Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Otakar Dosbaba 10.06.2005, 16:47



Název: Je potřeba chránič na venkovní prozatímní osvětlení?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 10.06.2005, 16:47

Předpokládám že ano, ale... Nastává období konání kulturních akcí pod širým nebem v různých amfiteátrech a tak zde bývá potřeba mj. přechodně zřizovat prozatímní pracovní a orientační osvětlení. Jedná se o časté zavěšování svítidel a kabelů na stromy a náhodné konstrukce, tedy umístěné mimo dosah nepovolaných osob. Optimální je zde samozřejmě soustava svítidel a spojovacích prvků v krytí IP54, svítidla navíc provedené ve tř. II. a pečlivá práce. Je i v tomto případě fíčko nutné? Je ale v praxi běžné, že uvedené optimální řešení rozvodu takto není realizováno, ať už z finančních důvodů nebo z důvodů "vyhovujícího řešení" z let minulých, svítidla a rozvody jsou ve třídě I a starší spojovací prvky již svojí těsností nezaručí příslušné krytí. O výchozí revizi před uvedením tohoto osvětlení do provozu si mohu tak leda ve většině případů jen nechat zdát, obzvláště u soukromých majitelů vesnických hospod, v jejichž areálu se třeba akce koná. Z tohoto a dalších podobných důvodů (případná manipulace se zapnutým svítidlem, vandalismus a pod.)jsem chránič do speciálního obvodu navrhovaného přenosného rozvaděče (obdobného staveništnímu, ale s více obvody a chrániči)nechal vestavět. Co ale ve chvíli, kdy se během noci dostane do svorek svítidla či krabice malé množství vody, vybaví chránič a několik stovek lidí tak zůstane rázem potmě? (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) předem za názory.



Název: Re: Je potřeba chránič na venkovní prozatímní osvětlení?
Přispěvatel: Štefan Beláň 11.06.2005, 15:22

To: Dosbaba

Předpokládáte dobře. Na tato zařízení je i samostatná norma ČSN 33 2000-7-711/únor 2004 "Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - Výstavy, přehlídky a stánky"

Dokonce se požadují chrániče dva. Na přívodu (na začátku) max. 300mA se spožděním nebo selektivní a pro zásuvky do 32A a  všechny konečné obvody chránič 30mA (mimo světelné obody nouzového osvětlení). Takže bez chrániče ani metr instalace.

Vaše dilema s osvětlením je v případě velkého nebezpečí nutné řešit nouzovým osvětlením.



Název: Re: Je potřeba chránič na venkovní prozatímní osvětlení?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 11.06.2005, 16:59

To Dosbaba:

"Co ale ve chvíli, kdy se během noci dostane do svorek svítidla či krabice malé množství vody, vybaví chránič a několik stovek lidí tak zůstane rázem potmě?"

V tomto případě bych určitě nestavěl spolehlivost nad bezpečnost, obzvlášť u většího počtu lidí, navíc když jejichž svéprávnost může být ovlivněna zkonzumovaným alkoholem....
:-)

Spíše tedy nouzové osvětlení, tak jak psal p. Beláň.



Název: Re: Je potřeba chránič na venkovní prozatímní osvětlení?
Přispěvatel: Milan Selezan 12.06.2005, 10:53

Navrhujem kombinovať osvetlenie nie čiste len núdzovými svietidlami, ale na vybraných exponovaných miestach kombinovanými svietidlami, ktoré sú podobné núdzovým. Tie sa používajú na základné osvetlenie a pri výpadku napätia sa automaticky zapnú ako núdzové. Vyžadujú si však o 1 žilu naviac a raz za mesiac je treba ich nechať zapnuté na úplné nabitie, keď sa nepoužívajú dlhšiu dobu.



Název: Re: Je potřeba chránič na venkovní prozatímní osvětlení?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 12.06.2005, 16:59

Ten mobilní rozvaděč, co jsem navrhoval, má řešen obvod pro orientační osvětlení tak, že obsahuje "přepínací" dvoupólový stykač. Ten se při výpadku napájení rozvaděče přepne klidovou polohou na přívodku 230V/16A, do které se za tímto účelem může připojovat záložní agregát. Takto tedy může orientační osvětlení sloužit i jako nouzové a v tomto případě není ani připojen příslušný chránič, který je zapojený ještě před stykačem. Pro hlavní pracovní osvětlení o větším příkonu je rozvaděč vybaven k tomu určenými okruhy s vlastním jištěním a chráničem. Při návrhu jsem samozřejmě ČSN 33 2000 7-711 měl, akorát tu byl zase ten rozpor mezi častou zkušeností z praxe a možnou skulinou v některé z ČSN, co nemám k dispozici. Tedy abych se nemusel pak s někým dohadovat o tom, že pro zmiňované osvětlení (pokud není nouzové) chránič být nesmí právě z důvodu možného výpadku. Je mi samozřejmé, že bezpečnost z hlediska úrazu el. proudem je "až v první řadě". Řešení nouzového osvětlení tímto způsobem se mi zdá o mnoho dostupňější, než se pokoušet postupovat dle ČSN 33 2420, 2410, ND ESČ 33.01.03 a pod. Nedovedu si totiž moc dobře představit, jak někdo, obzvláště z řad "drobných" soukromých provozovatelů či agentur, instaluje po stromech v okolí svého, příp. najatého "amfáče" desítky poměrně drahých svítidel s vlastním zdrojem, příslušného krytí a značným světelným výkonem. S mobilní instalací 24V "nouzáků" jsem se setkal jen vyjímečně, to byla ale spíše instalace pevná, i když jen sezónní.
Pane Beláň, ten hlavní chránič 300mA musí být na přívodu rozvaděče i v případě, že všechny výstupní okruhy již svůj chránič mají? Doufám že ne, hlavní přívodka je 125A, asi by to byl problém tam nacpat, navíc se mi jeví v případě jako nadbytečný. Chrániče jsou po více sekcích, zásuvky do 32A včetně mají 0,03A a zásuvky 63A mají každá svůj 0,3A. Bez fíčka nic ven již nevede. Vycházím z toho, že teoreticky by hlavní selektivní fíčko 0,3A mělo být na výstupu elektroměrovéh o rozvaděče, do kterého se mnou navrhovaný rozvaděč připojuje, přívod je již samozřejmě TN-S.