Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Arokis 14.10.2010, 08:29



Název: Jaký může nastat problém při zapojení více frekvenčních měničů v jednom kabelu?
Přispěvatel: Arokis 14.10.2010, 08:29
Mám devět frekvenčních měničů 0,75kW v rozvaděči a devět motorů vzdálených cca 20 m od rozvaděče.
Problémem je, že chci použít jen jeden stíněný kabel, který má 37 žil.
Je možné, že by se mohlo ve vedení indukovat rušení natolik velké, aby ovlivnilo chod samotných měničů?



Název: Re: Jaký může nastat problém při zapojení více frekvenčních měničů v jednom kabelu?
Přispěvatel: Martin Simo 15.10.2010, 17:13
Áno, s najväčšou pravdepodobnos ťou im to vadiť bude. Neodporúčam. Dnešné meniče už majú dosť presné meranie prúdu a napätia, ak to chcete mať stabilné, natiahnite každý motor samostatne. Jedine ak by to povoľoval výrobca. Za neskoršie komplikácie to nestojí. Pozor ale, niektorí výrobcovia požadujú pri použití dĺheho tieneného kábla zapojiť do série motorové tlmivky, alebo sínusový filter, prípadne to volajú podobne. Prečítajte si návod od výrobcu, najlepšie vám poradí.


Název: Re: Jaký může nastat problém při zapojení více frekvenčních měničů v jednom kabe
Přispěvatel: Oliver Mička 15.10.2010, 17:36
Neviem co na to výrobca meničom ale toto mi smrdi šetrením peniazí tam kde je to najmenej nevhodné >:(
Firma ktorá nám robila prívody k motorom od rozvádzačov z meničmi ťahali ku každému motoru samostatne jak tienený prívod tak aj samostatné ukostrenie ( pospojenie)


Název: Re: Jaký může nastat problém při zapojení více frekvenčních měničů v jednom kabelu?
Přispěvatel: Martin Kurka 16.10.2010, 10:53
Vážený pane Arokisi,
podle mých zkušeností u takto malých měničů na 20m souběhu v jednom kabelu jistě ve funkci nic vadit nebude, snad jedině by mohlo být ovlivňováno měření svodového proudu v klidu měniče (je-li v parametrech zapnuto). Vlastní rušivé signály ve vodiči měniče jsou tak vysoké, že naindukované rušení by muselo být alespoň řádově srovnatelné, aby mělo nějaký vliv. V případě nepravděpodobn ých problémů můžete jít níž s modulační frekvencí nebo použít různou nesoudělnou frekvenci pro různé měniče.
Na 20 m kabelu nemá smysl uvažovat o motorové tlumivce  a sinusovém filtru, pokud nepotřebujete odrušení na velmi vysoký stupeň.
Přesto jeden společný kabel nedoporučuji z jednoho důvodu a tím je vyzařování kabelu.
Každý symetrický trojfázový rušivý signál vedený zkrouceným nebo twistovaným svazkem se částečně kompenzuje. U vícežilového standardního silového kabelu k tomu nedochází, to je vlastností  vícežilových sdělovacích kabelů zkroucených do čtyřek a párů.
Takže takový vícežilový 20m kabel od devíti měničů bude pěkná anténa rušičky - nebude li zatažený do uzemněné pancéřové ocelové trubky. Na povinných zkouškách pro prohlášenío shodě u EMC si na vás měřící firma smlsne (jedná se o nestandardní provedení v rozporu s doporučením výrobce měničů) takže měření bude dražší a s velkou pravděpodobnos tí nemusí vyjít a půjdete pokorně zpět k individuálním kabelům, než tam dávat 9 sinusových filtrů.
Navíc - jeden kabel musíte na konci někde rozsvorkovat na vlastní přívody k motorům, to znamená, že svorkovací skříňka bude muset nutně být kovová s průchodkami pro stíněné kabely a tok rušivého signálu bude v tomto místě do kostry zařízení, což máte další vyzařující prvek. Takže co ekonomicky ušetříte na jednotlivých kabelech zde prohospodaříte na svorkách, krabici, speciálních průchodkách a dvojnásobné pracné montáži kabelů se stíněním.
Takže podle mne ekonomické fiasko.