Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast definic pojmů => Téma založeno: Vojtěch Šváb 25.06.2009, 17:36



Název: Jak se volí proudová hustota pro cívku elektromagnetu?
Přispěvatel: Vojtěch Šváb 25.06.2009, 17:36
Potřebuju navinout elektromagnet kterým poteče 30A.
Nemohu nikde najít jaká by se měla zvolit proudová hustota na ten Cu drát.
Asi by mohla být podobná jako mají motory nicméně se v tomhle moc nevyznám.
Popřípadě alespoň jaké se volí průměry drátů v domácích rozvodech na daný proud? Neporadil by někdo?



#112#


Název: Re: Jak se volí proudová hustota pro cívku elektromagnetu?
Přispěvatel: Martin Kurka 28.06.2009, 23:36
Vážený pane Švábe,
obvykle se pro klasické vinutí měděným smaltovaným drátem používá proudová hustota 2,5-3A/mm2, takže to u vás vychází na 12mm2. Lakovaný drát průměr 4mm se už asi nedělá, patrně s dělá opředený obdélníkového průřezu, který má lepší plnění vinutí, nebo je možné (ale pracné) vinout paralelně dva dráty.

Ten proud je značný, nemůžete jej snížit? U stejnosměrných elektromagnetů je takový paradox, můžete pro stejný tah magnetu navinout stejně objemnou cívku plně pokaždé různě silným drátem a počet apérzávitů (=tah magnetu) bude ve značně velikém rozmezí shodný - stoupající odpor vodiče se vyrovnává s počtem závitů. Energeticky nejúspornější  ss elektromagnet je vinut spíše co nejtenším drátem (ale odpor vinutí musí být v souladu s možnostmi napájecího napětí).


Název: Re: Jak se volí proudová hustota pro cívku elektromagnetu?
Přispěvatel: raj 29.06.2009, 05:44
Jelikož je měď drahá, tak navrhněte průřez podle zatěžovatele. Při 100% zatěžovateli volte proudovou hustotu do 3.5 A/mm2 dle kolegy Kurky. Při nižžším zatěžovateli, kde je možnost chlazení "odpočinkem",   jděte i na dvojnásobek.  Jinak není třeba paralelně řadit vodiče, plochý smaltovaný vodič má v branži název "dynamopás". Dnes jsou již velmi kvalitní s polyuretanovou izolací a dobře vyžíhané.


Název: Re: Jak se volí proudová hustota pro cívku elektromagnetu?
Přispěvatel: Vojtěch Šváb 30.06.2009, 10:05
-Pokud bych dal těch 3 A/mm2 tak to je opravdu již velký průměr. Pokud by mi stačilo aby to běželo 10 minut a pak pausa tak mohu dát třeba i 10 A/mm2 ? (nevim). Nevim jak mám přesně chápat toho zatěžovatele. To je myšleno asi pro nějakou PWM ne? Pokud bych uvažoval běh třeba těch 10 minut, tak to už se dávno stačí ohřát na nepřípustnou teplotu, tak tady asi s tim zatěžovatelem neuspěju že?
-K tomu dynamopásu..Ja k je tam řešený aby se ten polyuretan kvůli hranám pásu neprodřel?? Jak je ten polyuretan silný?? (aby nezvyšoval moc průřez)


Název: Re: Jak se volí proudová hustota pro cívku elektromagnetu?
Přispěvatel: raj 30.06.2009, 18:28
Zatěžovatelem myslím poměr mezi zapnutým a vypnutým stavem. Jinak  - jde o ss proud, tak si spočítejte činné ztráty (zvolíte průřez, spočítáte délku vodiče, měrný odpor mědi znáte z tabulek, napájecí napětí či proud znáte). Měrnou tepelnou kapacitu mědi znáte z tabulek, dobu zapnutí znáte, watt je joul za sekundu a máte orientačně oteplení.


Název: Re: Jak se volí proudová hustota pro cívku elektromagnetu?
Přispěvatel: Vojtěch Šváb 01.07.2009, 19:22
Děkuji vám pánové za váš čas a vaše rady  :)