|
Název: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Pavel Kalvar 12.02.2026, 10:45 Byl jsem jako revizní technik přizván ke zrevidování zapojení klimatizací za účelem změny el. tarifu. Klimatizace umí i funkci tepelného čerpadla. Bohužel je dílo již hotovo a skutečný stav zapojení přikládám v příloze. Rozdělení fází je provedeno. Každá fáze pro jednu klimatizaci. Bohu žel zde nejde jednoduše vyměnit jen třífázový jistič za jednofázové, chtělo by to i vyměnit kabeláž...Co by jste doporučili, jaký by jste zaujali postoj? Jedná se o rodinný dům. Řemeslnné provedení je v pořádku. Název: Re: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Pavel Ryšavý 13.02.2026, 09:36 1. Jak a co a kdo hodlá povolit? Vy jako revizní technik nic nepovolujete, vaším závěrem má být je/není schopno bezpečného provozu.
2. Nelze vyměnit jištění, proč? Tak tam představte tři pojistky a vysvětlete mi rozdíl, proč kabel lze jistit pojistkama (kdy prostě občas vypadne jedna) a proč tři jističe nemůžete použít; případně jim předřaďte vypínač. Řešení je spousta. 3. Vzhledem k tomu, že to ve vás vyvolalo pochybnosti, pak poslední věta vašeho příspěvku asi bude mít k pravdě velmi volný vztah. 4. Ten plánek v příloze je vaše dílo? Nekritizuji, hezky zpracované. Ale kde je projekt podle kterýho se to dělalo? Název: Re: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Martin Procházka, Slaný 13.02.2026, 10:31 2. Nelze vyměnit jištění, proč? Tak tam představte tři pojistky a vysvětlete mi rozdíl, proč kabel lze jistit pojistkama (kdy prostě občas vypadne jedna) a proč tři jističe nemůžete použít; případně jim předřaďte vypínač. Řešení je spousta. To by nadělalo ještě větší paseku, neboť budeme-li na toto zapojení aplikovat pravidla pro sdružený obvod, musí být možnost vypnutí všech fázových vodičů najednou. Název: Re: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Martin Procházka, Slaný 13.02.2026, 10:46 A ještě mám trochu pochybnosti, že výrobce u jednotek takového malého příkonu předepisuje jištění B20, takže stejně do toho rozvaděče budete muset. (norm)
Název: Re: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Pavel Kalvar 13.02.2026, 11:10 dal jsem to do závad takhle:
Není zajištěno samostatné jištění jednotlivých koncových obvodů, což je v rozporu se zásadou odděleného jištění koncových obvodů dle: ČSN 33 2000-4-43, čl. 433.1.1 – ochrana proti nadproudům musí být zajištěna pro každý obvod, ČSN 33 2000-5-52, čl. 521.8 – každý koncový obvod má být samostatně jištěn, zásady selektivity a provozní bezpečnosti instalace. Při poruše jedné klimatizační jednotky dojde k odpojení všech tří zařízení současně. Doporučení: Každou klimatizační jednotku napájet samostatným jednofázovým jističem odpovídající hodnoty (např. C16/1 dle štítkového proudu), případně samostatným proudovým chráničem dle projektové dokumentace a požadavků výrobce. Díky všem zúčastněným diskutujícím. Název: Re: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Pavel Kalvar 13.02.2026, 11:19 Jedná se o rodinný dům, kde není schéma zapojení. Majitel mě požádal o revizi klimatizací z důvody změny sazby. Pokud se jedná o rozvaděč o pár modulech, dělám to tak, že zkreslím skutečný stav. Považuju to za dostatečný krok.
Název: Re: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Jozef BABJAK 16.02.2026, 09:53 A ještě mám trochu pochybnosti, že výrobce u jednotek takového malého příkonu předepisuje jištění B20, ... Výrobca predpisuje tak nanajvýš minimálne predradené istenie, aby bol výrobok funkčný a použiteľný. Ak je istenie vyššie, nemá prečo mať s tým problém, za predpokladu, že istenie dostatočne chráni vedenie. Ale nosím drevo do lesa, že áno... Název: Re: Lze povolit třífázový jistič pro tři nezávislé klimatizace? Přispěvatel: Radim Strycharski 16.02.2026, 18:50 dal jsem to do závad takhle: Nemáte to správně. Jedná se o sdružený obvod, který tím, že má použit jeden třífázový jistič, nemá žádné závady. Odkazujete na čl. 521.8 a zrovna čl. 521.8,2 zmiňuje sdružený obvod, který je dále upřesněn v čl. NA.2.3.3. Co se týče selektivity, je správně na její nedodržení upozornit, nicméně pokud ji naprojektuje projektant nebo pokud vám investor potvrdí, že mu její nedodržení nevadí, tak to není závada. Nikdy obvykle není dodržená úplná selektivita, vždy jen více nebo méně částečná. Pokud by investor chtěl mít klimatizace odjištěné zvlášť jednofázovými jističi, dají se použít a dá se před ně v tomto sdruženém obvodu zařadit 3 f vypínač. Není zajištěno samostatné jištění jednotlivých koncových obvodů, což je v rozporu se zásadou odděleného jištění koncových obvodů dle: ČSN 33 2000-4-43, čl. 433.1.1 – ochrana proti nadproudům musí být zajištěna pro každý obvod, ČSN 33 2000-5-52, čl. 521.8 – každý koncový obvod má být samostatně jištěn, zásady selektivity a provozní bezpečnosti instalace. Při poruše jedné klimatizační jednotky dojde k odpojení všech tří zařízení současně. Doporučení: Každou klimatizační jednotku napájet samostatným jednofázovým jističem odpovídající hodnoty (např. C16/1 dle štítkového proudu), případně samostatným proudovým chráničem dle projektové dokumentace a požadavků výrobce. Díky všem zúčastněným diskutujícím. |