Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Lukáš Rotrekl 25.08.2006, 08:16



Název: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 25.08.2006, 08:16

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) pánové řešíme problém na stavbě, kde v rámci provizorní instalace je po stavbě natáhání asi tak kilometr kabelů, které jsou trvale připojeny k napájení. 450m AES 4x120+2x16, 300m AYKY 4x50, 100m AYKY 4x25, a pak asi 200-300m různých gumových šnůr CGSG od 5x4 do 5x16. Při téměř nulovém zatížení (z technologickýc h důvodů nelze provést úplné vypnutí všech zařízení) je patrvný konstatní dodávka jalového proudu do sítě (překompenzován í) o velikosti cca 3500VAr.  Zajímalo by mě jestli tohle mohou způsobovat kapacity vedení nebo jestli mám hledat ještě noco jiného?  Za předpokladu, že je toto způsobeno parazitními kapacitami kabelů, lze toto "kompenzovat" indukčností, připojenou přes vhodný regulátor jalové zátěže? Ale tak aby nevznikaly zbytečné ztráty, které by byly větší finanční zátěží, než poplatky za překompenzován í.  Na stavbě je instalován kompenzační rozvaděč 90kVAr. Hlavní jistič stavby je 250A. Momentálně je instalován regulátor jalového výkonu RVT 12 fy. ABB.



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: Petr Doležal 25.08.2006, 10:01

Ještě než se toho někdo ujme, potvrďte prosím, že při "téměř nulovém zatížení" není připojen žádný kompenzační kondenzátor (ať už přes stykač či napevno).



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: štěpán škriečka 25.08.2006, 10:22

To Rotrekl,
díval jsem se do katalogu Kablo Elektro a Draka kabely, tam je patrno, že kapacita kabelů /PVC, pryž/ je téměř nulová a indukčnost je nepoměrně vetší, takže kabely se jeví jako indukčnost. Ve vašem případě bude chyba někde v připojení kapacity /kondenzátoru/ třeba přes slepený stykač v kompenzaci. vzhledem k velikosti kapacitní jaloviny se to jeví jako nejpravděpodob nější.
Už jsem se setkal i s trvalou kompenzaci pro motor, ten se pak odstavil v místě silovým vypínačem a kompenzace zůstala. /Zapojení fungovalo tak, že stykač naskočil a připnul motor a kondenzátor./



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: Petr Doležal 25.08.2006, 11:22

Ještě prosba, Až to odhalíte (třeba závada dle p.Škriečky) dejte prosím vědět. Obecně totiž postrádám "zpětnou vazbu" z reálu. Jako projektantovi mi to dost chybí a málokterý z tazatelů odpoví, jak byl jeho problém vyřešen.
Nemám na mysli problém typu "jakým vodičem natáhnout něco",  nýbrž závady, jako je toto téma či "proč mi vypadával chránič, proč mi motor bručel a nejel" apod.



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: Radko Mrva 25.08.2006, 11:57

přibližná kapacita mezi dvěma žilami = 0,3 mikrofarad/km



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: štěpán škriečka 25.08.2006, 12:52

To Mrva,
prosím můžete sdělit kde lze tu hodnotu zjistit?
V katalogu Kablo Elektro je napsáno 0,000 µF/km. Nemáte tam chybu, nejde spíš o 0,3 nF/km?
A ostatní výrobci hodnotu kapacity neuvádějí, zřejmě proto,že indukčnost kabelu vždy mnohonásobně převyšuje.



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 25.08.2006, 18:06

To škriečka a doležal: V kompenzačním rozvaděči určitě není žádny kondenzátor připojen. Zkoušeno v manuálním režimu postupným spínáním jednotlivých stupňů a sledování reakcí. Při odpojení hlavního vedení AES (450m + cca 300m kabelů ayky k jeřábům) zůstává připojeno buňkoviště cca 200m kabelem ayky 4x50 + propojovací kabeláž buněk a překompenzován í klesne na cca 1,0kVAr.Poměrově odpovídá rozsahům vedení +/-. Už jsem chtěl začít rozebírat jeřábyu ale mám pocit, že by to nevedlo k valným výsledkům.



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 26.08.2006, 09:27

to škriečka:
Pozor: Nezatížené vedení se doopravdy chová jako kapacita, protože induktivní reaktance se projeví při zátěži - Je podélná, zatímco kapacity vedení jsou příčné - tj projevují se více při nezatíženém vedení. Když si vzpomenu na Přenos a rozvod elektrické energie někdy ve třeťáku na VUT, tak si vzpomínám na něco jako "vlastní" výkon vedení, který je takový, při kterém vedení kompenzuje samo sebe, tak že se chová jako činný odpor.

 Pokud použiji hodnotu kapacity mezi dvěma žilami kabelu 0,3 µF/km, tak mi výcházi hodnota někde kolem 60VAr. Takze asi nezbyde nic jinyho nez doopravdy prolezt stavbu a hledat....



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: Pavel Draštík 26.08.2006, 22:48

.
S překompenzován ím jsem se setkal několikrát a skutečně to způsobují nezatížené kabely nn i vn. Dříve se tento problém neřešil z důvodu, že byly použity elektroměry, které zaznamenávají pouze odběr. Při přechodu na digitální techniku elektroměry zaznamenávají dodávku i odběr a tak dochází k tomu, že některé nezatížené rozvody (staveniště, výrobní podniky o víkendech apod.) dodávají do sítě jalovou energií  kapacitního charakteru.
Řešení a odstranění závisí vždy na konkrétním případu.



Název: Re: Jaké jsou kapacity nn kabelů?
Přispěvatel: štěpán škriečka 28.08.2006, 14:46

To Rotrekl,
Máte pravdu, že vedení bez zátěže se projevuje kapacitou, ale pochopil jsem vás, že je připojen trvale nějaký byť malý odběr a ten by měl zajistit, aby ve vedení převládala indukce.
Taky jsem si vzpoměl na něco ze školy: u venkovního vedení se mění poloha vodičů jednotlivých fází, aby se vyrovnala kapacita u všech tří fází na stejnou hodnotu proti zemi, tak že to opravdu někdy není zanedbatelné.
V buňkách jsou někdy dvou trubicové zářivky a z úsporných důvodů se jedna vypne, ale vnitřní kondenzátor zůstane a ten je pro kompenzaci dvou zářivek.
Těch 3,5kVAr se mi zdá být přece jen trochu moc.