se vytváří pomocí měniče v UPS pomocí nabitých akumulátorů. Takže pro váš případ: Zařízení, které chcete zálohovat oddělte od ostatních, samostatnou větví, s vlastním jištěním s výstražnou cedulkou, že na tomto vývodu, může být napětí i po vypnutí hlavního přívodu.
Dalším faktorem je konstrukce UPS. V zásadě se dělají tři typy: off line, line-interactiv a on-line. První dva jmenované typy, jsou poměrně levné, napájí standartně zálohované zařízení napětím sítě, které je filtrované. Při výpadku, přepnou na měnič, který většinou dodává sice 230V ale obdélníkového charakteru. UPS on-line, napájí výstupní zařízení neustále z měniče a to napětím se sínusovým průběhem. Při výpadku tedy není žádná prodleva. Proč píšu o těch výstupních průbězích? Pokud chcete zálohovat oběhové čerpadlo a máte čerpadlo moderní konstrukce, velice pravděpodobně ho při napájení obdélníkovým napětím upečete a odpravíte do věčných lovišť. Mám to vyzkoušené, spousta zákazníků nevěří, proto jim půjčuji klasickou of-line UPS aby si to vyzkoušeli - na vlastní triko samozřejmě.
Vzhledem k výkonu který požadujete zálohovat vám stejně nezbyde než použít on-line zdroj a to je docela vysoká cenová kategorie. Mohu vám nabídnout alternativu - repasovanou UPS 1,5kVA - on-line. Více info případně přes meil


Název: Re: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Roman Šafránek 31.03.2011, 23:46
Pro podobný účel používám relé s 2x přepínacím 16A kontaktem a cívkou na 230V. Cívka relé je připojena na primární zdroj energie (ve vašem případě rozvodná síť),  napětí sítě tak udržuje relé sepnuté. Na "střední" kontakty relé je připojen spotřebič, na NO kontakty je připojen primární zdroj (síť),  na NC kontakty je připojena UPS.  V případě výpadku napájení relé odpadne a zátěž se přepojí na záložní zdroj.
Já osobně to používám trošku naopak - jako bypass k UPS - v případě poruchy UPS dojde k okamžitému přepnutí mimo UPS, v případě nutnosti údžby UPS vypnu vypínač který je zařazen před cívku relé, čímž se provoz převede na rozvosnou síť a UPS je možné servisovat, v případě déletrvajícího výpadku proudu a nutnosti provozu zařízení z benzinového agregátu (ze kterého leze bůh ví co a mnoha UPSkám to nechutná) bypass odpojím od rozvodné sítě (ze zásuvky),  připojím na agregát přepnu na provoz ze sítě (z agregátu, mimo UPS). Experimentálně jsem vyzkoušel, že "počítačová" zátšž cca 1kW (počítače, síťové prvky) takovéto přepínání sítí bez problému za provozu ustojí, ale docela by mě zajímal názor místních odborníků na tuto záležitost.

Před samotné relé by asi bylo vhodné ještě zařadit časové relé tak, aby k připojení zpět došlo až po nějaké chvíli (nw při každém náznaku napětí v síti)


Název: Re: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Miroslav Revús 01.04.2011, 09:58
Jedno profi riešenie, ktoré používa jedna slovenská firma zaoberajúca sa výrobou záložných zdrojov je v prílohe. V zapojení je použitá dvojica vzájomne elektricky a mechanicky blokovaných stykačov.

Je to bežné zapojenie a stykače vyrába napr. ABB.


Název: Re: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 01.04.2011, 10:19
Jedna věc je funkce, druhá věc je bezpečnost.

Běžné UPS menších výkonů s výstupem na zásuvku nejsou výrobcem určeny pro napájení pevného rozvodu.

Zpravidla tyto UPS mají "izolovaný výstup",  takže se zařízení za UPS dá provozovat buď jako síť IT, nebo jako ochrana elektrickým oddělením.
Síť TN na výstupu elektrocentrál y je možná jen pokud máme k dispozici dostatečně účinnou uzemňovací soustavu (nezávislou na uzemnění PE potenciálu přívodu sítě) a centrála má dostatečný výkon k tomu, aby byly splněny požadavky ČSN na dostatečně rychlé odpojení od zdroje v případě izolační závady. (velké centrály např. pro napájení nemocnice, serverové farmy,... to "umí")

Ochrana elektrickým oddělením - jakmile se budeme bavit o čerpadle u kotle nebo podobném spotřebiči, jsou neživé části uzemněné a to u této ochrany není možné.
Síť IT má neživé části uzemněné, ale tam je problém s "hlídáním" stavu rozvodů, pro "domácí využití"  může být problém s odstraněním "první izolační závady".

Pevný rozvod za UPS, jiný režim využití UPS než doporučuje výrobce, nevidím jako dobré řešení z hlediska bezpečnosti.


Název: Re: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Miroslav Revús 05.04.2011, 08:52
Zapojenie, ktoré som uviedol, je vhodné do rozvádzača, tak ako požadoval nakopnúť autor otázky.
Zálohovanie obehovky kotla robieva kolega do samostatnej skrinky s relátkami a meničom 12V/230V do auta (napr. pre napájanie prenosného TV v aute).
Zapojenie je však neštandardné - hoci spoľahlivé - a nie je vhodné do rozvádzača RD.

Riešení je veľa, ale správnych a profesionálnyc h veľa neostáva. Väčšinou sú to hotové dodávky záložných zdrojov, kde sa napojí iba vstup a výstup UPS/generátora v rozvádzači. Zbytok zabezpečí dodávateľ záložného zdroja.


Název: Re: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Milan K 05.04.2011, 23:23
Díky za nakopnutí  ;) tak nějak jsem si to představoval. Jinak nejedná se o klasickou UPS ale  měnič napětí sinusový a trakční baterie 12V 240Ah 4x
Pokud počítám správně měl by být provoz na aku při odběru 1000W na 10h provozu.


Název: Re: Jak zapojit záložní zdroj do elektroinstalace RD?
Přispěvatel: Václav 3 06.04.2011, 07:05

 Jinak nejedná se o klasickou UPS ale  měnič napětí sinusový a trakční baterie 12V 240Ah 4x
Pokud počítám správně měl by být provoz na aku při odběru 1000W na 10h provozu.


Pokud má váš měnič účinnost zhruba 85% a akku plnou kapacitu, tak by to mohlo vydržet těch 10 hod.

Když tady čtu, že máte 4 akku, nebylo by možné použít měnič  s napájením 24V a baterie zapojit serioparalelně? Snížil by se tím proud v obvodu baterií a tím pádem ztráty. Výkonově na tom budete stejně (nebo nepatrně lépe - o ty nižší úbytky na vodičích).

Úplně nejlepší by bylo zapojení baterií sériové na 48V, měnič by se ale musel použít nejspíš z drážních vozidel, tam byly dříve motorgenerátor ové, nyní už jsou (snad) elektronické. To by mohl vědět kol. Schwarz. To mě tak napadlo v souvislosti, že moje zkušenosti s paralelním zapojením akumulátorů nejsou dlouhodobě nejlepší, hlavně v okamžiku, kdy začnou jednotlivé baterie stárnout a mají rozdílné samovybíjení, tak se o tu elektriku mezi sebou "přetahují".