Název: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Martin Šedivý 18.12.2005, 16:23 Nedávno jsem se setkal s návrhem vytápět objekt infračervenými topnými panely. Nemá někdo zkušenosti s tímto způsobem vytápění? Díky Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Martin Dostál 19.12.2005, 16:27 V naší firmě jsme tyto topné panely použili k temperaci místnosti s materiálem s nebezpečím výbuchu.Jejich povrch totiž není moc horký.Ale jiné vhodné použití, aby byl dobrý poměr cena/výkon mne nenapadá. Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Josef Křemen 19.12.2005, 18:38 Ptal jsem se na to - za rohem mi sídlí firma Redwel, zabívající se distribucí tohoto topení. A jestli mohu svůj názor. Nevytopí prostor jako klasické topení, ale navozují iluzi tepla. S příkonem se počítá asi se třetitinovým než u přímotopu tzn. asi 10W na 1 m3. (Kde jsou fyzikální zákony) Viděl bych použití např. v domě se starou instalací (hadry v trubkách) na přechodnou dobu. Na vytopení místnosti 20 m2 stačí asi 500W a to stará instalace utáhne. Na topení v domě asi 6+1 s původní instalací z r. 1965 stačí kolem 3,5kW. Ale než toto tak je skoro výhodnější tepelné čerpadlo.... Náklady na infratopení v tomto domě odhaduji asi na 120000 Kč. Cena topných těles se pohybují někde mezi 10 - 50 tisíci. Takže na přechodnou dobu to asi není to pravé. :-) Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Jaroslav Hasala 19.12.2005, 20:24 Infratopidla neohřívají vzduch, ale předměty (osoby). Na podobném principu fungují tzv. EKOSUNy (stropní), více používané cca před 12 - 15 lety, v době boomu elektrického vytápění. Moc dobré zkušenosti s tímto ovšem nemám, samo o sobě nic moc. Dobrá byla kombinace stropní EKOSUN + podlahové topení. Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Martin Šedivý 20.12.2005, 08:54 Díky za postřehy, zůstaneme u klasického vytápění prostřednictví m radiátorů, tam se dá alespoň zaměnit kotel. Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely třeba Redwell? Přispěvatel: Milan Karvánek 03.11.2006, 15:12 Kolegové oživuji toto téma. Řeším požadavek zákazníka, který zmíněné vytápění požaduje do staršího domku (smíšené cihlové a částečně kamené zdivo) jako jediný zdroj tepla. Prezentace na http://www.redwell.cz nevypadá zle, ale nemám s tím zkušenost. Pro kubaturu celého domu 213,2mm3 je doporučován prodejcem el.příkon 4,65 kW. Mě se to zdá málo, jaký na to máte názor?
Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Jozef Halás 03.11.2006, 19:34 Známy to mal namontované a nič moc.
Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Jaroslav Hasala 03.11.2006, 20:10 Už jsem se s tím také znovu setkal, na obytnou (vytápěnou) plochu cca 85 m2 byl vypočítaný příkon necelé 4 kW. Návrh dělala specializovaná firma, předpokládám, že vědí co říkají :)
Mě osobně se to zdá málo, rozhodně to nebude fungovat ve stylu "teď je mi zima, zatopím si...", bude to mít pomalý start. Otázkou je, jestli to bude dostatečné i při extrémních podmínkách, jaké byly např loňskou zimu. Samozřejmostí je velmi kvalitní tepelná izolace objektu. Osobně bych asi nespoléhal jen na tento systém, nebylo by od věci doplnit nějaké samostatné okruhy pro případnou montáž jiného systému (např. konvektory). Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Štefan Beláň 04.11.2006, 15:52 <p>Díky za postřehy, zůstaneme u klasického vytápění prostřednictví m radiátorů, tam se dá alespoň zaměnit kotel.</p> TO: Šedivý Klasické teplovodní topení má jednu nenahraditelno u přednost. Tou předností je, že si můžete nastavit povrchovou teplotu topných těles a tím dosáhnout komfortnější způsob vytápění. (jednicka) To zatím žádné elektrické topení (mimo elektrokotle), včetně Redwell, neumí. :'( Název: Re: Má někdo zkušenosti s infra panely? Přispěvatel: Honza Vácha 05.01.2009, 08:53 Před časem jsem byl před volbou změny vytápění za nákladné přímotopy ve svém RD. Téma této diskuse jsem si vzal sebou k prodejci infratopení. Redwell s.r.o. již není prodejcem infrapanelů a zabývá se prodejem pouze izolačních barev, současný dovozce pro ČR sídlící v Praze mi v kostce odpověděl toto:
10W/m3 je nesmysl pro běžné RD bez 15-20cm izoalace a rekuperace. Bežně se počítá 20-25w/m3 pro nůj cihlový dům 45cm na severu zateplený 8cm polystyrénu. Dostal jsem i nějaké reference které jsem si oběhl v Kolíně a Brandýse n. Labem. Všichni spokojení. Iluze tepla je nesmysl, pouze se topí na méně stupňů celsia protože teplo není konvekcí hnáno ve velkém ke stropu. Rozdíl teplot je cca 1-2°C což jsem si na referencích ověřil u 2,7m stropu. Infratopení ohřívá i podlahu a tak od nohou máme tepleji než v případě použití radiátorů. Je to nutné si vyzkoušet abyjste věděli o čem mluvím. Na trhu je prý i několik prodejců neznalých základů infratopení a s výrobky nevalné kvality, kteří jsou zdrojem nespokojených zákazníků. Při konzultaci u jiné firmy jsem v tomto tvrzení byl ujištěn. Návrh topení mám, viděl jsem topení i v provozu v reálných podmínkách, jeden panel jsem si koupil zkoušku do dětského pokoje a po cca 3 týdnech jsem spokojený... ačkoliv je pořízení dražší než u jiných podobných výrobků, pravděpodobně si vybavím větší část dalších prosor. Novinkám zdar! |