Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Jan Novák 23.11.2005, 14:40Název: Jistí se plynový kotel samostatně?
Přispěvatel: Jan Novák 23.11.2005, 14:40

Zajímalo by mě jak se jistí plynový kotel pro ohřev vody a vytápění objektu. Jistí se samostatně? A proč ?Název: Re: Jak se jistí plynový kotel ?
Přispěvatel: Libor Cr. 23.11.2005, 16:52

Nejsem RT tak nevím podle kterých norem, ale vím že se to má dělat na samostatné jištění a že revizní technik plynových zařízení to vyžaduje (bude po vás chtít revizi elekro). Hodnota jištění (A) je uvedena v manuálu výrobce kotle max. tak 6A, kotel s větším požadovaným jištěním jsem nezapojoval.Název: Re: Jak se jistí plynový kotel ?
Přispěvatel: Petr Moravec 23.11.2005, 17:25

Ano
Bývá to popsané v technických podmínkách kotle.
A pokud není uvedena hodnota předřazeného jištění, tak ani jištění 16A, pokud je použit
CYKY 3C×2,5 a impedance smyčky vyhovuje, není závadou.
Ale jak uvádí p. Libor Cr  
používá se častěji CYKY 3C×1,5 A jištění 10A. (nechtějte po mě nové značení kabelů :-).)

PS:
Pokud některý RT vyžaduje 6A, tak se nechám rád poučit - Já to zatím nikde nenašel.
Samozřejmě kromě návodu pro instalaci kotle.Název: Re: Jak se jistí plynový kotel ?
Přispěvatel: Libor Cr. 23.11.2005, 20:46Samozřejmě 6A po mě žádný RT bezdůvodně nevyžaduje, jištění
osazuji buď podle údaje (A) v manuálu a když není uveden,  vycházím z
příkonu (W) který je uveden vždy. Pokud nemám manuál ani jinou možnost odvození
jištění (A) dávám 6A což je pro jištění kotle včetně oběhového čerpadla dostačující.
Název: Re: Jistí se plynový kotel samostatně?
Přispěvatel: 07.08.2006, 02:56

Nevím, jaké jsou dnes plynové kotle, ale ten náš z roku 1992 je napojen na zásuvku 230V. A podle normy je zásuvkový obvod jištěný podle typu kabelu, bez ohledu na spotřebič. V našem případě je to AYKY 2x2.5, takže 10A.

Navíc uvnitř toho kotle je na přívodním vedení pojistka 0.8A, takže to myslím jde připojit na naprosto cokoliv - klidně i 32A, když bude zásuvka a její přívod v pořádku. :-)Název: Re: Jistí se plynový kotel samostatně?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 07.08.2006, 10:23

Pro připojení plynového kotle je vyžadována revize zásuvky, ze které bude kotel připojen. Jde o to, aby byl kotel připojen do zásuvky, která vyhovuje předpisům, tím se omezí riziko možných závad. Dříve bylo něco podobného vyžadováno i u automatických praček.


V podstatě tedy záleží čistě na přístupu revizního technika, jestli revizi napíše "bez závad".


Osobně nevidím žádný zvláštní důvod, proč by měl být okruh pro kotel samostatný. Určitě ne kvůli příkonu, spíše z provozních důvodů.Název: Re: Jistí se plynový kotel samostatně?
Přispěvatel: Milan Selezan 07.08.2006, 17:39

Predpis vám neprikazuje samostatný istič pre plynový kotol, ale je to praktické. Jednak z hľadiska bezpečnosti pri oprave a pod. vypnete si len ten jeden spotrebič ,  ale hlavne z dôvodu, že v prípade vypnutia ističa pri poruche iným spotrebičom na tomto obvode dôjdete domov do nevykureného bytu.Název: Re: Jistí se plynový kotel samostatně?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 07.08.2006, 21:03

Pokud je spotřebič konstruován pro napojení do zásuvky 230 V 16 A, tak je jasné, že vyhovuje jištění zásuvky až 16A.
Pokud je v manuálu napsáno požadované jištění menší (většinou z důvodu odjištění čerpadla) a pokud je vyžadována revize zásuvky svědčí to jen o neschopnosti výrobce zajistit konstrukcí výrobku jeho bezpečnou funkci.
Ale to již tady v jedné diskuzi proběhlo.Název: Re: Jistí se plynový kotel samostatně?
Přispěvatel: Jan Němec 10.08.2006, 12:00

Setkával jsem se s tím, že není možné u některých plynových kotlů zaměnit fázový a střední vodič, jak to jde u většiny spotřebičů - viz staré rozdvojky.
Možná to je další důvod pro vyžadované revize zásuvek pro plynové kotleNázev: Re: Jistí se plynový kotel samostatně?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 10.08.2006, 15:18

Výrobci, kteří mají spotřebič s připojením na typizovanou zásuvku 230V a zároveň determinují umístění fáze a středního pracovního vodiče na své vidlici ve smyslu "vpravo-vlevo" s tím, že tyto nelze zaměnit, nemohou svým výrobkem splňovat evropské technické normy. V evropských normách není předepsáno, kde musí být v zásuvce fáze a kde střední pracovní vodič, determinován svou polohou je jen a jen ochranný vodič PE. Výrobci, kteří používájí k připojení k el. energii typizované zásuvkové spojení tedy musí mít svůj výrobek ošetřen tak, aby bylo možno fázi a střední pracovní vodič zaměnit, aniž by to mělo vliv na funkci a bezpečnost výrobku. Pokud tomu tak není, neměl by takový výrobek na našem trhu co pohledávat.