Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Petr Wnetrzak 22.03.2006, 14:09



Název: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Petr Wnetrzak 22.03.2006, 14:09
Na trhu jsou bezne dostupne v podstate jen 2 realizace - budto klasicke otocne, nebo dotykove (pripadne s DO). Prosim na jakem principu funguji? Energii setri jen ta dotykova verze nebo i ta otocna?


Název: Re: Jak fungují stímavče osvetleni?
Přispěvatel: Petr Doležal 22.03.2006, 14:46
Buďte klidný, obé. Druhy ovládání jsou jen různé způsoby, jak se "vaše vůle" přenese až na spínací element-triak.


Název: Re: Jak fungují stímavče osvetleni?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 22.03.2006, 14:48

Všechny podobné stmívače pracují na podobném principu, a to propouštění jen části sinusovky střídavého proudu. Základním prvkem regulace je triak, který "pouští" do žárovky větší či menší části sinusovky na základě nastavené hodnoty. Na teplo se mění jen malá část napětí, daná parametry triaku, pohybující se kolem 1,2-2,5V. Součin tohoto "zbytkového" napětí a proudu procházejícího do zátěže vytváří zásadní část tepla, společně s vestavěnou tlumivkou. Způsob ovládání (otočné nebo krátkocestné) nemá na tepelné ztráty vliv, nejde zde o žádný reostat.



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Jirka Š. 23.03.2006, 09:48

Pozor! Žádné stmívače energii nešetří, při snížení efektivní hodnoty napětí dochází ke snížení účinnosti žárovky. 100W žárovka provozovaná na 40% svět. výkonu přes stmívač určitě žere více nežli 40W žárovka na plný výkon bez stmívače. Chce to používat s rozmyslem :-)



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 23.03.2006, 12:34

To Jirka Š: Nemotejte panu Wnetrzakovi hlavu nelinearitou svítivosti žárovky vs. vstupním napětím. :-) Použitím triakového stmívače se ale enrgie při nastavení nižší světelné intenzity opravdu snižuje - stmívač jí tam propouští jen "část",  odpovídající úhlu otevření triaku. Ale jinak, s tou 100W žárovkou na 40% světelného výkonu souhlasím. Primární požadavek stmívače je ale "ubrat světlo",  bez potřeby přesně definovat, o kolik méně zaplatím za elektriku.



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Jirka Š. 23.03.2006, 16:44

Já jen že spousta lidí si koupí 200W žárovku do obýváku a tu pak trvale provozují na třetinový jas se stmívačem a myslí si, že tím šetří energii..... :-)



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 23.03.2006, 19:16

Spousta lidí si koupí do obýváku stmívač a "200W lustr",  aby si mohli v případě potřeby rozsvítit pořádně a nebo si naopak v přítmí mohli sledovat televizi a nebo vytvářet jinou světelnou náladu. Že přitom energií šetří, je z tohoto hlediska většinou až druhořadý požadavek. Ale nevím, proč si myslíte, že se takto energie neušetří? Jak se snižuje účinnost žárovky? Ta je přeci dána její konstrukcí. Teoreticky by se dalo polemizovat o poměru sepnutých a nesepnutých půlvln sinusovek a setrvačnosti vlákna, které by potřebovalo energii navíc pro přechod ze studeného do svítivého stavu, tento princip se však používá k regulaci topných těles a nikoliv žárovek, jejichž setrvačnost není v tomto případě pro "neblikavé" osvětlení dostatečná. Kam se tedy ztrácí ta energie, kterou žárovka nespotřebuje? Kde se tato část el. energie mění v teplo? Znáte princip triakového nebo tyristorového stmívače?



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 23.03.2006, 21:31

Zkuste si to změřit

http://technika-pro-dum-a-byt.....cz/monitory-spotreby-energie+c2613/



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Karel Libušák 24.03.2006, 13:25

Všem zúčastněným! Pánové ctím Vaše znalosti, ale připomínám, že svět není tak jednoduchý, jak ho popisujete. Stmívači se nestmívají pouze klasické žárovky na 230V střídavých. Občas se objeví požadavek stmívat také bodovky na nízké napětí. To je možné, některé stmívače umějí stmívat i žárovky napájené z vinutých transformátorů . Takzvané elektronické transformátory pro bodovky ale stmívat nelze. Podobně nelze stmívat "úsporné žárovky",  ve skutečnosti kompaktní zářivky k zašroubování do klasické patice E27 nebo E14. Naproti tomu zářivky vybavené vhodným stmívatelným elektronickým předřadníkem stmívat lze. Některé (Tridonic EXCEL) dokonce obyčejným tlačítkem bez stmívače. Systémy jako je DALI úmyslně pomíjím. Zdraví Karel Libušák



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Jirka Š. 24.03.2006, 16:02

Nechci se hádat, ale ze stmívače určitě nevypadne přesně ta useknutá sinusovka, vždycyky to bude cosi "vyhlazenějšího". Navíc pokud přičtu tepelnou setrvačnost vlákna, výsledek bude cosi jako snížení ef. hodnoty napětí. Tedy i snížení účinnosti žárovky z 8-9% na nějaká 4% plus mínus. Nicméně uznávám, že v praxi se to může chovat úplně jinak, protože šedá je teorie.... atd.... :-)



Název: Re: Jak fungují stmívače osvětlení?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 24.03.2006, 18:17

To Jirka Š: Z triaku toho moc vyhlazeného nepoleze, ten si tam přidá spíše značné množství vyšších harmonických, které pak mohou být v případě stmívačů vetších výkonů bez náležitého odrušení zdrojem mnoha problémů v okolních zařízeních.

To Karel Libušák: Na úvodní otázku jsem nepokládal za nutné, vytvářet několikastránk ové slohy o obecných principech stmívání osvětlení. Z dotazu jsem vytušil obavu, zda se žárovka v případě regulace otočným prvkem nestmívá pomocí změny odporu. Jinak: "...také máme traktory a né že ne...!" :-))