Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa => Téma založeno: TiG 21.04.2009, 05:19



Název: Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
Přispěvatel: TiG 21.04.2009, 05:19
Nemám žadný obor elektro vystudován, zajímalo by mě jestli je třeba nějakého osvědčení pro získání ŽL na výrobu slaboproudých zařízení,
které napájím baterií nebo externím zdrojem např. svítilna na kolo, měřák neelektrických veličin, alarm atd.?

Pozn.
Díval jsem se na vyhlášku 50/1978 sb. paragraf 1, která stanoví elektrická zařízení a troufl bych si říci, že mnou jmenované zařizení nespadají pod tuto vyhlášku tím následně i další věci pro vykonávání činnosti na těchto zařizení. Nepotřeboval bych tudíž zřejmě žádný doklad o odborné způsobilosti.



#112#


Název: Re: Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
Přispěvatel: Michal Slabý 21.04.2009, 15:11
Když budete výrobcem, tak si prostudujte zákon 22/1997Sb. Zařízení na malé napětí řeší pokud se nepletu nějaké nařízení vlády. Ale z hlediska živnosti vám nejlépe poradí na živnostenském odboru místního úřadu. Mohlo by se jednat o volnou živnost, na kterou nepotřebujete žádné odborné vzdělání.


Název: Re: Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
Přispěvatel: František Šohajda 21.04.2009, 17:22
Jak píše kolega....jen s tím poradenstvím moc nepočítejte  /alepoň u nás/....na  živnosťáku mají v tom hokej.......al e to mluvím jen za sebe!!.....nesmíme paušalizovat!


Název: Re: Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
Přispěvatel: Milan Illek 21.04.2009, 21:31
ČSN 33 0010, čl. 5. Elektrická zařízení se podle nebezpečí úrazu elektrickým proudem dělí na:
5.1
Silnoproudé zařízení- zařízení, v nichž při obvyklém užívání mohou vzniknout proudy nebezpečné osobám, užitkovým zvířatům, majetku a věcem.

5.2
Slaboproudá zařízení- zařízení, v nichž při obvyklém užívání mohou vzniknout proudy nebezpečné osobám, užitkovým zvířatům, majetku a věcem.

Zajímavé, že?


Název: Re: Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
Přispěvatel: Štefan Beláň 21.04.2009, 22:12
ČSN 33 0010, čl. 5. Elektrická zařízení se podle nebezpečí úrazu elektrickým proudem dělí na:
5.1
Silnoproudé zařízení- zařízení, v nichž při obvyklém užívání mohou vzniknout proudy nebezpečné osobám, užitkovým zvířatům, majetku a věcem.

5.2
Slaboproudá zařízení- zařízení, v nichž při obvyklém užívání mohou vzniknout proudy nebezpečné osobám, užitkovým zvířatům, majetku a věcem.

Zajímavé, že?

No zajímavě napsané.  :o
Já mám v normě ČSN 33 0010 v čl. 5.2 napsáno....uží vání NEmohou vzniknout proudy nebezpečné...  :)


Název: Re: Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
Přispěvatel: Milan Illek 22.04.2009, 02:17
Co uvádíte, je logické, ale na ČSN online je to tak, jak jsem napsal.


Název: Re: Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
Přispěvatel: Štefan Beláň 22.04.2009, 21:36
Hm, je vidět, že opírat se o textu ČSN online může být v některých případech pro revizního technika nebo projektanta docela riskantní. ::)

Normu si vytisknu, pak úředníci změní (opraví) textovou chybu a babo raď, co je správně. (zle)

PS: V tomto konkrétním případě je chyba naprosto jasná. :)