Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: ArisT 17.01.2010, 17:51



Název: Musí mít každá bytová jednotka vlastní elektroměr?
Přispěvatel: ArisT 17.01.2010, 17:51
Budova (nebytové prostory, kde je prodejna) má již vlastní elektroměr a budeme stavět dva podkrovní byty. Rád bych do každého zavedl podružný elektroměr, abych nemusel nic vyřizovat u Čezu a "jen to vytáhl skrz strop". Známý mi ale říkal, že není možné, aby potom nájemci bytů platili podle stavů podružných elektroměrů tomu, kdo platí za ten hlavní, jednalo by se prý o prodej elektřiny, což se údajně nesmí.

Je to pravda a je nějaké řešení mimo zbudování dvou nových elektroměrů?
Díky

#uft#


Název: Re: Musí mít každá bytová jednotka vlastní elektroměr?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 17.01.2010, 23:36
Předpokládám, že na stávající přípojku je sjednán tarif Cxx tzn. podnikatelský. V takovém případě, pokud by se jednalo o pouhé rozúčtování spotřeby, by to zřejmě nebylo nic proti ničemu. Nejsem si ale jist, že to je výhodné. Elektřina pro podnikatele je zřetelně dražší, než pro domácnosti (chráněné spotřebitele).

Pokud tam ale máte sjednán tarif Dxx, tj. pro domácnost, pak už nyní porušujete smluvní podmínky (prodejna není domácnost),  a tím zapojením bytů (jiných domácností) na tuto přípojku byste to ještě prohloubil. Přečtěte si všeobecné obchodní podmínky svého dodavatele elektrické energie.


Název: Re: Musí mít každá bytová jednotka vlastní elektroměr?
Přispěvatel: IM 18.01.2010, 00:03
... je nějaké řešení mimo zbudování dvou nových elektroměrů?
Účtování pronájmu za m2.


Název: Re: Musí mít každá bytová jednotka vlastní elektroměr?
Přispěvatel: Petr Doležal 18.01.2010, 09:22
I mezi příbuznými, pokud jde o peníze, bývá oheň na střeše. Pokud se nechcete hádat o rozúčtování, zažádejte o nové elměry. Je to sice dražší, možná nová skříň a nové vedení, ale je to čisté, korektní a máte navždy klid, který je někdy k nezaplacení.


Název: Re: Musí mít každá bytová jednotka vlastní elektroměr?
Přispěvatel: František Šohajda 18.01.2010, 10:28
Citace
I mezi příbuznými, pokud jde o peníze, bývá oheň na střeše.

Nejen mezi příbunými ale např.jsem se setkal v Nemocnici mezi odděleními...t o bylo rozpočítávání. .!
A venkovní svítidla jako V.O.nikdo nechce, prý jej nikdo nepotřebuje... ale jak nesvítí je zase oheň... >:(


Název: Re: Musí mít každá bytová jednotka vlastní elektroměr?
Přispěvatel: Tomáš Jarovec 18.01.2010, 23:53
Známý mi ale říkal, že není možné, aby potom nájemci bytů platili podle stavů podružných elektroměrů tomu, kdo platí za ten hlavní, jednalo by se prý o prodej elektřiny, což se údajně nesmí.
458/2000 Sb. energetický zákon § 3 (3):
"Dále se licence podle tohoto zákona neuděluje na činnost, kdy zákazník či odběratel poskytuje odebranou elektřinu, plyn nebo tepelnou energii jiné fyzické či právnické osobě prostřednictví m vlastního nebo jím provozovaného odběrného elektrického, plynového nebo tepelného zařízení, přičemž náklady na nákup elektřiny, plynu nebo tepelné energie na tyto osoby pouze rozúčtuje dohodnutým nebo určeným způsobem a nejedná se o podnikání."

Samozřejmě je potřeba dodržet podmínky distributora ohledně použití sazby.

Výhodou společného hlavního elektroměru je jeden poplatek za jistič, který bude nižší než by byl součet poplatků za jističe jednotlivých bytů. Například pokud pro 3 byty stačí jistič 3x32A, tak tři jističe 3x10A by zřejmě nestačily. Není to perpetuum mobile, ale soudobost odběrů. Při zvýšení nebo snížení hodnoty některého z "podružných" jističů není nutné podávat žádosti a platit další poplatky.
Nevýhoda je samozřejmě když jeden chce takový tarif, jiný makový. Tam, kde obyvatelé nejsou schopni se na ničem dohodnout je samozřejmě lepší mít nezávislé odběry od distributora.

Další zajímavé názory a informace
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4372.0.html