Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa => Téma založeno: Josef Macas 02.12.2005, 18:25



Název: Jaké jsou náležitosti revizní zprávy?
Přispěvatel: Josef Macas 02.12.2005, 18:25
Co je nutnou součástní revizní zprávy?

Vezmu to základní:
O jakou revizi jde (výchozí,periodická),  název objektu, majitel (provozovatel),zhotovitel instalace, použité přístroje, datum a zahájení a ukončení revize, počet exemplářů (rozdělovní) ,  podpisy.</p><p>Ale teď už k vlatní revizi : popis revidivaného zařízení, (prohlídka,zkoušky, měření) ,  naměřené hodnoty. Dále závady, konstatování, zda je zařízení schopné či neschopné.</p><p>Je ale nutnou součástní :</p><p>1) Výpočty hodnot z hodnot naměřených ( mám na mysli třeba impedanci smyčky ) a nebo stačí že vyhovuje ?</p><p>2) Chyba měření a chyba přístroje - opět je třeba počítat a nebo stačí "vyhovuje"</p><p>3) Použité metody měření . mají se vypisovat ??</p><p>-------------------------------------------------------------------------------------------------</p><p>4) A teď možná ten nejhlavnější důvod, proč se ptám. Má být součástí revizní zprávy i kopie kalibračního protokolu použitých přístrojů a prohlášení o shodě všech revidovaných zařízení ( vypínače, zásuvky, atd.)


Název: Re: Jaké jsou náležitosti revizní zprávy ?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 02.12.2005, 21:08

Opět složitá otázka.
Výklad k této problematice se liší v jednotlivých publikacích dle názoru jejich autora. Liší se výklady odborníků ITI a IBP.
Můj názor k Vaším otázkám:
ad 1.) Výpočty je nutno provést z důvodu vyhodnocení správnosti. Např. při uváděném měření impedance je nutno spočítat, zda vyhovuje pro daný jistící prvek. Nemyslím si, že je nutno tento výpočet vkládat do zprávy o revizi. Tam se objeví pouze výsledek.
ad 2) Chybu přístroje je nutno znát, neboť přístroje používané pro revize tj. pro přístroje k ověřování bezpečnosti, musí splňovat požadavky souboru norem ČSN EN 61557, kde je i požadavek na uvádění chyby (nejistoty) přístroje.
Chybu přístroje lze uvést u názvu přístroje v seznamu nebo u naměřených hodnot případně ve výpočtu. Důležité je s touto chybou počítat ve vyhodnocení naměřených hodnot, protože jediným výsledkem je zda hodnota vyhovuje nebo nevyhovuje (samozřejmě včetně započítané chyby).
ad 3) Použité metody jsou někdy zřejmé např. z použitého měřícího přístroje, tedy bych je nerozváděl.
Pokud lze metody měnit nebo vybírat, tak je nutno je uvést. Např. při měření unikajícího proudu spotřebičů je nutno uvést, zda se jedná o proud rozdílový, protékající ochranným vodičem, případně dotykový.
ad 4) Kalibrační protokoly jsou Vaším majetkem a Vy jste zodpovědný za to, jaké přístroje používáte.
Pokud se týká prohlášení o shodě, osvědčení o jakosti, protokoly o zkoušce ap. jednotlivých zařízení to jsou doklady, které jsou součástí dokumentace provozovatele a stačí je jen v revizní zprávě uvést.



Název: Re: Jaké jsou náležitosti revizní zprávy ?
Přispěvatel: Pavel Draštík 02.12.2005, 23:06


Prohlášení o shodě je majetkem výrobce nebo dovozce a musí ho předložit jen orgánům dozoru (např. ČOI). Revizní technik nemá právo prohlášení o shodě vyžadovat a musi se spokojit pouze se zanačkou na výrobku.

Má-li však odběratel ve smlouvě, že součástí dodávky bude i prohlášení o shodě, pak ho výrobce nebo dovozce dodá jinak nikoliv.