Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití => Téma založeno: edgar 18.10.2010, 05:14



Název: Jaké volit bezdrátové ovládání světel s rychlými přechody mezi stavy (VYP/ZAP)?
Přispěvatel: edgar 18.10.2010, 05:14
Používám v bytě pro ovládání 2 samostatných stropních úsporných svítidel (20W) bezdrátový systém od firmy Kopp ve druhé generaci. Bezdrátový přijímač s 2 výstupy pro ovládání 2 svítidel a 2x "sériový" vypínač-vysílač. Systém funguje bezchybně až na standardní funkčnost, kdy se vysílač po stisku zablokuje vysíláním na dobu cca sekundy a nelze tak vysílat ihned příkaz jiný, i když přijímač reaguje hned po stisku. Má otázka tedy je - znáte konkrétní systém jiného výrobce, kde lze stavy měnit téměř stejně rychle jako u tradičních vypínačů? Vzdálenosti vysílačů od instalační krabice s přijímačem je do 3 metrů vzdušnou čarou bez překážek, takže příjem určitě nebude problém.

Při stisku jiné části vypínače v "ochranné době" se doba prodlouží o další sekundu. Pokud omylem rozsvítím svítidlo A, když chci rozsvítit B - 1s ZAP A, 1s ZAP B, 1s VYP A = 3+ sekundy na přepnutí světla. Reálně kvůli pauzám proti nebo při "zablokování" o dost déle. U tradičního vypínače by to bylo cvak-cvak-cvak.

K bezdrátovému řešení došlo situací, kde v bytě v jedné místnosti byl vývod pouze na centrální svítidlo ovládaný vypínači ze dvou míst (zapojení dvou vypínačů jako "č.6") a bylo potřeba přidat na stropě další, samostatně ovládané svítidlo. Rozvod, kdy se pouze vyřadila větev k druhému vypínači a vypínač první a přívod se přímo (L na přímo místo vypínačů,N,PE) protáhl k instalační krabici u svítidla, je uložený za sádrokartonem a bez vytvoření mnoha děr se nedá protáhnout jinak. Elektrikář tím vyřešil situaci a umístil přijímač s 2 výstupy do instalační krabice nad centrálním svítidlem a protáhl jen odbočkou s přívodním kabelem k druhému svítidlu (ta naštěstí šla provést snadno). Případně napadá vás úplně jiné, šikovnější řešení za využití stávajícího vedení(včetně odpojené části k druhému vypínači)? Další možností by mohlo být umístit místo 2 sériových vypínačů-vysílačů celkem 4, ale doufám v elegantnější řešení.


Název: Re: Jaké volit bezdrátové ovládání světel s rychlými přechody mezi stavy (VYP/ZAP)?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 18.10.2010, 11:11
To, že dálkový (bezdrátový) ovladač má nějakou mrtvou dobu, po kterou není ochoten vyslat nový ovládací povel, je poměrně obvyklá funkce. Může to souviset např. s tím, že pro dosažení vyšší spolehlivosti přenosu je daný povel vysílán opakovaně. Snaha vyslat v téže době jiný povel (třeba i jiným ovladačem) povede ke vzájemnému rušení a nespolehlivé funkci.

Nebylo by řešením třeba nějaké barevné podsvícení vypínačů pomocí LED, aby se snížila četnost hmátnutí vedle?


Název: Re: Jaké volit bezdrátové ovládání světel s rychlými přechody mezi stavy (VYP/ZAP)?
Přispěvatel: edgar 24.10.2010, 14:41
Děkuji za odpověď, ale to bohužel vcelku nic neřeší.

Zkusím se třeba zeptat - neexistuje něco na drátové formě, kde by komunikace vysílače a přijímače nebyla vedena bezdrátově, ale za využití napájecích vodičů?


Název: Re: Jaké volit bezdrátové ovládání světel s rychlými přechody mezi stavy (VYP/ZAP)?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 24.10.2010, 21:14
Existuje, je to protokol X10 a vyslání jednoho kompletního povelu trvá cca 3/4 sekundy.