Název: Je možné udělat na výstupu proudového chrániče vodič N? Přispěvatel: ZdeněkPro 11.07.2025, 21:59 Mám chatku do které vede od hodin fáze a zeleno/žlutý drát (vodič PEN). Když jsem otevřel kryt rozvodnice, zjistil jsem, že fáze je zapojena do proudového chrániče a z něho pak do jističů. Do svorky N je zapojený zeleno/žlutý drát a na výstupu chrániče je modrý drát a je zapojený do svorkovnice k ostatním nulovacím vodičům. Je zde svorkovnice, kde jsou ochranné vodiče. Je možné, než se zapojí zeleno/žlutý vodič do chrániče, že by byl napřed zapojen do svorkovnice k ochranným vodičům? Abych to zjistil sám, musel bych to všechno rozdělat, na první pohled to není zřejmé. Nejsem si jistý, že by někdo udělal zemnící bod a přivedl ochranný vodič do rozvodnice. Chata nemá hromosvod. Když pak měřím zásuvku fázovkou SN-4 proti ochrannému vodiči, je vybaven proudový chránič. Muže to takto tedy být správně zapojeno?
Název: Re: Je možné udělat na výstupu proudového chrániče vodič N? Přispěvatel: Peter Munka 13.07.2025, 17:10 Namiesto popisu by pomohla fotka odkrytovaneho rozvadzaca. Ci je instalacia s chranicom bezpecna sa zistuje meranim profi pristrojom : vypinaci cas chranica + vypinaci prud, nie vadaskou a podobnymi zariadeniami. Dalej sa overuje impedancia slucky, cim sa sucasne overi spojitost ochranneho vodica a jeho spravne pripojenie.
PS: som prekvapeny, ked toto moderator pustil dalej. Název: Re: Je možné udělat na výstupu proudového chrániče vodič N? Přispěvatel: Milan Hudec 13.07.2025, 17:22 Jde o situaci, kdy se buďto přívodní PEN nejprve prožene svorkou chrániče a pak jde na PE můstek, nebo naopak.
Pokud můstek neumožňuje protažení vodiče bez přerušení, jsem zastáncem první možnosti (bez přerušení, pouze s ohybem ve svorce chrániče). Zastávám pravidlo, čím méně spojů, tím lépe a to i za cenu řekněme neobvyklosti řešení, či v tomto případě spíše teoretické chyby ohledně min.ohybu vodiče, samozřejmostí je aby byla svorka na dva vodiče stejného průřezu určena, obrovskou výhodu vidím v dokonalosti spoje, kdy ohnutá část (fyz.zvětšená do výšky) sedne za pohyblivý třmen a vlastně není možné vodič vytrhnout. Název: Re: Je možné udělat na výstupu proudového chrániče vodič N? Přispěvatel: ZdeněkPro 13.07.2025, 22:23 Jde o situaci, kdy se buďto přívodní PEN nejprve prožene svorkou chrániče a pak jde na PE můstek, nebo naopak. (poklona) za informaci. Budu muset vyndat jističe a podívat se, kam vedou dráty. Zkusím zjistit, jestli přívod vodiče PE je z vodiče PEN a nebo někdo při rekonstrukci udělal zemní bod. Bohužel na první pohled není poznat, kam který vodič vede. Přívod do rozvaděče je zezadu. Pokud můstek neumožňuje protažení vodiče bez přerušení, jsem zastáncem první možnosti (bez přerušení, pouze s ohybem ve svorce chrániče). Zastávám pravidlo, čím méně spojů, tím lépe a to i za cenu řekněme neobvyklosti řešení, či v tomto případě spíše teoretické chyby ohledně min.ohybu vodiče, samozřejmostí je aby byla svorka na dva vodiče stejného průřezu určena, obrovskou výhodu vidím v dokonalosti spoje, kdy ohnutá část (fyz.zvětšená do výšky) sedne za pohyblivý třmen a vlastně není možné vodič vytrhnout. Důležité pro mě tedy je, že pokud není udělán zemnící bod, tak vodič PEN nejprve přivedu na svorkovnici PE a pak jej připojím na proudový chránič na svorku N a na výstupu z chrániče vedu nulovací vodič N na svorkovnici. Je to takto správně? |