Diskuse Elektrika.cz

PROFI zóna. => OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy => Téma založeno: Tomáš Nevřela 21.09.2009, 12:39Název: Jak vyřešit automatické rozsvěcení/zhasínání zárivkových svítidel?
Přispěvatel: Tomáš Nevřela 21.09.2009, 12:39
Jak v rámci úspory energie vyřešit co nejlépe zhasínání světel ve velkých prostorách?
Jde o to ,  že potřebuji zapojit zářivkové tělesa na pir snímače pohybu aby zářivky nesvítily 24h denně, ale pouze když se někdo bude pohybovat v okolí ...
Což je ovšem problém, protože jak známo zářivka mi po týdnu odchází do důchodu ...
Existují nějaké zářivkové svítidla nebo speciální čidla která to umožňují?
Co led svítidla?
Řeší to můj problém a pokud ano, dají se sehnat v protivandalské m vydání s možností montáže na strop?


#105#


Název: Re: Jak vyřešit automatické rozsvěcení/zhasínání zárivkových svítidel?
Přispěvatel: Radek Červený 21.09.2009, 16:20
Na PIR snímače lze bezproblému připojit zářivku vybavenou kvalitním značkovým předřadníkem. Ten má standardně funkci měkkého teplého startu, tzn. že při zapnutí na čas kratší než 1 vteřina pustí pouze zlomek proudu do zdroje, předžhaví mu vlákno a teprve potom najede na plný výkon, čímž výrazně prodlužuje životnost zdroje.
Toto je spolehlivě odzkoušeno na schodišti bytového domu s trubicí 36W T8 a nejsou žádné reklamace.
Značkový předřadník volte od spol. OSRAM nebo PHILIPS, vše ostatní po zkušenostech z praxe se pouze tváří jako předřadník, v lepším případě je to rádobypředřadn ík s vykuchaným pajšlem uvnitř. Ta úspora v řádu pár stokorun za ty reklamace a opravy nestojí.
Pozor na zatížení kontaktů čidel!!
LED svítidla? Těžko na dálku posoudit, záleží na prostorech, které chcete osvítit a intenzitě, kterou požadujete. Každopádně si nachystejte pro tuto event. aplikaci řádný měšec s kredity  ;)


Název: Re: Jak vyřešit automatické rozsvěcení/zhasínání zárivkových svítidel?
Přispěvatel: Novák Vít 21.10.2009, 00:28
Záleží především jak často se ve zmiňovaných prostorech bude někdo pohybovat. Jednak existují zdroje pro časté spínání, nebo lze použít stmívatelný elektronický předřadník a multisenzor(y),  kdy se svítidlo nebude zcela vypínat, ale pouze přejde asi na 1% světelného výkonu. Pokud je problém stále aktuální, můžete mi napsat a doporučím vám nejvhodnější řešení.