Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: greco 05.12.2010, 13:09



Název: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: greco 05.12.2010, 13:09
Chtěl bych přestěhovat pračku z koupelny do pracovny.
Jednak je koupelna malá a pak je v bytě pouze dvoufázový rozvod samozřejmě bez chrániče.
V pracovně je možné se buď napojit na přívod ventilátoru, který má nevyužitou jednu fázi ze starého časovaného větráku a tím být napojen v podstatě na bývalý okruh do koupelny,
ale ventilátor má přívod pouze 1,5 průřez drátů nebo mohu připojit pračku normálně do zásuvky,
ale bude pracovat s dalšími menšími spotřebiči v bytě jako je televize počítače apod.
...16 A jističe to sice utáhnou,
ale nevím zda to nebude nějak víc vadit z hlediska bezpečnosti.

Pro lepší ochranu ještě dokoupím proudový chránič do zásuvek.
Nicméně se mi to zdá oboje pořád lepší varianta než mít pračku na dvoufázovém přívodu do koupelny o rozměru 1,5 x 2 metry těsně vedle vany.
Nový rozvod kvůli tomu rozhodně dělat nechci, protože se jedná o panel a přibližně 10 metrů vzdušnou čarou od jističů ....

Ještě poznámka, panelák je z 50. let a rozvody do koupelny vůbec nebyly.
Dodělával si je tam kdysi nějaký elektrikář (čili žádné přívodní roury, kterými by se tam daly snadno natáhnout rozvody nové tu nejsou).
Co si o tom myslíte?


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Miroslav Revús 05.12.2010, 15:09
Už od začiatku chcete niečo ušetriť a na nesprávnom mieste. To máte v pracovni aj prívod vody a odpad?

Práčka sa má pripojovať na samostatný vývod. Vodu a odpad tam musíte priviesť tiež. To znamená, že sa bude robiť neporiadok. Popri tom sa dá vyriešiť aj nový prívod z rozvádzača pre práčku. Stačí sa popýtať spoľahlivého elektrikára vo svojom okolí, ten na mieste zhodnotí situáciu a navrhne riešenie.

BTW:  Dvojfázový rozvod v panelákoch neexistuje. Je to dvojvodičový rozvod. :-)


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: František Šohajda 05.12.2010, 15:32
Znám garsonky, kde je přívod 16A/1f pouze /projektovaný/ na jednoplot. vařič a televizi s rádiem...jelik ož je dnes u mladých lidí nouze o bývání,v garsonkách bydlí rodiny i s dětmi /1+1/...mají v tomto mini-bytě
autom.pračku, elektrický sporák,samovar. konvici, mikrovlnku,toustovač,televizi z celým komplexem /sat,dvbt,Hi-Fi věž, PC soustavu s laser. tiskárnou a pod!!/ pak se diví že jim vyskakuje jistič 16A v jednofáz. přívodu!!Vodiče v zásuvkách hoří,chvílemi jim to bliká,jiskří a pod!!
Je to celý panelákový dům, 80 bytů....nikomu nevysvětlíte,že přívod je jen na minimum co jsem psal...

Jak píše kolega,vodu a odpad tam budete muset nějak dostat,tak nový přívod by se dal dotáhnout..
Jak jsem psal ,  tak u garsonek když perou, tak si nezapnou ani televizi??chodí po tmě aby nevyhodili jistič!...v dnešní době by měl být přívod dostatečný na příkony spotřebičů které jsou v bytě!


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: greco 05.12.2010, 16:38
Děkuji, ale bohužel předpokládáte chybně. Nic se kopat a přivádět nemusí, vše tam je, protože se jedná o bývalou kuchyň, která je teď v jiné části bytu. Nemyslím si, že bych nějak zásadně šetřil. Jen máme vymalováno a nepočítal jsem, že pračka na místě kde byla, je zásadně špatně. Původní majitel měl pračku v koupelně, tak jak popisuji výše. Myslím si správně, že ta původní varianta pračky v koupelně je nejhorší možná?  Kdybych navíc dělal nový rozvod musel bych nechat zasekávat nějakých 15 metrů do betonové zdi a co se týče přetížení jističe, tak předpokládám, že když nebudu mít při 16 A jističi naráz puštěno víc jak 3680 W, tak není možné aby jistič vypadával, pračka má 2300W. Žádný jiný velký spotřebič na to napojený nebude, maximálně se dostanu na 3000W. Spíš mi jde o to zda okruh musí být samostatný z důvodu bezpečnosti nebo zda se jedná o přetížení. U toho napojení na 1,5 drát z větráku se zase trochu obávám zahřívání. Na druhou stranu do nedávna (a vlastně stále, až do platnosti pouze nové normy) byl  1,5 vodič  doporučen  pro zásuvky.           Zeptám se tedy jinak? Co z těch dvou variant, které jsem udal je podle vás nejbezpečnější?


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Václav 3 06.12.2010, 05:04
Pro spotřebiče s příkonem 2 kW a více předepisuje již stará norma ČSN 341010, která byla platná v době výstavby panelových domů, samostatný přívod z důvodů bezpečnosti elektrické i požární. Dále je třeba pro zásuvku na pračku udělat ochranné pospojování (záměrně používám termíny odpovídající době výstavby těchto objektů).

Pokud zapojíte pračku do obvodu zásuvek pro pokoje, které jsou smyčkovány, může se stát, že zásuvka ve které bude zapojena pračka, bude jednou z posledních v obvodu a proud pračky bude procházet všemi předcházejícím i zásuvkami. Přechodové odpory (všudypřítomné hlavně na hliníkových vodičích) na svorkách zásuvek budou způsobovat jejich zahřátí. Takto může vzniknout požár i od zdánlivě nezatížené zásuvky  na opačném konci bytu.

Ve starých dvojvodičových rozvodech nelze použít chránič, bylo by možné použít pouze zásuvky s vestavěnými chrániči, což se dost prodraží. Jediná možnost je rekonstrukce rozvodů na třívodičový systém.

Použití rozvodu od bývalého centrálního odvětrávání není možné, protože obvod není napájen z okruhu bytu, ale ze společné spotřeby domu a je jištěn obvykle jističem nebo pojistkou malé hodnoty.

Nechte si udělat nový třívodičový přívod pro pračku s využitím podlahových lišt, kde stavební úpravy budou nejmenší a pouze na tento okruh  potom nechte osadit jističochránič, chránič na ostatní okruhy budete moci použít až po jejich rekonstrukci, kterou bych doporučil v co nejbližší době s ohledem na předpokládané stáří rozvodů.


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Kvita Ladislav 06.12.2010, 07:05
Pro spotřebiče s příkonem 2 kW a více předepisuje již stará norma ČSN 341010
Tím, že by uvedená stará norma ČSN 341010 něco takového předepisovala, bych si tak moc jistý nebyl.
Dále je třeba pro zásuvku na pračku udělat ochranné pospojování
A o pospojování zásuvky pro pračku v pracovně tam zřejmě taky nic nebude.

Chtěl jsem si tato svá tvrzení pro jistotu ověřit na únmz, tam bohužel čsn 34 1010 není k dispozici v pdf a tištěnou verzi nemám zrovna po ruce.


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Václav 3 06.12.2010, 08:44
Bohužel už ji také nemám, ale co se pamatuji, tak se to vždy probíralo na různých školeních již někdy na konci 70 let.


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 06.12.2010, 08:47
Není problém poradit někomu, kdo chce poradit a kdo je ochoten přijmout dobře míněnou radu.
Je problém radit někomu, kdo okamžitě začne napadat rady a argumenty druhých.

Vyjadřuji plný souhlas s názory ostatních, především Václava 3

Pračka patří mezi relativně dost nebezpečné spotřebiče, protože je "kovová",  v některých režimech má velký odběr, pracuje s vodou, která jednak zvyšuje vodivost těla, podlahy,... a také postupně poškozuje některé konstrukční části.

Rozvod v TN-S (třívodičový) včetně proudového chrániče není nijak přehnaný požadavek.
A protože nevíme některé podrobnosti o umístění pračky a dalších vodivých předmětů, jasně zdůrazníme pospojování - minimálně ochranný kolík zásuvky s rozvodem vody, pokud je v "kovu",  s rozvodem topení, pokud je v dosahu,...

A pokud nám někdo nevěří, je jakákoliv diskuse pro obě strany jen ztrátou času!


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: greco 06.12.2010, 11:37
Pane Schwarzi nejsem si vědom, že bych napadal argumenty druhých. Nemějte pocit, že člověk, který hledá různá řešení a jen tupě na vše nekývá vás napadá. Já vám přece netvrdím, že zcela samostatný nový okruh by nebyl nejlepší. O tom se nedohaduji a naopak s Vámi naprosto souhlasím. V bytě již není hliník (kromě 3 světel),  topení v dosahu není a voda je v plastu. Přesto se jedná pouze o dvouvodičový rozvod Existují i takzvané chrániče do zásuvek, které stojí 300,- (v podstatě další zásuvka na zásuvce). Funkce je téměř úplně stejná jako u běžných chráničů. Pravda, přestane fungovat ve chvíli, kdy se přeruší nula, na druhou stranu pak přestane fungovat i spotřebič a že by v tu samou chvíli došlo k probíjení je asi tak pravděpodobné, že mě v Česku sežere lev). Jinak co se týče napojení na rozvod ventilátoru, tak není společný a naopak je jištěn stejným jističem jako zásuvky v koupelně, které obsluhovaly pračku. Nicméně bojím se požáru, protože je pravda, že se může jednat o druhé či třetí napojení od jističů a to by nemuselo být zvlášť u 1,5 vodiče nic bezpečného. V případě zásuvek je to bohužel v -podstatě to samé. No, zkusím to natáhnout těmi lištami a snad to půjde.....


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Štefan Beláň 06.12.2010, 19:04
....Pravda, přestane fungovat ve chvíli, kdy se přeruší nula, na druhou stranu pak přestane fungovat i spotřebič a že by v tu samou chvíli došlo k probíjení je asi tak pravděpodobné, že mě v Česku sežere lev)... No, zkusím to natáhnout těmi lištami a snad to půjde.....

TO: greco

Ve chvíli, kdy se přeruší nula (u 2vodičovéh rozvodu je to vodič PEN),  nemusí vůbec dojít k probíjení (poškození izolace),  a pokud není ochranný vodič zásuvky připojený k uzemnění (což určitě nebude),   dostane se plné síťové napětí 230V  na neživou část, a žádný chránič v zásuvce vám nepomůže! (no)

Proto vám radím, udělejte si nový 3vodičový přívod chráněný v bytovém rozvaděči kombinovaným jističem s chráničem, též slangově nazývaným "jističochránič".  (jednicka)


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 06.12.2010, 19:34
Přesně jak píše kolega Beláň - pokud se u TN-C rozvodu přeruší PEN vodič, přes kterýkoliv "zapnutý" spotřebič se dostane plné fázové napětí na kryt spotřebič, na vše, co je spojeno s PEN vodičem v části instalace "za místem poruchy"!

Pokud jde o použití zásuvkového chrániče, můžeme zásuvku považovat za místo rozdělení vodiče PEN na N a PE a aby chránič opravdu chránil, mělo by toto "místo rozdělení" být přizemněno. Pak je otázkou, jestli je lepší tahat tam přizemnění, nebo přívod vyměnit.

P.S. úmyslně jsem použil výraz "místo rozdělení",  protože píši o síti TN-C, "bod rozdělení" je na rozhraní sítí TN-C a TN-S


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Pavel Horský 06.12.2010, 19:36
Proto vám radím, udělejte si nový 3vodičový přívod chráněný v bytovém rozvaděči kombinovaným jističem s chráničem, též slangově nazývaným "jističochránič".  (jednicka)

K tomu není co dodat. Není třeba problém jakkoli okecávat, toto beru jako vyčerpávající odpověď!


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Jan Borovec 07.12.2010, 21:46

[/quote] Toto považujem za zavádzajúce nie je dodržaný prierez PEN otrepaná téma že? neviem kde chcete v paneláku zobrať uzemnenie leda tak ešte využiť pospojovanie v bode delenia sústav osobne sa domnievam že ked su dobre prevedené zásuvkové okruhy v sústave TN-S nie je problém  zapojiť pračku na hociktorú zásuvku v okruhu samozrejme s ohľadom zaťaženia daného obvodu a predradeného ističa.Veď dnes sa bežne používajú spotrebiče okolo 2 KW a robiť na každý takýto spotrebič samostatný obvod sa mi zdá nelogické.


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Jan Franěk 07.12.2010, 22:10
Plnej souhlas s tím, že chránič do zásuvky v případě TN-C (dva vodiče) je v podstatě na nic (no, úplně ne, ale..). Stále neřeší přerušení PEN, které je největší hrozbou těchto sítí.

Také jsem zastáncem kvalitních řešení a né provizorních. Bohužel ta provizorní řešení bývají někdy i na pořád a tak se tomu raději vyhýbám. Investor něco chce, naslibuje hory doly a pak stejně dělá něco jiného a vy jste nakonec za blba.

Veď dnes sa bežne používajú spotrebiče okolo 2 KW a robiť na každý takýto spotrebič samostatný obvod sa mi zdá nelogické.

Naopak to má svoji logiku. Například jistič vydrží po omezenou dobu docela slušné přetížení. V případě AL vodičů to může znamenat velké riziko pro celou instalaci, navíc pokud není pravidelně udržovaná. Vymezením okruhů právě pro ty největší "žrouty" proudu, je docela velkou úlevou pro rozvody. Dále máte možnost lepšího rozfázování okruhů do jednotlivých fází (samozřejmě pokud máte 3f rozvod) a tím zvedáte komfort celé instalace. A tak dále. Prostě se mi to naopak logické zdá a hlavně praktické.


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Jan Borovec 08.12.2010, 20:57
ítí.



Naopak to má svoji logiku. Například jistič vydrží po omezenou dobu docela slušné přetížení. V případě AL vodičů to může znamenat velké riziko pro celou instalaci, navíc pokud není pravidelně udržovaná. Vymezením okruhů právě pro ty největší "žrouty" proudu, je docela velkou úlevou pro rozvody
Pán kolega Franek asi ste zle čítali príspevok ja som písal o kvalitne prevedenej inštalácie v sústave TN-S a nie o TN-C a trvám na svojom je nelogické keď  si niekde pustím 2KW ohrievač na napr.jesenné prikúrenie aby som knemu ťahal zvláštný prívod zhladiska zaťaženia  tohto obvodu 9A je to bagateľ tak isto musí pračka fungovať kdekoľvek ak ste dobre čítali  vzhľadom na zaťaženie daného obvodu čo sa týka 3 fázového rozvodu v panelákovom byte sám ako montér musíte vedieť že náklady sú astronomické nehladiac na to že  pri obývaní bytu je  skoro nemožné možno ešte tak elektrický šporák na Slovensku teraz na toto potrebujete okrem súhlasu EON aj súhlas správcu domu no a v starích panelákoch kde je stupačka 3x25+16 v prevedení AY  a  v HDS ešte E33 ťažko súhlas obdržíte len toľko na vysvetlenie aj mi  by sme tu všetci privítali keby mal národ dosť peňazí na takéto prerábky bohužial realita je iná.


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Milan Hudec 08.12.2010, 21:16
Pán kolega Franek asi ste zle čítali príspevok ja som písal o kvalitne prevedenej inštalácie v sústave TN-S a nie o TN-C a trvám na svojom je nelogické keď  si niekde pustím 2KW ohrievač na napr.jesenné prikúrenie aby som knemu ťahal zvláštný prívod zhladiska zaťaženia  tohto obvodu 9A je to bagateľ tak isto musí pračka fungovať kdekoľvek ak ste dobre čítali  vzhľadom na zaťaženie daného obvodu čo sa týka 3 fázového rozvodu v panelákovom byte sám ako montér musíte vedieť že náklady sú astronomické nehladiac na to že  pri obývaní bytu je  skoro nemožné možno ešte tak elektrický šporák na Slovensku teraz na toto potrebujete okrem súhlasu EON aj súhlas správcu domu no a v starích panelákoch kde je stupačka 3x25+16 v prevedení AY  a  v HDS ešte E33 ťažko súhlas obdržíte len toľko na vysvetlenie aj mi  by sme tu všetci privítali keby mal národ dosť peňazí na takéto prerábky bohužial realita je iná.
Pro drahého psa nová bouda, pro drahou elektriku nové dráty, jak Alík, tak elektrony se vám odmění svojí poslušností.


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 08.12.2010, 22:27
Občas bych rád udělil "potlesk" dopisovatelům Milan Hudec a václav 3
-------
S tím psem je to zajímavé srovnání. já zase rád srovnávám "elektriku" s auty.
Koupit si nové auto a za každou cenu "dojezdit" staré gumy, k tomu snad většině lidí není co dodávat.
Ale přidávat nové spotřebiče na rozvod z doby, kdy byl v celém bytě nejsilnější spotřebič vařič 450 nebo 600W, to tak nějak mnoho lidí bere "když to funguje, proč do toho investovat"?


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Kamil Novák 08.12.2010, 22:56
TO: greco

Ve chvíli, kdy se přeruší nula (u 2vodičovéh rozvodu je to vodič PEN),  nemusí vůbec dojít k probíjení (poškození izolace),  a pokud není ochranný vodič zásuvky připojený k uzemnění (což určitě nebude),   dostane se plné síťové napětí 230V  na neživou část, a žádný chránič v zásuvce vám nepomůže! (no)

Proto vám radím, udělejte si nový 3vodičový přívod chráněný v bytovém rozvaděči kombinovaným jističem s chráničem, též slangově nazývaným "jističochránič".  (jednicka)

Ačkoli souhlasím plně s posledním odstavcem, dovolím si následující poznámku.

Setkávám se poměrně často jak s chráničovými adaptory, tak i s vidlicemi s vestavěnými chrániči. A abychom se zbytečně neblamovali, tak je namístě uvést že od dnes již nevyráběných adaptorů :
- Steckmat (F&G),  
- Elgard (ABB) a
- vidlice s RCD Kopp typ 1794,
až po dnešní adaptory :
- Hadex typ L161,
- FKA518-C,
- Tracon TFGA-1F,
- Legrand typ 050367 nebo
- ABB typ Elgard plus
jsou tyto všechny tzv. napěťově závislé.  (!)

Takže případné přerušení PEN vodiče v přívodu k zásuvce způsobí vypnutí zmiňovaných adaptorů a vidlic a tudíž odpojení spotřebiče přes ně napojeného od napětí.  (no)
A tak k zavlečení fázového napětí na neživou část napájeného spotřebiče nedojde (neuvažujeme-li "spečení" kontaktů relé uvnitř adaptoru).  ;)


Název: Re: Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 09.12.2010, 00:41
Ovšem proti upadlému PEN a - prostřednictví m jiného spotřebiče na témže okruhu - zavlečené fázi na PEN to neochrání.