Název: Existuje pro zásuvky v koupelnách nějaká neznámá výjimka? Přispěvatel: Ladislav Zeman 01 27.01.2025, 07:35 Upraveno moderátorem:
Minulé léto jsem přebral klíče od bytu, kde jsem připravoval rozvody pro kuchyň. Při vrtání vyhodila vrtačka chrániče (ANO 2). Revize byla údajně hotová, ale zjevně formální. Před pár dny jsem přebíral další dva byty od stejné stavební firmy (celkem postavili cca 160 bytů). Zjistil jsem následující: - Zásuvky u umyvadla: výška spodní hrany 112 cm, 10 cm od kraje. - Zásuvka pro žebřík (zatím krytka): proti sprše bez vaničky, výška 135 cm (norma uvádí 120 cm). U hlavice sprchy záleží, zda je pevná nebo ruční. - Varianta s vanou: zásuvka mezi vanou a umyvadlem (cca 60 cm vzdálenost), ve výšce 112 cm, horizontálně uprostřed. Podobnou situaci hlásí i sousedé. V inzerátech jsem viděl další příklady, které vypadají ještě hůře. Přijde mi, že revizní zprávy se píší „od stolu“. Je tento postup správný a v souladu s legislativou? Původní text: (existuje mě neznámá výjimka nebo tičr a konec činnosti ? . Loni v létě jsem přebral klíče od bytu aby jsem připravil rozvody pro kuchyň . Vrtačka vyhodila chrániče .. ANO 2 . Po revizi po předání . Před pár dny jsem přebral 2 byty opět pro přípravu po stejné stavební firmě . Postaveno odhadem 160 bytů . V našich bytech zásuvky u umyvadla 112 cm spodek 10 cm od kraje . Proti sprše bez vaničky zásuvka pro žebřík ( zatím jen víčko ) 135 cm (norma 120 cm ) , ale všude se v ČSN uvádí varianta pro pevně upevněnou hlavici .Tato se ale drží i v ruce . Odchytl jsem souseda a ten je na tom stejně . Na inzerátech jsou i varianty s vanou a ty jsou ještě výživnější . Mezi vanou a umyvadlem cca 60 cm zásuvka odhadem 112 od země a horizontálně uprostřed . Takže podle mě se tu revize píší pěkně v pohodičce z domova . Správná legislativní cesta ?) Název: Re: Existuje pro zásuvky v koupelnách nějaká neznámá výjimka? Přispěvatel: Miroslav Revús 28.01.2025, 11:44 Výnimka z požiadaviek noriem je vždy uvedená v norme.
K fotkám: Zásuvka, ktorú premeriavate pri umývadle, by ma až tak moc netrápila. Čo mi veľmi vadí, je tá zásuvka medzi vaňou a umývadlom a krabica v sprchovom kúte pod rebríkom. Aj umiestnenie rebríka v sprchovom kúte postráda zmysel. Bude trpieť vodou a neskôr hrdzou. Developerská výstavba nehľadí na predpisy, ale na cenu. Preto sú často revízie takýchto stavieb často napísané bez prítomnosti na stavbe, iba podľa výkresov. Název: Re: Existuje pro zásuvky v koupelnách nějaká neznámá výjimka? Přispěvatel: Jan Franěk 28.01.2025, 11:54 Oslovil bych soudního znalce a nechal jej připravit posudek. Potom bych s těmito podklady toto řešení reklamoval u developera a případně (když by nespolupracova l) se dožadoval slevy nebo opravy u soudu.
Možná je to i na hromadnou žalobu. Krom toho dokumentu od soudního znalce, to bude spíš otázka na právníka. Název: Re: Existuje pro zásuvky v koupelnách nějaká neznámá výjimka? Přispěvatel: František Šohajda 28.01.2025, 12:04 To víčko u toho topného žebříku asi bylo myšleno na zásuvku na el. těleso do spodku žebříku.Potom se zjistilo,že je to v koupelnovém koutě a tak alespoň zadělali víčkem!! (zle)
Název: Re: Existuje pro zásuvky v koupelnách nějaká neznámá výjimka? Přispěvatel: Jiří Blažej 28.01.2025, 12:43 Na stránkách ABB je uvedeno, že výška ke středu zásuvky má být 120cm, dokonce uvádí i normu. Jiné obrázky uvádí výšku ke spodní hraně zásuvky. Že by v ABB špatně pochopili normu?
|