Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Tomi 13.02.2005, 20:36



Název: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Tomi 13.02.2005, 20:36
Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru v pripade vypadku el. siete ?
Napada ma sposob pouzitia dvoch stykacov ktorych vystupy su spojene paralelne, na vstupe prveho je el. siet a na vstupe druheho je generator.
V pripade vypadku by sa prvy stykac rozpojil a po nabehnuti generatoru by druhy pripojil generator do rozvodu...
To by slo, nie ?
Ale teraz mi vrta hlavou este jedna vec, v pripade obnovenia el.siete ako prepnut spat z generatoru na siet ? su dve moznosti
1) rozpojit druhy stykac, pockat par sekund a potom zopnut prvy
alebo
2) , ,mzikovo,,  prepnut s druheho na prvy avsak tu sa objavuje otazka ci by to bolo , ,zdrave,,  pre zariadenia ktore by boli v prevadke ?

Poradi niekto laikovi :)) ?

A este jedna vec, moze mi niekto objasnit ako vlastne napr. dieselgenerato ry vyrabaju , ,elektriku,,  ? Ide mi hlavne o ten hlavny clen tj. generator ,  o aky druh zariadenia ide ? Ako to funguje v pripade trojfazoveho generatoru ? A cisto teoreticky ci je mozne to aj , ,vyrobit,,  v domacich podmienkach  (napr. 3x4kW, ale zaujimama iba naozaj informacia ohladne samotneho generatoru, nie veci okolo ako motor,regulacna elektronika a tak)?

Dakujem ze bude mat niekto somnou trpezlivost :))</p>


Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 13.02.2005, 20:50

Jako laikovi mohu poradit,nepoustějte se do těchto věcí,nechte to profesionálům.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Tomi 13.02.2005, 20:56

no az taky laik niesom :) elektrikou som vyrastal ale skor som na , ,mikroelektro,, ,  preto by som rad vedel nazor profikov s tejto oblasti aby som sa mal coho chytit :) a kde by som sa dozvedel viac nez tu ? :)



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 13.02.2005, 22:02

U tohoto rozhodně nelze dopuručit žádné amatérské konstrukce. Rozvodné závody jsou na toto dost citlivé, není divu, hrozí zpětné propojení do sítě.
Stykače pro přepínání napájení proto musí být mechanicky blokované. Pokud chcete něco podobného realizovat domluvte se v první řadě s RZ. Jinak tyto většinou fungují tak, že po výpadku se asi 10 sec. čeká, jestli se dodávka neobnoví, potom startuje DA a přepnou se stykače. Po obnovení dodávky asi 1 min. ještě DA dojíždí, potom se přepnou stykače a DA se odstaví.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Tomi 13.02.2005, 22:10

to je mi jasne ze tu nie je miesto pre amaterske konstrukcie, keby sa to realizovalo tak sa to bude robit tak ako sa patri.
Princip je mi jasny  pri prepnuti pri vypadku ale chcel som objasnit spatne prepnutie tj. ci sa stykace prepnu naraz s DA na siet (preklopia naraz) alebo sa najprv odpoji DA a po malom oneskoreni sa pripoji siet ?



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 13.02.2005, 22:40

Stykač se může při přetížení "přivařit",  tj. zůstane sepnutý. Z toho důvodu je nutné mechanické blokování - pokud je jeden stykač sepnutý, druhý nejde sepnout. Mezi vypnutím jednoho stykače a zapnutím druhého je prodleva cca 0,5 s.
Pokud by byly sepnuté oba stykače, proud by šel z DA zpět do sítě.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Tomi 13.02.2005, 22:48

:) no hej, asi sa nechapeme ,  ide mi o to ci pri prepnuti s DA na el.siet je nutne zachovat nejake oneskorenie povedzme 5sec a potom pripojit el. siet alebo jednoducho tie stykace prepojit hned (i ked s oneskorenim 0,5sec ako pises),  hlavne ma zaujima tento aspekt aby to nezanechalo nejake nasledky na el. spotrebicoch, myslim ze vypadok povedzme 0,5sec je horsi nez vypadok na 5-10sec, ci sa mylim ?



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 13.02.2005, 23:05

Myslím,že výpadek 5-10sec je horší než 0,5sec,to je malé bliknutí,ke kterému občas v síti dojde.Za 10sec se mohou zastavit motory a potom se rozbíhají najednou,pokud jsou připojeny přes vypínač a ne stykače.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: 14.02.2005, 06:06

To co popisujete není vůbec tak jednoduché ,jak se na první pohled může zdát.Pokud je v činnosti dieselagregát a dojde k opětnému obnovení dodávky el.energie,bylo by nejlepší přifázovat agregát k síti a potom DA odstavit.To ale není jednoduché,a energetické rozvodné závody (JME) E-on připouští pouze asynchronní generátory.K provozu potřebujete síť.Pokud si vyrobíte synchronní generátor,tak budete muset odpojit od DA a potom zapnout síť.S nějakým mžikovým přepnutím bych si moc nehrál.A uvědomte si,že musíte na DA udržet napětí,kmitočet.Tak ať si neuděláte škodu na spotřebičích.P řece jenom už nejsou jen žárovky a tepelné spotřebiče.
Diskuse je to na dlouho.Je také otázkou k jakému účelu to chcete použít.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 14.02.2005, 07:21

Tak tohle bych neřešil, pokud chcete nový diesel většina výrobců je schopná dodat jej i ze záskokovou automatikou. Nesnažil bych se vymýšlet vymyšlené a odzkoušené. PR



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 14.02.2005, 14:37

To PR:
Naprostý souhlas.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: 22.02.2005, 01:04

Jako laikovy bych raději doporučil UPC - není tím myšlena kabelová společnost, ale o zdroj nepřetržitého napájení, který se používá v počítačové technice - existuje široké výkonové rozmezí. Ono kvůli čtvrthodinovém u výpadku je blbost nahazovat diesel. Záleží, co se z tím má teda jistit proti výpadku proudu.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Roman Šulc 22.02.2005, 08:03

Záložní DA pro záskok je vybaven automatikou pro indikování všech fází a postupného náběhu a vypnutí DA.To znamená že vám automatika hlídá výpadek jakékoliv fáze,zapnutí dieselmotoru,opakovaný start při neúspěšném prvním startu,regulaci otáček  a hlídání napětí a frekvence s ohledem na zátěž,hladinu paliva,teplotu vody a oleje,tlak oleje.Provádí poruchové hlášení světelnou i zvukovou signalizací a vypnutí DA při poruše.DA je vybaven stopmagnetem který přerušuje přívod paliva při opětovném zapnutí sítě.Dále je vybaven ochranami pro agregát a vývody z napájecí skříně.Agregát je vybaven různými časovými a blokovacími relátky které mají pro bezpečný chod svou důležitou funkci. Nevím pro co tedy chcete DA použít a jaký chcete zvolit výkon DA.Určitě bych ale oslovil dodavatele záložních zdrojů protože výroba automatiky  je dosti náročná a složitá.Jestli ovšem nechcete použít převoznou centrálu.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Martin Novák 22.02.2005, 09:06

1. Nie UPC ale UPS cize Uniterruptable Power System. UPC je ako ste spravne podotkli kablova TV

2. Ono neviem co si predstavujete pod sirokym rozmedzim, ale chcel by som vidiet UPSku co utiahne napriklad agregaty v mraziarnach alebo elektropec 10 kW. A pokial sa nad tym zamyslite prakticky tak zistite, ze zalohovat cokolvek vacsie aj tu "stvrthodinu" vyzaduje naprosto sialene mnozstvo a kapacitu akumulatorov a mimoriadne vykonnu primarnu stranu menica. Pri zalohovani prikonu "iba" 1 kilowatt si menic z akumulatorov 24V potiahne 50A, z akumulatorov 12V az 100A Skuste sa zamyslet nad realizaciou takehoto menica a zistite, ze potrebna kapacita akumulatora je tym najmensim problemom pri realizacii takejto zalohy. Tie dieselagregaty budu este velmi dlho nenahraditelne ...



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Tomi 22.02.2005, 09:53

Co sa tyka DA a ovladacej automatiky, neni to az take zle a zlozite, tuto automatiku nieje problem navrhnut a vyrobit, horsie je to skor s synch. generatorom.
Co sa tyka tych UPS je to nieco podobne, ale horsie na vyrobu. Inac ja tu mam nejake UPS, vacsinou vsak klasicke offline s vykonmi od 600 do 1000W, zalohovaci cas sa pohybuje podla zataze ale tych 30 minut v pohode. Tie pouzivam len na zalohu , ,zivotne,,  dolezitych riadicich systemov :)
Mam tu aj jednu ktora je online a ma 3000W, obsahuje , ,iba,,  16 akumulatorov 12V 7,2Ah (v serii 192V) a pri plnej zatazi je schopna drzat asi 10-15minut, len tak pre zaujimavost, tato UPS vazi asi 130kg :).
To mi pripomina ci sa tu nepohybuje nejaky odbornik cez UPS pretoze mam obcas problemy s touto UPS, konkretne ide o to ze vystupny menic nie vzdy nabehne. Mensie UPS nie je problem opravit ale na tuto som asi kratky. Ide o typ Meissner MP103, takze ak by bol niekto ochotny poradit ako nanu budem len vdacny :)



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Štefan Beláň 22.02.2005, 10:29

To: Monček,
jenom pro všeobecnou informaci, pokud potřebujete UPS velkých výkonů na krátkou dobu než naběhne DA, používají se rotační UPS bez baterií ( myslím až do výkonu 1000kW ?). Je to ale velice drahé a proto se tyto UPS využívají pouze u důležitých objektů.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Miroslav Bardoděj 22.02.2005, 11:29

U nás v práci máme zálohovaných 50 kVA pro počítačové systémy. Rozvaděče se zajištěným napájením jsou napojeny z UPS, a UPS je napojena z "přepínače",  na který je připojena nejen veřejná síť, ale i Dieselgeneráto r. UPS pokryjí cca 25 minut výpadku. DG startuje ihned po výpadku veřejné sítě a vypíná se cca po dvou minutách vyhovujícího stavu. UPS pokryje nejen krátkodobé výpadky (přepínání, nebo než naběhne DG),  ale zajišťuje i přifázování zátěže a postupné převedení zátěže na zdroj - skokové přepnutí by vyhodilo jistič.

Je v tom tedy dost logiky. Doporučuji vám, abyste to nejen svěřil profesionálům, ale abyste to zadal jedné firmě celé. Jedině pak máte jistotu, že to celé bude fungovat tak, jak má, a že se nebude dodavatel UPS vymlouvat na dodavatele DG a opačně.



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: 24.02.2005, 23:23

[quote:Drobec format="text/plain"]1. Nie UPC ale UPS cize Uniterruptable Power System. UPC je ako ste spravne podotkli kablova TV

2. Ono neviem co si predstavujete pod sirokym rozmedzim, ale chcel by som vidiet UPSku co utiahne napriklad agregaty v mraziarnach alebo elektropec 10 kW. A pokial sa nad tym zamyslite prakticky tak zistite, ze zalohovat cokolvek vacsie aj tu "stvrthodinu" vyzaduje naprosto sialene mnozstvo a kapacitu akumulatorov a mimoriadne vykonnu primarnu stranu menica. Pri zalohovani prikonu "iba" 1 kilowatt si menic z akumulatorov 24V potiahne 50A, z akumulatorov 12V az 100A Skuste sa zamyslet nad realizaciou takehoto menica a zistite, ze potrebna kapacita akumulatora je tym najmensim problemom pri realizacii takejto zalohy. Tie dieselagregaty budu este velmi dlho nenahraditelne ...[/quote]



Dik za upozorneni.. :)

Co se tyka toho dieselu: Vzhledem k tomu, že existuji clanky (aku) o kapacite nad 300Ah a daji se radit do libovolnych baterii, ktere mohou mit klidne az 300V, takze menic nepracuje z tak extra proudy ,  jako pri 12V nebo 24V. Profi UPS ma urcite jakousi preklenovaci dobu, kdy se napaji jisteny okruh z baterii menicem dejme tomu max hodinu a mezitim stihne diesel regulerne nabehnout a pote prevezme funkci zdroje na sebe. Navic je tam urcite nejak osetreno, aby spalovaci motor nenaskakoval kvuli sebemensimu vypadku..
  Videl jsem v nejakym prospektu "mega UPS",  ktera mela doopravdy osetrenou "mrtvou dobu" dieselu (naběh) bateriemi a zabralo to vse jednu malou halu.. :-)



Název: Re: Ako by ste riesili pripojenie zalozneho generatoru?
Přispěvatel: Jaroslav Ferst 25.02.2005, 11:02

Marek Monček konstatuje m.j.:
"...chcel by som vidiet UPSku co utiahne napriklad agregaty v mraziarnach alebo elektropec 10 kW..."

Přinejmenším jde o špatně volené příklady. Elektrická pec, která má uvedený výkon, nevychladne tak rychle. Za čtvrt hodiny určitě dieselagregát nahodíte.
Totéž se týká mrazíren - byl jsem u případu, kdy kvůli výpadku jedné fáze vyskákaly na prodejně potravin tepelné ochrany 18 mrazicích a chladicích agregátů. Než se našlo místo poruchy a byla zprovozněna síť, byla strojovna chlazení 3 hodiny bez proudu. V mrazicích boxech teplota za tu dobu nevystoupila nad -18 stupňů.
Jinou otázkou by bylo udržení různých řídících a blokovacích obvodů v činnosti. I to už bylo řešeno: jistá firma používala u kontroléru svého stroje sadu 26 NiCd článků pro udržení CPU v chodu po dobu od výpadku sítě do uložení dat a odpojení CPU. Při 150 řídidích jednotkách to hezkých pár kousků akumulátorů bylo. Našlo se poněkud elegantnější řešení - napájení všech řídicích jednotek rozvodem 24V z centrálního akumulátoru (navíc vyřazeného z vedeného paletového vozíku). Po výpadku sítě totiž kontroléry odebíraly po dobu max. 5s celkový proud asi 80A, pak odběr poklesl na max. 0,2A. A dva NiCd akumulátory jen pro zálohování pamětí v každém kontroléru (kdyby vypadlo i těch 24VDC),  které lze vyměnit i za chodu, jsou ekonomičtější, než 26 kousků.

Tím chci naznačit, že není vždy nutné brát na problém větší kladivo. Není vždy přece nutné zálohovat provoz celého zařízení. A pro spotřebiče, které to vyžadují, už to mají specializované firmy zmáknuté.