Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Kaliveta 09.10.2010, 17:53



Název: Musím umožnit vstup ČEZu na pozemek, i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: Kaliveta 09.10.2010, 17:53
Před několika dny mi přišlo oznámení od firmy, která pro ČEZ Distribuci a.s. zajišťuje „udržovací práce“ a oznamuje mi vstup na můj pozemek, přes který údajně vede kabel vn.

Oznamují vstup, výkop, demontáž, výměnu kabelu a uvedení pozemku do původního stavu.
Na katastru však žádný kabel zapsán není ani není uveden nikde jako věcné břemeno a to ani na výpisu z katastru řádově před 40 lety ale ani na výpisu pár měsíců starém.

Na trase kabelu, kterou uvedla společnost, se nachází vzrostlé stromy, zeď vedoucí podél mého pozemku, vrata do garáže.
Musím společnosti umožnit vykonat tyto práce, potažmo hlavně vstup na můj pozemek?
Jakým způsobem je možné se proti tomuto bránit?
Je možné nabídnout, eventuelně požadovat po společnosti (vzhledem k tomu, že se nejedná o opravu ale o výměnu) vedení kabelu vedlejší ulicí, kde by nebylo nutné řešit výkop na soukromém pozemku, čímž by výrazně klesly společnosti náklady, navíc když vzdálenost od trafostanice k napojení by byla ještě kratší než když nyní vede přes můj pozemek?
Co k tomu potřebuji?

Původní dotaz: Musím pustit ČEZ na svůj pozemek? Mohu jim nabídnout náhradní řešení?  (wall)


Název: Re: Musím umožnit vstup ČEZu na pozem i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: neprojektant 09.10.2010, 23:42
Co k tomu potřebujete? Podle mého názoru advokáta. Na technické dotazy jste si už odpověděl sám.


Název: Re: Musím umožnit vstup ČEZu na pozemek, i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: Kamil Novák 10.10.2010, 00:00
Na katastru však žádný kabel zapsán není ani není uveden nikde jako věcné břemeno a to ani na výpisu z katastru řádově před 40 lety ale ani na výpisu pár měsíců starém.

Kabely ani jiné technické sítě se zpravidla v katastru nemovitostí neuvádějí.  (no)


Název: Re: Musím umožnit vstup ČEZu na pozemek, i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 10.10.2010, 00:16
Nové se uvádí, pro stavební povolení musí být smlouva o smlouvě budoucí pro věcné břemeno.
Za komančů, se sítě stavěly, jak se dalo a nikoho to nějak netrápilo.

Docela se divím, že vás neoslovil projektant v době, kdy se výměna sítě projektovala. Vesměs projektantnti nemají zájem dělat problémy ani sobě a ani realizátorům ani majitelům pozemků, takže se ve většině případů dá dohodnout.

Nicméně z energetického zákona mají ke stávajícímu kabelu jeho správce vč. případných subdodavatelů přístup...


Název: Re: Musím umožnit vstup ČEZu na pozemek, i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: Petr Doležal 10.10.2010, 08:34
V jedné diskusi správně psal kolega Nedělka:

Na energetické zařízení vybudované před rokem 1994 platí zákon č. 79/1957 Sb., podle kterého mohli energet.podnik y stavět a provozovat na cizích nemovitostech elektrická vedení, jakož i malé stanice do rozlohy 30 metrů čtverečních, zejména zřizovat na nemovitostech podpěrné body. Dle § 26 odstavce 1 věcná břemena  podle ustanovení § 22  postihují i národní majetek; nezapisují  se  do  pozemkových  knih  a  neplatí o nich předpisy o promlčení a vydržení. Po roce 1994 musejí být věcná břemena zapsaná na K.Ú. Venkovní i kabelové vedení se nechá řešit formou přeložky, kterou však hradí žadatel.

Já přidávám text zákona


Název: Re: Musím umožnit vstup ČEZu na pozemek, i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: Kaliveta 10.10.2010, 11:17
Moc  všem za odpovědi!


Název: Re: Musím umožnit vstup ČEZu na pozemek, i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: Horák Karel 10.10.2010, 13:18
Jen bych upřesnil, na základě zkušennosti, že píchat do vosího hnízda se nevyplácí.

Pokud byla síť (nn,vn,voda,telefony...) vybudována před rokem 1994 (resp. 1989), tak ji jednak nenajdete v katastru, nemáte na ni věcné břemeno a nic s ní neuděláte.
Ba naopak se můžete dostat do stavu, že někdo začne zjišťovat, jak došlo k vydání stavebního povolení na váš objekt, když pod ním vede vn a podobné fígly. Tohle jsem zažil s garáží postavenou předchozím vlastníkem v roce 84 a papírově nedotaženou. Jen pod ní vedlo telekomunikačn í vedení o kterém se v té době ani nesmělo vědět.


Název: Re: Musím umožnit vstup ČEZu na pozemek, i když v katastru není o vedení zmínka?
Přispěvatel: halik 14.10.2010, 22:07
Nové se uvádí, pro stavební povolení musí být smlouva o smlouvě budoucí pro věcné břemeno.
Za komančů, se sítě stavěly, jak se dalo a nikoho to nějak netrápilo.

Docela se divím, že vás neoslovil projektant v době, kdy se výměna sítě projektovala. Vesměs projektantnti nemají zájem dělat problémy ani sobě a ani realizátorům ani majitelům pozemků, takže se ve většině případů dá dohodnout.

Nicméně z energetického zákona mají ke stávajícímu kabelu jeho správce vč. případných subdodavatelů přístup...

1. Mno, já se obávám, že ho oslovil právě projektant, resp. projekční firma, co tu výměnu kabelu má "zprojektovat". Vyběhávačky (věci nemilé a nezáživné) kolem těchto věcí většinou řeší jménem dané distribuční společnosti projektanti.
2. Pokud kabel vede zahradou, a ne přilehlou cestou (i když se to jeví výrazně kratší) - tak to má/mělo většinou nějaký DŮVOD. Lidé nejsou obvykle až na výjimky imbecilové. Totéž lze tvrdit zcela jistě i o těch, co tam kdysi ten kabel pokládali.