Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast definic pojmů => Téma založeno: Štefan Beláň 11.12.2005, 16:01



Název: Na jakém principu funguje pilotní vodič?
Přispěvatel: Štefan Beláň 11.12.2005, 16:01

Nemůžu se nikde dopátrat, jak funguje pilotní vodič u přímotopných panelů.

1) Mohu k ovládání použít fázový L vodič, neutrální vodič N nebo jenom signál ze speciálního regulátoru?

2) Je spojitost mezi silovým napájením panelu a musí být proto dodržena stejná fáze jakou je napájen přímotop?

Ptám se proto, že bych chtěl použít jeden pilotní vodič (L nebo N) pro více panelů řízených jedním klasickým termostatem, bez nutnosti použití stykače.



Název: Re: Na jakém principu funguje pilotní vodič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 12.12.2005, 05:25

Pilotní vodič se používá u některých konvektorů. Většinou jde o topidla tř. II, někteří montéři chybně připojují pilotní vodič jako PE. Má podobnou funkci jako noční útlum u termostatů - je to v podstatě nějaký topný odpor, umístěný pod čidlem. Druhý pól odporu je zapojený na N vodič, můžete to lehce ověřit nějakým multimetrem. Pro funkci není nutné, aby byl pilotní vodič připojen na stejnou fázi, jako je přívodní fáze pro topidlo. Spotřeba je také zanedbatelná, navíc jde o ohmickou zátěž, dá se to bez problémů ovládat např. přímo spínacími hodinami.
Většinou se pilotní vodič nepoužívá, větší smysl má podle mě programovateln ý prostorový termostat. Svůj význam to má při nějaké centrální regulaci, u většího počtu topidel v různých místnostech. Pokud jsou zapnuty všechny pilotní vodiče u topidel, na všech topidlech dojde k útlumu cca o 3-5°C, bez toho, že by bylo nutné přestavovat termostaty.



Název: Re: Na jakém principu funguje pilotní vodič?
Přispěvatel: Štefan Beláň 12.12.2005, 20:41

Díky pane Hasala,

pokud je to tak, jak říkáte, pak ale nejde spojit všechny pilotní vodiče a ovládat společně. Přímotopy jsou napojené z různých fází a jestliže je zmiňovaný odpor na jedné straně napájen fází, nelze spojit a vypínat tento společný vodič pilotní (N). Dojde zákonitě k zapojení do hvězdy a funkce bude značně nestabilní a útlum zůstane i při rozpojení pilotního vodiče.

Nemáte náhodou vnitřní schéma zapojení? A jste přesvědčený, že Vámi popisovaná funkce pilotního vodiče je u všech výrobců stejná?



Název: Re: Na jakém principu funguje pilotní vodič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 12.12.2005, 21:53

To Beláň:
Ten odpor je zapojen jedním pólem k N vodiči v konvektoru, druhý pól je ten pilotní vodič, do něj se pouští fáze. K propojení do hvězdy tedy nedojde.
Nevím, jestli je toto zapojení stejné i u různých výrobců, zatím jsem se s ničím jiným nesetkal.
Navíc, jak jsem psal výše, většinou se pilotní vodiče nepřipojují.



Název: Re: Na jakém principu funguje pilotní vodič?
Přispěvatel: Ondřej Moravec 16.08.2006, 15:39

Nejjistější bude montážní dokumentace výrobce. Byl bych opatrný u konvektoru s elektronickou regulací. Stiebel-eltron uvádí u konvektorů CAES 4 stavy na pilotním vodiči:
0 V (nezapojen) = místní ovládání
230 V ~ = noční útlum
115 V + půlvlny = vypnutí (např. ve špičce)
115 V - půlvlny = protizámrazová ochrana.
Ze schematu v návodu uveřejěném na jeho českých stránkách vyplývá, že pilotní a napájecí vodič mají být připojeny ke stejné fázi.
Jak již bylo psáno výše, netrváte-li na centrální regulaci s využitím termostatu topidla (např. systém využívá vlastní prostorové termostaty),  není třeba pilotní vodič vůbec zapojovat.

U konvektorů s bimetalovými termostaty využívajících pro dálkové řízení útlumu přitápění termostatu odporem by různost fází neměla vadit.