Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Petr Zahradník 22.05.2008, 18:06



Název: Proč se v kompenzovaných sítích využívá paralelní kombinace tlumivky a odporníku
Přispěvatel: Petr Zahradník 22.05.2008, 18:06
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)
mohl by jste mi někdo napsat proč to tak je?
Díky za odpovědi


Název: Re: Proč se v kompenzovaných sítích využívá paralelní kombinace tlumivky a odpor
Přispěvatel: Petr Doležal 22.05.2008, 20:12
Nevím, jak to přesně myslíte, protože:
1. Buď je tam uzlový odporník, ale není v pravém slova smyslu paralelní, protože se jednopolovými odpojovači volí provoz na tlumivku a nebo na odporník (dle druhu sítě vn)
2. a nebo jde o tzv. stavebnicový odporník (stojí vedle tlumivky na jejím stanovišti),  který bývá krátkodobě připojován stykačem k pomocnému vinutí tlumivky a má zajistit spolehlivou funkci zemních ochran.


Název: Re: Proč se v kompenzovaných sítích využívá paralelní kombinace tlumivky a odporníku
Přispěvatel: Michael Holaň 23.05.2008, 08:01
Pokud máte na mysli primární síť 22 kV, tak ta pracuje v režimu IT a mají tlumvku v uzlu transformátoru . Tyto sítě   např. při spadlém drátu na zem jsou stále v provozu, ochrany hlásí zemní spojení. Touto fintou se zvyšuje stabilita dodávky proudu, proto ty tabulky na sloupech " Nepřibližujte se k drátům na zem spadlých",  protože mohou být pod napětím.
Pokud máte na mysli kompenzované rozvody nn např. v průmyslovém areálu, tak tam jsou  v kompenzačním  rozvaděči kondenzátory a paralelní odpor způsobí ve vypnutém stavu postupné vybití kondenzátoru.


Název: Re: Proč se v kompenzovaných sítích využívá paralelní kombinace tlumivky a odporníku
Přispěvatel: Mr_Zak 09.09.2008, 15:19
Nejčastěji se tato kombinace využívá v Německu, Maďarskursku, ale třeba i na Slovensku. Tato metoda je vhodná tam, kde požadujeme jednoduchý systém chránění a relativně rychlé vypínání zemních poruch. Tlumivka v uzlu zejména u venkovních sítích pak dokáže eliminovat cca 70% zemních poruch.  Jedná se tedy o kombinovanou metodu neúčinně uzemněného uzlu sítě a to v smíšených nebo kabelových distribučních sítí. Vyladěná tlumivka na hodnotu zemního kapacitního proudu eliminuje přechodná zemní spojení (cca 70% zemních spojení na venkovních sítích) a při trvalém zemním spojení se připíná primární uzlový odporník (cca několik sekund po vzniku zemního spojení). Po připnutí odporníku dochází k velkému nárůstu poruchového proudu místem zemního spojení a to i u odporových zmeních poruch, jejichž odor bývá proudově závislý. Na tento velký poruchový proud pak reagují zemní ochrany vypnutím postiženého vývodu se zemní poruchou.


Název: Re: Proč se v kompenzovaných sítích využívá paralelní kombinace tlumivky a odporníku
Přispěvatel: Petr Doležal 09.09.2008, 16:10
To Mr_Zak:
Předpokládám, že ten uzlový odporník je umístěný venku u trafa. Jakým spínacím prvkem se odporník připíná ?