Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Pavel Tesař 08.03.2006, 10:46



Název: Vracím se k tématu o společném okruhu pro běžnou zásuvku a světlo v koupelně. Vzpomínáte si?
Přispěvatel: Pavel Tesař 08.03.2006, 10:46
Vracím se k tématu o společném okruhu pro běžnou zásuvku a světlo v koupelně. Jištěno 16A, FI-30mA, CYKY 3Cx2,5 a vypínač světla 10A. Požádal jsem server IN-EL ( ing. Kříž) o rozsouzení a zde je : K Vašemu doplňujícímu dotazu sdělujeme, že podle čl. 4.5 ČSN 33 2180 se spínače volí především podle napětí a podle očekávaného proudu. Jestliže spínač vypíná jeden spotřebič, stanoví se proud podle tohoto spotřebiče,jestliže vypíná několik spotřebičů, stanoví se podle všech spotřebičů. V každém případě je však nutno přihlížet k provozně zvýšenému proudu. To je však u spínačů určených pro žárovková svítidla samozřejmostí danou jejich technickou normou. Pro určení jmenovitého proudu spínače není tedy rozhodující, jakým způsobem je jištěný celý obvod, z něhož jsou svítidla spínaná spínači napájena. S tímto ustanovením souvisí i ustanovení 2.2.2 ČSN 33 2130, které uvádí prakticky stejný požadavek. Tam je ještě předepsáno, že předřazená pojistka (jistič) nesmí být na větší jmenovitý proud, než je jmenovitý proud spínače a jím ovládané zásuvky. Tento požadavek se však vztahuje pouze na zásuvky, které jsou ovládány spínačem, nikoliv na spínače ovládající přímo svítidla, takže to není váš případ. S pozdravem IN-EL Snad jsem to pochopil správně ?


Název: Re: Společný okruh pro koupelnu- ještě jednou ?
Přispěvatel: Štefan Beláň 08.03.2006, 16:41

TO: Tesař


Můžete mi říci, co nové jste se dověděl z odpovědi p. Kříže z IN-ELu.


Myslím si že se odpověď nijak neliší od odpovědí zde na elektrice.cz. Uvedenu zde část  z jiné diskuse.


 


Autor: Štefan Beláň ,  čas: 5.03.2006 12:51


Téma diskuse se poněkud rozšířilo. Pokusím se vnést trochu světla, do zbytečně vyhrocené diskuse, z hlediska jištění a použití vypínačů.


Jištění světelných a zásuvkových obvodů společným jističem je v zásadě možné. Je to otázka pouze dimenze vedení a jeho ochrana proti přetížení a zkratu - viz ČSN 33 2000-4-473 čl. 473.3N5 Jištění světelných a zásuvkových odboček obvodů.


 


Pro staré instalace s jedním jističem pro světla a zásuvky byl předepsaný max. jistič 10A. To již pro nové instalace neplatí.


Omezení jističe v závislosti na jmenovité hodnotě vypínače je pouze v případě, že je vypínačem ovládaná zásuvka, nebo jinak nedefinovaná velikost připojeného zařízení. V tomto případě je možné jistit obvod jističem max. dle jmenovité hodnoty spínače (vypínače). Pokud je vypínačem ovládané jasně definované zařízení o známé hodnotě, která odpovídá jmenovitému proudu vypínače, není velikost jističe vázaná na vypínač.  



Název: Re: Vracím se k tématu o společném okruhu pro běžnou zásuvku a světlo v koupelně. Vzpomínáte si?
Přispěvatel: Petr Moravec 08.03.2006, 22:13
To: Tesař
Děkuji za vaši iniciativu, ale kouknete-li se na původní diskusi na toto téma. Tak zjistíte že už vám nikdo neodporuje.