Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Opravy a servis, údržba , rekonstrukce => Téma založeno: Martin Kašr 18.06.2009, 19:21Název: Co je potřeba k výměně pojistkové skříně?
Přispěvatel: Martin Kašr 18.06.2009, 19:21
Problém s hlavní pojistkovou skříní,
je potřeba jí vyměnit co jsme nedávno zjistili.
Jedná se o skříň s nožovými pojistkami dům je odpojen, a nyní jsme při revizi zjistili, že v této skříni jsou navrtané v zadní části otvory zeď za ním je zazděná a není tak přístup nevíme o co jde, ale bylo nám řečeno že bychom mohli být obviněni z černého odběru.

Můj dotaz tedy zní, jak vyměnit hlavní pojistkovou skříň u objektu nevyužívaného více jak 5 let, který jsem zdědil?
Ta elektřina je zde odpojená také velmi dlouho, nevíme už z jakého důvodu to rodiče pronajímali, ale pak byly nějaké problémy a rozvázala se smlouva.

Zjistil jsem že mohu požádat o rozplombování  a tím mohu do obou skříní zasahovat na předem určenou dobu, tudíž bych mohl zaplatit nějakému elektrikáři za výměnu skříně. Problém je, že dům je na venkovní vedení napojen a tak je pojistková skříň pod napětím.
Doufám že jsem to vysvětlil dostatečně.#117#Název: Re: Co je potřeba k výměně pojistkové skříně?
Přispěvatel: Milan Karvánek 19.06.2009, 20:58
Pokud se jedná o menší stavbu s napojením z vrchního vedení jedná se zřejmě o skříň HDS (hlavní domovní skříň), z níž má být veden kabel do elektroměrovéh o rozvaděče. Provedení viz připojovací podmínky distributora. Tyto skříně HDS si "spravují" distributoři sami a rovněž provádějí jejich výměnu pokud jsou v daném místě již nevyhovující.
Ve vašem případě doporučuji zvážit, jestli budet v dohledné době chtít objekt připojit k elektřině nebo né. V obou případech doporučuji kontaktovat místní technické oddělení distributora a tam projednat případnou výměnu HDS. V případě, že budete chtít odebírat elektřinu, bude to spojeno s písemnou žádostí o připojení, oni vám v odpovědi sdělí další podmínky.

P.S. samotné otvory v tělese skříně, které jsou však zazděné, ještě nezakládá předpoklad, že zde probíhá černý odběr.


Název: Re: Co je potřeba k výměně pojistkové skříně?
Přispěvatel: Martin Kašr 20.06.2009, 17:48
 za odpověď , zvážím to .

K těm otvorům je právě znepokojivé že jimi vznikl otvor cca 5x4cm tak mě to znepokojilo ale pokud tedy k černému odběru je potřeba vodič přes který se to odebírá tak jsou mé obavy zcela zbytečné vzhledem k tomu že zdí vodič asi nikdy neprotáhne (pokud to nerozkopá) .