Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Opravy a servis, údržba, rekonstrukce => Téma založeno: Dušan Pavlovič 06.10.2005, 17:32



Název: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Dušan Pavlovič 06.10.2005, 17:32
Připojuje se na mě na černo můj soused.

Instalace je provedena takto:
ve spodní části panelakového chodbového rozvaděče je umístěn hl.el.přívod, poté pojistky.
ve střední části je umístěn elektroměr a v horní části je z zcela nepochitelných důvodů umístěna svorkovnice (čokoláda).
Vodič PEN a fáze je zde přerušena a dále napojena na vodič vedoucí do jednotl. bytů(viz.foto.).

Problém je v tom, že si soused primitivně odpojí svůj jistič dole, a ze svojí fáze se napojí krokodýlem na mou fázi a tím pádem se na můj elektroměr počítá dvojnásobná spotřeba.
Dělá to v noci nebo když nejsme doma.
Prosil jsem ČEZ aby mi zajistil rozvodnici a oni mi řekli, že to není jejich starost, že jejich starost je jen elektroměr a přívod k němu.
Dál je to starost majitele domu.
Jde o to, že tento můj soused je velkým kamarádem a jedna ruka s majitelem družstva a domovníkem, takže tam cesta nevede.
Mám podat trestní oznámení na neznámeho pachatele?
Kam se obrátit?
měšíčne s černým odběrem máme spotřebu kolem 400kWh.
Se z toho snad zblázním.
Může třeba elektrikář přebudovat rozvodnici na nějký klíč nebo vyrušit tu svorkovnici?
Poraďte mi prsoím.


Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Marián Nomilner 06.10.2005, 19:04

Toto je priam ukážkový príklad "dobrých susedských vzťahov".

Čo sa týka riešenia samotného problému, navrhoval by som asi toto:

Pretože z Vášho popisu sa mi zdá, že vnútorné krytie rozvádzača nevyhovuje príslušnej norme (svorkovnica ani ističe predsa nemôžu byť voľne prístupné bez odmontovania ochranného krytu, ktorý musí zabezpečovať krytie min. IP 20),  a rozvádzač je voľne prístupný verejnosti, je vlastne životu nebezpečný! Preto by som sa písomne obrátil na majiteľa domu, upozornil ho na túto skutočnosť a žiadal o urýchlenú nápravu (aj s vysvetlením, prečo mi na tom záleží). Zároveň by som ho upozornil, že ak tak neurobí, obrátim sa na Inšpektorát práce (býv. IBP) a požiadam ich o pomoc. Myslím, že pán majiteľ si rozmyslí, či ignorovanie Vašej požiadavky by mu stálo za to. Pokuta by ho určite neminula a mal by z toho aj riadne popoťahovačky! Veď montáž krycieho plechu s príslušnými otvormi, ktorý bude zabezpečený napr. visiacou zámkou nie je žiaden technický problém.

Samostatnou kapitolou je dokazovanie, že váš sused koná naozaj tak, ako píšete. Ak by ste totiž podali trestné oznámenie, jediným "dôkazom" bude iba faktúra za zvýšený odber el. energie. A to je žalostne málo! Alebo ste snáď suseda prichytili "pri čine" či máte na to nejakého svedka? Bez "rukolapných" dôkazov by som sa s trestným oznámemím neponáhľal... A odvolávať sa na "neznámeho páchateľa" vám asi sotva pomôže.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 06.10.2005, 19:43

Myslím si, že se pan Nomilner mýlí. Dle fotografie se jedná o typový rozvaděč fotografovaný v otevřeném stavu.
Pro pana  Pavlovičove: Podle mého názoru se nejedná o černý odběr, neboť odběr je prováděn přes elektroměr. Doporučuji provést výměnu kabelu mezi elektroměrem a domovní skříní novým celistvým kabelem, který by nebyl přerušen přístupnými svorkami. Jeden konec kabelu bude zaplombován elektroměrem, druhý bude v bytě. Tím bude znemožněn přístup pro napojení. Vzhledem k tomu, že popisované přepojení lze provést i v místě jističů je nutné nechat zaplombovat i hlavní jistič (předpokládám, že dle zobrazeného rozvaděče se jedná o starý typ IJ, v tom případě by bylo vhodné ho zaměnit za jistič LSN v samostatném plombovacím krytu). V poslední době elektrárny spodní kryt s jističi plombují. V případě "sousedova" napojení, by to nešlo bez poškození tohoto nového kabelu, což by se dalo klasifikovat jako poškozování cizí věci, případně i veřejné ohrožení.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Dušan Pavlovič 06.10.2005, 20:11

Ano,pak Fuksa má pravdu.jeto rozvaděč focen v otevřeném stavu.Jinak co se týká toho souseda,tak v minolsti jsem s ním již tyto problémy řešil.Asi před dvěmi lety byl přichycen při činu a na čas se odmlčel... Ale velmi mě nadchl váš nápad,vyměnit celý přívodní vodič nový,celistvý. Chci se jen zeptat, jestli tuto výměnu může provést jakýkoliv elektrikář s par.9 nebo musím o to požádat ČEZ (duhovou energii :)) z toho hlediska, že kabel je zaplombován u elektroměru... Děkuji



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Štefan Beláň 06.10.2005, 20:19

To: Pavlovič

To je otázka z trestního práva. Chytit zloděje při činu, dokázat mu přečin, usvědčit.... atd. To bych osobně vzdal.

Doporučuji (tak jako p. Fuksa) nový kabel přímo od elektroměru.

Pokud máte takové sousedy, stejně vám zůstane trvalá starost. Budete muset občas kontrolovat porušení plomb a ihned to ohlásit dodavateli elektřiny!

P.S. Montáž může provést každý, kdo má elektromontážn í dodavatelskou činnost a živnostenský list.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Dzerdzinskij 06.10.2005, 22:11

Pochybuju, ze by novy kabel pomohl - stejne by ho odizoloval a policajti by to shodili ze stolu.
Navrhuju vycihnout vhodny okamzik - vypnout jistice v byte i na chodbe a pripojit vn trafo ze stare prenosne televize (na akumulator).
On si to soused pro priste rozmysli.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Dušan Pavlovič 06.10.2005, 22:37

Kurňa, to jsem se fakt pobavil.No, zase tak špatný nápad to není s tím trafem?asi,že to udělám...Myslí te, že ten nový kabel,je špatný nápad?



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: František Jiráček 07.10.2005, 06:25

Nejlepší bude parta ukrajinců, která to sousedovi vysvětlí :-) . Co se stane, až nějaká dobrá duše poradí sousedovi, aby vám strhal plomby a nahlásil to na ČEZ? V tu ránu máte Vy černý odběr. U nás má ČEZ snaživého člověka, který rozdává pokuty 5000,-. Na něj platí zas jen ta parta ukrajinců, protože za stav plomb (ikdyž jsou volně přístupné) odpovídá odběratel.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Karel Kosina 07.10.2005, 06:34

Jistě je takový "příživník" problematická záležitost, ale doporučuji to vyřešit rozumnou cestou. Připojení vn napětí považuji za hazard, byť i možná navržené v žertu. vn bezpečně přeskočí i na vypnutých jističích a je zde reálné nebezpečí úrazu el.proudem.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 07.10.2005, 08:55

Asi nejjednodušší bude zapečetit nějakým způsobem kryt svorkovnice, např. nějakou nálepkou s podpisem. Nebo je samozřejmě možné vyměnit vodiče od elektroměru k rozvodnici v bytě a zapojit je přímo na elektroměr, bez svorek. K tomu bude potřeba souhlas RZ. Vodiče bývají uložené v trubce nebo liště, neměl by to být takový problém.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Marián Nomilner 07.10.2005, 09:38

To: Fuksa

Pán kolega, iba na upresnenie. Je mi jasné, že ide o typový rozvádzač a bol fotografovaný v otvorenom stave (po otvorení dverí). Ale aj v otvorenom stave musí mať rozvádzač min. krytie IP 20, ak ide o rozvádzač, ku ktorému majú voľný prístup osoby bez elektrotechnic kej kvalifikácie (a elektromerový rozvádzač v bytovom dome k takýmto rozvádzačom rozhodne patrí). Ak je možná voľná manipulácia s pripojovaním a odpojovaním vodičov na svorkovnici, asi sotva bude mať takéto krytie! A z fotografie nedokážem jednoznačne posúdiť, či krytie vyhovuje IP 20. Takže v mojej odpovedi som vychádzal výlučne z teoretického predpokladu. V tomto prípade ide o čosi podobné ako v medicíne - o "diagnózu na diaľku" - po telefóne...



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Mirek Karel 07.10.2005, 10:44

To Pavlovič:
Tento typ rozvaděčů je bohužel pozůstatkem bolševických dob.Je velmi rozšířen zejména v panelových domech.Jediné možné řešení vidím jak navrhuje p.Fuksa a p.Beláň.Tedy novým kabelem,zapojeným přímo do elektroměru.V místě ,kde prochází rozvaděčem bych ho vložil navíc do trubky,klidně kovové např.kopex.Nev ím v jaké lokalitě se nacházíte,ale připojení k elektroměru bude práce na měřené části.Dovolím si poopravit p.Beláně,práce  může provést každý, kdo má elektromontážn í dodavatelskou činnost a živnostenský list,ale s písemným souhlasem distributora energie.Např.v Praze se to řeší takzv.jednoráz ovou smlouvou s PRE,pokud nejste u distributora registrován.Je diný problém bude,že budete muset upravit odběrné místo novým připojovacím podmínkám.Např .výměna starého jističe,nový přívod a nové vypletení.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Roman Šulc 07.10.2005, 14:25

Být na Vašem místě, tak mu to s plno parádou vrátím a vypral bych prádlo celému příbuzenstvu a měl by 400kW natočeno za týden. Hrozba ukrajincema je irelevantní a takto to řeší slaboch který na nic jiného nemá. Zaplombováním hlavního jističe nic nevyřešíte protože ten je v neměřené části. Jediné je výměna přívodu do bytu a zbavení se svorek. Dále je tu možnost porušení plomb elektroměru souseda na krytu číselníku a občanské upozornění na RZ, ale to je také irelevantní protože již o tom mnoho lidí ví a bylo by to na vás. (nevíte kdo to čte) Dále je tu vyhmátnutí souseda při činu a osobní řešení s ohledem na Vaše tělesné disproporce. Dále je tu možnost dlouhodobého otravování života souseda až do doby odstěhování jeho nebo vás. Přeji vám úspěšné pokračování seriálu "Zítra to roztočíme drahoušku".



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 07.10.2005, 23:23

To: Nomilner
   Ochrana krytím je popsána v ČSN 332000-4-41.
U uvedeného rozvaděče jsou dveře nad vyfotografovan ou svorkovnicí zajištěny rozvaděčovým zámkem na trnový klíč. Pro jejich otevření je nutno použít nástroj. Takže rozvaděč splňuje krytí IP 20.
   Nadneseně lze říci, že pokud již použiji nástroj (šroubovák, klíč, autogen, rozbruska),  přestane mít každé zařízení jakékoliv krytí.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Dušan Pavlovič 08.10.2005, 10:43

Takže co mám tedy udělat.Potřebo val jednoznačnou odpověď na kterou se shodnou všichni.Vážně uvažuji o té výměně kabelu. Ale musím někoho žádat o povolení?Například družstvo(družstevní byt) nebo energetiku? A myslíte tedy, že by to trestní oznámení k ničemu nevedlo?Ano,s tím krytím máte taky pravdu.Při otevřeném stavu má krytí IP 0,ale to snad má většina spotřebičů.Pov ažuje se stav krytí při otevřeném nebo uzabřeném zařízení?Děkuji vám všem mnohokrát



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jan Kučera 08.10.2005, 13:44

Odpověď na dvě otázky; "..co mám dělat?" a " výměna kabelu." Pokud jde o trestní oznámení, potřebujete k tomu jednoznačný důkaz. Osobně bych doporučil obrátit se na nějakou odbornou (ale skutečně odbornou a solidní, v tom je ten zakopaný pes) firmu v oboru  zabezpečovací techniky. Ta (případně i Vy sám, jste-li toho schopen) může nainstalovat do elektroměrovéh o rozvaděče skrytou kameru (v elektroměrovém rozvaděči v paneláku, jak je znám, to nemůže být problém) se záznamem v případě otevření dvířek rozvaděče. Zařízení nemusíte ani kupovat, v případě, že se jedná o častější případy lze jednat i o pronájmu do vyřešení. Případný videozáznam bude jistě relevantním důkazem pro trestní oznámení nebo případné jednání se sousedem (nemusí jít zrovna o vydírání). Výměna kabelu je věc, která těžko něco vyřeší. Jestliže je váš soused opravdu takový hajzl a navíc odborně elektrikářsky i právně fundovaný, nic mu nezabrání, aby váš nový kabel rozholil, zapojil zpět do původních svorek a Vy můžete začít od začátku. O zaplombování dvířek neměřené části rozvaděče platí předchozí. Jenom se divím, že váš soused se svými schopnostmi v panelákovém rozvaděči nejde se svým krokodýlkem před elektroměry na stoupačku.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Marián Nomilner 08.10.2005, 17:35

To: Fuksa

Pán kolega, vo všetkej úcte, ale obávam sa, že vám unikol jeden dôležitý detail, týkajúci sa krytia el. zariadení, ktoré smie obsluhovať osoba bez elektrotechnic kej kvalifikácie čiže laik. Pretože v danom prípade ide o staršie elektromerové jadro, treba ho posudzovať podľa normy platnej v čase jeho zhotovenia, teda podľa ČSN 35 7030. V čl. 56 tejto normy sa píše:

"Rozvodnice a jádra s dveřmi, po jejich otevření nejsou přístupné živé části, musí mít po uzavření dveří krytí aspoň IP 30, po otevření dveří krytí aspoň IP 20.

Rozvodnice a jádra bez dveří nebo s dveřmi, po jejichž otevření jsou přístupné živé části musí mít krytí aspoň IP 20.

Živé části přístrojů, svorkovnice, přípojnice  a pod. musí být chránény krytem, který je možno odejmout jen pomoci nástroje nebo klíče. Krytí živých částí se nepožaduje u zařízení s bezpečným Napětím podle ČSN 34 1010."

Podľa ČSN 34 3100 čl. 32 osoby bez elektrotechnic kej kvalifikácie môžu "samostatně obsluhovat jednoduchá elektrická zařízení mn a nn, provedená tak, že při jejich obsluze nemohou pŕijít do styku s částmi pod napětím".

Podľa ČSN 33 1310 čl. 1.3 za elektrické zariadenia určené k užívaniu laikmi sa o. i. považujú:

"...pevné elektrické instalace v bytových jednotkách a společném příslušenství budov bytové výstavby, počínaje měřením (elektromerem),  včetně příslušných rozvodnic a rozvaděčů."

Čo z uvedeného vyplýva? Keďže elektromerové jadro obsahuje aj hlavný istič pred jeho elektromerom a niekedy (napr. pri skrate, keď okrem podružného ističa v byte vypne aj hl. istič a musí ho preto zapnúť, alebo chce iba skontrolovať stav elektromera) jednoducho musí otvoriť dvere aj pomocou trnového kľúča,  no to neznamená, že do rozvádzača vnikol neoprávnene a na vlastnú zodpovednosť! Vnútorné krytie rozvádzača resp. krytie prístupných živých častí musí spĺňať podmienku min. IP 20! Čiže nestačí, ak požadované krytie IP 20 zabezpečia iba samotné dvere rozvodnice, ako uvádzate!!

Nehnevajte sa na mňa, pán kolega, ale odvolávka na STN 33 2000-4-41 je v tomto prípade neadekvátna a nevystihuje podstatu problému!




Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Libor Cr. 08.10.2005, 23:02

To Dušan Pavlovič
Trestní oznámení podejte a plně se stotožňuji s návrhem pana Jana Kučery na umístění kamery se záznamem do rozvaděče, ale pro trestní oznámení budete muset doložit i hodnotu způsobené škody, doporučil bych vyhledat spotřebu (účet) z předchozích let a navýšení nad rámec průměru nárokovat jako škodu způsobenou krádeží, možná i obecné ohrožení neodbornou manipulací s el. zařízením. Nenechal bych to jen tak tomu grázlovi projít, nesmíme takovým lidem ustupovat jinak to snámi dopadne špatně.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 09.10.2005, 14:03

To: Nomilner
   Souhlasím s Vaší citací norem. Měl bych, ale doplňující otázky z hlediska jejich aplikace:
1. V čem spočívá pro laika "obsluha" v části rozvaděče, kde jsou jen svorky?
2. Jsou typově zkoušené rozvaděče typu JOP I, JOP II, JOP III, JOZ I, JOZ II a JOZ III, které se v panelových domech používají nevyhovující?
3. Je instalace panelového domu z pohledu, jak sám uvádíte, dříve platných předpisů, od samého začátku nevyhovující?
4. Je nutno tyto panelové domy okamžitě odpojit od distribuční sítě?

  Nebo jste již odpověděl citací ČSN 357030  čl. 56?

"Rozvodnice a jádra s dveřmi, po jejich otevření nejsou přístupné živé části, musí mít po uzavření dveří krytí aspoň IP 30, po otevření dveří krytí aspoň IP 20."

Toto ustanovení je možno aplikovat na část elektrorozvodn ého jádra s jističi a elektroměry.

"Rozvodnice a jádra bez dveří nebo s dveřmi, po jejichž otevření jsou přístupné živé části musí mít krytí aspoň IP 20."

Toto ustanovení lze aplikovat na montážní část elektrorozvodn ého jádra.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Karel Kosina 10.10.2005, 13:07

Shodou náhody jsem v sobotu byl u známých v paneláku a tak mi nedalo se na základě tohoto tématu podívat do rozvaděče. Provedení shodné jak uvedeno na obrázku, ale svorkovnice byla zrušená (prý to kdysi vyhořelo) a místo ní byly instalovány krabice acidur. Na jednotlivé přívodní páry vodičů navlečena bužírka a takto každý zaveden do krabice, odvod kabelem k bytu. Krabice označena číslem bytu.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jaroslav Kořínek 10.10.2005, 14:10

Řešení černého odběru, je vždy velmi komplikované soulad zákona a skutečnosti bývá takový jaký zde byl zníněn. Po více jak 30ti letých zkušenostech se "šmejdy" kteří kradou elektriku nelze zvolit jedno řešení.
1) Nahlásím písemně rozblombování energetice za účelem výměny stávajících vodičů. Provedu (nechám provést odbornou firmou) a začnu tak jak již bylo popisováno : a) nový jistič s krytím, nový vodič od hl.svorkovnice k jističi a k eleměru, nový celistvý vodič v doplňující ochranné kovové trubce do svého bytu. b)dotažení nového kabelu v ochranné kovové trubce a liště do bytu zapojení v bytě do rozvodnice.
2)Po ukončení prací vypracování revizní zrpávy včetně fotodokumentac e, ohlášení ukončení prací energetice ,  zablombování energetikou, vyfotografován í zblombování energetikou a "zajištění monitorování tohoto prostoru." TAZATELI SDĚLÍM PRIVÁTNĚ ZPŮSOB MONITOROVÁNÍ.
Při prvním porušení čehokoli vše nabonzuju policii předám podklady včetně dokumentace případně jiných záznamů.
Pokud "hodný soused" tímto způsoben zlobí často zpříjemňuji mu život nepravidelnými výpadky ee sítě, zdvořilostní žádostí  v pozdní noční době o odemknutí domu, zapůjčení svíček, nebo žádostí o finanční půjčku,ale to je už na vás.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Marián Nomilner 10.10.2005, 18:09

To: Fuksa

Pán kolega, na Vaše doplňujúce otázky, ktorými sa ma zjavne snažíte "zatlačiť do kúta",  a ktoré preto nepovažujem za celkom korektné, vám rád odpoviem:

1) Ak niekto úmyselne koná tak, aby druhému uškodil, koná na vlastné riziko a je plne zodpovedný za svoj čin. V takomto prípade, samozrejme, nemožno hovoriť o obsluhe el. zariadenia. Ak svorkovnica nemá požadované krytie IP 20, je nebezpečná nielen pre tohto vandala, ale i pre "slušného" človeka, ktorý v rámci obsluhy manipuluje napr. s ističom. Pritom nie je podstatné, že ističe sú umiestnené napr. v spodnej časti rozvádzača a svorkovnica vo vrchnej časti. Svorkovnica totiž nie je umiestnená mimo dosahu (čiže vyššie ako 2,5 m - tu sa už možno odvolať aj na ČSN 33 2000-4-41),  a môže nastať situácia, že človek pri podrepe, v ktorom napr. zapína istič (v spodnej časti rozvádzača) a náhle sa vystrie, môže sa mu zatočiť hlava, a aby nespadol, rukou môže inštinktívne siahnúť práve na miesto, kde sa nachádza nedostatočne krytá svorkovnica! O reálnosti takejto situácie svedčí aj niekoľko prípadov, zaznamenaných v Čiernej kronike... (Netvrdím, že na príčine bolo práve elektromerové jadro).

2) Podľa katalógových listov, ktoré mám k dispozícii, Vami spomínané elektromerové jadrá boli vyrábané podľa ČSN 35 7030, ich krytie zodpovedá IP 30/20 a sú vhodné aj pre obsluhu laikmi.

Pán kolega, netvrdil som a netvrdím ani teraz, že tieto typovo vyrábané rozvádzače by akýmkoľvek spôsobom boli nevyhovujúce. Takže naozaj nechápem, kam ste mierili svojou otázkou. Treba si však uvedomiť, že neodborným zásahom kohokoľvek (napr. už spomínaným susedom - vandalom) krytie rozvádzača mohlo byť dodatočne upravené a tak získať parametre, ktoré sú najmä pre laika nebezpečné. Myslím, že vo svojom vyjadrení zo 7.10 som svoj "teoretický" predpoklad, z ktorého som vychádzal, už dostatočne vysvetlil.

3),  4) K týmto otázkam sa vyjadrovať nebudem, lebo som na ne už prakticky odpovedal.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 11.10.2005, 08:33

Celý tento problém má ještě jednu rovinu, která zde nebyla zmíněna. Podobné problémy jsem už několikrát řešil, není tak vyjímečné, že má někdo pocit, že ho někdo okrádá, většinou to ovšem tak není. Netvrdím, že je to zrovna tento případ, ale možná by stálo za to provést revizi celé instalace a zkusit propočítat spotřebu. Možná svého souseda podezříváte neprávem :-)



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Dušan Pavlovič 11.10.2005, 09:54

Příspěvek pana Kořínka se mi zdá nejlépe řešící můj problém.Tento týden budou zahájeny první kroky. K příspěvku pana Hasaly: Myslíte,že jsem si příkon domácích spotřebiču nepropočítal a neprovedl analýzu spotřeby a šel bych na tento kavlitni web zatěžovat odborníky dotazy? jsem si naprosto jist,že souseda podezřívám právem. V minulosti jsem s ním už tyto spory osobně řešil (zřejmě to nepomohlo),kdybyl chycen při tom,jak se hrabe ve svorkovnici a v ruce měl volný kabel s krokodýlem (k čemu asi?) a za další vím,že je skřín otevíráná, protože jsem mezi škvírku dveří a zárubně dal kousek složeného papírku,který po otevření vypadne.A co myslíte byl tam?



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Petr Doležal 11.10.2005, 13:20

Pan Hasala určitě nechtěl z p.Pavloviče dělat, slušně řečeno "neználka",  taky píše, že  " ...netvrdím, že je to tento případ...". Už z dotazu p.Pavloviče a z počtu jeho příspěvků vyplývá, že o elektrice něco ví.
Já to totiž vidím v obecnější rovině.
Příspěvek p.Hasaly je od věci, když za rok, za dva, bude opravdu nějaký laik hledat na "elektrice" heslo "černý odběr" a vše si přečte. Pak si může třeba uvědomit, že si pořídil video, TV a nechává je ve STANDBY, nechává  nabíječky trvale v zásuvce a nevím co ještě, má vnoučka jako já, který pořád zapíná bypass termostatu mražáku, zestárlý termostat pračky=vyvářka na 99st. Příkladů je moc.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Miroslav Bardoděj 12.10.2005, 19:12

Já bych také realizoval řešení, které popsal pan Kořínek, jen s tím, že na trubce, kterou se bude protahovat nový kabel, bych nešetřil, pořídil bych nějakou bytelnější. Ocelovou trubku (pochopitelně o dostatečném vnitřním průměru),  žádnou kopexku, atd.

A navíc, pokud sousedovi černý odběr znepříjemníte, z obrázku vyplývá, že jsou tam ještě další dva byty, na které se může připojovat, což nejspíše udělá (možná, že to dělá už teď, že svoji spotřebu mezi vás ostatní "spravedlivě" rozděluje). Takže abyste z toho neměl nějaký vnitřní morální problém, protože např. v obou mohou bydlet svobodné matky (mající na krku dvě děti),  které jsou na tom finančně hůř, než Vy.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Michal Zahradník 03.01.2006, 09:12

Tak, tak, kultivovaně se nazývají "Ukrajinští právníci"



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Anonymous User 03.01.2006, 09:46

Maslíte si opravdu, že za stav plomb odpovídá odběratel. Je to někde napsáno? Děkuji za odpověď.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Vojtěch Běhunčík 03.01.2006, 12:11

V daném případě je snad nejvhodnějším řešením nainstalovat elektroměr přímo do bytu (resp. v množném čísle: elektroměry přímo do bytů, pokud jde o dům bytový).
Toto by se muselo provést po dohodě s vlastníkem domu a dodavatelem el. energie.
Pokud takovéto řešení neprojde, tak v bytě nainstalovat odpočtový (kontrolní) elektroměr.

P.S.
Distributoři energií jsou různě tolerantní - například plynaři povolují mít plynoměr přímo v instalačním jádře v bytě, vodaří trvají na jednom hlavním vodoměru do 1 metru od vstupu do objektu a rozvodné závody elektro např. v Praze ctějí mít nejlépe všechny elektroměry soustředěné v jednom elektroměrovém rozvaděči pro celý blok (vchod).



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Josef Křemen 03.01.2006, 20:40

Nevím kde je tento dům umístěn, ale distributoři vám určitě nepovolí přemístění do bytu.
Přistižení souseda při činu, fotografie, zprávu o okamžitém stavu zařízení - nejlépe od revizního technika. To je zdlouhavé a moc vám to nepomůže. Distributor el. emergie se s Vámi o tomto asi vůbec bavit nebude, jeho opravdu jen elektroměr ( a popř. HDO).
Jediné rozumné řešení je vývod z elměru rovnou do bytu, bez přerušení. Pokud možno odbornou firmou, která smí pracovat v neměřené části. Porušení kabelu je přece lehce zjistitelné.
Zde na několika příspěvcích je vidět, jak někteří posuzují "nebezpečnost" schválených zařízení. Konkrétně krytí.
Tento rozvaděč je typový, svorkovnice umístěna odhadem v 2,5 m výšce. Při zapínání hl. jističe laikem není nutno!! otvírat horní dveře RE pod kterými je svorkovnice. Já osobně kdybych chytil někoho, že se tam hrabe, tak po něm ( nebo po majiteli domu, zvlášť když je to družstvo) budu chtít revizní zprávu. Pod těmi horními dvířky nemá nikdo co dělat!! Řešení by možná bylo pouze ty horní dvířka opatřit petlicí a zámkem a ten uložit u předsedy družstva. Znovu opakuji: pod horní dveře rozvaděče se leze pouze při havárii. S jističi to nemá nic společného.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 04.01.2006, 00:29

To: pan Anonymous User
Tak jednoznačně, jak je položená otázka asi nelze odpovědět.
Pokusil jsem se vyhledat podklady, podle kterých je odpovědnost na odběratele přenesena.
1. Elektrizační zákon 91/2005 Sb.
§ 49 Měření
odst. 4) Výrobci a koneční zákazníci jsou povinni závady na měřících zařízeních, včetně porušení zajištění proti neoprávněné manipulaci, které zjistí, neprodleně oznámit provozovateli soustavy. Jakýkoliv zásah do měřícího zařízení bez souhlasu provozovatele se zakazuje.
odst. 5) Provozovatel soustavy má právo jednotlivé části měřícího zařízení zajistit proti neoprávněné manipulaci.
2. Vyhláška ERÚ 291/2001 Sb.
§ 8 odst. 9) Za poškození zajištění jednotlivých částí měřícího zařízení nebo poškození zajištění neměřených částí zařízení proti neoprávněné manipulaci způsobené odběratelem se stanoví výše náhrady dle tabulky v příloze 6.
3. Smlouva mezi účastníky trhu
4. Podmínky dodávky el. energie z distribuční soustavy
Dokumenty 3) a 4) jsou individuální dle místa připojení a odběratele.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 05.01.2006, 07:42

Kdybych bydle někde blízko, nechal bych se ukecat na jednu lumpárnu. Občas to za vaší nepřítomnosti zkontrolovat, jak by se tam objevila propojka, vyfotit, fotka se dá vytisknout na počkání, ustřihnout sousedovi kabely tak, aby si to už nepřipojil nikam (úplně zlikvidovat odchozí kabel do jeho bytu!!) a místo kabelu mu tam nechat fotku! Ať si jde ztěžovat že "kradl proud"!
Taky nemám rád svině, co si myslí, že si mohou všechno dovolit!



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Karel Kosina 05.01.2006, 08:06

Pane Schwarz, oplácet trestný čin jiným? Kdo by to provedl nebo zařídil je ihned jasné! Co když např. v takto postiženém bytě bude člověk, který proud potřebuje ke svému životu - lékařské přístroje, nebo budete platit zkažené zásoby v mrazáku za několik tisíc? U případného soudu je prohra v takové kauze naprosto jednoznačná.
Chápu situaci postiženého, ale vždy i když je to někdy velmi obtížné, jednat zákonnou cestou.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 05.01.2006, 08:10

Chtělo by to šikovné ručičky, pár experimentů, pořádně silnou sirénu,...!

Vyzkoušet jaký mám odběr když nejsem doma. (lednička,...) Proudové trafo, nějaký spínací obvod, nastavit tak, aby to sepnulo sirénu, když bude proud výrazně vyšší a vypnout ji se zpožděním po odpojení černého odběru! Samozřejmě trafo by chtělo dát někam "mezi" elektroměr a místo "napojení". A siréna čím hlasitější, tím lepší!! To  by bylo působivé, kdyby si někdo doma něco zapnul a na chodbě začala řvát siréna a on by  to musel jít odpojit, teď by se všichni podívali na chodbu co se tam děje, pak by si nějaký ten "odběr na jejich účet" vymysleli i ti, na které se nenapojil, protože přístroje přibývají, odběr se zvyšuje a ne každý si to dokáže přiznat!8)



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Tom 02.03.2006, 08:23

ČEZ má smluvní partnery oni vám pomůžou s povolením jak u majitele domů tak u energetiky dále i s natažením kabelu.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 02.03.2006, 23:50

Souhlasím s řešením pana Fuksi, jen snad s tím, že by nemusela být prováděna výměna jističů, protože ty by měli být pod zaplombovanou maskou rozvaděče s jističi. pokud to tak není, tak požádat o zaplmbování s tím, že plomby porušil soused. je jen škoda, že nejste elektrikář. Jak bych mu to připojení na cizí odběr vylepšil tak, že by se mu pěkně poškodily všechny připojené spotřebiče. Zajímala by mne potom jeho reakce, zda by se o tom vůbec zmínil.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 03.03.2006, 01:57

To: Kosina
Díky obnovené diskuzi jsem si až dnes všimnul Vašeho příspěvku z 5.1.
Myslím, že trochu přeháníte s možným ohrožením života díky lékařským přístrojům, které by se vypnuly.
Předně byty jsou ve stupni dodávky III.,  takže k vypnutí může dojít i ze strany dodavatele elektřiny, přístoje by stejně musely mít záložní zdroje a navíc by bylo sebavraždou majitele je právě z důvodu důležitosti zapojovat na cizí jistič.
A ještě by mě zajímal váš názor na jasnou soudní prohru v případě, kdybych vystihl okamžik napojení souseda na mé přívodní vedení ,  jak je uvedeno v úvodním dotazu, vypnul vlastní jistič před elektroměrem, vlastní spotřebiče a provedl si revizi vlastního přívodního vedení megmetem 5000V. Jak by soused zdůvodnil poškození spotřebičů, které v podstatě nemohly být ohroženy z mé instalace. Nebo by se dobrovolně přiznal?



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Martina 10.03.2006, 11:11

Prosím můžete někdo poradit. Máme neúměrně velkou spotřebu el. energie, cca dvojnásobnou. Zakoupili jsme měřič spotřeby a zkontrolovali co se dalo, všechno "žere" tak jak má, spočítali jsme i všechny spotřebiče v stand-by modu. Při vypnutí všech spotřebičů se elektroměr netočí, totéž při vypnutí všech jističů. Elektroměry jsou volně přístupné v domě, jediný náš divně chrčí, ostatní jsou tiché, jednomu sousedovi se dokonce občas točí zpátky, spotřebu má druhou nejnižší, jiný soused má spotřebu takřka nulovou, přestože v bytě je témeř neustále, spotřeba nedosahuje někdy ani 1kWh za den, což spotřebuje normální novější lednička, takže by nesměl už svítit, koukat na televizi, prát, prostě nic. Zdá se nám to divné, ale nechceme nikoho obviňovat. Co ještě můžeme sami vyzkoušet? Jak poznáme, jestli je na nás někdo napojen? Nemohl někdo s elektroměry manipulovat, když se jeden dokáže točit i pozpátku? Děkuju moc za rady, už moc nevíme co dál a reklamace elektroměru není zadarmo, když by byla neoprávněná, tak se nechceme unáhlit.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Josef Křemen 10.03.2006, 14:01

Nevím kde bydlíte, ale stručně.
a) zjistěte si zda elměr je váš, vypnout hl. jistič před elměrem, ten se musí přestat točit a v bytě vám zhasne. Pokud je to jinak zjistěte s kým máte přehozený elměr a kontaktujte místního distributora.
b) když je to v pořádku tak postupujte od elměru do bytu a vylučte možnost, že je navás někdo napojen.
c) "Chrčící" elměr není důvodem k reklamaci, ale měli by vám ho zdarma vyměnit. Po této výměně nebudete moci reklamovat předchozí fakturu (elektroměr),  ale budete mít větší jistotu, že měří přesně.
Jestli mohu doporučit tak nesrovnávejte spotřebu s  ostatními a jakou mají spotřebu, nikdo vám to ani nesmí říct, ale pokud máte o jejich elměrech a měření  pochybnost tak můžete "splnit občanskou povinnost"... :)

P.S. Pokud bydlíte v Praze, tak mi ozvěte na josef.kremen@pre.cz



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 11.03.2006, 02:41

Neznám místní poměry. Ale pokud by jste něla elektroměr starého typu, ale bez brzdy. Mohlo by být příčinou špatné sfázování přívodů do elektroměru. Pokud to výše citovaných elektroměrů není přívod L1-L2-L3 měří špatně. Zkuste zkontrolovat, když všechno vypnete (i ledničku, televizi a video ze zásuvky) jestli se vám elektroměr zastaví na černé značce. Pokud né mohla by to být výše popisovaná závada, pokud jste nezapoměla vypnout vypínačem nebo ze zásuvky přístroj v pohotovostním režimu. Jinak pohotovostnín režim u TV a videa má spotřebu asi 800Kč za rok.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 11.03.2006, 02:45

O rozplombovámí musíte požádat pou příslušný rozvodný závod. Ale ne Vy jako laik, ale elektrikář s živnostenským listem (OSVČ) nebo elektrofirma. Bytové družstvo s tím nemá co dělat.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Ing. Jaroslav Molák 12.03.2006, 06:58

Dovolím si poskytnout radu panu Pavlovičovi.
Možná někdo z předchozích vám již poradil. Na vysvětlenou: pro nedostatek času nečetl jsem všechny předchozí.
   Buď se dohodnete s vlastníkem  nemovitosti,(s upozorněním na Listinu lidských práv a svobod § 11. který říká, že vlastnictví zavazuje a takový vlastník nesmí konat nebo dopouštět se čehokoli, čím by mohl poškozovat vlastnická práva kohokoliv jiného),že  zabezpečí nepřístupnost rozvaděče, nebo uzavřete dohodu, že tak učiníte sám.
Dohoda je potřebná písemná.
   Zabezpečení rozvaděče v takovém případě doporučuji provést odbornou firmou v rozsahu - rozvaděč uzamknout zámkem, se zajištěným bezpečnostním vypínáním vně rozvaděče a klíč předat vlastníkovi nemovitosti.
   Asi vám nemusím říkat, že v bytě lze umístit kontrolní měření cejchovaným měřidlem.
   Pod Regulační energetický úřad v  Praze spadá Energetická inspekce, instituce zřízená státem, kde uplatněte svůj podnět žádosti o prošetření. Tato inspekce je povinna věc řádně prošetřit a po své linii sjednat nápravu.
   O výsledku svého postupu informujte.
P.S.: pokud na Vaši písemnou žádost vlastníkovi nedostanete příslušnou odezvu, stávají se tímto dotčena Vaše práva nájemce a máte nárok požadovat snížení nájmu.
   V nejzasším případě se svých práv dožadujte soudně. K tomu musíte mít nezvratitelné důkazy.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Jaroslav Molák 12.03.2006, 07:54

Dovoluji si poradit panu Pavlovičovi-
   Předchozí rady jsem četl velmi zběžně, takže doplňuji:
   Máte několik možných řešení a s technickými jste se již pravděpodobně seznámil.Tedy doplňuji:
1. Vy nejste povinen takovou věc strpět a proto písemně požádejte vlastníka nemovitosti o nápravu s poukazem na dodržení Listiny zákl. práv a svobod § 11(přečtěte si),v tom smyslu, aby rozvaděč tak zajistil, aby nepovolaná osoba neměla přístup k rozvaděči.
Např. rozvaděč uzamčen visacím zámkem, kterého klíč má oprávněná osoba.
(zajištění provede odborná firma elektro, s důrazem odborně.
pozn.: bez zajištěného bezpečnostního vypínání vně rozvaděče samozřejmě nelze)
   Dohodněte se s vlastníkem, že pokud nepřistoupí na váš požadavek, že zajistíte odbornou firmou nápravu sám.
Náklady mu samozřejmě můžete naúčtovat.
2. Pokud se s vlastníkem nedohodnete, je to důvodem ke snížení nájmu podle Obč. zákoníku a věc postupujte k prošetření Energetické inspekci, která je zřízena při Regulačním energetickém úřadu.
Tato instituce řízená státem prověří záležitost dodavatelsko odběratelských vztahů a bude sloužit její závěr pro váš další postup ve sporu.Jistě zjistí, že černý odběr je možný a navrhne nápravu.
I v tomto případě musíte být důsledný v tlaku tentokrát na státní úředníky.
3. Pro svoji potřebu důkazu si realizujte kontrolní měření cejchovaným měřidlem v bytě, které vám provede odborná firma s důrazem odborně.
Pokud budete potřebovat mou další odbornou pomoc v této věci kontaktujte mně na tlf. 604 244 107
S pozdravem Molák



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Martina 13.03.2006, 15:23

Elektroměr by měl být skutečně náš, po několika pokusech v různých dnech jsme vyzkoušeli, že se elektroměr opravdu zastaví a při vypnutých jističích a nebo při vypnutých naprosto všech spotřebičích se netočí, za cca 12 hodin nenaběhla žádná spotřeba. Zkoumali jsme elektrické vedení, ale mělo by to být všechno ve zdi a nenašli jsme, kde by se mohl někdo připojit. Další pokus jsme udělali, když jsme nechali spuštěný pouze jeden spotřebič, ten jsme změřili a porovnali se spotřebou dle elektroměru a to bylo také v pořádku. Takže to asi vypadá, že se budeme muset smířit s takhle velkou spotřebou. Přesto mi to přijde trochu divné, protože za 12 hodin jsme naměřili spotřebu 4,5 kWh, napsali si, co všechno jsme měli puštěné, včetně právě počítače, televize, konvice, prostě všecho a nedostali jsme se na víc jak 2,5 kWh. Je možné, že by někde něco utíkalo? Jinak moc . Sousedy rozhodně nechci z ničeho obviňovat, jenom ten zpětný chod elektroměru mě zarazil, ale to je mi jinak jedno, pokud náš bude fungovat správně. Jenom nedokážu pochopit, kde se tak velká spotřeba bere, v minulém bydlišti jsme měli při +/- stejných spotřebičích spotřebu právě asi tak poloviční:-((



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Anonymous User 13.03.2006, 16:28

Za 12 hodin a měli jste puštěný PC a TV celou dobu?? Pokud ano, tak se spotřebě nedivte. TV cca 80W tj. 1kWha. PC s LCD v lepším případě kolem 300W (s klasickým monitorem až 550W) tj. 3,6kWh. Dohromady kolem 4,5kWh. A máte to. Asi nemá cenu reklamovat elektroměr, ale kvůli tomu vrčení si ho nechte vyměnit.



Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Petr Doležal 20.04.2006, 12:18

Jak jsem koupil, tak přeposílám:

 
            Přišla nám domů faktura za elektřinu.

Nemalá.

Co se stalo?

Kde se objevili ti žrouti energie?

A jak to, že nám mizí elektřina, i když nejsme doma !?

Vyhlašuji válku všem spotřebičům bez vypínače.

Včera jsem proměřil jejich příkon ve vypnutém stavu, tzv. režimu Stand-by.

U některých zařízení jsem se nestačil divit:

Televizor - 5 W - To jsem čekal, nakonec je to na televizi, v jejím manuálu napsáno a všichni dobře víme, že je lepší televizi vypínat vypínačem přímo na ní a ne dálkovým ovládačem. V zapnutém stavu žere televize podle toho, co zobrazuje (máme doma klasickou CRT obrazovku),  černá plocha okolo 90 W, bílá přes 130 W.

DVD přehrávač - 0,8 W - Příjemně překvapil, podezíral jsem ho z větší spotřeby. I tak se ale vyplatí koupit za cca 30 Kč šňůrový vypínač, přívodní šňůru přestřihnout a vypínač zapojit.
           

Mikrovlnka - 3 W - No to jsou ty pitomé hodiny na ní... Dobře mi tak, já chtěl mikrovlnku "s čudlíkama"
           

Lednice - 0 W - Neuvěřitelné, a to na ní svítí dvě diody! Jak to ta lednice dělá? Když chladí, bere si okolo 55 W (a účiník je dokonce 1.00!),  mrazící kompresor dalších 55 W. Žárovka v lednici 16 W.


Počítač - 13 W - Tak to je "žrout roku".

Aspoň, že my máme automatickou spínací zásuvku, která při vypnutém počítači zcela vypne ostatní periferie (viz níže). Ale ten vypnutý počítač, to je síla. Jdu kupovat běžnou vypínací zásuvku, ať si počítač ani neškrtne, když třeba odjedeme na víkend pryč. (Pro zajímavost moje spotřeba počítače v zapnutém stavu, při nečinnosti 160 W, při 3DMarku 250 W, při přechodu do úsporného režimu 115 W - tak nějak si říkám, že to chce lepší zdroj...)
           

Monitor - 4 W - To je slušné. Zapnutý bere 75 W (klasický CRT, 17 "),  to už až tak sranda není.    

Tiskárna - 2,4 W - A to na ní ani nesvítí světýlko!           

Modem kabelového internetu - 1 W - trafo zkrátka vždycky něco žere, zapnutý modem si bere 6,5 W (to samé router WIFI)
           

Lampička z Ikey - 5,4 W - Opravdu zhasnutá! Ona má totiž trafo a vypínač až před 24V halogenem. Opět se tedy hodí investovat do vypínače a na přívodní šňůru ho přidělat.
           

Zabezpečovací elektronické zařízení - 10 W neustále (ono se prostě nikdy nevypíná, i když jsme doma, pořád na nás mrká...)

           

Běžně tak v domácnosti je příkon okolo 50 W, a to jsou všechny spotřebiče vypnuté! To je 438 kWh ročně, se sazbou 3,30 Kč/kWh to dělá skoro patnáct stovek...

Když budeme vypínat jenom televizi, počítač a lampičku, ušetříme hned cca 800 Kč ročně, takže ta koupě vypínačů nebo vypínacích zásuvek se rozhodně vyplatí. A co vy, víte kolik utratíte za to, že nejste doma?

Aktualizováno Ještě malé doplnění o právě naměřená trafa nepřipojená do svých zařízení.
Dobré trafo by se mělo dostat až na nulu... trafo od notebooku IBM - 0,3 W  trafo od LCD panelu Acer - 1,4 W  nabíječka mobilního telefonu Siemens - 0 W (super)

Lampička z Ikey tedy stále vítězí... Otřesné, to by snad někdo měl zakázat i prodávat...

 

A co vy doma ?




Název: Re: Jak se mohu bránit černému odběru mého souseda?
Přispěvatel: Dušan Pavlovič 20.04.2006, 18:11

Pane Doležal, zajímavé... Mě to ale určitě nepřekvapilo. Měl bych jen námitku a radu všem. Ať si to s "přestřiháváním té šňůry" uživatelé dobře rozmyslí,protože tímto krokem ztrácejí na spotřebič záruku.