Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Michal Brandtner 14.06.2008, 02:33



Název: Jaké jsou vaše zkušenosti s vysušováním pohonů 6kV při nevyhovujícím „Riz“ ?
Přispěvatel: Michal Brandtner 14.06.2008, 02:33
Jak nejjednodušeji vysušit motor 6kV s ohledem na ČSN 350010? Když vezmete v úvahu, že máte vysušit veliký stator motoru v hodnotě několik set tisíc a způsob nuceného stejnosměrného napětí je v tomto případě nedostačující ( velmi pomalé vysušování ). Jakou by jste zvolili metodu vy, budete-li chtít regulovat zatížení a tím i max. teplotu vinutí, kterou nesmíte překročit? Předem díky.


Název: Re: Jaké jsou vaše zkušenosti s vysušováním pohonů 6kV při nevyhovujícím „Riz“ ?
Přispěvatel: Štefan Beláň 14.06.2008, 08:51
TO: Brandtner

Jak jste již uvedl, stator motoru v hodnotě několik set tisíc, ten si zaslouží ověřený postup a potřebný čas.  8)

Každé urychlení v sobě nese určité riziko. Kdyby mi někdo radil cokoliv jiného, s extrémním zkrácením času, nikdy bych to riziko na sebe nevzal, a věřím, že i Vy také ne. ;)


Název: Re: Jaké jsou vaše zkušenosti s vysušováním pohonů 6kV při nevyhovujícím „Riz“ ?
Přispěvatel: Martin Kurka 15.06.2008, 08:07
Vážený pane Brandtnere,
obecně k vysoušení potřebujete převést vázanou vodu na vodní páru a vzniklou vodní páru ve směsi se vzduchem vyvětrat z vlhkých míst - teda z vinutí.
Takže největší urychlení je motor rozebrat, postavit někde ve velmi teplé místnosti stator jako komín, ze spodu foukat horký vzduch tak, aby procházel hlavně kanály kolem vinutí. Při tom  zaizolovat tepelně z venku stator, aby i železo mělo teplotu, která nebude příliš odebírat teplo z vinutí. 
Pak za měření teploty někde co nejblíže jádru vinutí přitápět i vnucením ss proudu (malého či nízkého napětí) do vinutí.
Ale před tím je nutné si uvědomit, nebo změřit, jaká to byla vlhkost, která do vinutí vnikla. Jestli to byla vlhkost s nečistotami (i chemickými),  pak po pracném vysušování na tom budete jako před ním, protože izolaci zhorší zbylé pevné úsady.
vn motory se profukují speciálními chemikáliemi, které vážou vodu a nečistoty.
Pak se teprve po vyčištění motory suší.
Dělají to celé a zakázkově specializované firmy, které se motají kolem důlních elektromotorů např
http://www.d5.trz.cz/index.php?menu=de
http://www.elsev.cz/cz/cz_b_14.asp
http://www.elsev.cz/cz/cz_b_09.asp
Co se týče teorie diagnostiky vn motorů, asi nejlépe této problematice rozumí na VŠB Ostrava (Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Fakulta elektrotechnik y a informatiky).
Existují i speciální měření izolačního stavu přes frekvenční charakteristik u - měřením  vysoko-středo a nízkofrekvenčn ím vysokým napětím - ty zjistí, v které části izolace ta voda je. On obyčejným přístrojem měřený izolační odpor může být chybně změřený - ale to asi není váš případ.
Speciální měřicí přístroje existují
http://www.tmvss.cz/programma/izolace.html
ale k nim potřebujete odborníky a se zkušenostmi, třeba
http://www.orgrez.cz/?section=divize_labor
(nebo ty Ostraváky, Karviňáky, Litvíňováky, Mostečáky...)
Co se týče vysušování vinutí ss proudem, bez teplotního čidla zavinutého do jádra vinutí nemůžete zjistit teplotu v nejteplejším místě vinutí a to je poměrně kritické místo, kde je teplota mnohem mnohem vyšší než na povrchu.
Vše ostatní je věštění z křišťálové koule. Například určování teploty vinutí ze  změny jeho odporu se vzrůstajicí teplotou je prakticky nepoužitelné, protože odpor mědi vinutí se mění v čase jinak v jádře a jinak na povrchu, takže vám zbudou jen matematické modely teploty pro konkrétní motor a pro konkrétní podmínky (poloha, rozebrání...)
Bez této úvahy se můžete řídit jen výkonovou úvahou podepřenou zkušenostmi získanými na obdobném motoru s teplotním čidlem - kolik smíte pustit ss příkonu ve W do ohřevu 1kg mědi vinutí, aby dodávaný příkon ss vinutí vyzářilo vinutí při nepřekročení teploty jádra vinutí. A to jsou zkušenosti pro konkrétní typ stroje.
Tohle vše ode mne jsou takové obecné rady do pečiva,. Je to zkrátka problematika pro specializované firmy se zkušenostmi, nějak se na to vysokanapěťové bratrstvo navažte, třeba vám tu někdo poradí, kde začít, jestli na ABB Brno či jinde.


Název: Re: Jaké jsou vaše zkušenosti s vysušováním pohonů 6kV při nevyhovujícím „Riz“ ?
Přispěvatel: Petr Doležal 15.06.2008, 08:49
Jestli jste z okolí Brna ,  tak také:
Pokud vám ovšem nejde o sušení vlastními silami.


Název: Re: Jaké jsou vaše zkušenosti s vysušováním pohonů 6kV při nevyhovujícím „Riz“ ?
Přispěvatel: Michal Brandtner 16.06.2008, 00:55
Velice vám všem (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za projevený zájem o tuto problematiku, rovněž tak za vaše názory a odkazy. Jen bych rád podotknul, že většinou pohonů 6 kV nelze rozebírat pro vysušení vinutí a to především z technologickýc h, časových a ekonomických důvodů. Musíme tedy přistupovat k bezdemontážním u vysušování pohonu a následné diagnostice. Otázkou je jak nejrychleji, spolehlivě a bezpečně vysušit vinutí? Je možné použít nucené střídavé napětí? Existuje pro toto vysušování mimo svářečky nějaké speciální zařízení? Předem (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za vaše příspěvky. S pozdravem M. Brandtner.