Název: Je nutné oddělení řídících obvodů trafem při ovládání motoru z více míst? Přispěvatel: Petr Bachánek 06.08.2010, 13:24 Je v pořádku (revizním technikem schválitelné) řízení dvou motorů nezávisle dvěma stykači (tlačítka start-stop), bez toho, aby se použil oddělovací transformátor pro ovládání stykačů v jednom zařízení.
Údajně to již podle nějaké normy nejde, tak bych chtěl vědět, co je to za normu a od kdy platí? #106# Jedno téma, jeden dotaz. Název: Re: Je nutné oddělení řídících obvodů trafem při ovládání motoru z více míst? Přispěvatel: Petr B 06.08.2010, 15:12 Je v pořádku (revizním technikem schválitelné) řízení dvou motorů nezávisle dvěma stykači (tlačítka start-stop), bez toho, aby se použil oddělovací transformátor pro ovládání stykačů v jednom zařízení. Údajně to již podle nějaké normy nejde, tak bych chtěl vědět, co je to za normu a od kdy platí? #106# Jedno téma, jeden dotaz. Výborně, opravdu (poklona) za zmršení Předmětu a smazání poloviny textu , raděj to smažte celé ted to nemá hlavu ani patu. Že jsem sem vůbec něco psal. Název: Re: Je nutné oddělení řídících obvodů trafem při ovládání motoru z více míst? Přispěvatel: Jiří Buben 06.08.2010, 15:49 Dle ČSN 60204-1 ed.2 článku 9.1.1, musí být řídící obvody napájené ze střídavého zdroje napájeny z transformátoru . Transformátory však nejsou povinné pro stroje s jedním spouštěčem motorů a/nebo maximálně dvěma řídícími přístroji(např. blokovací zařízení, řídící jednotka start /stop).
Ve vašem případě bych transformátor použil. Dále bych upozornil, že pokud máte zařízení ovládáno z více míst, pak by bylo vhodné učinit opatření k zamezení spuštění stroje z místa kde se momentálně obsluha nevyskytuje. Obdobný požadavek naleznete v článku 9.2.7.4 který se vztahuje na bezdrátové ovládání, alej eho aplikace by ve vašem případě byla vhodná. |