Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Jan Močarník 08.11.2009, 10:15



Název: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: Jan Močarník 08.11.2009, 10:15
Vím, že jakožto student elektro oboru bych tohle měl vědět :-\,  
ale pořád nějak nemůžu pochopit k čemu slouží v obvodu stykač
a kde všude je nutné jej použít.

Vím, že se používá např. na bojler, topné kabely...
ale co se stane, když tam stykač nedám?



#105# Přidal jsem klíčové slo stykač, měl byste vidět vlevo dole relevantní odkazy na toto téma! Tedy uvidíte pokud jste přihlášený.


Název: Re: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: Michal Kolesa 08.11.2009, 11:29
Stykač je spínač silových obvodů.

Obsahuje cívku, do které je přiveden proud o "malém" napětí (třeba jen 12 V). Když cívkou protéká elektrický proud, vznikne magnetické pole, které přitáhne kotvu, kotva je část, na které jsou kontakty, ke terým jsou přivedeny další vodiče silového obvodu, kde může být napětí třeba 1000 V.

Viz obrázek

Musím přinutit mámu, aby mi dala 1500 z mého důchodu,abych si mohl koupit tablet. Myší se skutečně blbě kreslí.


Název: Re: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: Zbyněk Hála 08.11.2009, 11:35
Milý mladý příteli,
je chvályhodné, že se ptáte, ale po 10 minutách vyhledávání na tomto serveru a případně i na jiných musíte najít dostatečné množství informací. Takže dávám nedostatečnou  za snahu.  Chápu, že jednodušší napsat dotaz než hledat, ale zkuste třeba : http://cs.wikipedia.org/wiki/Styka%C4%8D

Jen stručně :
Stykače a relé mají podobnou konstrukci, princip i charakteristic ké parametry. Když přivedeme napětí na svorky cívky, vzniká magnetické pole. Kotva s pohyblivými kontakty je přitažena. Pohyblivé kontakty se spojí s pevnými kontakty nebo přeruší stávající spojení. U stykačů jsou hlavní proudové kontakty spínací. Pomocné kontakty jsou spínací nebo rozpínací. Výměnou jednotlivých částí, například sady kontaktů nebo cívky, je možno stykač upravit pro jiné napětí, nebo vybavit jiným typem kontaktů. Stykače se rozdělují do kategorií podle druhu proudu a použití.

Relé používáme často pro spínání ovládacích a pomocných kontaktů, někdy i silové - např. 30-60A v autě.
Stykače zpravidla připojují výkonovou zátěž (motory, topení) zátěž k napájení. Výkonové stykače jsou často spínány pomocí relé.

Pokud nepoužijete stykač, musíte zvolit jiný druh připojení zátěže k síti, např. SSR relé nebo frekvenční měníč, ale i tak se tam často stykače dávají.


Název: Re: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: Zbyněk Hála 08.11.2009, 14:59
Jen na doplnění :
Relé často spíná malé zátěže - do 6-10A, např. žárovky, ventily, malé motory, výstupy z PLC, stykače pro velké zátěže. Relé má třeba jen 1 spínací (NO),  rozpínací (NC) nebo přepínací kontakt.

Stykač je často vyráběn jako 3fázový pro proudy nad 6A - pro velkých zátěží (motory, topení). Stykačem se také řeší přepínání hvězda-trojúhelník pro rozběh motorů nad 5kW, kdy přepínají vinutí motorů i reverzace chodu motoru. Stykač má často pomocné kontakty pro signály do ovládacích částí zařízení.

Typickou aplikací v domech je spínání elektrického topení stykačem přes výstupní kontakt v termostatu a často i kontaktem z HDO v době nízkého tarifu, někdy nazýváno jako "nízký tarif" i když to není zcela přesné. Spínání vodárny stykačem ovládaným z tlakového spínače je úplná klasika.

V průmyslu jde zejména o spínání motorů/topení/osvětlení všeho druhu stykačem od ovládacího tlačítka, PLC, termostatu a jiných výstupů.

Aplikací je opravdu velmi mhoho. Nebojte se si stáhnout katalog některého z výrobců a najdete tam širokou řadu údajů a často i typických příkladů použití.


Název: Re: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: Jan Močarník 09.11.2009, 16:18
Dobře, tohle celkem jako chápu...,  ale mě spíš zajímá, co se stane, když připojím bojler prímo na jistič (jakože není ovládaný HDOčkem) bez stykače. bude fungovat (s tím že by se ovládal pouze jističem)?


Název: Re: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: Petr Doležal 09.11.2009, 16:38
Udělá to vír ve vaší peněžence.


Název: Re: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: Lubomír Jindra 09.11.2009, 17:52
Dobře, tohle celkem jako chápu...,  ale mě spíš zajímá, co se stane, když připojím bojler prímo na jistič (jakože není ovládaný HDOčkem) bez stykače. bude fungovat (s tím že by se ovládal pouze jističem)?

Když máte dvoutarifní elektroměr, tak stykač na základě povelu z HDO sepne vybrané spotřebiče (boiler, přímotopy...) v čase kdy elektroměr měří v druhé levnější sazbě. Vy ušetříte a distributor tak provádí určitou regulaci odběru ze sítě.


Název: Re: Jaký je princip a funkce stykače?
Přispěvatel: František Šohajda 09.11.2009, 18:17
Jednoduchá odpověď : můžete jedním mikrospínačem spínat stovky kW příkonu....sta čí..?