Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Petr Pavlíček 1 17.02.2014, 16:20



Název: Mohu používat rychlovarnou konev na pracovišti?
Přispěvatel: Petr Pavlíček 1 17.02.2014, 16:20
U spotřebičů jako je rychlovarná konev nebo mikrovlnná trouba je v návodu psáno, že se smí používat pouze pro domácí účely. Ve firmách se tyto spotřebiče normálně používají ať v kuchyňkách, nebo kancelářích, někdy je rychlovarná konev umístěna přímo u výrobní linky, aby operátor nemusel běhat až na kuchyňku, když si chce zalít kafe.
Jak tedy na tuto skutečnost nahlížet při provádění revizi dle 33 1600ed.2?


Název: Re: Mohu používat rychlovarnou konev na pracovišti?
Přispěvatel: Jiří Buben 17.02.2014, 18:05
Podle mě zcela selským rozumem a nevymýšlet bejkárny. Jediný problém vidím v tom, že operátor má během pracovní doby dělat to za co je placen a ne zalívat kafe. To ať si zalívá a popíjí o zákonné pauze. Takže rychlovarnou konvici přesunout na šatnu a pak už nic ničemu nebrání. ;)


Název: Re: Mohu používat rychlovarnou konev na pracovišti?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 17.02.2014, 18:25
V návodu je většinou toto uvedeno ve spojení se zkrácením, či zánikem záruky při "komerčním" využívání.
Stejné je to např i u různých hobby vrtaček, flex, atd..
Za rychlovarku a případné problémy jí způsobené, zodpovídá zaměstnavatel a ten ho může povolit, či zakázat. Má na své straně několik paragrafů, např  § 4 zákona č. 309/2006 Sb o BOZP, nebo i "hasičský" zákon č. 133/1985 Sb.
Takže pokud se zaměstnavatel rozhodne udělit cedulku "SPOTŘEBIČ POVOLEN",  musí se postarat i o jeho bezpečný provoz atd, což jsou náklady navíc.
Pokud bude operátor užívat rychlovarku "načerno",  pak mu klidně hrozí § 106 odst. 4 písm. c) zákoníku práce no a všechny "radosti" s tím spojené...


Název: Re: Mohu používat rychlovarnou konev na pracovišti?
Přispěvatel: Michal Slabý 17.02.2014, 21:23
Ve firmně za každý spotřebič někdo ručí, má ho takzvaně na sebe. Určí jeho umístění a způsob používání. Zajistí pravidelné kontrola a revize. Problém nastává, když si zaměstnanec přinese spotřebič svůj, bez souhlasu zaměstnavatele .


Název: Re: Mohu používat rychlovarnou konev na pracovišti?
Přispěvatel: Jiří Buben 17.02.2014, 21:49
Problém je ten, že ve většině firem nikdo nezabrání tomu, aby spotřebiče migrovali. Samozřejmě bez vědomí zaměstnavatele .
Když to vezmu jak je to u nás v práci, tak není problém mít na pracovišti vodu aby se člověk napil, nebo termosku s čajem či kávou. Ale už vidím jásot šéfa, když by si každý z šatny přesunul konvici, aby si kdykoliv mohl udělat čaj nebo kafe. To by svědčilo o nedostatečné vytíženosti s patřičnými dopady. ;D

Takže konvice má být tam kde její umístění určil a povolil zaměstnavatel a ne jinde i s ohledem na prostředí ve kterém je umístěna. Ve většině případů, šatna, jídelna atp..

Jinak vám ale snad nic nebrání do protokolu napsat, že konvice je užívána v prostředí do kterého není výrobcem určena, tedy že není užívána v souladu s návodem výrobce. (předpokládám třeba prach atd.) To nevylučuji ale závěr, že je v pořádku.


Název: Re: Mohu používat rychlovarnou konev na pracovišti?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 17.02.2014, 23:11
Hmmmm, ono umístění rychlovarné konvice na stavbě patří více méně do rubriky: Hrobař varuje... o:-)
Jak je normálně používají zedníci.  (wall)
Vždy to všechno závisí na zaměstnavateli, na investorovi díla, jak to nastaví pro všechny na stavbě.
OSVČ na stavbě to nějak nezajímá, musí mít přísun tekutin, mají svoje pravidla a zvyklosti.  o:-)
Kde není žalobce, není soudce.