Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Pavel Štumpf 18.08.2025, 10:58



Název: Musí být doplňující pospojování ve zdravotnictví sk.2 provedeno 6mm2 vodičem?
Přispěvatel: Pavel Štumpf 18.08.2025, 10:58
TD investora nám připomínkoval provedení doplňujícího pospojování v lůžkových pokojích zařazených do skupiny 2. Pro každý pokoj máme na chodbě ve zdi samostatnou svorkovnici pro doplňující pospojování. K němu jsou všechny kovové konstrukce v pokoji připojeny vodičem CY 4mm2.

Připomínky:

1) Pospojování je provedeno vodičem CY 4mm2. Podle TD má být 6mm2.
2) Radiátory jsou pospojeny smyčkováním vodičem CY 4mm2. Podle TD má být každý samostatným vodičem CY 6mm2.

V normách jsem nenalezl nikde požadavek na 6mm2. V CŠN 7-710 pro zdravotnictví je pouze uvedeno, že odpor mezi jakýmkoliv bodem pospojování a svorkovnicí nesmí být vyšší než 0,2Ohmů. Tedy pokud toto bude dodrženo, nestačí radiátory smyčkovat 4mm2?

 (poklona) .


Název: Re: Musí být doplňující pospojování ve zdravotnictví sk.2 provedeno 6mm2 vodičem?
Přispěvatel: Pavel Horský 18.08.2025, 15:44
A prostudoval jste si ČSN 33 2000-5-54 ed.3?
Tam je vše uvedeno a v příloze B dokonce graficky znázorněno.
Když jste dostali připomínkování, toto by mělo obsahovat odkaz na jehož základu jsou rozpory postaveny. Pokud toto není uvedeno, vyžádejte si to.
Bez toho nemá připomínkování žádnou váhu.
PD někdo tvořil a ten by měl jeho tvůrčí myšlenku rovněž něčím podložit.

U toho bych začal. 


Název: Re: Musí být doplňující pospojování ve zdravotnictví sk.2 provedeno 6mm2 vodičem?
Přispěvatel: Milan Hudec 19.08.2025, 10:13
Pokud je v dokumentaci 6tka, tj.s největší pravděpodobnos tí o stupeň nad normu, tak tam má být šestka, nebo předělat dokumentaci.
Mnohdy se průřez zvětšuje kvůli připojitelnost i k vhodným svorkám, či kvůli mechanickému poškození/ulomení vodiče, většinou bývá kvalitnější výsledek zajištěn slaněným vodičem.