Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Boris Dekanovský 07.02.2005, 13:56



Název: Odpojení stavby při požárním zásahu
Přispěvatel: Boris Dekanovský 07.02.2005, 13:56

Hasiči v Plzeňském a Karlovarském kraji na základě "vyhlášky č. 137/1998Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu, §45 Elektrické přípojky a vnitřní rozvody silnoproudé a telekomunikačn í, odstavec 6) Každá stavba musí mít trvale přístupný a viditelně trvale označený hlavní vypínač elektrické energie" požadují možnost vypnutí celého objektu při "mokrém" požárním zásahu.
Má někdo zkušenosti z řešením u bytových domů?



Název: Re: Odpojení stavby při požárním zásahu
Přispěvatel: vladimir vaněk 07.02.2005, 17:09

Já si myslím, že toto řeší přípojková pojistková skříň bytového domu na přístupném místě s předepsaným označením a místní předpis pro provoz domu.



Název: Re: Odpojení stavby při požárním zásahu
Přispěvatel: Štefan Beláň 07.02.2005, 23:07

Tak jako k autohavárii vyjíždí policie, požárnící a záchranka, tak i k požárům mají vyjíždět požárnící, policie, záchranka a energetici. Vypnutí objektu při mokrém zásahu vyžaduje většinou vypnutí i přípojky ev. distribuční sítě a to mohou provádět pouze pracovníci energetiky.
Trochu jiná situace je u nových rodiných domků, kde je elektroměrový pilíř v oplocení a je mimo zónu mokrého zásahu požárníků. Tam to může vypnout i laik  ( požárník ) jističem před elektroměrem.
Nedovedu si představit jiné řešení!
Pokud máte na mysli požáry u velkých objektů, kde jsou důležitá elektrická zařízení nutná pro evakuaci a zásah požárníků ( požární čerpadla, evakuační výtahy,  větrání atd. ) ,  tak to je na delší diskusi. Toto je řešeno již v projektové dokumenatci.



Název: Re: Odpojení stavby při požárním zásahu
Přispěvatel: Petr Doležal 09.02.2005, 07:24

v 70tých letech, kdy jsem ještě projektoval bytovou výstavbu bylo zvykem instalovat tzv. rozvaděč CO,  (CO jako civilní obrana),  který v podstatě vypínal stoupačku (tím i všechny byty) a nepodstatné společné prostory (prádelna, sklepy a pod). Výtah a osvětlení chodby se v tomto rozvaděči nevypínaly.
Aby kdejaký hejhula z legrace tento rozvaděč z ulice nevypínal, byl umístěn za vstupními dveřmi (předpokládálo se, že jsou zamykané)a mám pocit, že nebyl lehce otevíratelný. Hasiči (tenkrát požárníci) si měli poradit sekerkou (snad visací zámek).



Název: Re: Odpojení stavby při požárním zásahu
Přispěvatel: Milan Selezan 09.02.2005, 11:22

U obytných domov sa dávala a poistková rozvodná skriňa (RIS, PRIS, HDS)pri vstupe do každého vchodu. Odtiaľ sa napájala vstupná JOB-ka, kde je hlavný istič spoločných priestorov s meraním spotreby a niekedy aj poistky pre stúpačku do JOB-iek na podlažiach pre elektromery bytov. Poistky v hlavnej domovej skrini pri vchode plnili aj úlohu hlavného vypínania vchodu. V súčasnosti podľa podľa mojej skúsenosti to je rovnaké, ale sa požaduje poistkový odpínač namiesto obyčajných spodkov (nestačí ich opatriť krytkou na IP20). Požaduje to však už rozvodný závod, takže hasiči to už nežiadajú.



Název: Re: Odpojení stavby při požárním zásahu
Přispěvatel: Pavol Papco 09.02.2005, 14:24

Na Slovensku plati STN 34 3085. Pri požiarnom zásahu  vypnuť silový rozvod môže poverený pracovník, vyškolený príslušným ERZ. Budem rád ak vám to pomôže.