Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Václav Hlom 23.08.2004, 21:55



Název: Problematika základnového zemniče
Přispěvatel: Václav Hlom 23.08.2004, 21:55

dostal jsem se k problematice týkající se základnového zemniče v rodinném domku. Z výše uvedených příspěvků v diskuzním fóru, jsem došel k názoru, že je lepší z hlediska zemního odporu umístit zemnič pod základy do hlíny než do základů do betonu. Chtěl bych vědět zda základnový zemnič lze použít pro hromosvod i pro připojení uzemnění do hlavní ochranné přípojnice v domku. Nevím jakým způsobem by se v tomto případě obě soustavy připojili - každá zvlášť? Jak se provádí izolace zemniče Fe-Zn při průchodu země-vzduch ? Stačí jako izolace zemniče při průchodu země- beton asfalt?



Název: Re: Problematika základnového zemniče
Přispěvatel: Pavel Horský 23.08.2004, 21:55

Základový zemnič je sestrojen ze zemnící pásky FeZn 30x4.Jelikož se prodává v klubech cca.25 a 42m,je většinou nutné tyto pásoviny spojit a to co spoj to dvě svorky SR2b.Z takto sestrojeného zemniče se pak provedou vývody pro napojení hromosvodu drátem FeZn10,jenž jsou k zemniči připojeny v každém bodě dvěmi svorkami SR3b.Ze zemniče rovněž napojíme
pásovinou FeZn 30x4 nebo drátem FeZn10 ochrannou přípojnici.Vše chny spoje a přechody země-vzduch je nutné opatřit proti korozi,což určitě splňuje Vámi udávaný asfalt.



Název: Re: Problematika základnového zemniče
Přispěvatel: Miroslav Bardoděj 23.08.2004, 21:55

U základových zemničů se ale dotává do kolize pohled elektrikářský a stavařský. Je jasné, že z hlediska zemního odporu je lepší, když bude zemnič v kontaktu s hlínou, ale to si dovedu představit pouze tak, že se ve vybagrovaných základech vykope rýha, v ní se zemnič sestaví, potom se to zahází a teprve potom se betonuje. To je ale v rozporu s požadavky stavařů, že základová spára vyžaduje zvláštní ohled, takže se obvykle po vybagrování okamžitě zalévá malou vrstvou betonu. Je nežádoucí nejen dlouhodobé ponechání základové spáry na pospas povětrnostním podmínkám, ale jakékoliv výkopy pod její úroveň a zpětné zasypávání. Samozřejmě, záleží na druhu podloží, jak je na podobné neopatrné zacházení náchylné, ale lze to i zobecnit. Nevíte někdo, jak to řešit ?



Název: Re: Problematika základnového zemniče
Přispěvatel: Pavel Horský 23.08.2004, 21:56

Jediné řešení,které mě právě napadá je asi to ,že na pár místech v základové spáře zaboucháte zemnící metrové tyče a ne ně připojíte zemnící pásku.



Název: Re: Problematika základnového zemniče
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 01.10.2004, 07:34

U základových zemničů i u velkých staveb obvykle žasnu, proč je v základech utopených i několik desítek i stovek metrů pásky 30x4 vedle deseti tun armování 16-kou ocelí. Má nekdo logické vysvětlení?



Název: Re: Problematika základnového zemniče
Přispěvatel: Pavel Horský 01.10.2004, 14:22

Podle mně by vám měl dát dostačující vysvětlení samotný projektant,který toto navrhl.



Název: Re: Problematika základnového zemniče
Přispěvatel: Jaroslav Klinský 24.10.2004, 23:55
ČSN 33 2000-5-54, čl.542.2.2.N4. 1 dává odpověď - cituji: Strojené základové zemniče z páskové ocele, nebo ocelového drátu s průřezem podle tabulky 54NL se ukládají jako obvodový zemnič pod izolační vrstvy cca 5cm nad dnem výkopu, aby vodič byl obklopen betonovou směsí, viz příloha NK - ukazuje zobrazení provedení. Je nutné také nezapomenout na provedení izolace při přechodu z betonu do zem