Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Jan Vetchý 11.10.2010, 08:14Název: Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Přispěvatel: Jan Vetchý 11.10.2010, 08:14
Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?


Název: Re: Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 11.10.2010, 10:09
A můžete upřesnit jak to chcete zapojit a proč?

Pokud potřebujete paralelně kontakty proto, že to chcete ovládat z více míst, více, ovladači,... nevidím v tom problém
Pokud to chcete proto, že potřebujete spínat větší proud, není zaručena stejná rychlost spínání, stačí trochu jiné délky vodičů nebo přechodové odpory na kontaktech a již se proud nerozdělí "na polovinu" a spolehlivost a životnost bych nečekal moc velkou


Název: Re: Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Přispěvatel: Martin H. 11.10.2010, 10:23
Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Ak myslíte riadiace vstupy, relé by sa mohli rozsynchronizo vať.


Název: Re: Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Přispěvatel: Zdenek2752 11.10.2010, 18:41
Bylo vám odpovězeno. Nyní by bylo vhodné napsat proč je chcete paralelně zapojovat.


Název: Re: Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Přispěvatel: Štefan Beláň 11.10.2010, 20:24
Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
TO: Vetchý
Váš dotaz je velice všeobecný a nelze přesně odpovědět. :(

Pokud tomu dobře rozumím, chcete jedním ovládacím obvodem spínat dvě impulsní relé zapojené paralelně,  abyste spínal vyšší výkon. Ano?
Možné to je, ale automaticky sečíst (vynásobit) dvě jmenovité hodnoty jednoho relé moc dobře nejde, Bude možná docházet k opalování kontaktů. Záleží na tom, co budete spínat a s jakou charakteristik ou (činný výkon, kapacitní,  indukční ...). Záleží také na tom, jaká relé,  od jakého výrobce, chcete použít.

PS: Pokud bude pouze společný ovládací obvod pro dvě relé,  ale každé relé bude spínat samostatný proudový obvody, tak v tomto případě není naprosto žádný problém.
Bylo by dobré,  kdybyste nakreslil schéma zapojení,  jak si to představujete.


Název: Re: Mohu zapojit paralelně dvě impulsní relé?
Přispěvatel: hozavetchy 12.10.2010, 20:50
Potřebuji vyřešit signalizaci v ovládací skříňce osvětlení,kde jsou pouze tlačíka a impulsní relé,spínající osvětlení sálu jsou ve vzdáleném rozvaděči. Z tohoto rozvaděče vede kabel,ve kterém je málo žil,aby se dala zprovoznit signalizace sepnutého stavu impulsního relé. Je vhodné umístit další impulsní relé ke každému z devíti tlačítek v ovládací skříňce nebo jakým způsobem věc vyřešit?


Název: Re: Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Přispěvatel: Petr Doležal 12.10.2010, 23:05
Máme tomu rozumět tak, že tlačítka spínají ve vzdáleném rozvaděči impulsní relé pro svítidla a vy chcete přidat ke tlačítkům další relé, která budou spínat kontrolky?
A co když z nějakého důvodu vzdálené relé nesepne a místní relé ano a bude falešně indikovat ? A nebo naopak ?
Z té ovládací skříňky ta svítidla sálu nejsou vidět ?
Nešlo by stávající impulsní relé nahradit obyčejným relé či přímo stykačem a spínat je otočným dvoupolohovým ovladačem? Tam by se alespoň dal stav kontrolovat polohou otočné hlavice.


Název: Re: Mohu zapojit paralelně dvě impusní relé?
Přispěvatel: Martin Kurka 13.10.2010, 00:04
Vážený pane Jene Vetchý,
asi by to šlo v případě některých typů imp. relé zapojit takto.

Není to nic moc, ale pro některá impulzní plně elektronická relé by to asi šlo - tipuji OEZ.
Test vhodnosti impulzního relé je jednoduchý, do tlačítka v současném zapojení vřaďte diodu.
Diody stačí  0,3A/600V (1N4007). Za D2+D3 lze použít i originální moduly diod centrálního spínání impulzních relé, D1 často bývá součástí LEDkové stejnosměrné kontrolky HL.
Nízkopříkonová kontrolka HL musí být na stejnosměrné napětí nad 163V - resp na jednocestně usměrňěné síťové napětí. To znamená, bude-li to doutnavka, že ji bude zářit jen jedna elektroda.
Pokud se impulzní relé dá spustit jen záporným signálem, musí se otočit polarita všech tří diod i kontrolky. Při použití LED kontrolky bude odpor R pěkně topit.
Odpor R je tam aby přes tlačítko i D3 netekl krátkodobě plný proud zátěže.
Je to bastl, bude-li odpor nad 0,25W, krytí uvnitř rozvaděče se rázem změní na IP00. Odpor nepůjde izolovat, musel by se dát do krabičky s výřezy - a je z toho výrobek. Místo odporu si lze pomoci kontrolkou na stejnosměrné napětí, řádově větší spotřeby než HL.
Korektnější  řešení by bylo použít impulzní relé se dvěma spínacími kontakty a druhý kontakt zapojit mezi L a katodu D3, pak lze odpor R vynechat (naznačeno čárkovaně). Nebo si druhý kontakt vyrobit pomocným relé.

Další možnost je použít dvě impulzní relé s paralelním vstupem ON/OFF a s paralelními vstupu OFF pro centrální vypnutí a čas od času impulzní relé zasynchronizov at centrálním vypínacím pulzem OFF.