Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Juraj Lonc 21.05.2009, 13:34Název: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Juraj Lonc 21.05.2009, 13:34
Máme vo firme jednu rackovú skriňu pre servery. Sú v nej teda namontované servery a iné elektrické zariadenia. Racková skriňa má ale vo vnútri aj "konektor/kolík" pre pripojenie uzemňovacieho vodiča. Tento ale nie je využitý.

Chcem sa teda spýtať, či to je bezpečné, alebo vyslovene nebezpečné?
Prípadne ako poriešiť to uzemnenie?

#117#Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Radek Kroutil 21.05.2009, 20:27
Berte to tak, že RACK je vlastně rozvaděč tř.I. Většinou je v něm UPSka a několik zásuvek. Takže přizemnit...
Není přizemněn na jiném místě? Z praxe vím, že některé rackové skříně mají i více míst na pospojení uzemnění


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Juraj Lonc 21.05.2009, 20:36
Skriňa nie je uzemnená nikde. Na 100%. To som overoval.
Teraz teda ide o to, akým spôsobom to uzemniť.

Mne, ako laikovi v silnoprúde, prišlo na um jedine to, že by sa to uzemnilo pomocou elektrickej zásuvky. Že by sa vyviedla uzemnená žila (žltozelená) a doviedla sa do racku a pripojila na ten "závit" pre pripevnenie uzemnenia.

Ale neviem, toto riešenie mi pripadá nejaké podozrivé, ale iný nápad nemám.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: e.liska 21.05.2009, 21:51
Nejsou ty servery spotřebiče třídy I (třížilový přívod, PE spojeno ve zdroji na plechy...)?
Pokud ano, tak mi připadá jako poměrně pravděpodobná možnost, že je už teď přes servery na několika místech připojen na PE i rack. Ikdyz byste asi nebyl rád, kdyby přes toto spojení tekl nejaký větsí proud (poruchový, nebo dokonce i bleskový)


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 21.05.2009, 22:27
Zařízení pro přenos a zpracování dat zpravidla obsahují spínané zdroje, ty mají filtry, tím vznikají unikající proudy,...
ČSN 33 2000-7-707 požaduje jisté řešení pokud by součet unikajících proudů překročil 10mA
Abychom nemuseli řešit "hlídání" jestli s přidáním nebo výměnou technologie nedošlo k překročení této hranice, spojujeme vše, co má ochrannou svorku s hlavní ochrannou svorkou ve skříni RACK a celé to připojujeme CY (lépe se dělá s CYA) 10mm2 s PE nebo PEN sběrnicí rozvaděče.
Nemusíte souhlasit, nechci to nikomu nutit, ale při ceně technologie už kus vodiče pospojování nijak radikální cenu nezvýší.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Juraj Lonc 21.05.2009, 22:36
Kiež by to bolo otázkou pár metrov káblu... ;)
Bohužiaľ, rack je v miestnosti, v ktorej nie je rozvádzač, navyše k hlavnej rozvodnej skrini nie je možné ťahať kábel.

Ten rack je v jednej klimatizovanej miestnosti, niečo ako kumbál, kde sú iba klasické elektrické zásuvky na stene, podlaha je drevenná.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Pavel Horský 22.05.2009, 09:39
Netřeba vymýšlet nějaká náhradní řešení. Vždy se dá najít způsob, jak dovést vodič CY6mm2 zž do podružného rozvaděče, kde se připojí na sběrnu PE. Jinak bych tuto situaci určitě neřešil a ani to nedoporučuji.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Hugo K. 22.05.2009, 10:36
K rozvaděči nemusíte tahat kabel,ale jen jeden vodič.V případě 6mm2 se jedná o průměr okolo 5mm,což nepotřebuje žádné  velké díry.Pokud máte v cestě chodbu apod,existují nášlapné lišty,vodič pod ně schováte,nikdo nebude zakopávat.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Juraj Lonc 22.05.2009, 20:10
 za rady. Je mi jasné, že toto je ideálne riešenie z pohľadu bezpečnosti.
Ale bohužiaľ, ako som už napísal, kábel ani jeden vodič (hoci aj 1mm2) nie je možné ťahať :(
Medzi tou miestnosťou a rozvádzačom je jedna veľká (cca 20m x 20m) miestnosť s plávajúcou podlahou a rozvádzač je o jedno poschodie nižšie na opačnej strane. Je to taký otvorený priestor.

Predostriem nadriadenému, že ako by to malo byť v ideálnom prípade, ale myslím, že to neprejde.

Takže vy odporúčate, že ak nie je možné to riešenie, ktoré ste navrhli (tj. doviesť PE vodič priamo z rozvádzača),  tak radšej nerobiť nič a nechať to tak?


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Pavel Horský 23.05.2009, 08:07
Takže vy odporúčate, že ak nie je možné to riešenie, ktoré ste navrhli (tj. doviesť PE vodič priamo z rozvádzača),  tak radšej nerobiť nič a nechať to tak?

Záleží však na tom, co na to řekne váš revizní technik, který dělá periodické revize u vás ve firmě. Z praxe vím, že v 99% neexistuje slovo " nejde" nebo "není možné".


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Jaffa 06.08.2009, 13:17
Prebehol som si čo sa v tejto diskusií písalo a mal by som takú doplňujúcu otázku je možen rack v ktorom je UPS Cisco switch atď. uzemniť o bleskozvod .


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Vladimír Radimák 06.08.2009, 13:51
Bohužel, jsem jednou řešil stejný problém  :'(,  skříň RACK, v technické místnosti školy, hned mezi sborovnou a ředitelstvím. Dokončená instalace všeho, díry zaházené, vymalováno, nový koberec...a kde se vzal, spíše nevzal - chyběl zž-vodič. Pracně jsme museli vyřezávat slabounkou rýhu až k rozvaděči na chodbě. Od té doby vím, že ke každé plechové bedně raději dotáhnout pospojování, než pak dělat práci znova. (zle)


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Jaffa 06.08.2009, 14:01
No hej, ale to nerieši moje dilema .
Či je to možné podľa predpisov .
Za druhé či je to vhodné z hladiska praxe.
Ja som zodpovedný za to čo je v skrini a nebudem chvala bohu ja ten kdo bude sekať.
 :) .
Ide mi o to že mi to mistny elektrikár navrhol.
Síce som aj ja vyštudoval elektriku slaboprúdar, už sa jej toľko nevenuje a keď tak tak dost nižšie prúdy a napatia .  ;)
  za rady.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Vladimír Radimák 06.08.2009, 14:34
Jestli mohu trochu fantazírovat, tak jestli v okolí toho rozvaděče máte jiné kovové součásti (topení, jiné rozvaděče atp.),  rozhodně pospojovat, už kvůli potenciálu.
Jinak nevěřím tomu, že by výrobce neudělal místo pro připojení ochr.vodiče, dost často se setkávám, že jsou i na dveřích a rovněž označeny značkou.
Ale jak už tady v článku padlo, záleží na vás zda budete čekat na ortel RT, nebo použijete nějakou nenápadnou lištu a ten kus vodiče tam natáhnete.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Edmund Pantůček 07.08.2009, 15:06
Vážený pane, asi si děláte legraci nebo si někdo udělal legraci z vás. Proberte prosím ustanovení ČSN EN 62305 stejně jako norem vztažených k EMC modulů, a dojdete k závěru.¨

S přátelským pozdravem - máte-li v autě motor pak jsou brzdy zbytečné, jelikož motorem se dá také brzdit. A riziko že vám do cesty vběhne dítě, srnka nebo kámen - to je v promilích. Zkuste prosím zvážit úsporu (tuhost karoserie, můžete jezdit ve velorexu, airbagy, pásy, atdatd)

Proč xakru u elektriky spoříte a u ostatních činností utrácíte, když obecné riziko zde i onde je stejné?

Odpověď nabídnu - u auta je to naše malinkaté ale osobní riziko. Ta ostatní nejsou asi tak nějak naše  (dance)


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Pavel Horský 07.08.2009, 15:10
Edmund Pantůček:  (jednicka) (poklona)


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 08.08.2009, 21:14
Souhlas s panem Pantůčkem.
Na úvodní otázku v tématu je tedy jednoznačná odpověď - Ano, uzemnit.

Jinak k tomu šetření ještě: Stejné je to třeba i s hromosvodem. Lidi staví nový dům za několik mega, na střeše satelity, vevnitř statisícovou elektroniku. Vše na elektriku, ale hromosvod? Proč? To jsou přece zbytečné prachy. A pak to dopadne tak, jak jsme viděli v TV tento týden s tou rodinkou, jak jim vyhořel dům od blesku do základu. A to měli štěstí, že nebyli doma.

Je to smutný pohled, když jedete našimi luhy a háji a mrknete na baráky. 9 z 10 nemá hromosvod vůbec! A ta jedna výjimka co jej má, jej má většinou blbě. Co k tomu dodat? Asi nic, snad jen: Kdo chce kam, pomozme mu tam.
 (plc)


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Tomáš Jarovec 09.08.2009, 23:05
Když je dobrý projekt, s uzemněním se počítá. Jinak honem tiše a nenápadně dodělat...!

Kdo nemá bleskosvod, mívá problém s pojištěním a zejména s plněním pojistného. Jenže to máte jako s čidly oxidu uhelnatého, čidly kouře nebo s hasicími přistroji. Než se něco stane, je to drahá zbytečnost. Zrovna tak jistě každý používá v autě bezpečnostní pásy...


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: Hugo K. 10.08.2009, 09:19
to G.Fasulis

Škoda,že jsem tyto stránky neobjevil před 20-30 lety (wall).
Předělával jsem střechu a měl jsem tehdy podstatně víc sil než nyní.Dospěl jsem k názoru,že bych při rekonstrukci osadil hromosvod.A Tak jsem navštívil tehdejší OPP.Jelikož se v několika městech stavěla paneláková sídliště,referent se na mne soucitně podíval a řekl,že nebudou mít volné kapacity ani v příští pětiletce.Ale byl hodný a dal mi kontakt na meloucháře ze sousedního kraje.
Přivezl jsem ho na obhlídku a on mi řekl:"Ty vole,to by chtělo dva svody,tamhle je oplechování,no ty vole tamhle římsa.Hele vole,to je moc práce.Ty vole tady vedou dráty,to je dobrý.Hele vole necháme to bejt."
A tak mám dodnes při bouřce stažený spodní konec zad.


Název: Re: Uzemnit rackovou skříň či nikoliv?
Přispěvatel: František Šohajda 18.08.2009, 12:56
Pokud se podíváte do ČSN EN 50174-2 tak tam máte přesně uvedeno co ,jak kde pouzemňovat, vzdálenosti od sítí nn a podrobné instrukce pro instalace
informační technologie a platí od prosince 2002 ! (norm)