Diskuse Elektrika.cz

PROFI zóna. => OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy => Téma založeno: Pavel Koudelka 05.02.2006, 19:35Název: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Pavel Koudelka 05.02.2006, 19:35

V práci máme vedle sebe několik strojů (asi 20) v pěti řadách, nad
každým strojem jsou zářivkové tělesa, které jsou propojeny a ovládány z
jednoho místa tak, že se vždy zapne celá řada.

Chtěl bych v rámci úspor namontovat na každé těleso šňůrový vypínač na
dvojlince který by visel dolů a mohlo by se tím pádem vypínat každé
těleso zvlášť, aby se nemuselo svítit u strojů, které nejsou právě v
provozu.

Poruším nějakou normu?
                     
                             
                                                                 Název: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 06.02.2006, 09:28

Možná ano, možná ne

Pokud se jedná o osvětlení sloužící k celkovému osvětlení prostoru haly, podstupujete zbytečné riziko v případě úrazu - byla tam tma, tak jsem zakopl a tím vysvětluji zlomeninu....(soupis končetin)
V projektu vypínače nejsou, výpočet osvětlení přiložený k projektu počítá s kompletním osvětlením.

Záleží na vás, ale zkuste se nad tím zamyslet i z jiného úhlu pohledu než kWh/Kč

Pavel RNázev: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Jaroslav Kořínek 07.02.2006, 07:11

Pane KOUDELKO, pokud PROJEKTANT navrhl způsob osvětlení tak, aby svítila celá řada svítidel, měl k tomu asi svůj důvod (požadavek investora)vše bylo zapracováno do projektu a podle mne to má své opodstatnění. Třeba bezpečné nasvícení cesty a tak dál. Myslím, že bezpečnost a zdraví je přednější něž spotřeba energie. To raději dál neřešme, prostě pokud chcete změnu řešte jí s majitelem projektantem bezpečnostním technikem....Název: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 07.02.2006, 08:36

Hlavní osvětlení by mělo být rozsvěcováno naráz, u jednotlivých strojů může být navíc místní osvětlení, ovládané samostatně. U těch šňůrových spínačů dejte pozor, aby splňovaly požadavky na krytí el. přístrojů v prostoru, tyto spínače mají obvykle pouze IP20, což nemusí stačit.
Určitě by všechny tyto věci měl řešit projekt...Název: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 07.02.2006, 22:14

To: Koudelka
Ještě bych dodal k podmínkám uvedených v příspěvcích předcházejícíc h kolegů. Je nutno dodržet, aby poměr místního osvětlení pracoviště a celkového rovnoměrného osvětlení provozu nebyl větší než asi 3 : 1, tzn.,  aby se pracovnící s osvětleného pracoviště nedívali do "tmy".Název: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Štefan Beláň 08.02.2006, 22:44

Nemůžu odolat, abych pro zpestření dané diskuse neuvedl obrázek prodlužováku zhotoveného z kabelu CYKYL se šňůrovým vypínačem.

Snad to bude vidět.Název: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Milan Selezan 08.02.2006, 22:48

Chyba v tomto prípade nastala už pri riešení koncepcie osvetlenia, keď je riešené zapnutím všetkých svietidiel haly. Hala by sa mala rozdeliť min. na 2 okruhy, na hlavné a pomocné (postačuje pri upratovaní a pod.). Rozhodne keď by sa mali zapínať miestne svietidlá len pri každom stroji, tak by nebola dodržaná intenzita osvetlenia, kde sa ráta aj s príspevkami susedných svietidiel. Ďalej keď sa jedná o stroje točivé, tak je potrebné dať pozor na stroposkopický efekt, ku ktorému pri osvetlením s jedným svietidlom nad strojom môže dôjsť.Název: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: štěpán škriečka 21.02.2006, 13:10

To: pan Koudelka Pavel.


Vážený pane,


celkové ovětlení je /mělo by být/ navrženo s ohledem k provozním podmínkám a potřebám.


Píšete, že se ovládá celá řada. V praxi se u točivých strojů provádí celkové osvětlení a to odpovídá práci a pohybu v okolí těchto strojů. Potom je provedeno dosvícení například pro jemnější práci.


U točivých strojů kde se používá zářivek anebo výbojek hrozí nebezpečí stroboskopické ho jevu /tím že tyto světelné zdroje blikají dojde k tomu, že pokud otáčky stroje docílí rychlosti blikání, tak se nám jeví stroj jako by se netočil/ a proto se tyto světla pravidelně rozdělí v zapojení na jednotlivé fáze.Případně se dosvítí žárovkovými svítidly. 


To je jedno nebezpečí a druhé spočívá v tom, že když osvětlíte pouze stroj tak vznikají velké rozdíly v osvětleném a neosvětleném prostoru. To znamená, že člověk který odchází od stroje je oslepen a vchází do tmy kde si v lepším případě rozbije hubu. Rozhodně bych vám doporučil toto projednat s nějakým projektantem, který je schopen navrhnout levnější osvětlení. Název: Re: Mohu namontovat na každé svítidlo u stroje šňůrový vypínač?
Přispěvatel: Jaroslav Kořínek 21.02.2006, 20:19
<p>Pane Beláň je to vidět! Skoro bych řekl, že je to z města O a fabriky H. Podobný udělátko jsem vyhodil i s varnou kovicí,vypínač 6A/230, příkon konvice 2000W/230V, škoda, nesfotil jsem.</p>