Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Kamil Stehlík 12.02.2020, 12:35



Název: Jakou použít ochranu sdělovacího vedení proti indukci ze zemního vn vedení?
Přispěvatel: Kamil Stehlík 12.02.2020, 12:35
Řeším propojení vn rozvoden lokální distribuce. Propojovací vedení je 2x ZEMNÍ jednožilový svazek kabelu 1-CHBU (tedy 6xCHBU). Trasa vedení je cca 1,6km. Síťař (CETIN) požaduje setkání s návrhem řešení ochrany. Z normy ČSN 33 2160, která se zabývá výpočtem nebezpečných vlivů, nejsem příliš chytrý. Vyčetl jsem, že může být jako negativní vliv pouze vliv indukce. Sdělovací vedení jde v části v souběhu, místy kříží atd. Zajímá mě, jak navrhnout ochranu tohoto sdělovacího vedení? Zda je tam vůbec třeba u zemního svazkovaného vedení? Pokud má někdo zkušenost, rád se přiučím. V normě jsem vyčetl že jedna z ochran je přiložením extra vodiče do výkopu (mezi vn a sdělovací vedení) ve kterém se bude indukovat. Jak to prosím je?


Název: Re: Jakou použít ochranu sdělovacího vedení proti indukci ze zemního vn vedení?
Přispěvatel: Vlado Konrád 12.02.2020, 15:13
Ak je to vn nie je to CHBU. CHBU nie je ani kábel vhodný do zeme. Ak je to vn a ak dodržíte priestorovú normu malo by to byť v pohode. vn káble sa kladú do trouholníka a naviac sú tienené STN 73 6005


Název: Re: Jakou použít ochranu sdělovacího vedení proti indukci ze zemního vn vedení?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 12.02.2020, 17:38
... V normě jsem vyčetl že jedna z ochran je přiložením extra vodiče do výkopu (mezi vn a sdělovací vedení) ve kterém se bude indukovat. Jak to prosím je?
Pokud má sdělovací kabel vodivý plášť, omezují se proudy pláštěm někdy tak, že se ve stejné trase položí vodič (pásek),  který se na začátku a konci připojí k plášti kabelu.
Něco se indukuje v plášti, něco v přiloženém vodiči a když se to spojí, jakoby se to sníží, "redukuje". Ale musí se brát v úvahu uspořádání, vzdálenosti,... aby nám nevznikla rámová anténa, která toho může dost pochytat.
Nějaké informace lze dohledat pod hesly redukční činitel nebo redukční faktor, ale to je spíše na spolupráci se zkušeným projektantem než na experimenty podložené samostudiem


Název: Re: Jakou použít ochranu sdělovacího vedení proti indukci ze zemního vn vedení?
Přispěvatel: Vlado Konrád 14.02.2020, 01:23
Kamil Stehlík : Zda je tam vůbec třeba u zemního svazkovaného vedení?

Vzhľadom na konštrukciu vn káblov, kde je pod plášťom tienenie z Cu drátov a protismerné z Cu pásku a konce tienení sú uzemnené, treba brať jadro kábla ako keby bolo umiestnené vo "Faradayovej klietke". Vyžarovanie z kábla je nulové, na povrchu je nulový potenciál a prúdová hustota kapacitného zvodu v tienení je cca 20mA/mm2. Pri prechode do zeme cez FeZn 30x4 je ešte menšia a v zemi je tento prúd nulový . Celý kapacitný prúd je odvádzaný cez uzemené tienenia koncoviek. Frekvencia siete je 50Hz. Pripoloženie pri dodržaní normy 80 cm bez ochrany 30cm v chráničke je bezproblémové. Problém môže nastať pri sršaní na koncovkách poprípade spojoch. Tam ale neide o 50Hz ale rádovo o MHz čo môže rušenie spôsobiť.
Indukcia z kábla pri frekvencii 50Hz s tienením a naviac s uzemneným tienením  je mula nič. Skúsenosť je taká, že prevádzkovatel ia sietí napr. TCOM nemajú žiadny problém so súbehom telefónneho a vn vedenia.
Súbeh vzdušného vn a nn ,  popr. oznamovacieho  vedenia je iná káva. Tam potom treba na overenie izolačného stavu nn vedenia kľukový komunistický megmet. Štastný človek, čo ho má. Sofistikované prístroje  nezmerajú nič


Název: Re: Jakou použít ochranu sdělovacího vedení proti indukci ze zemního vn vedení?
Přispěvatel: Kamil Stehlík 14.02.2020, 13:39
Moc děkuji za odpovědi! Zejména panu Konrádovi. Jen doplním, že samozřejmě nebudou použity CHBU, ale 6x AXEKVCEY1x240. vn vedení bude na hladině 22kV. Trošku jsem tušil, že u zemních svazkovaných kabelů to nebude hrát velkou roli, protože jsou izolované. Prostorovou normu se samozřejmě snažím dodržet a s přesahem betonových chrániček o 1m na každou stranu při křížení.
Uvidím po jednání s CETINem příští týden. Děkuji