Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa => Téma založeno: Petr Moravec 23.11.2005, 17:01



Název: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Petr Moravec 23.11.2005, 17:01

Rád bych bez velkého pátrání v zákonících využil zkušeností některých z vás, kteří například odbornými zástupci jste.
– Čeho se vyvarovat?
– Jaké povinnosti z toho plynou?
Moc by mi to pomohlo při rozhodování,ještě jsem to nepodepsal :-).
***
Známý zakládá s.r.o a jeden z předmětů podnikání chce i
Montáž, opravy a revize vyhr. el. zař. Sám nesplňuje požadavky k této činnosti tak požádal mě.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Libor Cr. 23.11.2005, 18:54



Když můžete být odborný zástupce tak určitě máte potřebnou
kvalifikaci a znalosti z oboru a v tomto případě jde o to jestli váš známí je
rozumný člověk a bude poslouchat vaše odborné připomínky i případně když mu
řeknete, že takto to nesmí být zhotoveno, jelikož jako odborný zástupce budete
za průšvihy z neodborně provedených prací částečně zodpovědný i vy, v případě
vašich pochybností o charakteru, profesní kvalitě (omrkněte některé jeho práce) atd.
vašeho známého bych do toho nešel.




Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Petr Doležal 23.11.2005, 20:17

Dodatek: A nechte si to patřičně zaplatit.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Petr Šikula 24.11.2005, 14:29

Dobře, ale co když v té firmě už dělám jako např. obchodního zástupce, mohu ,pokud mám dané oprávnění, dělat i tohoto odborného zástupce? Musím já mít na tuto činnost ŽL? Popř. mohu dělat dále obch. zástupce a jako odborný zástupce pracovat na ŽL? Děkuji



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Štefan Beláň 24.11.2005, 18:26

Jenom bych upřesnil, že se nejedná o odborného zástupce, ale o odpovědného zástupce podle §11 živnostenského zákona.

Toto přesné označení trochu napovídá o tom, co všechno máte na triku a jaké sankce vám hrozí v případě nedodržení "živnostenského zákona". Vše ze točí kolem právní odpovědnosti vedení živnosti. Budete muset podepsat pověření touto funkcí.

 

Co se týče odbornosti, tak tato odpovědnost je stejná, jako máte nyní pro svou firmu (živnost). Profesní odpovědnost má vždy konkrétní řemeslník.

P.S. Byl jsem odpovědným zástupcem jedné malé firmy a z mé počáteční neznalosti a naivity zadarmo (1993-4),  ale také dvou velkých firem, to bylo ovšem v hlavním pracovním poměru.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Petr Moravec 24.11.2005, 21:39

P. Beláňi děkuji.
Lehce jste mi otevřel oči a koukám jak puk.
Tak takhle, jak si to představoval, do toho nejdu.
Ještě jednou díky.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Stanislav Bartel 25.11.2005, 17:31

Odpovědný zástupce nastupuje v okamžiku, kdy dotyčný nemá předepsané vzdělání, nebo praxi. Pokud nebudete mít přímý kontakt s firmou a možnost ovlivnit jak stránku řemeslnou, odbornou a další součinnostní s dodavatelsko odběratelskými vztahy, tak to řádně zvažte. Je to jako ručitel velkých úvěrů.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Petr Šikula 17.03.2006, 08:15

To p. Beláň: Také já se chci zeptat na aktuální otázku. Pracuji ve firmě zabývající se návrhem, výrobou a montáží svítidel. Předpokládejme, že už mám paragraf 8, vyhl. 50. Prozatím nám dělá odborného zástupce externista. Mohu ho dělat i já jako zaměstnanec firmy bez živnostenského oprávnění? Pakliže ano, "jak byste si nechal zaplatit, resp. kolik navíc?" Kolik by mohl takový odb. zástupce brát, resp. kolik může brát náš současný (ten to má ovšem jako vedlejšák vedlejšáku) - cca např. 5000 Kč/měs?



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 17.03.2006, 20:16

To: Šikula
Trochu jste vybočil ze směru.
Pokud bude mít firma pracovníka - zaměstnance s odpovídající kvalifikaci, nebude potřebovat odpovědného zástupce. Firma svoji činnost zastřeší Vaší kvalifikací. Takže budete mít více starostí za stejný plat.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Jan Bocek 18.03.2006, 16:31

Mám se stát odpovědným zástupcem živnosti pro činnost na elektrickém zařízení provozované ve smyslu § 11 Živnostenského zákona ?
Pokud se mohu prokázat doklady způsobilosti odpovědného zástupce u ŽÚ, který opravdu nic jiného nepožaduje po subjektu, kterému ŽL vydá, pak je to otázka, zdá pracovník, nebo pracovníci, kterým dělám OZ, mají vůbec odbornou způsobilost a potřebnou kvalifikaci podle výhlašky 50/78 Sb.Pokud je spolněno alespoň toto minimum, pak je vhodné uzavřit pracovně právní vztah ve smyslu ZP, kde je nutno písemně stanovit veškeré podmínky. Kde je vhodné  stanovit odbornou způsobilost pracovníka s § 7, případně pokud je to skupina s §8. Dále také stanovit všechny pravidla výstupní kontroly a provádění revizí.Odměna je většinou relativní záležitost, protože může to být při malém rozsahu jednorázová záležitost a dále vám to bude generovat výhozí revize, anebo je nutná "větší angažovanost" při dozoru prováděných prací i zvyšování kvalifikace pracovníků i managmentu, procentní částkou z fakturované částky za akci.Vše je nutno dát do Smlouvy o dílo a dobré je podívat se na § 269 odst.2 a § 642, 652 obchodního zákoníka č. 513/1991 Sb. případně jeho doplňky.
Poznámka :
je paradoxní, že ŽÚ vydá ŽL fyzické i pravnické osobě i když o elektrotechnic e jen slyšeli. Pak bych osobně do toho nešel.
Jednou jsem to porušil a rok to bylo perfektní, protože mi tato firma generovala pravidelné revize u svých zákazníků, ale pak začala fušovat i do elektriky a zastupování jsem přes ŽÚ zrušil.
S pozdravem Bocek Jan



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Roman A. Masaryk 30.03.2006, 02:06

Jedinou kolizí by bylo členství v představenstvu, resp. statutárním orgánu společnosti - jinak právně nebrání být odpovědným zástupcem a zároveň provádět ve firmě jinou činnost. ŽL musí mít pouze firma, které jej dostane na základě oprávnění ITI, které získá díky Vašemu min. §8 za cca 2.750,- Kc (2.000 oprávnění, 750 za započatou hodinu ověřování dokladů).



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Petr Šikula 30.03.2006, 08:39

Dobrá chápu, nebo spíše nechápu. Bude švarcsystém, když jsem u firmy zaměstnán jako konstruktér a na ŽL ji budu dělat odp. zástupce?



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Roman A. Masaryk 31.03.2006, 01:55

Tam se můžeme pouze domnívat, že to švarc nebude.
Nicméně si myslím, že není třeba volit tak složitou metodu a jít do toho přes ŽL. Pokud jste tam zaměstnaný, tím snadnější - může se to zakomponovat do tohoto pracovněprávní ho vztahu nebo lze zvolit ještě nějaký jiný "vedlejší" pracovněprávní vztah, v zásadě lze i dohodu o provedení práce.
Pro samotné vydání oprávnění ITI nutného k vydání ŽL není třeba existenci pracovněprávní ho vztahu prokazovat.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Pavel Špok 18.04.2006, 21:08

Tak, a jsme zpátky při tématu.
Pane Fuksa,to jste snad nemyslel vážně.Skutečně si myslíte,žě když ve firmě je zaměstnanec,který splňuje předpoklady pro činnost zodpovědného zástupce,že tím automaticky  "zastřešuje"jak vy říkáte,činnost firmy?
1.   Mít stanoveného odpovědného zástupce je  povinností ve stanovených případech především u právnické osoby.To vyplývá ze živnost.zákona .Ten ale o nějakém zastřešování nic neříká.
Důvod je jasný.S.r.o. do kriminálu nedostanete,ale jejího odpovědného zástupce ano.
2.   Zaměstnavatel nemůže přimět svého zaměstnance k tomu,aby plnil funkci OZ jen proto,že onen zaměstnanec shodou okolností splňuje pro funkci předpoklady.Pr oti jeho vůli.Vždy musí jít o smluvní vztah, pracovně právní vztah.Aby šlo o pracovně právní vztah vyžaduje i ITI ,aspoň to na svých stránkách proklamuje( viz www.iti.cz).Pokud se nedomluvíte,hold má zaměstnavatel smůlu,musí si hledat někoho jiného.Tedy žádné nějaké automatické        
 "zastřešování".
Zde platí zase zákoník práce.Zaměstna vatel vás může pověřovat úkoly ,které jsou v souladu s vaší prac.smlouvou. Činnost OZ je setsakra něco jiného, než činnost dejme tomu servisního technika nebo
ůdžbáře.A také by měla být tato činnost přiměřeně zaplacena.
Vím o čem mluvím.Znám případ, kdy se  zaměstnavatel snaží zatlačit svého zaměstnance do oné role "zastřešovače"nad rámec prac.smlouvy.S amozřejmě,bez jakýchkoliv nároků, pravomocí atd.S představou,že jej prostě pověří.Názor jeho zaměstnance jej vůbec nezajímá.
Takový "zastřešovatel",nemá podle vedení firmy mít na starosti nic,než působit jako  hromosvod pro případné kontroly IP,ITI a pod.,aby věčně neotravovali.J ednu takovou kontrolu má firma totíž za sebou a dopadla neslavně.
To ostatní přece zvládnou sami,jako předtím.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Pavel Špok 18.04.2006, 21:54

Ještě jedna připomínka.Dom nívám se že by bylo nepřípustné provádět činnost odpovědného zástupce jako službu,dodavatelským způsobem,tedy na ŽL,bez ohledu na to,zda ŽL zrovna vlastníte .Pokud neplní funkci OZ přímo některý zčlenů stat.orgánu nebo majitel firmy u fyz.osoby,fyzická osoba ,která plní funkci OZ by měla být v prac.právním poměru dle ZP.
Pak se na ni vztahují i ustanovení ZP o výpovědní lhůtě,odpovědnosti za škodu a pod.
Pokud tedy by jste byli u firmy zaměstnáni ještě v jiné funkci,považoval bych za optimální užavření další samostatné smlouvy,nejspíš jako smlovy o pracovní činnosti.
Požadavek ŽZ je ,aby se OS přímo účastnila podnikání,činnosti Firmy.Těžko si představit,že by tak činila dodavatelským způsobem na ŽL.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Jaroslav Kořínek 18.04.2006, 23:05

Panové prominou! "šefče! drž se svého kopyta!" Kam bys taky utíkal? Mnoho zodpovědnosti a ten pro koho budete dělat si bude myslet, že vás hojně přeplácí.



Název: Re: Mám se stát odborným zástupcem ?
Přispěvatel: Tomáš Kupec 18.06.2007, 14:26
,  také dělám ručitele, zdarma a když tak čtu rizika spojená s tímto, pak si říkám, že bych to měl asi změnit. Nemáte představu, zda li se lze z ručení vyvázat, zrušit ho, případně jakou finanční odměnu by si ručitel měl říci?
Ďěkuji T.K.