Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Kouba Tomáš 15.12.2008, 14:33Název: Může ČEZ vyžadovat přemístění elektroměru ?
Přispěvatel: Kouba Tomáš 15.12.2008, 14:33
V naší ulici máme rozvod elektřiny dráty na sloupech. Některé jsou ale už dost zrezlé a se sousedy se začínáme obávat jejich zřícení na naše domy.
Byli jsme kvůli tomu i na elektrických podnicích, kde nám řekli že o problému vědí a plánují rekonstrukci.
Jako perličku pak přihodili že budou elektřinu zakopávat do chodníku a všichni si musíme přendat elektroměry do plotu (máme je teď v předsíních), rozkopat zahrady kvůli přívodům, omítky a i rozvody doma.
Elektroměry na ulici nechceme, dostane se k nim každý, zamknout se nesmí a mám z jiného domu zkušennost že opilci cestou z hospody se baví jejich vypínáním a odtrháváním plomb.

Na to nám na ČEZ řekli ať tedy neřešíme jejich sloupy a oni nám nechají elektroměry jak jsou. Tahle varianta se nám ale také nelíbí, mají právo nás nutit k těmhle přestavbám a zásahům do domu ? Sám mám letos udělanou novou omítku a těžko mi jí někdo zaplatí (o dalších úprávách ani nemluvím).


Název: Re: Může ČEZ vyžadovat přemístění elektroměru ?
Přispěvatel: dolac 15.12.2008, 22:00
Na to nám na ČEZ řekli ať tedy neřešíme jejich sloupy a oni nám nechají elektroměry jak jsou.
Myslím, že je to neseriózny prístup nejakého pracovníka, a že by vám to takto oficiálne určite nikto od Vášho distribútora nepovedal. Nech vám to dá písomne.
Je povinnosťou majiteľa vedenia udržiavať ho v prevádzkyschop nom a bezpečnom stave. Druhá vec je, že či je toto vedenie naozaj v tak hroznom stave, ako uvádzate.  Asi by to mal posúdiť niekto iný. Distribútor by vás nemal nútiť preložiť meranie. Ibaže by to urobil na vlastné náklady. 


Název: Re: Může ČEZ vyžadovat přemístění elektroměru ?
Přispěvatel: Tomáš Jarovec 15.12.2008, 22:57
Obávám se, že návrh ČEZu je logický. Aby mohli provádět údržbu nebo rekonstrukci, musíte jim to umožnit. Pokud je důvodem k rekonstrukci špatný stav, zaviněný distributorem, měl by ji platit distributor. Pokud je důvodem rozmar odběratele, pak musí platit odběratel.

Požadavek na umístění elektroměru do plotu má svůj důvod, zajištění proti vandalům je však slabinou. Správně by měla být namontována skříň s okénkem, od které by měl klíče pouze majitel, případně i distributor (to by ale byl pořádný archiv klíčů).


Název: Re: Může ČEZ vyžadovat přemístění elektroměru ?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 16.12.2008, 07:02
ČEZ může všechno a udělá si to podle svých představ!
Přijeďte se podívat do Blížejova na Domažlicku. Rok v provozu nová silnice, rok rozkopané chodníky, rok se čekalo, než ČEZ začne realizovat plánovanou akci, položí do chodníku kabely, elektroměry přemístí do skříní na hranici pozemku,... Momentálně se na tom pracuje, ale jen v části obce, všude to nebude!


Název: Re: Může ČEZ vyžadovat přemístění elektroměru ?
Přispěvatel: Antonín Bartoš 16.12.2008, 11:21
Přemístění elektroměru "na místo přístupné" je pouze požadavkem příslušných energetických závodů, podle mého není podpřen žádným zákonným předpisem.
Pouze ČSN 33 2130 uvádí, že elektroměr musí být na místě přístupném. Já si to vykládám tak, že toto místu přístupné je dejme tomu na chodně, přístupné (po zpřstupnění t.j. otevření dveří) pro odečítatele nebo pro elektrikáře. Elektroměr by neměl být na schodišti, aby schody omezovaly práci s elektroměrenm, ev. odečítání. 

Pro vážného zájemce bych mohl poskytnout rozhodnutí ministerstva pro hospodářskou soutěž, na základě kterého podnikatel na jižní Moravě vyhrál spor s JME, které požadovaly přemístění elektroměru na hranici pozemku. 


Název: Re: Může ČEZ vyžadovat přemístění elektroměru ?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 16.12.2008, 11:55
Zákon 458/2000 Energetický zákon
§29 Chráněný zákazník
odst. 2. Chráněný zákazník je povinen

a)  řídit  se  podmínkami  připojení  a  dodávek  elektřiny stanovenými prováděcím   právním   předpisem   a   Pravidly  provozování  příslušné distribuční soustavy,
.....
d) umožnit  provozovateli  distribuční  soustavy  instalaci  měřicího zařízení a přístup k měřicímu zařízení,

Tolik zákon, přeberte si to jak umíte, poznámka na okraj druhy  měřicího
   zařízení,  způsob  jeho  instalace, umístění a další podrobnosti měření
   obsahují   Pravidla   provozování   přenosové  soustavy  nebo  Pravidla
   provozování příslušné distribuční soustavy
,